Jump to content


Photo

Autocenzura


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
65 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 13 July 2012 - 15:11

Sve manje imama vremena za ovaj forum. Nekada sam se toliko trudio, pisao o korupciji, o korporativnoj kulturi, padu kvaliteta hrane, uslovima zivota koka nosilja. I svi ti postovi zavrsili su na deponiji. Osecam kod sebe autocenzuru. Poceo sam da shvatam sta visoki autoriteti ovog foruma, sakriveni iz anickova Schrodinger ili Denzel zele. Pocinjem da mislim kako oni zele, odnosno da ne pisem ono sto ne zele. Pocinjem da mislim kao oni. Pocinjem da se plasim. Da li moze biti istina da Schrodinger, kako pise u jednom satiricnom postu koji je napisao ipak radi za Bilderberg grupu.

Vise u mom pisanju nema provokativnosti, skoro da mi je svejedno da li cu jesti gen. modifikovanu hranu ili ne. Ne mastam o tome da novinari preuzmu neka moja pitanja o zivotu u korporacijama ili o promeni stvarnosti usled kraja druzenja i degradacije medjuljudski odnosa u totalitarnom neoliberalizmu u kome zivimo.

Mocne instance i sive eminencije foruma su me pobedile.

Da li jos neko oseca tu autocenzuru, taj pritisak stvari koje nezamislivo visoke eminencije foruma vrse na nas.

#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 13 July 2012 - 15:19

...

Samo nekolicina ljudi na 4umu su strucni da ti daju odgovor na to.

Moras se obratiti odgovarajucoj ustanovi.

A drugo, slab ti je issue, ako su ga mogli nadvladati nekolicina imaginarnih sajber likova.

...

#3 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 13 July 2012 - 15:29

^^

Bravo.

Da li bi mogao da se setis sta je to sto ti je pomoglo da pocnes da mislis kao oni. Mozda se pokusa, na jos nekima.

Da li si poceo redovnije da se kupas, ako jesi :+1: ?

Bravo sapunko.

#4 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 13 July 2012 - 18:47

^^

Bravo.

Da li bi mogao da se setis sta je to sto ti je pomoglo da pocnes da mislis kao oni. Mozda se pokusa, na jos nekima.

Da li si poceo redovnije da se kupas, ako jesi :+1: ?

Bravo sapunko.


Radi se o pritisku, o tome sto oni neprekidno staju na stranu onoga sto kritikujem, optuzujuci me da sam lud ili glup. Onda mi je mucno vise da pisem o bilo cemu. To je autocenzura, nema veze to sa kupanjem

Tako valjda deluje totalitarizam, stalnim gebelsovskim ponavljanjem ubede te da je bolje da cutis.

#5 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 13 July 2012 - 21:55

Sapunar,ja uzivam da citam to sto ti pises. Mozes pomisliti da se salim kad ovo kazem,ali veruj mi da ne. I bez obzira sto se ne slazem sa 90% tvojih stavova (da budem iskren),razumem odakle oni dolaze,iz kojih pobuda,iz kojeg nacina razmisljanja i dozivljaja stvarnosti..I jos nesto,da u tvojim stavovima nema neko zrnce istine (rekao sam “zrnce”),niko ne bi ni obracao paznju na njih,medjutim,tvoji postovi su vrlo primeceni,valjda si i sam svestan toga.Ti znatno doprinosis sarolikosti ovog foruma,to je tvoja uloga,jer ipak,nista od svega ovoga nije toliko ozbiljno. Za mene predstavljas prijatnu promenu u odnosu na sve one koji imaju monopol na nekakvu apsulutnu istinu,a u diskusije ulaze kao da su sudbinski predodredjeni da tu istinu dokazu celom svetu.I njima si takodje ti potreban,ako ni zbog cega drugog,onda bar zbog toga sto im pruzas priliku za uvid u nesto totalno drugacije od njihovih zacementiranih uverenja.U tome je tvoja vrednost i tvoj znacaj,a na tom “zadatku”,osudjen si na ostre replike,nipodastavanje, omalovazavanje. Gledaj filozofski na to i guraj dalje,moras biti ono sto jesi,inace gubis samog sebe,a to je poslednje sto sebi smes priustiti da izgubis.

