Jump to content


Photo
- - - - -

Nezavisna Vojvodina - vreme je!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11620 replies to this topic

#61 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 August 2011 - 18:21

Pa zamisli da živiš u Pančevu a radiš u Beogradu, ti bi dnevno morao dvaput granicu da pređeš...


Može da se pređe i uz ličnu kartu, kao u BiH npr. i rešen problem.

#62 Malaikat

Malaikat
  • Members
  • 68 posts

Posted 27 August 2011 - 18:23

Upravo se desilo ono sta sam pisao prije sat dva, od price o tri jezika, kulturi i sl. u 50 postova doslo se do puteva, NIS-a, Imleka, Aerodroma i sta ste vec sve nabrojali...

Boli va K* za srbovanje i ostalo, vec trazite svoj deo kao Bogdan Diklic u Maratoncima... A narod ce da se podijeli da jedni na druge gledaju ko na parazite a drugi na prve ko na galamdzije i placipi*ke... A u stvari to je maska za pecanje u mutnom od strane onih koji nisu dovoljno sposobni da se docepaju vlasti na nivou drzave pa su se sjetili autonomije i voljene im Vojvodine....


Jadno....


Kao prvo, jadan je tvoj komentar jer je pun predrasuda i pogrešnih pretpostavki.
Da li tražimo svoj deo? Tražimo. Kamo sreće da svako u ovoj zemlji traži svoj deo, umesto da sedi na guzici i ljuti se na sve ostale koji pokušavaju da se izbore za sebe.
Dalje, lično na nikog ne gledam ni kao parazita, ni kao plačipi*ku. Ali mi izrazito smeta Srbovanje i ostale šovinističke gluposti, i zato mi je i dosta ovakve Srbije. A Vojvodine se nikad nisam ni setio, jer je oduvek bila moja domovina. Sa centralnom Srbijom na širem planu, iskreno, ne osećam nikakvu povezanost, ni kulturološki, ni po mentalitetu (naravno, ovde ne govorim o zajedničkoj istoriji i prijateljima koje imam). Ali naravno će opet doći neki Srbenda koji ne zna da nabroji srpske kraljeve i koji i dalje misli da je Lazar bio car i meni govoriti da sam Ustaša ili šta već.
Nisam političar, nemam želju za vlasti, ali hoću državu Vojvodinu jer hoću zemlju u kojoj ću moći normalno da živim. Ne sjajno da živim - da normalno živim.
PS - Vojvodina ima šest zvaničnih jezika, a ne tri, i iskreno se ne sećam da ih je bilo ko ovde spomenuo.

#63 Malaikat

Malaikat
  • Members
  • 68 posts

Posted 27 August 2011 - 18:25

Pa zamisli da živiš u Pančevu a radiš u Beogradu, ti bi dnevno morao dvaput granicu da pređeš...


Pa jeste, to bi bilo zeznuto. Ja sam prvi za nezavisnost Vojvodine, ali iskreno, blage veze nemam kako bi ovo neko rešio, izuzev lične karte na uvid... Najlakše je samo fljnuti granicu, ipak treba misliti i na ljude.

Što me dovodi do prethodno izrečenog - ako bi i bilo referenduma, onda bi 100% postojao barem plan kako da se ovo reši.

#64 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 27 August 2011 - 18:28

Može da se pređe i uz ličnu kartu, kao u BiH npr. i rešen problem.


I sa Crnom Gorom se prelazi uz ličnu kartu pa sam čekao sat da uđem i dva sata da izađem pre desetak dana

#65 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 27 August 2011 - 18:28

Kao prvo, jadan je tvoj komentar jer je pun predrasuda i pogrešnih pretpostavki.
Da li tražimo svoj deo? Tražimo. Kamo sreće da svako u ovoj zemlji traži svoj deo, umesto da sedi na guzici i ljuti se na sve ostale koji pokušavaju da se izbore za sebe.
Dalje, lično na nikog ne gledam ni kao parazita, ni kao plačipi*ku. Ali mi izrazito smeta Srbovanje i ostale šovinističke gluposti, i zato mi je i dosta ovakve Srbije. A Vojvodine se nikad nisam ni setio, jer je oduvek bila moja domovina. Sa centralnom Srbijom na širem planu, iskreno, ne osećam nikakvu povezanost, ni kulturološki, ni po mentalitetu (naravno, ovde ne govorim o zajedničkoj istoriji i prijateljima koje imam). Ali naravno će opet doći neki Srbenda koji ne zna da nabroji srpske kraljeve i koji i dalje misli da je Lazar bio car i meni govoriti da sam Ustaša ili šta već.
Nisam političar, nemam želju za vlasti, ali hoću državu Vojvodinu jer hoću zemlju u kojoj ću moći normalno da živim. Ne sjajno da živim - da normalno živim.
PS - Vojvodina ima šest zvaničnih jezika, a ne tri, i iskreno se ne sećam da ih je bilo ko ovde spomenuo.


