
Skot Vilijam Vilson se smatra za utmeljivaca pravila za igru. 1877, u Aberdinu na obali reke Di (River Dee) odigrana je prava utakmica po novim pravilima.

A poster announcing: "Brighton's West Pier, Aquatic Entertainment" on Saturday, July 6, 1878. Finally, as an "Aquatic Polo Match 'played between" Brighton "and" Brighton Swimming Club ", with five players on each side. The winners each receive a bottle of Sherry. The boats are 50 yards apart with the best two of three goals as the winner. No entrance fee ....... "
1885. Plivacka federacija Velike Britanije je i zvanicno priznala novu igru i formulisa pravila koja su bila prosirena u odnosu na ona koja je propiao Vilson. Tada vec postoji gol koji lici na danasnji, igraci plivaju dok igraju, gol se mogao postici i sutem, bila su omogucena dodavanja jednom rukom, nije bilo dozvoljeno potapanje igraca pod vodu. Takodje razvijena je tehnka plivanja koja lici na dansnji kraul, cime je bilo omoguceno i lakse kretanje igracima kroz vodu.

Prvi sampionat Engleske se igrao 1888, i titulu je osvojio Barton, dobivsi u finalu tim iz Londona sa 3-0.

Vaterpolo je u Ameriku stigao 1886. preko sampiona Engleske u plivanju, Dzona Robinsona. On je osnovao klub u Bostonu, ali neznajuci da su se pravila izmenila ucio je Amerikance starom nacinu igranja koji je licio na ragbi, pa je ubrzo sve zalicilo na americki fudbal u bazenu. Ovakav stil je nastavio da se razvija u Americi i to je kasnije izazvalo velike probleme, jer evropski timovi nisu zeleli da se nadmecu sa americkim, a doslo je i do bojkota OI u Sent Luisu 2004.
U Evropi je vaterpolo vrlo brzo postao popularan, a i ostatak sveta, koji je tada bio pretezno pod britanskom dominacijom je prihvatio novu igru. Madjarska, Holandija, ubrzo i Francuska i Belgija su pocele da razvijaju svoje timove.
28 Jula 1890. odigrana je prava medjunaroda reprezentativna utakmica izmedju Skotske i Britanje u Londonu. Skoti su trijumfovali sa 4-0. Sastavi timova:
England goalkeeper F. Browne (Burton), the backs W. Carey (Amateur) and H. Clark (Stroud Green), halfback J. Genders (Nautilus) and attackers J. Finegan (Liverpool Sefton), W. Henry (Zephyr) and Captain J. Mayger (Burton).
Scotland goalkeeper C. Donald (Edinburgh University), the backs G. Bryson (Dennistoun, Glasgow) and S. Cawood (Victoria, Glasgow), halfback Captain A. Strauss (Southern) and the players J. Bisland (Leander), A. Whyte (Victoria) and S. Capel (Dennistoun).

Beautiful engraving a picture of the final in the English championship and entitled "The finals competition at the Westminster Baths".
Zene su prikljucile krajem devetnaestog veka kada se osnivaju prvi klubovi, a prvi zabeleznei mec je 1902. izmedju Brajtona i Svonsija.
The pioneers of the women's water polo of the "Brighton Ladies Swimming Club."
Vaterpolo su u nase krajeve preneli studenti koji su studirali u Madjarskoj, Austriji i Nemackoj, gde je vaterpolo sport bio vec prilicno razvijen. Godine 1907. Somborsko sportsko udruzenje prvo uvodi vaterpolo u svoj program aktivnosti . Ono 1911.g. u Somboru organizuje prvenstvo juzne Madjarske uz ucestvovanje ekipa iz Vojvodine i Budimpeste 1908. godine grupa splitskih studenata, koji su vaterpolo naucili u Pragu, demonstrirala je tu igru u uvali kupalista "Bacvice", u Splitu. Zagrebacki studenti 1921. koji su studirali u Becu osnivaju vaterpolo sekciju u HASK-u. Iste godine osniva se vaterpolo sekcija SSK Ilirija (Ljubljana) i u HSK Victoria (Susak), 1922. Pomorsko-sportski klub Baluni u Splitu (danasnji Jadran), a krajem 1923. u Dubrovniku SK Jug, u Kotoru Primorac. Na Bledu je 1921. održano prvo državno vaterpolo-prvenstvo, koje je osvojilo Somborsko sportsko udruženje - današnji Polet. U predratnoj Jugoslaviji je dominirao dubrovacki Jug, dok su period posle Drugog svetskog rata obelezili Mladost iz Zagreba i Partizan. Moze se reci da je vaterpolo bio najuspesniji sport sto klupski sto reprezentativno u bivsoj drzavi, a i u sadasnjoj.
"Pomorski Sportski Baluna Club" from the Yugoslav Split, from left: Ozanic, Roje, Z. Mirkovic, Pilic, M. Zezeij, and D.Zezeij.
Vaterpolo je postao olimpijski sport vec 1900. u Parizu i od tada je neprestano na programu igara. Igrao se samo u muskoj konkurenciji do 2000., a u Sidneju su se prvi put pojavile i dame. Na zalost do toga su dosle sudskim putem i pritiskom. U prvim decenijama su dominirali Britanci, ali od kraja dvadesetih godina proslog veka primat preuzimaju Madjari. Posle drugog svetskog rata znacajni faktori postaju i reprezentacije SSSR i Jugoslavije.
Edited by Milutinov Tata, 14 July 2012 - 07:14.