Jump to content


Photo

pismeni zadatak: Zasto volim Kanadu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#1 blogerka

blogerka
  • Members
  • 20 posts

Posted 30 July 2012 - 23:29

Nebojša Milosavljević
iz knjige " Zašto volim Kanadu"


Pismeni zadatak: Zašto volim Kanadu

Kanadu volim zato što je to jedna velika i lepa zemlja koja ima puno prirodnih lepota.
Te lepote uglavnom ne mogu da se vide golim okom, ali ih ima dosta na kanalu „Discovery“ koji tata, mama i ja volimo da gledamo i da se ponosimo u kakvoj zemlji živimo.
Mama i tata kažu da je Kanada lepa zato što u njoj živi puno raznih naroda i narodnosti i što su ljudi svih rasa i religija ovde našli mesto da žive u miru i prijateljstvu. Ja u školi imam puno drugara iz različitih zemalja, ali tata ne da da ih dovodim kući pa se zato družim samo sa našom decom čiji su roditelji bogati jer tata kaže da je tako najbolje. Moja sestra je učila u školi da je multikulturalizam jedna velika stvar i to joj se mnogo svidelo pa je počela da se zabavlja sa jednim dečkom sa Jamajke. Onda su je, kada su saznali, mama i tata zajednički oplavili od batina.
Kanada je lepa zato što se u njoj govori puno jezika, a neko čak govori i engleski. Kada mog tatu prijatelji iz zavičaja pitaju kako stoji sa jezikom, jer znaju da je u školi stalno vukao keca, on kaže da se sasvim dobro snalazi i sa srpskim. Onda mama kaže da mu ništa drugo i ne treba jer ne izlazi iz naših kafana, pa se onda posvađaju i pošalju me napolje.
Moja mama mnogo voli Kanadu jer kaže da ovde ne mora ništa da kuva, zato što je sve na gotovo i sve može da se kupi. Mi se slažemo sa njom i najviše volimo kada kaže da je boli glava pa naruči picu, ali je zato moja baka kada nam je došla u posetu plakala dva dana kada je videla kako smo se svi ugojili (mama kaže da smo se popravili).

Kanadu volim zato što ima razvijen sport i što sa skoro svake Olimpijade donese puno medalja iz krlinga, bijatlona, badbintona, odbojke na pesku, trambuline, i ostalih važnih sportova.
Tata kaže da mnogo voli Kanadu zato što ti nije potrebna veza da dobiješ posao kao kod nas. Svi imaju iste šanse da se zaposle u „McDonaldsu“ ili „Tim Hortonsu“.
Ja mnogo volim da idem u kanadsku školu zato što se puno igramo i učimo dosta korisnih stvari o domaćinstvu. Učiteljica nam je rekla da ćemo u petom razredu da učimo čitanje i pisanje. Jedva čekam. Moja sestra ne voli školu zato što ide u dvanaesti razred pa ih sada teraju da uče tablicu množenja.
Najlepše godišnje doba u Kanadi za mene je zima. Od zimskih radosti najviše volim kada uveče svi sednemo ispred televizora i gledamo vesti o tome kako su se ljudi zaglavili u snegu na auto-putu. Tata tada uvek kaže kako je dobro što nije zaposlen, jer ko zna kada bi došao kući.Mi svi u porodici mnogo volimo Kanadu zato što je daleko pa tatina rodbina iz Mionice ne može da dođe kod nas i ostane dve nedelje dok čekaju da im zakažu pregled kod specijaliste.Mama uvek govori kako je ona potekla iz fine i kulturne porodice i da voli Kanadu zato što ima puno kulturnih događaja. Kaže da joj je najveća želja da gleda mjuzikl „Lion King“ i da učestvuje na „Karibani“.
Ja volim Kanadu zato što se ovde mnogo vodi računa o deci. Ako te tata ili mama tuku onda možeš da pozoveš jedan broj telefona, pa onda dođu neki ljudi i odvedu te u neku kuću gde ima puno dece i gde o njima vode brigu čike koje mnogo vole male dečake.
Kanada mi se dopada zbog toga što možeš sa 16 godina da dobiješ vozačku dozvolu, uzmeš auto od tate i onda se trkaš sa drugarima po ulicama.
Moj tata kaže da voli Kanadu zato što ne mora da živi sa maminom mamom. Doduše, ona nam ponekad dođe u posetu i stalno priča kako joj se ništa ne sviđa u Kanadi, ali tata kaže da nju ne smemo da slušamo jer je ona „matora komunjara“.

Volim Kanadu zato što ima puno mesta gde možeš da odeš na izlet. Mi se svakog vikenda kada je lepo vreme, znači bar tri puta godišnje, na brzinu spremimo, sednemo u kola i odemo na neko jezero. Tu se uvek lepo provedemo sve dok ne počnu da nas grizu komarci i dok mama ne počne da viče na tatu zato što je popio osam piva. Onda dođe vreme da idemo kući, pa upadnemo u gužvu na auto-putu i u kolima svi ćute. Ja tada volim da gledam kroz prozor i da uživam u prirodnim lepotama Kanade.

