Jump to content


Photo
- - - - -

Americke radne vize


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 15 July 2012 - 06:07

Dragi Amerikanci,

Guglujem i guglujem, ali vecito neke nejasnoce i pitanja.
Ukratko, zanima me koje su mogucnosti za nekoga ko zeli da radi u Americi, tj koji tipovi viza dolaze u obzir, koliko je realno dobiti ih i koji su neki posebni zahtevi?

Evo mog slucaja.
Ja kao elektro inzenjer (BSc) sam se nadao da cu moci da nadjem firmu koja bi me sponzorisala za H1B vizu. Medjutim, za ovu godinu je popunjena kvota od 65.000 negde u junu i to znaci da ce nove prijave primati tek od aprila sledece godine, a to dalje znaci da radna dozvola moze biti odobrena tek od 1. oktobra sledece godine... <_<
Pretprosle godine je ova kvota popunjena tek u januaru a prosle u novembru pa nisam mislio da ce ovako brzo biti popunjena ove godine...

I onda sam razmisljao sta su mi druge opcije. Nisu mi bas jasni kriterijum za H2B vizu. Da li bih mozda mogao za nju da konkurisem? Mada i tu postoji kvota od 66.000 koja samo sto nije popunjena. Da li bih uopste kao inzenjer prosao za H2B? Da li bih, ako bi me neka firma sponzorisala za H2B mogao da radim za nekog drugog?
Mozda postoji mogucnost da preko nekog koga znam ko ima firmu ovde, sredim recimo J1 vizu, da se vodim kao trainee, ali da ne radim zvanicno tamo, ali pise da onda ne smem da radim kod drugog poslodavca!? Ne mogu nigde da nadjem necije konkretno iskustvo i da proverim da li je u praksi stvarno tako?
Onda sam razmisljao mozda o H3 vizi, koja je opet viza za trainee pozicije, ali mi nije jasno kako je razlicita od J1 i kakva su tu ogranicenja? Procitao sam da mnogi pokusavaju da redovan posao podvedu pod trainee i da su za ove tipove viza sumnjicavi u USCIS?
Uopste da li postoji neka viza za koju bi neka firma mogla da me sponzorise, a da ja u stvari radim za nekog drugog? Ili cak i ako uspem da nadjem redovnu trainee poziciju, da li bih mogao da radim jos nesto part time za nekog drugog poslodavca? (posto su cesto plate za trainee pozicije zaista minimalne)

A tu je onda i EB3, tj permanentna radna viza koja se moze dobiti ako dobijem ful tajm stalan posao. Jel to u stvari famozni zeleni karton ili nije? Tu sam procitao da je cekanje na tu vizu po nekoliko godina??? Tako da mi to onda nije opcija ako je stvarno tako. Kad sam guglao o tome, svi linkovi vode na advokatske kancelarije pa sam shvatio da je ovo izgleda najkomplikovaniji put!?

Za ostale tipove viza cini mi se da nisam eligible. Sta predlazete? Mora da postoji neki nacin? :huh:
Moram odluciti sta mi je najrealnija opcija da bih se onda usredsredio na to. Posto znam da se vise ne primaju prijave za H1B, onda i ne vredi da dalje jurim takve poslove npr.

J1 opcija mi deluje ok, imam i agenciju odavde iz US koja mi vec pola godine trazi trainee poziciju, a i ja sam trazim, ali jos nista. Tu nazalost nema u ponudi puno elektro inzenjerskih poslova, uglavnom je neki marketing, menadzment, programiranje... Spreman sam ja da radim sirok opseg stvari, ali onda ti poslodavci uglavnom misle da bas nisam adekvatan kandidat...

Za sada nemam love da upisujem skole, da placam advokate ili za zenidbu. Mislim, kad bih nasao posao u struci, verovatno bih vrlo brzo ustedeo za nesto od toga, jer kontam da inzenjerska plata nije losa, a ja sam skroman :) Ali ako mi preostaju samo neki sitni poslovi na crno za prezivljavanje, onda ne znam kad cu stici da ustedim toliko para da zapocnem neki od tih kreativnijih puteva za ostanak ovde i dugorocno sredjivanje papira!?
Kakve predloge/ideje imate?

