Jump to content


Photo
- - - - -

Pravo na smrt


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
70 replies to this topic

#31 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 17:34

Ali ko odlucuje ko je mentalno sposoban a ko depresivan?
Da li znas koliko je ljudi pokusalo da oduzme sebi zivot u napadu depresije ili ocaja? i koliko njih je srecno da se nasao neko da ih spasi.


Pa sasvim je normalno da si depresivan i ochajan ako ti je rak pojeo vec jedno pluchno krilo recimo, pola dzigerice i slezine i prelazi na creva, a vishe ni morfijum ne pomaze. Ja nisam nikada chuo da je neko optimistichan i sprema se da ide na svadbu u takvoj situaciji, da se malo proveseli i popravi raspolozenje.

Za depresivne i ochajne postoji psihijatar. Ovde se pricha o ljudima kojima psihijatar (vishe) ne treba.

the patient's request for euthanasia must be voluntary and persist over time (the request cannot be granted when under the influence of others, psychological illness or drugs)

Treba li neko pojashnjenje?

Edited by down with the sickness, 14 July 2012 - 17:40.


#32 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 July 2012 - 17:43

Da, ali topik starter nije ostavio nikakvog prostora za trolovanja sa bolesnom decom, Steven Hokingom, komatoznim bolesnicima, onima za koje lek "evo, samo shto nije izmishljen" .........

U svega 3 ili 4 rechenice je bio jasniji nego shto je bilo potrebno sa vrlo ilustrativnim primerom davljenja kandidata za eutanaziju u sopstvenoj pljuvachki, sa osvrtom na jedinu alternativu - samoubistvo koje u najvecem broju sluchajeva dovodi do josh veceg bola, patnje i teshkih povreda (ako bih bio crno-humoran rekao bih "opasnih po zivot").

Prvi odgovor na topiku nas obogacuje za saznanje da su osobe koje ne prihvataju patnju, bol, muke i gubljenje elementarnog ljudskog digniteta - ni manje, ni vishe, nego - MENTALNO POREMECENE.

Pa aj' ti sad ostani normalan i stalozen na to.


Uvodni post, tačno, u tri četiri rečenice, zagovara pravo na medicinski asistirano samoubistvo bez ikakvih uslova, znači za svakog i u svakoj prilici. Ne vidim da je to išta bolja osnaova za raspravu od navedenih primera, praklapanja eutanazije i samoubistva, do ocene da čovek želi život, sve ostalo se smatra poremećajem. Pa, jeste, na neki način poremećaj, ali nikako ne smatram ni da neko treba biti osuđen na život koji ne želi.
Kao što ne prihvatam mišljenje da je samoubistvo kukavičluk ne prihvatam ni da je to neko sveti čin, veličanstven. Svaki slučaj jeste priča za sebe, ne može se dati jedna ocena koja će korektno obuhvatiti sve moguće slučajjeve samoubistva. Ne mogu sve one koje sam lično poznavao, znao otprilike razloge i povode, koji su se odlučili na samoubistvo da okarekterišem jednom opštom ocenom.

#33 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 18:14

Uvodni post, tačno, u tri četiri rečenice, zagovara pravo na medicinski asistirano samoubistvo bez ikakvih uslova, znači za svakog i u svakoj prilici. Ne vidim da je to išta bolja osnaova za raspravu od navedenih primera, praklapanja eutanazije i samoubistva, do ocene da čovek želi život, sve ostalo se smatra poremećajem. Pa, jeste, na neki način poremećaj, ali nikako ne smatram ni da neko treba biti osuđen na život koji ne želi.
Kao što ne prihvatam mišljenje da je samoubistvo kukavičluk ne prihvatam ni da je to neko sveti čin, veličanstven. Svaki slučaj jeste priča za sebe, ne može se dati jedna ocena koja će korektno obuhvatiti sve moguće slučajjeve samoubistva. Ne mogu sve one koje sam lično poznavao, znao otprilike razloge i povode, koji su se odlučili na samoubistvo da okarekterišem jednom opštom ocenom.


Ja uopshte ne sumnjam da bi protivnici eutanazije u sluchaju da taj isti Stiven Hoking sutra zatrazi svoju eutanaziju rekli: ma odkud bre on zna shta hoce, glup je ko qrac. :lol+: Mi cemo da odluchimo o njegovom zivotu. Chovek provalio svemir, ali drugi bi mu odredili shta da radi sa svojim zivotom. I to uglavnom oni koji "misle" da je svemir stvorio neki bradati chika.

