Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor telefona do 300 evra


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
29 replies to this topic

#1 mpetrovickg

mpetrovickg
  • Members
  • 2 posts

Posted 15 August 2012 - 15:44

Pozdrav svima!
Planirao sam da kupim nov mobilni do 300 evra i hteo sam da pitam da li bi ste mogli da mi preporucite neki model? Interesuje me jos i da li je velika razlika izmedju novijih i starijih verzija Androida, jer sam cuo da pojedini proizvodjaci ne dozvoljavaju nadogradnju OS-a. Hvala na odgovorima! :)

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 August 2012 - 07:22

Nije stvar u tome da ne dozvoljavaju, vec jednostavno ne izdaju nove verzije Androida. Inace ovo ti nije najbolji forum za takva pitanja - probaj da to pitanje postavis ovde

Edited by tomas.hokenberi, 16 August 2012 - 07:23.


#3 mpetrovickg

mpetrovickg
  • Members
  • 2 posts

Posted 16 August 2012 - 10:14

Nije stvar u tome da ne dozvoljavaju, vec jednostavno ne izdaju nove verzije Androida. Inace ovo ti nije najbolji forum za takva pitanja - probaj da to pitanje postavis ovde


Hvala na savetu. Probacu i tamo.

#4 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 22 August 2012 - 14:43

Pozdrav svima!
Planirao sam da kupim nov mobilni do 300 evra i hteo sam da pitam da li bi ste mogli da mi preporucite neki model? Interesuje me jos i da li je velika razlika izmedju novijih i starijih verzija Androida, jer sam cuo da pojedini proizvodjaci ne dozvoljavaju nadogradnju OS-a. Hvala na odgovorima! :)


Ne znam na kom si nivou, ali novije verzije mozes i sam da ubacujes, tim pre sto je to danas krajnje jednostavno uraditi. Sto se telefona tice, sve zavisi od tvojih potreba. Ako ti je bitno da brzo dobijas upgrade sistema, onda uzmi neki od google-ovih telefona, posto oni uvek prvi i jako brzo dobijaju upgrade (najnoviji nexus npr vec uveliko ima Jelly Bean). Ili uzmi neki od prodavanijih modela, posto je programerska zajednica za njih aktivnija a samim tim i izbor custom romova.
Sto se same cene tice, pogledaj oglase na internetu, imas ljude koji uzmu npr. od Telenora nov telefon i odmah ga prodaju. Tako dobijes nov telefon, sa garancijom, ali po znatno nizoj ceni. S tim sto, naravno, treba biti oprezan da ti ne uvale nesto - trazi racun, garanciju, uporedi ime sa racuna i ime iz licne karte, itd. Npr, evo sad pogledah oglase, Samsung Nexus I9250, koji je poprilicno dobar telefon imas za 320e, nov, neotpakovan. Samo nije iz prodavnice, vec od coveka. Ali ponavljam - postupaj kranje oprezno.

#5 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 23 August 2012 - 10:31

Mene opasno pali Nokia N9, ali mi se ne prelazi sa voljene N900

#6 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 23 August 2012 - 11:37

Mene opasno pali Nokia N9, ali mi se ne prelazi sa voljene N900

Cemu taj "dead-end"? Maemo je mrtav OS.

#7 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 23 August 2012 - 13:40

Vidis da ga pali, a kad se strast umesa, tu pameti nema. :)

#8 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 23 August 2012 - 18:10

Mene opasno pali Nokia N9, ali mi se ne prelazi sa voljene N900


Dobro gde si ti pobegao sa obecanim blogom?

#9 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 24 August 2012 - 12:49

Cemu taj "dead-end"? Maemo je mrtav OS.


Mrtav, dead end? Pa vidi i tako mrtav može više nego bilo koji drugi mobilni aparat. Mrtav...

N9 može tera osim rođenog Meego Harmattan debian. Ukratko sa debianom ima debian repozitorije, imaš synaptic pa udri šta ti je volja.
N9 može da tera NitDroid ili ICS za Nokia platformu
Hoćeš Ubuntu/Kubuntu, u punom sjaju shella ili plasme? No problemo.
Ništa od navedenog? Nije problem, priušti sebi OSX na mobilnom, na primer OSX 10.3.6 ako te ne mrzi da čekaš jedno 10 minuta da se podigne. Nije mnogo funkcionalno više je demonstracija moći.
Za prave entuzijaste ima ISO za Arch Linux, a za ljubitelje tamne strane BackTrack...