#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 14 July 2012 - 13:31

Sve manje imama vremena za ovaj forum. Nekada sam se toliko trudio, pisao o korupciji, o korporativnoj kulturi, padu kvaliteta hrane, uslovima zivota koka nosilja. I svi ti postovi zavrsili su na deponiji. Osecam kod sebe autocenzuru. Poceo sam da shvatam sta visoki autoriteti ovog foruma, sakriveni iz anickova Schrodinger ili Denzel zele. Pocinjem da mislim kako oni zele, odnosno da ne pisem ono sto ne zele. Pocinjem da mislim kao oni. Pocinjem da se plasim. Da li moze biti istina da Schrodinger, kako pise u jednom satiricnom postu koji je napisao ipak radi za Bilderberg grupu.

Vise u mom pisanju nema provokativnosti, skoro da mi je svejedno da li cu jesti gen. modifikovanu hranu ili ne. Ne mastam o tome da novinari preuzmu neka moja pitanja o zivotu u korporacijama ili o promeni stvarnosti usled kraja druzenja i degradacije medjuljudski odnosa u totalitarnom neoliberalizmu u kome zivimo.

Mocne instance i sive eminencije foruma su me pobedile.

Da li jos neko oseca tu autocenzuru, taj pritisak stvari koje nezamislivo visoke eminencije foruma vrse na nas.


Ja je osecam.
Naravno, niko od nas ne mora da bude ovde i trpi mobing, o kojem bi se mogla napisati solidna doktorska disertacija samo koristeci ovaj forum kao polje istrazivanja. No to je vec druga tema.
U boldovanom je sustina. Tako stvari funkcionisu, to je i metod i cilj. Ti treba da se zapitas sta s tobom nije u redu, ti treba da revidiras svoje stavove, ili da spremno snosis posledice. Ti treba da se osecas porazeno. Kad druga strana uspe to da postigne, unapred je dokazala svoju ispravnost i nepogresivost, a da pri tome niti je morala niti ce ikad morati da iznese i jedan jedini kontraargument onom sto ti pises. Ima li jaceg argumenta od sake u glavu?

Mogucnost da se neko s tobom slozi, ili bar ljudski solidarise, ne sme da postoji i zato mora u startu da se eliminise. Tome sluzi forumski "topli zec" (a istoj svrsi je sluzio i tamo gde se proslavio). Svako iskakanje iz zadatih okvira, placa se obaveznim prolaskom kroz njega. I svi ti junaci s naostrenim tastaturama, koji u spaliru cekaju dolazak zrtve, jako dobro znaju da ako ne budu udarali dovoljno jako, upravo oni mogu biti sledeci. Tako funkcionise svaki totalitarizam, pa i liberalni, kad se dobro osmisli i jednom stavi u pogon. Mozgovi ekipe tu ne moraju vise ni prstom da mrdnu. Pioni sve obave sami.

Ne znam kakva bi to moralna gromada neko morao da bude, pa da se ponekad ne zapita pobogu, sta to nije u redu sa mnom? Koliko hrabar i samouveren treba da budes, pa da se bar ponekad ne uplasis siline kojom se uvek jedni te isti ljudi obrusavaju na svaki tvoj post? Nema ih danima i kad postavis topic ili samo napises post, u roku od pola sata se sjati njih desetak, iz razlicitih krajeva sveta i vremenskih zona, da ti stave do znanja da si pogresan i naopak. I ne samo tebi, vec i svima onima koji bi se eventualno drznuli da te podrze ili krenu tvojim stopama.

Dugo se ovaj forum ponasao po tom obrascu samo kad je u pitanju bio nacionalizam i to je bilo sasvim opravdano, legitiman izbor vlasnika foruma i retko svetlo u balkanskom mracnom buretu baruta. Sada se to prosirilo i na nepoliticke teme i to u meri u kojoj se nikako ne moze smatrati zdravim, jos manje libaralnim. I da, to vodi autocenzuri, ali ne samo u slucajevima onih koji su toga svesni i priznaju. Mnogo cesce se to radi na nacin kako su to uradili ovo dvoje meni dragih forumasa, u cije dobre namere ni trenutka ne sumnjam i koji ne stoje u onom spaliru, ali si nece ni dopustiti da se nadju u situaciji da kroz njega moraju da prodju.

.................... bez obzira sto se ne slazem sa 90% tvojih stavova ........................



ne osporavam dobru nameru.
iritatna je, medjutim, paranoja koja isplivava veoma cesto i jedna ogromna iskljucivost u tvojim stavovima.