"Vojvodina je moja koza, Srbija je samo moja kosulja" - Julijan Tamas


Jezike cu spomenuti ja: srpski (oba pisma), madjarski, slovacki, hrvatski, rumunski, rusinski... nadam se uskoro i nemacki a u pojedinim opstinama Republike Vojvodine (svako selo opstina): romski, ukrajinski, ceski, crnogorski i bugarski jezik kao i bunjevacki govor

#66 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 August 2011 - 18:33

I sa Crnom Gorom se prelazi uz ličnu kartu pa sam čekao sat da uđem i dva sata da izađem pre desetak dana


To mora da je zbog one eko takse. ;)
Takvih situacija imaš na svakoj granici. Šta bi bilo da smo primorska zemlja, pa dokle je naše, a odakle njihovo...?
Posao ne poznaje granice. Neko kome je problem da se cima svaki dan na granici će otići da živi u Srbiju i rešiće se muke. Doduše, ne znam kako može da izabere da živi u izolovanoj zemlji ali dobro, možda to i nije bitno.

Edited by melankolic, 27 August 2011 - 18:34.


#67 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 27 August 2011 - 18:35

Pa jeste, to bi bilo zeznuto. Ja sam prvi za nezavisnost Vojvodine, ali iskreno, blage veze nemam kako bi ovo neko rešio, izuzev lične karte na uvid... Najlakše je samo fljnuti granicu, ipak treba misliti i na ljude.

Što me dovodi do prethodno izrečenog - ako bi i bilo referenduma, onda bi 100% postojao barem plan kako da se ovo reši.



Ne vidim uopšte zašto mora granica. Unutar EU uopšte ne postoje granice između nezavisnih država... Nama treba "funkcionalna" nezavisnost, da se u Nebeogradu donose odluke, da Nebeograd sprovodi te odluke, da Nebeograd pokaže koliko vodi računa o sebi. Beograd se na delu već dovoljno puta dokazao.

Fakat je, međutim, da od svega toga nema ništa (kao što je to ovde već neko rekao) dok to ne shavti i poslednji balvan uvezen iz Like ili Korduna...

#68 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 27 August 2011 - 18:38

Fakat je, međutim, da od svega toga nema ništa (kao što je to ovde već neko rekao) dok to ne shavti i poslednji balvan uvezen iz Like ili Korduna...


Planski "uvezen"

#69 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 27 August 2011 - 18:43

Planski "uvezen"


Jel Čanak?

#70 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 August 2011 - 18:45

Manite se te priče o "dođošima". Oni su ravnopravni građani Vojvodine kao i bilo koji starosedelac. Drugo, starosedeoci koje znam nisu manje srbovali od ovih koje pominjete. Da je situacija tako jednostavna, kako bi američki došljaci prihvatili SAD kao svoju domovinu?
Dakle, treba pre svega raditi na tome da svaki građanin Vojvodine bude ponosan što živi u njoj jer mu niko ne oduzima pravo da bude to što jeste i da dobro živi od svog rada. A svako od nas je odnekle nekada došao, u to ne treba sumnjati.

#71 Goliat

Goliat
  • Members
  • 1,007 posts

Posted 27 August 2011 - 18:52

Manite se te priče o "dođošima". Oni su ravnopravni građani Vojvodine kao i bilo koji starosedelac. Drugo, starosedeoci koje znam nisu manje srbovali od ovih koje pominjete. Da je situacija tako jednostavna, kako bi američki došljaci prihvatili SAD kao svoju domovinu?
Dakle, treba pre svega raditi na tome da svaki građanin Vojvodine bude ponosan što živi u njoj jer mu niko ne oduzima pravo da bude to što jeste i da dobro živi od svog rada. A svako od nas je odnekle nekada došao, u to ne treba sumnjati.