Potpitanje je:

Koji živ OS može sve ovo?

Idemo dalje u sekciju za braću geekove

Mer project, Nemo, WebOS aplikacije i igrice, i kojekakve custom zezalice tipa MeeGo/Maemo5 aplikakacija sa jedne na drugu platformu.

Sme li neko na crtu? Bilo koji android, IOS, Bada, šta se već nosi i šeta, ima li slobodnije otvorenije i prijateljskije platforme od Maemo/MeeGo?

...mrtav, pa ne bih rekao. Mrtav u smislu da neće Nokia da pravi hardver koji neće biti obogaljen da primi Maemo/MeeGo, jer ako ga ne obogalje korisnici će da ga stave, dakle u tom smisli mrtav za Nokia. Ali ne i za ostatak sveta, pojavio se proizvođač hardvera, tako da se veselje nastavlja.

Šta znači smrt platforme, u ovom slučaju MeeGo?

Pa vidi open source nije isto što i vlasnički softver, evo npr IOS ili Android? To znači da si ti kao korisnik zaista samo korisnik, imaš svoj aparat na njemu OS kojeg možeš da unaprediš kada se proizvođaču hardvera ili softvera prohte ili češće ne prohte. I ti tu možeš, manje više, da rešiš hoćeš li ili nećeš da ga unaprediš. I to je to. U takvom svetu kad bi npr Androd rešio da umre onako kao što je Nokia mislila da može sa MeeGo to jeste kraj, vremenom tvoj aparat postaje zastareo. U svetu u kojem žive N900 i N9 odluka proizvođača je njegov problem a aparat i OS je moj. Ja radim sa aparatom šta mi padne na pamet, i moj OS će umreti kad mi dosadi. U ovom trenutku moja N900 softverski gledano jedva da podseća na ono što su Maemo tvorci mislili da ja treba da koristim, a njihove odluke me se tiču koliko i lanjski sneg. Zato je ovo slobodna platforma slobodnih ljudi u slobodnom FLOSS svetu gde nema Jobsova i Balmera da kažu kako ja moram nešto da koristim.

Razumeš li zašto me pali?

Edited by uros3g, 24 August 2012 - 13:01.


#10 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 24 August 2012 - 12:52

Dobro gde si ti pobegao sa obecanim blogom?

Uh izvini ali sam stvarno rasprodat. Ne pišem baš dugo a imam na čekanju jedan, mislim zanimljiv prvo, njega ću za vikend, a ovu drugu polovinu nakucam kasnije.

#11 uros3g

uros3g
  • Members
  • 1,173 posts

Posted 24 August 2012 - 13:00

Vidis da ga pali, a kad se strast umesa, tu pameti nema. :)


:lol+: Pa dobro de, pre strasti ide faza zaljubljivanja ne bih se zaljubio u nešto baš ...

#12 Crveni jastreb

Crveni jastreb
  • Members
  • 2 posts

Posted 30 October 2012 - 00:55

Evo dva odlicna modela
http://www.mobilni-h...7d dual&id=1121
http://www.mobilni-h...1D dual&id=1007

#13 mfmilan

mfmilan
  • Members
  • 6,795 posts

Posted 30 October 2012 - 11:39

Kad vec pisemo, preporucujem novi Google Nexus 4. Cena za varijantu od 8GB je 299e, nadam se da ce stici i u Srbiju i po toj ceni, ako ne, rodbina u inostranstvu. Telefon je trenutni vrh ponude.

#14 steva8lfc

steva8lfc
  • Members
  • 20,686 posts

Posted 15 November 2012 - 21:31

Kad vec pisemo, preporucujem novi Google Nexus 4. Cena za varijantu od 8GB je 299e, nadam se da ce stici i u Srbiju i po toj ceni, ako ne, rodbina u inostranstvu. Telefon je trenutni vrh ponude.


Znas li mozda koliko bi izasla carina kada bi mi fon stigao iz USA?

#15 romantik

romantik
  • Members
  • 7,759 posts

Posted 15 November 2012 - 21:46

Ja sam skoro kupio Huawai G300 i mogu reci da sam jako zadovoljan. Telefon nije bas idealan za slusanje muzike, ali za surfovanje po netu izuzetan, brz, veliki ekran.

Edited by romantik, 16 November 2012 - 11:09.