Jump to content


Photo
- - - - -

diskriminacija pri zaposljavanju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 brekavac011

brekavac011
  • Members
  • 1 posts

Posted 10 August 2012 - 16:08

I eto sa svoji poslovnim partnerima privodim kraju planove o otvaranju kafica u Beogradu ( da da znam ,pa zar jos jedan...) .I naravno dosao je momenat da se razmatra pitanje sankera .konobara ,obezbedjenja ...ko ,koliko raspon godina ,iskustvo itd .
Taman smo se usaglasili oko generalija ,kad ono gledam danas B92 i cujem sledece.Kako bi trebalo da postoji volja za predlog zakona gde ce u oglasima za radna mesta biti zabranjeno da se za radna mesta stavljaju fraze poput -do 30 godina ,-prijatne spoljasnjosti -samo osobe do 25 .. itd itd .I ne samo to ,nego se od nekih ''evropski'' naucenih predstavnika preporucuje da se nadju ljudi koji ce u stvari da love ovakve situacije ,i to bi trebalo da bude podlozno zakonskim merama??
Ajde sad reset.
Ja imam svoj stav o svemu ovome ,kao i o diskriminaciji u opste ( smatram se osobom koja ljude gleda u oci ,slusa sta pricaju ,ne kako izgledaju ,a sta im je seksualna orijentacija ?? ,tek me to ne zanima ; a u poslu ? ili si koristan ili ne i to je ceo zen)
Zato cu sad da preskocim razlicite mamce na minskom diskriminacija ,fasizam ,netolerantnost ,tradicionalizam ,religija ,nauka,progres , tehnokratija ,politika... polju i reci cu sledece:
Kad na mojoj omiljenoj televiziji B92, budem video voditelja koji nije ''prijatne spljasnjosti' (citaj ruzan ) ,koji zna da cita ali ima iritantnu boju glasa ,ili invalida u kolicima od svojih 35 godina koji savrseno cita i lepo izgleda ,onda cu ja drage volje da zaposlim konobaricu ''neprijatne spoljasnjosti ,ili neku strucnu od 45 plus godina ..
I mislim da zakon ili predlog zakona ne bi trebalo da sluzi kao sredstvo koji ce se neko zastrasivati vec kao nesto sto ce uspesno regulisati problematiku .
A da li cu ja ili bilo ko traziti lepu ,atraktivnu devojku kao konbaricu pa cu to ili traziti javno preko oglasa ,ili cu strepeti od kazne pa cutati i nogirati sa intervjua onog ko ne ispunjava moju zamisao ili sa sumnjom gledati neku mladu osobu ubacenu da me isprovocira da kazem ''zabranjenu rec'' pa da me posalje na sud ...to ipak nije problematika kojom bi trebalo da bavi ova tema.
Zaposliti ljude kad izadju iz doma ili zatvora i formirati posebnu grupaciju inspektora koji ce to motriti i voditi ,zaposliti pripadnike Romske grupacije (ne kao nekog ko stoji na parkingu ) ,dodatno stimulisati pri zaposljavanju invalida...e to ja zovem -korak ka borbi protiv diskriminacije..

Edited by brekavac011, 10 August 2012 - 16:10.


#2 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 10 August 2012 - 18:07

Tvoj kafić, zaposli koga hoćeš, a ne moraš da u obrazloženju odbijenima navedeš da su odbijeni jer su "ružni" ili "matori"...
Inače, mislim da su ti poslodavci koji traže do 30 godina kreteni, jer ne vidim što bi neko ko ima 31-32 godine bio lošiji po bilo kom kriterijumu. Jedino ako imaju neke olakšice...

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 10 August 2012 - 18:51

Rad iu kaficu nije karijera, prema tome mozda su ti bolji stariji, jer ces onda redje da trazis ljude. Mladji koji rade u kaficu, na to gledaju kao trenutan gig i otici ce cim budu mogli. Stariji pak to rade, ili sto vole(bolja varijanta), ili sto nemaju trenutono nista drugo. Najbolja su ti varijanta oni koji to vole, njih treba traziti.

#4 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 10 August 2012 - 18:55

Oglas koji cesh dati nema veze sa tim koga cesh TI primiti u TVOJ biznis. Ne verujem da ce ti se za rad u kaficu javljati babe i dede.

Shto ne otvorish kafic u Aziji, recimo u Rusiji ili Kini, tamo mozesh da napishesh i kakve sise ochekujesh da ima kandidatkinja.

Kad sam ja uchio shkolu Srbija se rachunala u evropske zemlje.

Edited by down with the sickness, 10 August 2012 - 18:57.


#5 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 10 August 2012 - 20:44

Otkud znas da nema invalida zaposlenih iza kamere, ili da neko od voditelja nije mozda invalid?
Poredjenje ti je sr.....

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 August 2012 - 02:44

...
Kad na mojoj omiljenoj televiziji B92,
...

Dovoljno je. Da ne budes shvacen ozbiljno.

