Jump to content


Photo
- - - - -

Americke radne vize


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#16 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 15 July 2012 - 21:34

Tako sam i ja razmisljao, bolje da dodjem ovde pa da na licu mesta jurim razne mogucnosti. Dobro, imacu onda u vidu i advokata.

A koliko vremena je potrebno da se nakon vencanja dobije zeleni karton? Da li gubim zeleni karton ako se razvedem, a jos nisam dobio drzavljanstvo?

#17 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 July 2012 - 23:30

Papiri mogu da se podnesu odmah ako imas dokaze da je brak pravi a ne laznjak, obicno ljudi cekaju par meseci da mogu da prodju buduci intervju (preporuka gledaj Proposal :lol+: ). Takodje bracni partner sa citizenship treba da ima papire da dokaze da je sposoban da izdrzava partnera i da je solidni gradjanin tj ne moze bas da bude bez posla i na socijalnom, niti neko ko je krivicno gonjen.

Mislim da u braku moras da budes nesto godina 2-3 nisam sigurna da bi ti odobrili zelenu kartu inace gubis pravo. U medjuvremenu se odobrava radna karta i odobrenje za napustanje zemlje tj mozes da izadjes i vratis se. Taj deo mi je malo mutan samo sam slusala o nekim iskustvima.

Inace i to kosta - bez advokata mislim 2k dolara su samo za podnosenje papira.

Na drzavljanstvo imas pravo tek nakon sto pet godina imas zelenu kartu.

#18 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 16 July 2012 - 02:42

Hvala ti Angelia. Neke stvari su mi sad jasnije.
Jesi pogledala onaj link za kvote za H1B? Sta kazes na to? Ako je to tacno, onda da znam da na tu opciju ne racunam do daljnjeg.

#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 July 2012 - 03:08

Hvala ti Angelia. Neke stvari su mi sad jasnije.
Jesi pogledala onaj link za kvote za H1B? Sta kazes na to? Ako je to tacno, onda da znam da na tu opciju ne racunam do daljnjeg.


Ako su objavili tacno je :)

#20 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 16 July 2012 - 03:11

Neces da kliknes pa to ti je :lol+:

Jesu, nista od H1B do 1. aprila. sto znaci do radne dozvole do 1. oktobra 2013. :ajme:

#21 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 16 July 2012 - 03:54

Kliknula sam ja ali nigde nisam videla nista o 1. aprilu ali ti si verovatno bio detaljniji.

#22 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 16 July 2012 - 04:51

Jes, u pravu si, na tom linku stvarno ne spominju 1. april, samo da je kvota popunjena za ovu god (tj za fiskalnu 2013 koja pocinje 1.okt). Ali pocetkom aprila se uvek otvara "konkurs" pa zato ja spominjem 1. april.
wiki: "The United States Citizenship and Immigration Services starts accepting applications on the first business day of April for visas that count against the fiscal year starting in October. For instance, H-1B visa applications that count against the FY 2013 cap could be submitted starting from Monday, April 2, 2012. "

#23 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 16 July 2012 - 16:59

Imas jedno pet postova sa ovom diskusijom ranije - generalno H1B viza ti je najizglednija opcija - EB su zelene karte, employment based - ako ne mozes da nadjes poslodavca koji bi te sponzorisao za H1B teze ces naci onoga ko bi te sponzorisao za EB2. EB3 i ostale zaboravi jer ces cekati do 2017te. H1B - nova fiskalna godina za Kongres pocinje u Oktobru, tako da vize za koje su zahtevi podneti Aprila te iste godine pocinju da vaze od Oktobra. Sto znaci da ako nisi podneo u 2012toj, sledeca prilika ti je da podneses od 1. Aprila 2013 - ako je odobrena, pocece da vazi 1 Oktobra 2013.

edit: sad imam malo vremena da nastavim - Period za prijavljivanje H1B peticija pocinje 1.aprila svake godine. Nekih godina se kvota ispuni do ponoci tog dana, nekih malo kasnije, a recimo 2009/2010 je bilo slobodnih brojeva do juna jer recimo banke koje su uzele TARP fondove nisu mogle da sponzorisu H1B vize dok iste ne vrate.