Volim Kanadu i zato što u njoj ima puno domaćih i divljih životinja. Svi imaju kućne ljubimce pa sam i ja molio da dobijem psa, ali mi je mama rekla da njoj ne pada na pamet da ide za njim po ulici i da skuplja govanca u plastičnu kesu. Onda sam krišom počeo da hranim jednog rakuna koji nam je prevrtao po đubretu jer sam hteo da imam svog ljubimca, ali ga je tata umlatio lopatom kada ga je video u dvorištu. Krišom smo ga zakopali iza kuće i tata nam je zapretio da ćutimo jer bi inače morao da plati neku kaznu od ne znam koliko mnogo dolara.

Moja sestra mnogo voli Kanadu zato što je ona malo punija ( ja mislim da je baš debela) pa kaže da ovde uvek može da nađe garderobu u kojoj izgleda seksi. Ja mislim da nije to razlog nego što joj se niko ne smeje na ulici kao kad je bila u Beogradu pa su je zvali „debela Kanađanka“.

Kada sam pitao mamu zašto ona voli Kanadu, dugo je razmišljala i na kraju mi rekla da je voli zato što može da se opusti i ne razmišlja šta će reći komšiluk, koji nam je tamo kod nas svakog dana zavirivao u lonac. Onda sam ja razmislio pa sam joj rekao da ovde i ne mogu da nam vire u lonac kada ga niko i ne upotrebljava. Onda mi je ona zveknula jednu zaušku i ja sam odlučio da je isključim iz ovog projekta.

Moj tata kaže da najviše voli u Kanadi to što je izbor piva toliki da će mu trebati još ko zna koliko godina pa da sve isproba. Ja mislim da je on već sve isprobao po više puta i da stalno počinje novu turu.
Volim Kanadu zato što ovde i čike mogu da se žene među sobom. Ja baš ne marim mnogo za devojčice jer su alapače i bezobrazne, pa sam razmišljao da oženim nekog drugara kad porastem. Mislim da bi nam baš bilo fino jer bismo mogli zajedno da gledamo utakmice, igramo fudbal i košarku i naručimo picu ili kinesku hranu kada dođemo kući. Rekao sam to tati, a on se samo uhvatio za glavu i opsovao i ovu zemlju i dan kada je u nju ušao. Nije mi jasno zašto se tako naljutio kad je stalno pričao kako voli Kanadu.

Ja volim Kanadu zato što je to velika i lepa zemlja sa puno prirodnih bogatstava.

#2 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 31 July 2012 - 00:15

Nevidjen smor od teksta ...... kako im samo ne dosadi da pishu iste gluposti svaki put, na nivou "bosanca sa grtalicom", humor za maloumne. Josh chovek izdao knjigu jebote. Ja mislim da pochnem odmah sa sabranim delima :)

#3 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 31 July 2012 - 00:50

cekajte...jel' to samo spisak nekih odgovora dece koju je intervjuisao, pa je to formulirao u knjigu?
jel' blogerka reklamira ovo delo na forumu ili da krenemo da radimo pismeni zadatak?

... ...

i ja volim kanadu! :heart:

....i kanadjane....

i kanadjanke.....

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 July 2012 - 02:23

Sto je meni milo kad razni alekovi33 opisuju blagodeti Kanade i US. Ja bih samo dodao da je Kalifornija mnogo bolja od Kanade i US, posto se tacno zna ko stize na rucak u radnickoj menzi, a ko ne stize. Plus, i Hawaii su blizu, pa si za 5.5 sati u raju na zemlji. :P

#5 blogerka

blogerka
  • Members
  • 20 posts

Posted 31 July 2012 - 07:09

ovo je text na koji se najcesce nailazi na internetu (ako ukucate naziv texta na google-u videcete da govorim istinu)
..svi redom ga prepisuju, pa prepisala i ja...
....a posto su ovde teme o emigraciji, mislila sam da ce vam biti ineresantno...al posto vam nije interesantno, obrisacu ga... nebitno..

#6 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 31 July 2012 - 08:37

Plus, i Hawaii su blizu, pa si za 5.5 sati u raju na zemlji. :P


isto toliko i od Vancouvera BC :)

pozdrav sa mauija :)

#7 blogerka

blogerka
  • Members
  • 20 posts

Posted 31 July 2012 - 09:34

cekajte...jel' to samo spisak nekih odgovora dece koju je intervjuisao, pa je to formulirao u knjigu?
jel' blogerka reklamira ovo delo na forumu ili da krenemo da radimo pismeni zadatak?

... ...

i ja volim kanadu! :heart:

....i kanadjane....

i kanadjanke.....