Nema ni sumnje da bi, u Srbiji naprimer, usled izuzetno visokog broja nereshenih stambenih sluchajeva i zivljenja tri generacije na prostoru eventualno predvidjenom za trochlane porodice ili realnije za parove bez dece eutanazija vishe lichila na legalni lapot. A uskoro bi se, sasvim sigurno, pojavila i pogrebno-opremna mafija. Zato je malo deplasirano i prichati o tome u okvirima Srbije. Uostalom, "navijachi " i Zveri bi se sa Zaretom Gavrilovicem i Filaretom odma' pobunile, a vlada bi morala da se povinuje njihovim zahtevima.

Uslovi za odobravanje zahteva za eutanaziju su veoma precizno definisani i u zemljama u kojima se zakoni poshtuju vec stotinama godina i gde ne postoji burazerski pravni sistem, krkobabici i mrkonjici, eutanazija se obavlja godinama bez znachajnijih problema. Ne guglajte dzabe da nadjete kontra-argumente. Uvek ce biti onih koji rade "nauchne radove" bazirane na senzacionalizmu ("istrazuju" zivot posle zivota :D ), poshto je to mnogo lakshe nego zaista biti nauchnik.

Uostalom, samo chekam da se pojavi post nekog sapunara kako je to sve cionistichko-vatikansko-holivudska zavera o smanjenju broja stanovnika na planeti u interesu korporativizma i nezaobilaznih Rotshilda.

Edited by down with the sickness, 14 July 2012 - 18:34.


#34 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 July 2012 - 18:43

glup je ko qrac. :lol+:
Mi cemo
"misle" da je svemir stvorio neki bradati chika.

u Srbij

nereshenih stambenih sluchajeva
mafija
Srbije
"navijachi "
Zveri
Zaretom Gavrilovicem
Filaretom

krkobabici
mrkonjici

eutanazija se obavlja godinama bez znachajnijih problema.


Eutanazija nije tema.
Doduše tebi to i nije bitno, ti uvek imaš jednu te istu temu.
Svađaš se sa sobom ili zamišljenim protivnikom.

#35 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 14 July 2012 - 18:57

problem je u "asistenciji" samoubistvu.

obicno su ti ljudi u takvom stanju da ne pomaze nikakva "asistencija" vec neko mora da preuzme odgovornost i okonca (ne)zivot nesrecnika u pitanju.

zahvaljujuci raznim religijama mnogi su ljudi umrli smrcu kakvu bi retko ko pozeleo i najgorem neprijatelju i na mnogo gori nacin nego sto umiru ubice po zemljama u kojima postoji smrtna kazna. ali valjda je to ta 'zelja za zivotom', da umesto da umres u snu omamljen, umres zadavljen u sopstvenoj povracki i urinu, zedan i gladan.

#36 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 19:12

Doduše tebi to i nije bitno, ti uvek imaš jednu te istu temu.
Svađaš se sa sobom ili zamišljenim protivnikom.


Naravno, postoje momenti u zivotu kada chovek, suochen sa chinjenicom da su mu stavovi u ochitoj koliziji sa vecinom i kada mu se sugerishe da su neispravni i nemaju podlogu u realnosti, dolazi u situaciju da ih preispita i eventualno koriguje.

Ja onda prochitam sastav nove vlade Srbije, bacim karatak pogled na facu predsednika Srbije i ........... shvatim da je samnom sve u redu. Smem i u neku kintu i to ne malu.

Dakle, pre ce biti da ti nemash nikakve civilizacijske protivnike, nego shto su moji zamishljeni. A vrlo verovatno i da su ti idoli.

Edited by down with the sickness, 14 July 2012 - 19:12.


#37 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 19:14

problem je u "asistenciji" samoubistvu.

obicno su ti ljudi u takvom stanju da ne pomaze nikakva "asistencija" vec neko mora da preuzme odgovornost i okonca (ne)zivot nesrecnika u pitanju.


Sve dok takvih ljudi ima, a ochigledno da ih ima dovoljno, koji nemaju nikakvu dilemu da samo rade svoj posao ....... to nije nikakav problem.

#38 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 July 2012 - 19:22

Sve dok takvih ljudi ima, a ochigledno da ih ima dovoljno, koji nemaju nikakvu dilemu da samo rade svoj posao ....... to nije nikakav problem.


