Jump to content


Photo
- - - - -

Mitovi o srednjem veku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#31 denzil

denzil
  • Members
  • 5,693 posts

Posted 07 September 2012 - 23:44

Znalo se za šećer ali je bio skup i sirotinji nedostupan.

#32 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 08 September 2012 - 04:29

Posle gluposti za secerom.

Najveci mith. ideja da su ljudi u srednjem veku verovali da je zemlja ploca.

#33 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 08 September 2012 - 11:29

Posle gluposti za secerom.

Najveci mith. ideja da su ljudi u srednjem veku verovali da je zemlja ploca.

U srednjem veku su ljudi verovali u sve sto im kaze crkva. Nisu imali svoje misljenje niti neka saznanja o svetu oko sebe. "ljudi" to je vecina stanovnika evrope/ Ne mislim na jako mali broj onih koji su , svojim istracivackim duhom i aktivnostima, bili kaznjavani na najsurovije nacine javno od crkve da bi se "narod" drzao u strahu i pokornosti.

Edited by Ibiza, 08 September 2012 - 11:30.


#34 denzil

denzil
  • Members
  • 5,693 posts

Posted 08 September 2012 - 12:11

U srednjem veku su ljudi verovali u sve sto im kaze crkva. Nisu imali svoje misljenje niti neka saznanja o svetu oko sebe. "ljudi" to je vecina stanovnika evrope/ Ne mislim na jako mali broj onih koji su , svojim istracivackim duhom i aktivnostima, bili kaznjavani na najsurovije nacine javno od crkve da bi se "narod" drzao u strahu i pokornosti.


Pa sigurno je bilo mnogo pametnih ljudi koji su pre Galilea skontali da je Zemlja okrugla i da se okreće oko Sunca, ali kad su bili dovoljno pametni da skuže, onda su verovatno imali pameti da o ne pričaju o tome.

#35 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 08 September 2012 - 12:15

Pa sigurno je bilo mnogo pametnih ljudi koji su pre Galilea skontali da je Zemlja okrugla i da se okreće oko Sunca, ali kad su bili dovoljno pametni da skuže, onda su verovatno imali pameti da o ne pričaju o tome.


Kad je Galilej ziveo, Magelan (njegovi ljud) je vec oplodio celom svetom jednom okrug. Reko sam vec bajka modernog doba je, da su ljudi verovali da zemlja ima oblik ploce.

Inace je Kopernik vec to skontao, ali nije bio toliko glasan ko Galilej er nije mogo da dokaze 100 % njegovu teoriju.

Edited by ZokiBeclija, 08 September 2012 - 12:16.


#36 denzil

denzil
  • Members
  • 5,693 posts

Posted 08 September 2012 - 12:44

Kad je Galilej ziveo, Magelan (njegovi ljud) je vec oplodio celom svetom jednom okrug. Reko sam vec bajka modernog doba je, da su ljudi verovali da zemlja ima oblik ploce.

Inace je Kopernik vec to skontao, ali nije bio toliko glasan ko Galilej er nije mogo da dokaze 100 % njegovu teoriju.


Galilej, Magelan, Kopernik ... sve je to renesansa. Ja verujem da je i u srednjem veku bilo ljudi koji su skontali sve to sva oblikom i kruženjem nebeskih tela, ali da u vreme spaljivanja veštica jednostavno nije bilo pametno pričati o tome.

Kakvog je oblika Zemlja i kakav je odnos Zemlje i Sunca, mislim da se prosečan čovek nije previše bavio tim temama i da su većinom prihvatali ono što im vrhovni autoritet tog vremena (crkva) kaže da je istina, zdravo za gotovo.

#37 ZokiBeclija

ZokiBeclija
  • Members
  • 280 posts

Posted 08 September 2012 - 13:56

Galilej, Magelan, Kopernik ... sve je to renesansa. Ja verujem da je i u srednjem veku bilo ljudi koji su skontali sve to sva oblikom i kruženjem nebeskih tela, ali da u vreme spaljivanja veštica jednostavno nije bilo pametno pričati o tome.


Galilej i Kopernik su imali teoriju o helenocentrickim svetom. Samo su imali pogresnu postavku kako se zemlja oko sunce krece. To je tek Kepler to dokazao.

Edited by ZokiBeclija, 08 September 2012 - 14:27.


#38 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 September 2012 - 15:57

kaze se "heliocentricni"