#7 Biftek i žestina

Biftek i žestina
  • Banned
  • 92 posts

Posted 15 August 2012 - 22:57

@brekavac:

Posao kafica je do te mere diskriminatoran u startu, da ne vidim sta imas uopste da dizes glas po tom pitanju. Sta god da zakon kaze po tom pitanju, lako ces naci nacin da to zaobidjes...

#8 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 16 August 2012 - 23:11

Svako moze da za svoj, privatni posao zaposljava koga hoce i kako hoce! Kratko i jasno. Sa druge strane za drzavni posao.. hmm.. drzava ne treba nikoga da zaposljava, jer da bi zaposlila prvo mora da otme od nekoga, potrosi veliku vecinu na birokratiju i kroz korupciju i onda na kraju i zaposle samo nekoga preko veze, opste poznato, a i ne samo kod nas, svagdje na svijetu.
To je kako bi trebalo, a sta gospodar kaze... druga je prica.

#9 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 19 August 2012 - 16:56

..... drzava ne treba nikoga da zaposljava, jer da bi zaposlila prvo mora da otme od nekoga, potrosi veliku vecinu na birokratiju i kroz korupciju i onda na kraju i zaposle samo nekoga preko veze, opste poznato, a i ne samo kod nas, svagdje na svijetu.


Interesantno .... nisam ni znao da sam imao vezu.

#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 19 August 2012 - 17:50

Svako moze da za svoj, privatni posao zaposljava koga hoce i kako hoce! Kratko i jasno. Sa druge strane za drzavni posao.. hmm.. drzava ne treba nikoga da zaposljava, jer da bi zaposlila prvo mora da otme od nekoga, potrosi veliku vecinu na birokratiju i kroz korupciju i onda na kraju i zaposle samo nekoga preko veze, opste poznato, a i ne samo kod nas, svagdje na svijetu.
To je kako bi trebalo, a sta gospodar kaze... druga je prica.

Kako ce onda drzava da zaposli policajce, lekare u domovima zdravlja, sudije i tuzioce, ucitelje i nastavnike, profesore, istrazivace, komunalce, ..., ?
To su sve drzavni sluzbenici.

#11 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 19 August 2012 - 17:58

Kako ce onda drzava da zaposli policajce, lekare u domovima zdravlja, sudije i tuzioce, ucitelje i nastavnike, profesore, istrazivace, komunalce, ..., ?
To su sve drzavni sluzbenici.


Ne treba to, dovoljno je da stanovnishtvo masovno meditira i upraznjava jogu pa nece biti kriminala, bolesti, komunalnih i ostalih ovozemaljskih bedastoca i tricharija. To je i sloba hteo, secash se onih joga letacha :lol+: .

Edited by down with the sickness, 19 August 2012 - 17:58.


#12 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 20 August 2012 - 22:10

Interesantno .... nisam ni znao da sam imao vezu.

Sve i da ti vjerujem, kakave veze ima pojedinacni, anegdotalni slucaj sa opstem o cemu sam pricao , a i sam znas da je apsolutna istina!?

#13 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 20 August 2012 - 22:11

Kako ce onda drzava da zaposli policajce, lekare u domovima zdravlja, sudije i tuzioce, ucitelje i nastavnike, profesore, istrazivace, komunalce, ..., ?
To su sve drzavni sluzbenici.

Pozdrav.
Zasto je nuzno da ih drzava zaposljava. Zar je potreban monopol da bi se odvezlo smece ili ocistile ulice?? Da li ti podrzavas monopol kao ekonomski efikasan ili..?

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 20 August 2012 - 22:44

Pozdrav.
Zasto je nuzno da ih drzava zaposljava. Zar je potreban monopol da bi se odvezlo smece ili ocistile ulice?? Da li ti podrzavas monopol kao ekonomski efikasan ili..?

To o cemu ti pricas, nije usluga, koju gradjanin moze da odbije da korist. Zamisli da Žorž odbije da placa iznošenje smeca i počne da ga čuva na terasi.
Kao vrhunac, zamisli da ti je Žorž prvi komsija i njegova terasa se naslanja na tvoju.

Zar je potreban monopol da bi se odvezlo smece ili ocistile ulice?



#15 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 20 August 2012 - 22:55

Sve i da ti vjerujem, kakave veze ima pojedinacni, anegdotalni slucaj sa opstem o cemu sam pricao , a i sam znas da je apsolutna istina!?


Ma ne ... ja te lazem :lol+: ... ne znam shta je apsolutna istina, od 18 kolega 17 su emigranti ...... samo jedan je rodjeni Kanadjanin ...... mozda je on imao vezu, ne bih znao, ali to je opet 1:17.

Preporuke nisu veze. Ja recimo tebe nikada ne bih preporuchio za posao u mojoj agenciji, delujesh mi nepouzdano, mnogo prichash o stvarima o kojima nemash pojma, pa ukoliko bi te zaposlili sutra bih ja crveneo zbog tvojih gluposti.