Takvih je vazda bilo, po konclogorima, stratištima... Samo rade svoj posao, ne pitaju, nemaju dilema.

#39 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 19:28

Takvih je vazda bilo, po konclogorima, stratištima... Samo rade svoj posao, ne pitaju, nemaju dilema.


Krasno poredjenje. Bravo. Devedesetih bi ti ponudili mesto glavnog urednika Radio Televizije Srbije. Na tvoju zalost, ovo je 21. vek , tako da samo ispadash glup u drushtvu.

#40 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 July 2012 - 19:33

Krasno poredjenje. Bravo. Devedesetih bi ti ponudili mesto glavnog urednika Radio Televizije Srbije. Na tvoju zalost, ovo je 21. vek , tako da samo ispadash glup u drushtvu.


Da, i ti urednici RTS su samo radili svoj posao.
Nesreća je kad se nađe dovoljno onih koji veruju ljudima koji samo rade svoj posao, ne tražeći ni od njih niti opterećujući sebe razmišljanjem, proverom, da li je je svaki posao samo posao.

#41 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 19:35

Time je valjda tema i iscrljena. Kako je "pojava" suprotna pravoslavlju, a problem bi u Srbiji bio da se pronadju ubice :kece: , ostace to samo divjachki obichaj zaostalih i krvozednih holandskih, belgijskih i inih plemena sa severa Evrope.

Edited by down with the sickness, 14 July 2012 - 19:35.


#42 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 July 2012 - 19:36

Pa sasvim je normalno da si depresivan i ochajan ako ti je rak pojeo vec jedno pluchno krilo recimo, pola dzigerice i slezine i prelazi na creva, a vishe ni morfijum ne pomaze. Ja nisam nikada chuo da je neko optimistichan i sprema se da ide na svadbu u takvoj situaciji, da se malo proveseli i popravi raspolozenje.

Za depresivne i ochajne postoji psihijatar. Ovde se pricha o ljudima kojima psihijatar (vishe) ne treba.

the patient's request for euthanasia must be voluntary and persist over time (the request cannot be granted when under the influence of others, psychological illness or drugs)

Treba li neko pojashnjenje?


Vidis ti si tako procitao uvodni post a ja nisam, zato i pricam o tome da je osetljiva tema i treba da bude kao takva ozbiljno prihvacena a ne odbacivanjem da ne postoji problem. Ti se fokusiras samo na ono sto ti vidis kao prihvatljivo.

Sa jedne strane ja razumem o cemu ti pricas, videla sam blisku osobu u toj situaciji medjutim videla sam i drugu.

Pre neku godinu je meni bliska devojka od 17.5 godina obolela od Hochkinsove, prvi tretmani prosli dobro - godinu dana da bi u tragicnom obrtu isti se vratio samo daleko agresivniji. Jos godinu dana mrcvarenja sa terapijom, radijacijom i sve to sa mogucnoscu od 10% za prezivljavanje. Necu ni da opisujem posledice, trajne za devojku od 19 godina. Pri kraju te runde ona je bila spremna da odustane, nije mogla vise, jednostavno cak i sa prezivljavanjem nije videla kakav bi to bio zivot sa godinama u krevetu. Na svu srecu porodica i prijatelji nisu odustali, sta bi bilo da jesu i prihvatili njenu odluku da nece vise mrcvarenja?
Danas je zdrava, posledice su ostale ali je njih prihvatila, naravno jos uvek se zivi u strahu da ce se bolest vratiti.

Taj ocaj nikome ne bih pozelela, ali je njen zivot bio vazan svima, toliko da smo sve radili da ona uvidi da se vredi boriti.

Po tvojoj definiciji ona je mogla da se uklopi u zahteve.

Ali nije sve crno/belo.

#43 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 19:46

Vidis ti si tako procitao uvodni post a ja nisam, zato i pricam o tome da je osetljiva tema i treba da bude kao takva ozbiljno prihvacena a ne odbacivanjem da ne postoji problem. Ti se fokusiras samo na ono sto ti vidis kao prihvatljivo.

Sa jedne strane ja razumem o cemu ti pricas, videla sam blisku osobu u toj situaciji medjutim videla sam i drugu.