Pomagajte :unsure:

#2 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 15 July 2012 - 08:37

Za početak pročitaj: http://faq.visapro.c...sp#VisitorVisas

Ja samo znam za H1B koja je klasična radna 3+3 godine viza, i J1 koja se daje za poslove pri fakultetu ili na nekom državnom institutu. H2B po onome što piše u linku mi izgleda kao vremenski veoma ograničena verzija H1B vize. magripa & anđelija će možda znati više da ti kažu o vizama.

Koji je tvoj trenutni status? Ako si ovde završio studije, mislim da imaš pravo da radiš 12 meseci na osnovu "practical training" opcije na F1 (studentskoj) vizi.

#3 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 July 2012 - 16:50

H1B se popunjava brzo ali je nova tura u oktobru.
EB vize su u stvari zelena karta - ako ispunjavas uslove od trenutka kada si predao zahtev ti mozes da ostanes u US (ako je zahtev podnet kao promena statusa u US) i radis cim dobijes dozvolu za rad (nekih 4 meseca).

Nejasno je odakle ti je diploma, gde si sada i koji ti je status.

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 July 2012 - 17:47

Mozes da probas sa L1 vizom. Ona se izdaje ljudima koji rade za kompanije registrovanje delom u US a delom napolju. To bi moglo da ti obezbedi neko vreme za dobijanje H1B.

Delujes mlado, najlakse ti je da nadjes curu i da se vencas.

Mozes da pogledas i B1 vizu, ona je business visa i omogucava ti da ulazis i izlazis iz zemlje, a istovremeno radis sa prekidima, bez problema.

#5 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 July 2012 - 17:54

L1 moze samo na nivou menadzmenta ili executive - mora da ima barem godinu dana rada na poziciji koja je strateski bitna za firmu.

Najbolja mu je opcija H1B ako je van US

#6 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 15 July 2012 - 19:25

@Obi, hvala na linku, na nesto slicno sam vec naleteo, ali rascitacu i ovo.

Pa da, L1 ne mogu, pokusavao sam ranije preko stare moje firme, ali nisu bili bas voljni, a i nisam bio na nekom mandzment nivou.

Angelia, kako mislis da je nova tura u oktobru za H1B? Tamo na sajtu stoji da vise nece primati nove prijave do narednog 1. aprila!? Mislis na eventualno neki preostali broj, zbog onih do sada prijavljenih koje eventualno odbiju do oktobra?

Diploma mi je srpska, nisam studirao u Americi. Sad sam u Americi, na obicnoj turistickoj. Pokusavao sam ja preko neta da nadjem neki posao, ali sam shvatio posle nekoliko neuspesnih meseci da je najbolje uputiti se ovamo i na licu mesta pokusati nesto naci i biti rapsoloziv brzo za eventualni intervju ili sta god.

A cekaj, znaci za EB vize - ja dobijem radnu dozvolu za neka 4 meseca i mogu da radim, ali samu vizu cekam onda duze, jel? Pa to onda nije lose!? Znaci ako bih uspeo da nadjem stalan posao, mogao bih da razmisljam o toj opciji? Da li tu postoje neke zabrane oko menjanja poslodavca ili rada vise poslova i slicno?

B1 mislim da bas nije opcija - "The U.S. immigration law strictly restricts B-1 visa holders to seek employment or to work in the U.S. and the visitor is not allowed to start any program of study."

A sta je sa H2B? Koliko je to lako ili tesko dobiti? I da li se moze menjati poslodavac sa tom vizom?

#7 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 July 2012 - 19:43

@Obi, hvala na linku, na nesto slicno sam vec naleteo, ali rascitacu i ovo.

Pa da, L1 ne mogu, pokusavao sam ranije preko stare moje firme, ali nisu bili bas voljni, a i nisam bio na nekom mandzment nivou.

Angelia, kako mislis da je nova tura u oktobru za H1B? Tamo na sajtu stoji da vise nece primati nove prijave do narednog 1. aprila!? Mislis na eventualno neki preostali broj, zbog onih do sada prijavljenih koje eventualno odbiju do oktobra?

