Jump to content


Photo
- - - - -

Anonimnost na internetu.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
82 replies to this topic

#16 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 17 July 2012 - 18:25

Anonimnost na internetu je uslovna.Ti si anoniman za recimo ostale forumase ali ne i za neke organizacije ako svojim internet aktivnostima izazoves paznju istih.


Tacno, problem je samo kakve aktivnosti izazivaju paznju? Da bi necija anonimnost i privatnost bili ugrozeni mora postojati volja i moc da to neko uradi. Uglavnom oni koji imaju moc da narusavaju neciju anonimnost na internetu nemaju preteranu volju da to rade i obrnuto.

Naravno, osim ako se ne radi o poznatim licnostima i njihovim ucescem na drustvenim mrezama.

#17 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 18 July 2012 - 13:26

Najbolji su oni koji ostavljaju svoje ime i prezime pa ih posle policija privodi u gacama da objasne zasto pisu protiv Bus-plusa i za koje strane sluzbe rade na podrivanju ustavnog poreDka (Amitz Dulniker) ili kao Njuzovac ClemmRusty posle moraju da daju spisak svih bivsih devojaka da policija proveri da li je neku od njih "stvarno" prodao u belo roblje. Naravno sve to nema veze sa kritikom politicara. :lol+:

#18 sixmix

sixmix
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 July 2012 - 21:27

Ja ako ostavim neki komentar na neku vest ,ostavim ga sa svojim imenom ... Iskreno ja ne bih imala nista protiv da se i kod nas komentari ostavljaju samo pod pravim imenom (mada, recimo meni nista ne znaci kada vidim tudje ime ili cak i ime i prezime, jer stvarno nemam nikakve koristi od toga),mada opet ako bi se ulazilo dublje u temu, onda moram reci da recimo ako bih ja sad ostavila neki komentar a uz to i svoje ime i prezime,moze se desiti da mi recimo nadlezni vidi misljenje i da zbog toga nagrabusim, sto kod nas nije retkost... Sve dok zivimo u ovakvom okruzenju i sa seficima koji poseduju niz kompleksa , moj savet je definitivno da ostavljamo samo ime... bez prezimena...:)

#19 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 18 July 2012 - 21:29

Ja ako ostavim neki komentar na neku vest ,ostavim ga sa svojim imenom ... Iskreno ja ne bih imala nista protiv da se i kod nas komentari ostavljaju samo pod pravim imenom (mada, recimo meni nista ne znaci kada vidim tudje ime ili cak i ime i prezime, jer stvarno nemam nikakve koristi od toga),mada opet ako bi se ulazilo dublje u temu, onda moram reci da recimo ako bih ja sad ostavila neki komentar a uz to i svoje ime i prezime,moze se desiti da mi recimo nadlezni vidi misljenje i da zbog toga nagrabusim, sto kod nas nije retkost... Sve dok zivimo u ovakvom okruzenju i sa seficima koji poseduju niz kompleksa , moj savet je definitivno da ostavljamo samo ime... bez prezimena... :)


A ako se zoves recimo Jovana Mihajlovic? Kako ce nadlezni videti da si bas ti ta Jovana Mihajlovic koja je ostavila taj komentar?

#20 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 18 July 2012 - 22:11

Veća opasnost su kojekakvi manijaci, verski fanatici, obrazovci i strojevci nego "država"...
U "pravom" životu (uglavnom) znamo sa kim imamo posla i do koje mere se možemo upuštati u "razmene mišljenja" sa istomišljenicima i oponentima, kome šta možemo i smemo da kažemo, ko je labilniji pa ga nećemo provocirati (sem ako nam je to cilj), dok na netu, ako nismo anonimni, možemo zbog svojih stavova postati meta potpuno nepoznatih ljudi sa drugog kraja sveta (recimo nekih terorista ili verskih fanatika) ili nekog nadrndanog komšije iz susedne zgrade sa kojim u životu nismo progovorili ni reč, ali on neki naš stav (recimo o podršci gay paradi, a on ima maloletne sinove) protumači kao ugrožavanje svoje porodice, porodičnih vrednosti, tradicije i ostalih budalaština za koje primitivni konzervativci misle da imaju pravo i obavezu da "krvlju brane".
Nisam kukavica koja panično beži kada vidi osu, ali nisam ni budala da bez velikog razloga nezaštićen čačkam osinjak.