Krajnje je zanimljiv nacin na koji se ovo dvoje ogradjuje od Sapunara, sve pruzajuci mu satro moralnu podrsku. Zar je on zaista jedini s cijim se stavovima ne slazete ili ih smatrate iritantnima? Ako nije jedini, cemu onda ovo ali, koje se celo vreme provlaci? Zasto se ne moze jednostavno reci nije u redu ovako tretirati bilo kog coveka, a posebno ne forumasa ciji doprinos forumu daleko prevazilazi doprinos mnogih drugih. Zasto ne reci nije u redu slati na Deponiju teme o korporativnoj kulturi i deglobalizaciji, a zadrzavati one o Jeleni Karleusi i Klimatskim promenama i tehnikama zastrasivanja. Ako je neka tema glupa i nedostojna pdf Drustvo, onda je to ova propomenuta, a ako je neka paranoicna onda je to ova druga. Ipak, niti su "deponovane", niti su njihovi autori ismejani.
I ne, ne morate Sapunara da tapsete po ramenu i sugerisete mu sta i kako da radi, pa da bude bolje prihvacen i vise voljen na forumu. Iz istovetnog iskustva znam da to patronizirajuce ponasanje ne prija narocito. Vise bi znacilo da ste ovom ovde rekli koju:

Edited by DonJuan, 14 July 2012 - 15:40.
uvreda


#7 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 14 July 2012 - 15:36

Mogucnost da se neko s tobom slozi, ili bar ljudski solidarise, ne sme da postoji i zato mora u startu da se eliminise. Tome sluzi forumski "topli zec" (a istoj svrsi je sluzio i tamo gde se proslavio). Svako iskakanje iz zadatih okvira, placa se obaveznim prolaskom kroz njega. I svi ti junaci s naostrenim tastaturama, koji u spaliru cekaju dolazak zrtve, jako dobro znaju da ako ne budu udarali dovoljno jako, upravo oni mogu biti sledeci. Tako funkcionise svaki totalitarizam, pa i liberalni, kad se dobro osmisli i jednom stavi u pogon. Mozgovi ekipe tu ne moraju vise ni prstom da mrdnu. Pioni sve obave sami.

a.


mislim da si ovde dala sustinu. ja osecam taj totalitarizam i u svakodnevnom zivotu. 1989. bilo je nezamislivo govoriti protiv MIlosevica. Svi su vas gledali kao da ste ludi. Tako je i danas, samo se objekt koji stite i vole promenio, to ke danas liberalni, kapitalisticki poredak...

cesto pricam sta starcima i staricama, oni pamte, oni su daleko zivlji od mmladih fancy zastitnika Trzista. onda shvatim da nisam bas toliko lud, ali padnem u depresiju jer zivim u totalitarizmu.

#8 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 14 July 2012 - 15:42

a sto ne vrate "korporativnu kulturu" na Drustvo? Ili sto ne dozvole da neko otvori opet takvu temu?
Zasto kritiku savremenog kapitalizma izjednacuju sa nacionalizmom?
Kakvi su to ljudi?

#9 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 July 2012 - 15:53

...

Samo nekolicina ljudi na 4umu su strucni da ti daju odgovor na to.

Moras se obratiti odgovarajucoj ustanovi.

A drugo, slab ti je issue, ako su ga mogli nadvladati nekolicina imaginarnih sajber likova.

...



Edited by DonJuan, Today, 16:40.
uvreda


Dakle, kriterijumi za divljenje. Šta je uvreda a šta nije. Očekujem sada čuveni odgovor, ko se smatra uvređenim neka reportuje...itt.

#10 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 July 2012 - 17:20

Dakle, kriterijumi za divljenje. Šta je uvreda a šta nije. Očekujem sada čuveni odgovor, ko se smatra uvređenim neka reportuje...itt.

:(

#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 14 July 2012 - 18:15

Dakle, kriterijumi za divljenje. Šta je uvreda a šta nije. Očekujem sada čuveni odgovor, ko se smatra uvređenim neka reportuje...itt.


Mora da ovi jadnici nisu reporotovali :huh:

Vas nekolicina ovde, ste jadniji od Sapnunara.

...


..., a nije ni ova nenormalna

Ti bre nisi normalna!!!


Tja, ko im je kriv.....