.......citam je trenutno :) ima i duhovitih i teskih prica...
...pisac je sakupljao tudje price....al cini mi se da ima par i autobiografskih

#8 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 July 2012 - 21:46

ovo je text na koji se najcesce nailazi na internetu (ako ukucate naziv texta na google-u videcete da govorim istinu)
..svi redom ga prepisuju, pa prepisala i ja...
....a posto su ovde teme o emigraciji, mislila sam da ce vam biti ineresantno...al posto vam nije interesantno, obrisacu ga... nebitno..

Ma ne vredi ti ovde se ne skupljaju oni koji trose pivo na opisani nacin. Losa ti publika. Bio jedan koji je letovao na Kubi, ali je otisao.

#9 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 31 July 2012 - 22:06

.......citam je trenutno :) ima i duhovitih i teskih prica...
...pisac je sakupljao tudje price....al cini mi se da ima par i autobiografskih


nisam upoznata sa delima ovog pisca, ako se ovakav rad moze nazvati pisanjem. a i ovi odgovori ne zvuce kao istiniti i iskreni, vec modifikovani sa dodatkom "imigrantskog" humora (or lack thereof) ....... -_- ...ajd' nema veze...ko voli i kom je zabavno neka cita.

#10 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 31 July 2012 - 23:21

Ne znam zasto se uzbudjujete, ovo je 'humor' na nivou tipicnog prizemnog vidjenja razlicitih zemalja od strane gastarbajtera koji zive u istim, pa imali smo primere ovde (jel da pominjem one bojlere i diskriminacije i sl). Uz to dodajte malogradjanstinu iz zemalja porekla i ovo nije iznenadjujuce.

Jedino sto je vise tuzno nego smesno, kad razmislim da neko stvarno tako zivi i razmislja.

#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 July 2012 - 23:51

isto toliko i od Vancouvera BC :)

pozdrav sa mauija :)


Eto ti opet diskriminacija. Prvo mi pre neko vece pojeli sve u kafani i iz inata zatvorli kafanu, bez da me usluze, a sad jos nisam ni na hawaii-ma.

Vas dvoje, pravac na Haleakala i da kacite slike izlaska sunca. ;) Mozda i da se spustite bicikletom niz vrh.

#12 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 01 August 2012 - 05:28

Ne znam zasto se uzbudjujete .....


Ne uzbudjujem se nego se samo pitam iz kojih vishe katakombi izlaze ovi literarno nadareni, intelektualno nenadjebivi, macho nesalomljivi, balkanski hemoroidi ........ pardon, htedoh reci hUmoroidi.

#13 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 August 2012 - 05:58

Ne uzbudjujem se nego se samo pitam iz kojih vishe katakombi izlaze ovi literarno nadareni, intelektualno nenadjebivi, macho nesalomljivi, balkanski hemoroidi ........ pardon, htedoh reci hUmoroidi.

Pa iz Mionice :wicked: rece covek, cisto mi zao ljudi....
A moram da se slozim sa literarnom nadarenoscu - treba poseban dar da se ovoliko malogradjanstine i zatucanosti stavi na jednu kucanu stranu, ima tu ponesto za svakoga - raznih izama

#14 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 01 August 2012 - 17:04

Nevidjen smor od teksta ...... kako im samo ne dosadi da pishu iste gluposti svaki put, na nivou "bosanca sa grtalicom", humor za maloumne. Josh chovek izdao knjigu jebote. Ja mislim da pochnem odmah sa sabranim delima :)


Eh kad se setim...svako malo neko nov otkrije tekstove ovog i onda ih salje kao vrhunac duhovitosti. Prvih godina ovde nadobijala sam se emailova u vidu Nebosinih doskocica na redovnoj bazi. Jedva stadose.

Verzija Bosanac sa Grtalicom je valjda ona kad im se smuci da ciste sneg 300 dana u godini pa ga zena nagovori da se presele u toplije krajeve, a ono bas tada naisla sezona hurikana i odnese im krov na kuci.

Moja omiljena je kad komsija Kanadjanin kupi smrznutu curku za Thanksgiving/Christmas. Pa Nebojsa kaze, ne ne i ne komsija, ne radi se to tako. Pa izvede prase koje je podgojio u garazi i zakolje ga svojerucno i natakne na razanj u svom backyard a komsiji kaze: ovako se slave praznici, a ne to tvoje iz supermarketa, pih.

Onda Bosanac sa Grtalicom koji je kupio sabrana Nebojsina dela za vreme Velikog Jednogodisnjeg Pokolja Prasadi na Nijagari, cita ovo i sve se misli: e neka mu je rekao...

I jeste. Bolje od ovoga ni Alek ne bi umeo.

#15 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 01 August 2012 - 19:33


e, pa sad, honey...jos ces me i zainteresovati za sabrana dela nebojse milosavljevica ;)

a kakav bi tek bestseler napisali angelija, kiti, magripa, zoran, mrd, ja i drustvo sa vase juzne granice: zasto volim juesofej
...

nego, sad naidjoh na ovaj clanak iz atlantic-a ... mnogo dobar, ne znam gde da ga turim, pa cu ovde:

http://www.theatlant...america/260541/