#21 sixmix

sixmix
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 July 2012 - 22:25

A ako se zoves recimo Jovana Mihajlovic? Kako ce nadlezni videti da si bas ti ta Jovana Mihajlovic koja je ostavila taj komentar?


Pa recimo da se ne zovem tako vec da se zovem nero ocena, posto je to onako ne bas svakidasnje ,onda ce nadlezni pretpostaviti da sam ja bas ta kome su oni nadlezni :) mislim to je sve sad jako diskutabilno,ALI recimo da pocnem da pretim predsedniku Srbije , pretpostaljam da ce BIA i ostatak ekipe da sve isceprka... na to sam mislila, a i znam tj dosta sam citala po internetu da su odredjeni ostali bez posla bas iz tog razliga sto su svoju firmu, kompaniju isprozivali i izneli neki negativan komentar...

#22 Johanna92

Johanna92
  • Banned
  • 597 posts

Posted 19 July 2012 - 00:03

Pa recimo da se ne zovem tako vec da se zovem nero ocena, posto je to onako ne bas svakidasnje ,onda ce nadlezni pretpostaviti da sam ja bas ta kome su oni nadlezni :) mislim to je sve sad jako diskutabilno,ALI recimo da pocnem da pretim predsedniku Srbije , pretpostaljam da ce BIA i ostatak ekipe da sve isceprka... na to sam mislila, a i znam tj dosta sam citala po internetu da su odredjeni ostali bez posla bas iz tog razliga sto su svoju firmu, kompaniju isprozivali i izneli neki negativan komentar...


Sama si odgovorila na svoju dilemu. Ako neko ima volju i moc da otkrije ko pise komentare on ce to i uraditi, bez obzira da li se neko potpisao sa Jovana Mihajlovic ili nero oceana, na primer. Naravno ako je u pitanju retko ime i prezime ili ako se direktno ogovara firma gde neko radi, onda verujem (slazem se) da je bolje ne koristiti se svojim punim imenom.

#23 vivaldi

vivaldi
  • Members
  • 225 posts

Posted 19 July 2012 - 07:36

Mislim da se tema malo udaljila od osnovne ideje iz uvodnog posta - ne radi se o tome da li nas neko moze otkriti zbog sumnjivih ili pak skandaloznih komentara na internetu. To je vec sada moguce i bez pravih imena.

Pitanje je da li imamo pravo na anonimnost na internetu ili je treba zakonom ukinuti

Kada na forumu ostavite komentar koji počinje sa "Ja nisam rasista, ali ..."ili kad nekog nazovete retardom u komentarima odmah ispod teksta
sličnog ovom, da li koristite svoje pravo ime? A šta biste da morate da
koristite svoje pravo ime?

Pre par nedelja je jedan od
vodećih svetskih proizvođača igrica pokušao da uvede politiku "komentare
morate da ostavljate samo pod svojim pravim imenom". Odaziv, jako loš.
Izdržali su 2 dana pre nego što su odustali od ove zamisli.
Ali ponovo, to je delovalo samo kao privremeni pokušaj odlaganja odricanja od anonimnosti. Facebook
Conect se pojavljuje svuda i podstiče (ponekad i na prevaru) korisnike
da koriste svoje Facebook ime na drugim sajtovima. Dok ovo čitate, jedna
od najviše umreženih zemalja na svetu, Južna Koreja primenjuje politiku
korišćenja svog pravog imena na internetu, uvedenu još prošle godine.
Uskoro
će se spustiti zavese (ili podići, otkrivši prave identitete svih nas
na internetu) i zanimljivo je videti kako različiti ljudi reaguju na ovu
mogućnost.
...
Šta mislite, da li je pravo svakoga da ostane anoniman ili treba da svojim pravim identitetom stoji iza onoga što radi na netu?



#24 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 19 July 2012 - 13:31

Malo i o tome:

Fenomen anonimnosti na internetu

Hiljadama godina, ljudi su pod uticajem raznih društvenih normi i pravila ponašanja okruženi bezbrojnim tabuima i pravilima koje nisu sami izabrali. Kako odrastamo u nekoj sredini prihvatamo ustaljena pravila ponašanja. Nastanak mnogih od tih pravila je savršeno ilustrovan ovde.