#12 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 14 July 2012 - 23:16

Krajnje je zanimljiv nacin na koji se ovo dvoje ogradjuje od Sapunara, sve pruzajuci mu satro moralnu podrsku. Zar je on zaista jedini s cijim se stavovima ne slazete ili ih smatrate iritantnima? Ako nije jedini, cemu onda ovo ali, koje se celo vreme provlaci? Zasto se ne moze jednostavno reci nije u redu ovako tretirati bilo kog coveka, a posebno ne forumasa ciji doprinos forumu daleko prevazilazi doprinos mnogih drugih. Zasto ne reci nije u redu slati na Deponiju teme o korporativnoj kulturi i deglobalizaciji, a zadrzavati one o Jeleni Karleusi i Klimatskim promenama i tehnikama zastrasivanja. Ako je neka tema glupa i nedostojna pdf Drustvo, onda je to ova propomenuta, a ako je neka paranoicna onda je to ova druga. Ipak, niti su "deponovane", niti su njihovi autori ismejani.
I ne, ne morate Sapunara da tapsete po ramenu i sugerisete mu sta i kako da radi, pa da bude bolje prihvacen i vise voljen na forumu. Iz istovetnog iskustva znam da to patronizirajuce ponasanje ne prija narocito. Vise bi znacilo da ste ovom ovde rekli koju:


Nije on jedini sa cijim stavovima se ne slazem,ali je on jedan od retkih sa cijim stavovima se ne slazem,a da pri tome smatram da bi forum izgubio njegovim odlaskom. Zato sam i napisao sta sam napisao,ne bih to nazvao “patronizirajuce ponasanje” jer i sam znam da ne prija narocito. Jednostavno,bese mi namera da Sapunaru dam podrsku (bez “satro”) jer mi je zvucao kao da ga sve ono sto je napisao u uvodnom postu dosta onespokojava,a licno mislim da ne bi trebalo.
Istina je da postoji odredjena autocenzura i kod mene.Desavalo mi se da napisem post,ali da ga ne postujem uopste,jer bih shvatio da bi bio protumacen onako kako mi nije bila namera. Ili,da napisem post,a onda da pre postovanja ubacujem “ograde”,da neko slucajno ne bi pomislio da nastupam sa pozicija relativizacije genocida,ili prikrivenog nacionalizma,itd,itd…Da li je to kukavicluk? Mozda nekome moze i tako izgledati,ali ja radije biram da mislim da jednostavno nemam vremena i energije da bih bilo kome dokazivao nesto,za sta taj neko nema otvoren um i nije spreman da cuje. Nemam vremena za visesatno googlanje po internetu,ili po starim postovima,u potrazi za nekakvim dokazima. Da li je iko ikome nesto dokazao na ovom forumu? Prisutan sam u onolikoj meri u kojoj mi je zanimljivo da budem prisutan,verovatno bi mi bilo vise zanimljivo da nema ljudi koji se obrusavaju na neistomisljenike kao kobci,takvi ljudi su teret duhu i ne treba trositi energiju sa njima.U realnom zivotu,sa takvim ljudima izlazim na kraj kako recima,tako i citavim svojim stavom,ali na forumu,osudjeni smo (i ograniceni) samo na reci,i na nedostatke pisane reci.
Sto se “spalira” tice,svakako da ga niko ne voli,prirodno je da normalni ljudi zaziru od dezurnih verbalnih (i energetskih) batinasa,kakvim obiluje forum.Ja licno ne volim da budem ni onaj koji drzi motku,ni onaj koji trpi batine,najvise mi odgovara da sve to posmatram sa strane,jer onog trenutka kad se svrstam na jednu stranu,tog trenutka postrajem jedna od dve strane istog novcica (da li se ovo tebi desilo? Vidim da ti je post editovan,sa obrazlozenjem – uvreda). Forum je prepun agresivnih likova,cak i vise nego realan zivot,koji najcesce imaju jedino nameru da nekoga povrede,omalovaze,diskredituju…Takvi likovi su najcesce veoma ponosni ako uspeju da te povrede,osecaju se zadovoljno i uzdizu sebe i svoje sposobnosti,sto na njih deluje podsticajno.Kod ljudi sa izraženom agresijom,a pluvanje po sagovorniku je svakako agresija, postoji prenagljeno rasuđivanje kao dokaz perceptivne predrasude. Oni reaguju na osnovu pretpostavke o pretnji (njihovim ubedjenjima ili zabludama??) ili neprijateljstvu,a ako naslute pretnju, skoro i da ne obraćaju pažnju na ono što se zaista događa i skaču u akciju.Pretpostavljaju da je u pitanju loša namera, pre nego možda omaška usled pomenutih nedostataka pisane reci, i njegova reakcija je automatski neprijateljska. Uz pogrešnu percepciju neprijateljskog čina ide i automatska agresija. Umesto razgovora i razrešenja situacije oni upadaju u svađu, omalovazavanje,optuživanje,ali u korenu svega je najcesce njihova licna frustracija. Ispada da „boreci se“ sa onima koji te napadaju,vredjaju,omalovazavaju,ti se u stvari boris da odagnas njihove licne frustracije iz njihovih zivota...Da li stvarno mislis da si sposobna za tako nesto? Ako mislis,ja kazem da gresis,a ako si ikada uspela ovako nesto (pogotovo na forumu),ja ti skidam kapu...
Naravno,ti na sve ovo mozes reci da sam izgradio filozofsku konstrukciju da bih opravdao sopstveno ne-delovanje...
I tacno je da je najmanje jedan topik Sapunara neopravdano poslat na deponiju.