Naravno.
Ipak, svi znaju da su dodjosi instrumenti politike koja se osmisljava u Beogradu jos od 1918. Odmah nakon prisajedinjenja u Vojvodini je sprovedena tzv. prva kolonizacija, kada su bukvalno na njivama, iznikla potpuno nova naseljena mesta (recimo Banatsko Karadjordjevo u Banatu ili Karadjordevo u Backoj). Ti doseljenici bili su direktni eksponenti dinastije Karadjordjevic i doseljeni su planski da "pojacaju prokaradjordjevicevski" naboj u Vojvodini. Nakon drugog svetskog rata, za vreme druge kolonizacije, ti doseljinici su bili direktni eksponenti nove komunisticke vlasti a treca kolonizaciju koju je planski sprovodio Slobodan Milosevic (DB via Vojislav Seselj) imali su za cilj jacanja srpskog etnickog korpusa severno od Save i Dunava.

#72 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 27 August 2011 - 18:53

Sta pasose? Vize, medjunarodnu vozacku i zeleni karton.
A stajace se u redu za radne dozvole... Studenti za skolovanje, bolesni za lecenje...

Za Lale u Samostalnu Južnu Srbiju neće trebati nikakve vize...za stanovnike Pashaluka za početak "beli šengen" uz debeli monitoring... :rolleyes: a kasnije,videćemo...

#73 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 27 August 2011 - 18:55

To mora da je zbog one eko takse. ;)


Nije zbog takse nego je kreten murkan svakog morao ponaosob da pogleda u facu a pojedinima da proveri dokumenta (kao fol on drži gomile faca u svojoj memoriji pa će sada sve da nas uporedi)...pri ulasku u ekološku zezao nas je njihov a pri povratku kod nas naš i pravo da ti kažem ne zna se koji je gori, mala je razlika...

#74 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 August 2011 - 18:59

Naravno.
Ipak, svi znaju da su dodjosi instrumenti politike koja se osmisljava u Beogradu jos od 1918. Odmah nakon prisajedinjenja u Vojvodini je sprovedena tzv. prva kolonizacija, kada su bukvalno na njivama, iznikla potpuno nova naseljena mesta (recimo Banatsko Karadjordjevo u Banatu ili Karadjordevo u Backoj). Ti doseljenici bili su direktni eksponenti dinastije Karadjordjevic i doseljeni su planski da "pojacaju prokaradjordjevicevski" naboj u Vojvodini. Nakon drugog svetskog rata, za vreme druge kolonizacije, ti doseljinici su bili direktni eksponenti nove komunisticke vlasti a treca kolonizaciju koju je planski sprovodio Slobodan Milosevic (DB via Vojislav Seselj) imali su za cilj jacanja srpskog etnickog korpusa severno od Save i Dunava.


Zaboravljaš samo jednu stvar- mogli su oni da "pojačaju" nacionalni naboj u Vojvodini ali ne mogu da budu sigurni u šta će se to sve izroditi. Kažem ti (i stojim iza toga), ima dosta starosedelaca u Vojvodini koji su veći pravoslavci od patrijarha i veći Srbijanci od Šumadinaca.
Znači, da bi ostvario ideju nezavisne Vojvodine možeš da kreneš primerom Ratka Mladića ili da učiniš Vojvodinu društvom u kojem će svaki pojedinac raditi za dobrobit cele Vojvodine.

#75 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 27 August 2011 - 19:00

Manite se te priče o "dođošima". Oni su ravnopravni građani Vojvodine kao i bilo koji starosedelac. Drugo, starosedeoci koje znam nisu manje srbovali od ovih koje pominjete. Da je situacija tako jednostavna, kako bi američki došljaci prihvatili SAD kao svoju domovinu?
Dakle, treba pre svega raditi na tome da svaki građanin Vojvodine bude ponosan što živi u njoj jer mu niko ne oduzima pravo da bude to što jeste i da dobro živi od svog rada. A svako od nas je odnekle nekada došao, u to ne treba sumnjati.


Nismo se baš najbolje razumeli. Ti i ja se ovde slažemo u načelu. Moj post je ipak ciljao malo više na mentalnu nego na geografsku notu. Što bi reko Teofil Pančić - "svetonazor" je u jednih i drugih ko nebo i zemlja, pa ti sad to negiraj koliko ti volja.