Šta se dešava kad neko ne želi da poštuje ta pravila i norme? Ukoliko ne želi da se povinuje, ukoliko želi da bude slobodan, drugačiji, da bude svoj čovek ili žena? Društvo gleda da ga ukalupi, od najranijih dana. Većina bude ukalupljena. Najjači istraju. Oni slabiji padnu na društvene margine. Kakve to veze ima sa anonimnošću? Jednog dana pojavio se internet, medij dostupan svakome. Gde je svako u stanju da iznese svoje mišljenje bez opasnosti da ga neko ugrozi. Gde pojedinac može da bude anoniman ukoliko to želi. Gde ljudi imaju priliku da budu ono što su oduvek želeli ali nisu mogli, zbog nedostatka hrabrosti ili spoljnih uticaja. Svako može da se iskaže. Svako može da bude poseban. Ljudi su najzad dobili alat kojim mogu da budu oslobođeni od okova koji su tu od kad smo izašli iz pećina i sišli sa drveća, ili možda čak i od mnogo ranije. Anonimnost oslobađa. Pruža nam priliku da budemo iskreniji nego ikada ranije, da pronađemo sebe. Mnogi ljudi su, pod zaštitom anonimnosti, spremni da potpunim neznancima preko interneta povere stvari koje gotovo nikome u realnom svetu ne bi rekli. Anonimnost naravno ima i neke negativne posledice, ali za zaključak koji sledi to nije mnogo bitno.

Internet postoji preko dvadeset godina. Postoje generacije koje su odrasle uz internet. Koje ne mogu svet da zamisle bez njega. Generacije koje su upoznale taj svet anonimnosti. I koje su kroz njega shvatile da smo svi mi isti. Da su ljudi hiljadama kilometara od nas, kad se sklone naše i njihove društvene norme potpuno isti kao mi, da imaju iste želje i strahove. Generacije odrasle uz internet su stanovnici sveta, ne svojih država, gradova ili sela. Ljudi koji su u stanju da poštuju svoje i tuđe kulture. To su generacije koje će doneti kraj ksenofobiji, jer ksenofobija nastaje iz straha od nepoznatog i nepoznatih kultura, ali toga sa razvojem interneta više nema.

To je upravo ono čega Anon maska polako postaje simbol u svetu. Iza Anon maske nije bitna boja kože. Pol. Religija. Broj godina. Seksualno opredeljenje. Nacionalna pripadnost. Svi smo Anonimni. Svi smo jednaki. Svi imamo ista prava. Svi imamo jednak glas.

Generacije odrasle uz internet više nisu deca. Mi smo odrasli. Mi smo postali Anonimni. Ima nas puno, svakim danom sve više i želimo da živimo u svetu gde su svi jednaki. I to zbog toga što smo sami shvatili da smo jednaki, da nema boljih ili lošijih kultura, da smo svi zatvorenici društvenih normi iz prošlosti i da je vreme da se oslobodimo. Nama nacionalne granice ne predstavljaju ništa. To su linije koje su dinosaurusi nacrtali na mapi zbog svojih interesa i strahova. U našem svetu granice ne postoje. Oni su možda jači, rukovode se mržnjom, strahovima, imaju oružije, pokušavaju da nas podele, ali mi imamo vreme koje radi za nas. Dinosaurusi će izumreti i ostaće samo generacije odrasle u svetu gde se svaki čovek tretira jednako i sa poštovanjem. Upravo zato smo mi već pobedili.

http://www.archamond...us-za-neupucene

#25 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 19 July 2012 - 17:45

...
Anonimnost oslobađa. Pruža nam priliku da budemo iskreniji nego ikada ranije, da pronađemo sebe. Mnogi ljudi su, pod zaštitom anonimnosti, spremni da potpunim neznancima preko interneta povere stvari koje gotovo nikome u realnom svetu ne bi rekli.
...

Ovo je apsolutno tačno iako možda deluje najproblematičnije i najopasnije. Anonimnost garantuje iskrenost mada stimuliše radikalnost, stim što se najčešće lako može odvojiti taj stepen radikalnosti koji anonimnost dodaje svakoj "internet ispovesti". Ako hoćeš iskrenost, ako hoćeš istinite informacije, moraš obezbediti anonimnost, to vrlo dobro zna i (katolička, na primer) crkva i policija i politika. Demokratija počiva na anonimnom glasanju i anonimnom pravu birača i ukidanje anonimnosti odgovara samo onima koji žele da očuvaju monopol sopstvene anonimnosti. Kao i uvek, kada se atakuje na slobodu, potencira se opasnost od zloupotreba, strah, jer prestrašeni lako žrtvuju slobodu zarad sigurnosti.
Oni koji donesu taj novi zakon o ukidanju slobode, glasaće naravno anonimno, po nalogu još anonimnijih centara moći.