#13 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 18 July 2012 - 10:56

RAzmisljam, u to m pritisku, u toj histeriji postoje pravila. POstoje reci koje donose aplauz, postoje reci koje donose pljuvanje. Za Srbe i Ruse smete reci da su glupi ili primitivni... Za Albance ili Hrvate, ako biste tako rekli sledio bi vam ban. Evo citam sta Schrodinger pise o tome kako je Srbija neuljudna itd....

A sta ako neko ima drugacije misljenje? Recimo da ne voli kroasane nego burek? Je li greh voleti burek i kajmak? Ja ne volim narodnu muziku, ali neki je vole. Jesu li oni gori od mene?

Seseljevski um kakav je ovde zacario volece npr Tadica jer je umiven i lep, Volece formu i ta forma ce biti dovoljan izgovor da se ono sto nije u toj, voljenoj formi proganja i ponizava. To je cist fasizam. Ja vec na osnovu ovog topika vidim d ame ljudi pljuju jer to tako treba. POsmatram kakosu napali Wilhelminu i to je sramno, ali moderator ovog podforuma bio je na srecu uljudan i kaznio je izgrednika.

#14 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 July 2012 - 13:57

Pocinjem da mislim kao oni. Pocinjem da se plasim.

Ovo ti je logicki kontradiktorno: ako si sa nama Bilderbergerima, onda se nemas cega bojati. Naprotiv, svi ce se uskoro bojati tebe! :wicked:

Javi mi se na PP da sredimo papirologiju, da sto pre dobijes clansku kartu, nase prospekte i kataloge, itd.

Da li moze biti istina da Schrodinger, kako pise u jednom satiricnom postu koji je napisao ipak radi za Bilderberg grupu.

Kao sto kaze drevni srpski slogan: S verom u Boga, za Bilderberg i Trilateralu! Glavu dajem, Bilderberg ne dajem! Sve su straze, sve su straze, djenerala Dejvida Rockfellera! Trilateralna komisija pobediti mora! :rotflmao:

Edit: primetio sam da sam nepravedno izostavio Iluminate. Dakle, kao sto je srpski narod tradicionalno govorio: sve za (vaskoliko) Iluminatstvo, Iluminatstvo ni za sta!

Edited by Schrodinger, 18 July 2012 - 23:46.


#15 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 18 July 2012 - 14:06

Sve manje imama vremena za ovaj forum. Nekada sam se toliko trudio, pisao o korupciji, o korporativnoj kulturi, padu kvaliteta hrane, uslovima zivota koka nosilja. I svi ti postovi zavrsili su na deponiji. Osecam kod sebe autocenzuru.


Ne znam samo sta te sprecava da nastavis da pises na temi koja je zavrsila na deponiji, ego? Ja bih bio srecan da su neki moji topici na nekim drugim forumima zavrsili samo na deponiji jer bi na njima moglo i dalje da se diskutuje, koga to zanima.

Ne mogu da se setim na kom forumu mi je tako pre par godina obrisana tema o rasnoj segregaciji u Srbiji (topik se bavio poslovima koji su u Srbiji "tradicionalno" rezervisani za Rome, kao npr. cistaci ulica) sto je prilicno iznerviralo ljude pa je topik ekspresno nestao. Izmedju ostalog neko je na tom topiku trtljao kako Romi ne mogu da postignu u skoli sto i ostala deca te da usporavaju druge. Nije proslo mnogo a u Srbiji su se ubrzo pojavila i posebna (izdvojena) skolska odeljenja za Rome.

Posted Image

Memphis Sanitation Workers' strike in 1968

Edited by st.maurice, 18 July 2012 - 14:08.