Diploma mi je srpska, nisam studirao u Americi. Sad sam u Americi, na obicnoj turistickoj. Pokusavao sam ja preko neta da nadjem neki posao, ali sam shvatio posle nekoliko neuspesnih meseci da je najbolje uputiti se ovamo i na licu mesta pokusati nesto naci i biti rapsoloziv brzo za eventualni intervju ili sta god.

A cekaj, znaci za EB vize - ja dobijem radnu dozvolu za neka 4 meseca i mogu da radim, ali samu vizu cekam onda duze, jel? Pa to onda nije lose!? Znaci ako bih uspeo da nadjem stalan posao, mogao bih da razmisljam o toj opciji? Da li tu postoje neke zabrane oko menjanja poslodavca ili rada vise poslova i slicno?

B1 mislim da bas nije opcija - "The U.S. immigration law strictly restricts B-1 visa holders to seek employment or to work in the U.S. and the visitor is not allowed to start any program of study."

A sta je sa H2B? Koliko je to lako ili tesko dobiti? I da li se moze menjati poslodavac sa tom vizom?


Ja sam zadnji put radila H1B pre nekih dve godine za nekog i kvota se objavljuje u oktobru - osim ako nesto nisu promenili.

Sa B1 ti ne smes da radis.

Zelena karta ili EB nisu tek tako lako za dobiti :) i da sa njima mozes da radis sta god hoces jer si rezidentan u US. Prvo i osnovno sa B1 ne smes ni da apliciras za Zelenu kartu jer direktno krsis uslove B1 vize - u tom slucaju mozes veoma lako da zavrsis deportovan i sa zabranom ulaska.

H vize su za strucnjake odredjene oblasti i sa njima ne mozes da menjas poslodavca - viza se u stvari odobrava poslodavcu a ti si samo korisnik, isto vazi i za L vize. Da bi promenio poslodavca drugi poslodavac mora da prodje kroz istu proceduru da dokaze zasto si mu bas ti potreban - to je za L nemoguce a za H tesko, jer gubitkom jednog posla ti u stvari gubis vizu.

Imas dva puta:
1. radis za US firmu koja ima kancelarije u SR (predpostavljam da si iz SR) pa oni traze nakon godinu dana prebacivanje ili pod L ili H vizom
2. Nadjes firmu u US koja moze da dokaze da si ti specijalan po znanju (diplomama i praksom) da si im bas ti potreban i zatraze H vizu za tebe.

Ja bi rekla da u trenutnoj situaciji ti nemas sansu za Zelenu kartu, osim brakom ili bliskom rodbinom (spajanje porodice) ili lutrijom. Da bi poslodavac zatrazio (useljenicku) Zelenu kartu ti bi trebao da originalno radis za njega (ili vlasnicki povezanu firmu) barem 3 godine na visokoj poziciji (to je bar bio uslov do pre neku godinu - nisam aplicirala za Zelene karte zadnje 2 godine).

Sve ovo koliko god se ti informisao - a bitno je da znas sto vise pa je dobro da si poceo istrazivanje, nece biti bas moguce bez advokata (osim braka).

#8 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 15 July 2012 - 20:32

Postoji i varijanta sa O1 vizom (extraordinary ability). Ja sam u USA dosao sa O vizom, medjutim, dvojica mojih kolega su dosli sa turistickim vizama, pa su kroz promenu statusa dobili O vize, a potom i zelene karte. U sva tri slucaja O vize je radio isti advokat. To napominjem, jer sam se nagledao ljudi sa jacim kvalifikacijama od moje, kojima su ili odbijene O vize, ili odbijene zelene karte, ili je proces dobijanja vize trajao duplo duze od mog.

Prvo nadji pouzdanog advokata, pa uz njegovu/njenu pomoc dalje.