#26 billadni

billadni
  • Banned
  • 266 posts

Posted 19 July 2012 - 20:30

Anonimnost je kao cilj glupost.

glupost?zasto vezivati svoje ime za neku informaciju?.da li ce to doprineti valjanosti/istinitosti?

#27 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 20 July 2012 - 06:21

glupost?zasto vezivati svoje ime za neku informaciju?.da li ce to doprineti valjanosti/istinitosti?

ovde je anonimnost potreba
naravno da ce covek pokriven maskom reci i vise nego sto bi pod imenom ucinio, a opet sa druge strane do svakog se moze doci.

#28 billadni

billadni
  • Banned
  • 266 posts

Posted 20 July 2012 - 13:57

ovde je anonimnost potreba
naravno da ce covek pokriven maskom reci i vise nego sto bi pod imenom ucinio, a opet sa druge strane do svakog se moze doci.

tužno i ružno. da je istinoljubiviji onaj koji veruje da se do njega ne može doći. lažov laže o predmetu. a ovaj o subjektu.

ja sam podržao anonimnost najpre zbog ljudske gordosti i vezivanja za delo. a ne zbog ohrabrivanja strašljivih.

kažem li ja "da su dva i dva četri". ili, ako objasnim kako deluje gravitacija. ili, napišem li dobru pesmu. ili, upozorim li ljude, da će se ta i ta zgrada srušiti ako u nju udje 100 ljudi zbog greške u proračunu tu i tu... šta će tima iskazima još "rekao billadni"? čemu bi tu "rekao billadni" služilo?

istinit iskaz sam za sebe dovoljno govori.

a ima smisla da ne pišem anonimno tamo gde je to opravdano. naprimer.. "billadnog banovao teacher na parapsihopatologiji. billadni smatra da je kažnjavanje banom tamo smišljena sadistička aktivnost. `uspešno moderisanje` usled poistovećenja forumaša sa nickom. efikasno kažnjavanje ljudi zbog njihovog vezivanja za ime." eto. upotreba imena da se bolje opiše istinit dogadjaj na parapsihopatologiji i da iznese mišljenje forumaša billadni.)

istinitost najpre. a ime kada istinitost ne može bez njega.

Edited by billadni, 20 July 2012 - 15:11.


#29 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 20 July 2012 - 17:57

de nemoj se ljutiti
a sam sam kriv sto sam poceo da se prosipam
najlakse je pisati onako kako bi uradio pod punim imenom i prezimenom

Edited by YU7 73, 20 July 2012 - 17:58.


#30 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 23 July 2012 - 00:08

Anonimnost definitivno štiti čoveka. Dok samo bio klinac u vreme procvata samoupravnog socijalizma, uvek su mi bili zanimljivi za čitanje oni uramljeni i zastakljeni spiskovi stanara na ulazima u zgrade s vrlo detaljnim informacijama tipa "sprat III, stan br. 31, Mika Petrović 1958, Dobrila Petrović 1954, Milan Petrović1976, Gordana Petrović, 1980". Posle sam saznao da je po zakonu kućni savet morao da održava taj spisak i činilo mi se u redu objašnjenje da u "slučaju elementarne nepogode, spasioci znaju koga i gde da traže". Jedino što nije bilo objašnjeno je šta ili ko garantuje da će elementarna nepogoda poštedeti taj spisak i da će spasioci prvo njega naći. Danas vše nema tih spiskova jer su se pokazali kao odličan izvor informacija za obijanje stanova. Iz istih razloga, sve manje ljudi stavlja i pločice sa imenom na ulazna vrata od stana.

Međutim, zanimljivo da ne žele baš svi anonimnost na Internetu. Kako inače objasniti fenomen Facebook i sličnih? Niko normalan ne bi stavio na ulazna vrata od stana svoje slike, slike porodice, gde je bio na odmoru druge vrlo lične stvari. Da li to možda zato što su previše anonimni u stvarnom životu, pa sebe smatraju toliko nebitnim da na Fejsu vide priliku da brzo steknu gomilu instant "prijatelja"?
Ja nemam nalog na "Fejsu" i ne vidim nijedan razlog zašto bih ga otvarao. Anonimna razmena misli po forumima mi je sasvim dovoljna. Ali kad vidim tu pomamu za Fejsom, počinjem da se pitam da li sam ja to nekakav dinosaurus koji više nije u stanju da shvati svet oko sebe?