J1 nije radna viza - J1 je "exchange visitor" viza koje menadzuje Dept of State za obrazovnu i kulturnu razmenu - sponzor za J1 vize mora da bude registrovan kao institucija koja obavlja istu, te da ima vazeci program (dakle recimo profitna kompanija koja nema obrazovni/kulturni program razmene ne moze da sponzorise J1, ali recimo bolnica koja ima program internacionalne razmene (nebitno da li je profitna ili ne) moze. ) J1 nosi sa sobom obavezan period boravka van US - po zavrsetku (mislim da je 2 godine) - po isteku, nosilac mora da izadje iz US i bude van zemlje taj minimalni period, osim ukoliko ne obezbedi "waiver" (i/ili drugi (ne)imigrantski status).

Sve ove vize su ne-imigrantske; vidim da si spominjao zelenu kartu - zelene karte su naravno, imigrantski dokumenti; osnovna razlika je sto neimigrantske vize imaju odredjeno vreme trajanja, poneke mogucnost da se produze, ali uslovno, i naravno ogranicen broj produzetaka (npr. H1B, 2 x 3 godine). LPR (Legal Permanent Resident) je upravo to, trajno naseljavanje i naravno procedura je mnogo duza, komplikovanija (osim Diversity Lottery) i skuplja. Poslodavcima se ne isplati da se bakcu sa zelenim kartama za nove radnike, jer em moraju da dokazuju da su posao objavljivali, da nisu mogli da nadju appropriatelly skilled US worker, da onda dobiju sertifikaciju od Dept of Labor, pa sa svim time da podnesu imigrantsku peticiju, sto sveukupno traje nekoliko meseci (i kosta), nego onda i rizikuju da ce novi radnik da ode cim dobije GC (cak i da recimo refundira troskove, i dalje su na istom mestu gde su bili kad su poceli proces).

Edited by Nimrod, 16 July 2012 - 23:50.


#24 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 17 July 2012 - 16:17

Jeste, imam, ali mislim da nije zgoreg da ovo bude zasebna tema zato sto ima puno ljudi koje ovo sigurno zanima i kojima ce znaciti da to procitaju u jednoj temi, a da ne moraju da listaju svih 30ak strane one druge omnibus teme o zivotu u USA.

H1B viza je meni jasna i cela procedura oko nje. Zanimalo me samo da vidim da li imam neke druge opcije (npr te EB - sad mi je i to jasno), sada kad na H1B ne mogu da racunam do naredne godine.

Prica oko J1 mi je takodje jasna. Pitao sam se da li ima nekog ko je to u praksi izveo (ali na ovu trainee poziciju). J1 ne obavezuje svakoga da mora ostati van USA u periodu od 2 godine - ova obaveza postoji samo ako su u pitanju prakse/tarinee programi koje direktno sponzorisu vlade zemalja.
"When you agree to participate in an Exchange Visitor Program you will be subject to the two-year home-country foreign residency requirement if your exchange program is funded by either your government or the U.S. government, involves specialized knowledge or skills deemed necessary by your home country or you received graduate medical training. If this requirement applies, you must return to your home country for a cumulative total of two years at the end of your exchange visitor program. You are not prohibited from traveling to the United States but may not benefit from certain employment-based or family-based visas until the foreign residency requirement is satisfied."

U medjuvremenu sam iskopao dosta toga o H3 tipu vize. Skapirao sam da ni to bas nije opcija jer su kriterijumi veoma striktni i zaista ne moze da se koristi kao "zamena" za neku radnu, vec je iskljucivo za trening i obuke. Eto, mozda ako se jos neko kao ja bude pitao.

Nimrode hvala na komentarima za zelene karte, ali bio bih ti jos zahvalniji ako znas nesto o konkretnim iskustvima sa H2B npr? :)

Mada, jasno mi je da su mi eventualni pronalazak prakse na J1 ili zenidba, manje vise jedine preostale opcije.