Pre neku godinu je meni bliska devojka od 17.5 godina obolela od Hochkinsove, prvi tretmani prosli dobro - godinu dana da bi u tragicnom obrtu isti se vratio samo daleko agresivniji. Jos godinu dana mrcvarenja sa terapijom, radijacijom i sve to sa mogucnoscu od 10% za prezivljavanje. Necu ni da opisujem posledice, trajne za devojku od 19 godina. Pri kraju te runde ona je bila spremna da odustane, nije mogla vise, jednostavno cak i sa prezivljavanjem nije videla kakav bi to bio zivot sa godinama u krevetu. Na svu srecu porodica i prijatelji nisu odustali, sta bi bilo da jesu i prihvatili njenu odluku da nece vise mrcvarenja?
Danas je zdrava, posledice su ostale ali je njih prihvatila, naravno jos uvek se zivi u strahu da ce se bolest vratiti.

Taj ocaj nikome ne bih pozelela, ali je njen zivot bio vazan svima, toliko da smo sve radili da ona uvidi da se vredi boriti.

Po tvojoj definiciji ona je mogla da se uklopi u zahteve.

Ali nije sve crno/belo.


Ma bre Angelija, shvati da onog shto proklinje majku koja ga je rodila i koji lezi zakucan u krevetu sa sve svojih 25 kilograma boli qrac i nije mu nimalo lakshe shto je nekoga, negde, nekada izlechio neki JovO, travar sa Romanije. On samo hoce da se oprosti sa SVOJIM ZIVOTOM i na to bi trebalo da ima PUNO PRAVO.

Ako se i zajebao, sam se zajebao. Ovako, ti sebi zadrzavash pravo da ga ti zajebavash i mrcvarish. Jer se toboze brinesh da ne napravi greshku (koja je manje verovatna nego da dobije loto premiju) ......... mislim, ne znam koji emotikon da upotrebim osim ovog :frust:

EDIT: 25 godina prepravljeno u 25 kilograma.

Edited by down with the sickness, 14 July 2012 - 19:55.


#44 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 14 July 2012 - 19:55

Ma bre Angelija, shvati da onom shto proklinje majku koja ga je rodila i koji lezi zakucan u krevetu sa sve svojih 25 kilograma boli qrac i nije mu nimalo lakshe shto je nekoga, negde, nekada izlechio neki JovO, travar sa Romanije. On samo hoce da se oprosti sa SVOJIM ZIVOTOM i na to bi trebalo da ima PRAVO.

Ako se i zajebao, sam se zajebao. Ovako, ti sebi zadrzavash pravo da ga ti zajebavash i mrcvarish. Jer se toboze brinesh da ne napravi greshku ......... mislim, ne znam koji emotikon da upotrebim osim ovog :frust:

EDIT 25 godina prepravljeno u 25 kilograma.


Ne budi prost. Nikog nije lecio Jovo sa Romanije.

Svako ima pravo da se oprosti od svog zivota ali nema pravo da trazi da bude ubijen, da mu se oduzme zivot, cak i ako takvi ljudi postoje. Ima pravo da se ne leci, svakom je garantovano to pravo.

Eutanazija je sa druge strane nesto sto treba da bude extremno zakonski i medicinski regulisano, inace cemo se vratiti u vreme kad su starce odvodili u brda.

Lako je reci za psihicke probleme postoji psihijatar.

#45 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 July 2012 - 20:10

Svako ima pravo da se oprosti od svog zivota ali nema pravo da trazi da bude ubijen, da mu se oduzme zivot, cak i ako takvi ljudi postoje. Ima pravo da se ne leci, svakom je garantovano to pravo.


Naravno ..... zashto bi imao pravo? Nek seche vene, udara glavom u zid, skache kroz prozor, guta tablete, pije kiselinu .......... shta on tu izvoljeva?

Eutanazija je sa druge strane nesto sto treba da bude extremno zakonski i medicinski regulisano, inace cemo se vratiti u vreme kad su starce odvodili u brda.


Interesantno, za sada samo stanovnici Belgije, Holandije, Luksemburga i Shvajcarske odvode i ubijaju svoje stare u brda :rotflmao: poznato je da su to zemlje bezakonja ....... vidi malo pomozi im sa svojim bogatim iskustvom da oni to malo EKSTREMNO zakonski i medicinski regulishu. Ti si neki eksperAt jebote. Nisam ni znao skim imamo chast da caskamo ovdi.

Lako je reci za psihicke probleme postoji psihijatar.


Pa ako neko hoce da plati mogu i ja da pokusham ..... samo bih mu savetovao ..... ipak je bolje kod psihijatra :blush: .

Edited by down with the sickness, 14 July 2012 - 20:11.