#9 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 15 July 2012 - 20:33

Hvala na pojasnjenjima Angelia!
Dakle, da ne pokusavam sa turisticke da trazim EB :)
Od ove dve opcije koje si navela, pod 1. mi trenutno nije izvodljivo. Znaci ostaje mi pod 2. Ja sam se i nadao H1B vizi, ali izgleda da cu morati jos da se nacekam za nju, ako ove godine ne budu vise primali prijave.
Pogledaj molim te sledeci link: http://www.uscis.gov...00045f3d6a1RCRD
Tu sam procitao to obavestenje da je kvota popunjena i da nece primati prijave do 1. aprila naredne god.
A do tada se mora nesto raditi.

Hm, znaci da mi na kraju ipak ostaje zenidba kao put ka dugorocnijem resenju ili bar za privremeno da nadjem nesto na J1 posto tu nema ogranicenja za broj izdatih viza godisnje.

A znas li koje poslove bih mogao da jurim da dobijem H2B? Bilo koja mogucnost da radim legalno mi ostavlja, cini mi se, vise sansi da ustedim lovu za upis nekog mastera ili zenidbu npr :) Ne znam koje su sanse da mozda nadjem bas pravu ljubav :rolleyes:

#10 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 15 July 2012 - 20:36

@mvasic - Da, samo sto ja bas ne znam da imam neku extraordinary ability... Osim sto sam zavrsio elektrotehniku i radio prosecne inzenjerske poslove nekoliko godina u Srbiji i po inostranstvu.
Na koju posebnu vestinu si dobio O vizu ako nije tajna?

#11 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 15 July 2012 - 20:42

Trener macevanja :)

Kao sto rekoh ranije, kljucni posao je odradio moj advokat.

#12 Uran

Uran
  • Members
  • 366 posts

Posted 15 July 2012 - 20:48

Uh pa to zaista jeste nesvakidasnja sposobnost :) A bio sam u jendom trenutku razmisljao da krenem na macevanje u Srbiji, eto da sam znao... :)

#13 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 15 July 2012 - 20:53

:) Ja sam na macevanje posao 1980, '94. izasao iz vojske, poceo da radim kao pomocni trener (da platim clanarinu :) ), ukapirao da volim da radim kao trener, zavrsio visu trenersku, radio kao trener, javio se na oglas ovde, i od '07. sam tu.

Elem, moj sef je Kinez, njegov surak i pastorak su dosli sa turistickim vizama, odradili ovde O1 (treneri za tai chi), surak je dobio zelenu kartu pre par godina, a pastorak je podneo zahtev i ceka je.

#14 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 15 July 2012 - 21:02

A znas li koje poslove bih mogao da jurim da dobijem H2B? Bilo koja mogucnost da radim legalno mi ostavlja, cini mi se, vise sansi da ustedim lovu za upis nekog mastera ili zenidbu npr :) Ne znam koje su sanse da mozda nadjem bas pravu ljubav :rolleyes:

Nisam se nikad bavila dobijanjem H2B pa nisam sigurna sta sve spada pod njih, ali koliko znam da zahteva neke naucne radove i sl. Mislim da je Kiti ovde imala H2B ali nisam sigurna.

Advokat je kljucna stavka - on moze da otkrije da ispunjavas uslove za neku vizu ili da te savetuje kako da ih ispunis.

Ja sam podnela za mene istovremeno L1 i Zelenu kartu u odvojenim procesima, jedno je bilo menadzment a drugi executive - za oba sam ispunjavala uslov ali je advokat savetovao proceduru i oba su odobrena.

Bilo koja radna viza ce te kostati par hiljada dolara.

#15 mvasic

mvasic
  • Members
  • 2,660 posts

Posted 15 July 2012 - 21:17

Dobro je sto si ovde. Bice ti lakse da nadjes advokata. Vazno je da mu kazes da zelis da ostanes, zatim da mu das svaki moguci papir koji si dobio od vrtica, osnovne i srednje skole, fakulteta, i svake druge organizacije koje si bio clan. Dok trazis advokata, probaj da dobijes sto vise tih papira iz domovine (i u originalu, i u zvanicnom prevodu). Sto vise papira, to bolje.

Budi jako oprezan za advokatima, ovde je to poprilicno siroko polje. Obavezno mora da ima iskustvo u "immigration law". Takodje cene usluga se drasticno razlikuju, a skuplje ne mora da znaci i bolje.