#25 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 July 2012 - 16:41

H2B je viza za sezonske poslove i nema mogucnosti da se prevede u GC osim ako nemas blisku rodbinu u SAD.Procedura za dobijanje iste je skoro identicna kao i za H1B tako da poslodavci izbegavaju da se zamlacuju sa vadjenjem iste.

#26 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 July 2012 - 18:32

Smesno kako sam rekla da ima dve godine da nisam radila nijednu a evo od danas ulazim u izradu jos jedne L1.

Po meni te su najbolje ako se uslovi ispunjavaju.

Dobila sam od advokata listu potrebne dokumentacije i vidim da su dodali jos jednu tacku - slike firme gde zaposleni trenutno radi (ako moze bas sa obelezenom kancelarijom) i slikom US firme :) Jos malo pa ce bude i broj cipela.

#27 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 17 July 2012 - 18:55

Haha, zanimljivo, znaci nema sale :)

Magripa, a znas li sta recimo sve moze da prodje kao sezonski posao? Npr, da li moze neka "tehnicka" firma napisati (sad uproscavam), evo u narednih godinu dana ocekujemo nove projekte i znacajno povecanje obima posla pa nam treba dodatni inzenjer koji ima iskustva u tome? Ili se takvi poslovi odnose uglavnom na manje specijalizovane pozicije, tipa u turizmu, ugostiteljstvu i slicno? Sta je to sto je u praksi bitno da poslodavac navede da bi uspesno mogao da dobije "odobrenje da nekoga dovede" na H2B vizu?
Npr, nadjem prvo nesto na H2B pa sam miran i legalno radim neko vreme, onda u medjuvremenu nadjem sponzora tj posao za H1B pa od sledeceg oktobra predjem na tu vizu...
Za H2B mi nije jasno (kao sto kod H1B jasno pise), kad pocinju te prijave? Na USCIS sajtu stoji da odobravaju 33.000 viza za jednu polovinu fiskalne godine i 33.000 za drugu i da se eventualno ne iskoriscene iz prve polovine prenose u kvotu za drugu.
Ovde imaju sveze apdejtovanu tabelu:
http://www.uscis.gov...000082ca60aRCRD
Koliko ja vidim, ispada da za ovu polovinu fiskalne 2012, koja traje do kraja septembra, jos nije ispunjena kvota, a i da su vec odobrili neki broj viza za prvu polovinu fiskalne 2013?

Edited by Uran, 17 July 2012 - 18:58.


#28 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 17 July 2012 - 19:16

Koliko je meni barem poznato svaki posao moze da prodje kao sezonski mada se u praksi najcesce radi o poslovima vezanim za turizam.Tu vizu isto mozes da produzavas do tri godine a ne postoji neka posebna lista zanimanja.Sa druge strane postoji lista zemalja iz kojih se primaju aplikacije za H2B i Srbija je na istoj.O broju raspolozivih viza odlucuje kongres za svaku fiskalnu godinu koja pocinje u Oktobru.Nisam siguran koji je trenutni limit ali je pre dve godine bio 66K tako sto se 33K dodeljuje u periodu Oktobar- Mart a drugi deo April- Septembar.
Sto se odobrenja tice kljucno je da poslodavac dokaze kako na lokalnom trzistu radne snage ne moze da pronadje nekoga sa tvojim kvalifikacijama.Recimo primer bi bio treba mu kuvar koji govori srpski ili graficki dizajner sa poznavanjem odredjenog jezika.Takve stvari obicno lako prolaze.

#29 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 23 July 2012 - 19:55

A-a za H vize DOL vise ne priznaje samo jezik kao necessary skill. Osim ako posao nije direktno povezan sa znanjem jezika (i to moze da se dokaze, recimo ugovorima sa klijentima na srpskom itd), jezik ne moze da bude jedina kvalifikacija zbog koje se identifikuje skill shortage (sto je preduslov za odobravanje peticije).