OИ Сеул 1988

Некако, иако је главни циљ и мото сваке Олимпијаде да избегне и елиминише повезаност са било каквим политичким актуелностима, увек је баш та политика имала значајни утицај и последице по ОИ. И пре Олимпијских игара у Сеулу виђани су велики бојкоти одређених земаља, Хладни рат је имао свој печат, посебно на ОИ у Москви 1980, разноразне инвазије, апархејд и слични догађаји су утицали да многе државе одустану од такмичења или да се између неких земаља развије изузетна нетрпељивост што би се одражавало и на спортски терен где је често знала и да "падне крв".
Тако је и у тренутку доношења одлуке да се XХIV Олимпијске игре 1988 године одрже у Селу опет ескалирао Хладан рад, било је то 1981. Сеул је у изборној трци за домаћина победио Јапанску Нагоју па је постао тек други град Азије, након Токија, који ће организовати ОИ. Оно што је била опасност Хладног рата јесте нови евентуални бојкот Совјетског Савеза, као и земаља окупљених око њега (Источни блок), јер је Јужна Кореја била изразито антикомунистичка земља која је уз то водила дуги рат са комунистичком Северном Корејом.
Ипак велику и значајну улогу одиграо је председник СССРа Михаил Горбачов који је успоставио дипломатске односе са Јужном Корејом и тако је избегнут нови масовни бојкот Олимпијаде. Овога пута Куба није желела да узме учешће, из солидарности према Северној Кореји, а Етиопија, Никарагва и Сејшели су, наводно, због финансијске кризе одбацили могућност путовања у Сеул.
На крају Олимпијске игре 1988. су биле значајан корак у односу на све претходне Олимпијаде, број учесника је био већи него на свим дотадашњим. Да олимпијски дух иде у правом смеру и у складу са мотоом XXIV Олимпијаде, Хармонија и прогрес, показало је много примера, попут оног када је Аустралија донирала 5 милиона долара за изградњу олимпијског базена.
Ова Олимпијада памтиће се по допингу Бена Џонсона, комплетирању златног слема (победа на сва 4 ГС и ОИ у истој години) од стране Штефи Граф, шокантном поразу Роја Џонса Јуниора од домаћег боксера који је претрпео тешке батине у финалу али уз помоћ судија тријумфовао, последњи пут амерички кошаркашки тим играће без професионалаца а своје последње учешће на Олимпијади имаће СССР, СФР Југославија и Источна Немачка.
hala.jpg 35.1KB
0 downloads
Што се тиче рукомета, турнир у Сеулу био је вероватно најјачи и најквалитетнији од до тада виђених на ОИ. После 12 година на Олимпијади је био присутан сам врх светског рукомета јер овога пута није било отказивања учешња од стране екипа.
Код мушкараца систем такмичења се није мењао што значи да је учествовало 12 екипа подељених у две групе а након те прве фазе играло се за медаље и то по принципу: првопласиране екипе из група за злато и сребро, другопласиране за бронзу итд...
Код дама промењена је конфигурација такмичења, уместо дотадашње мини-лиге уведене су две групе од по четири тима од којих су по два првопласирана пролазила у финалну групу. То значи да је број учесника повећан на 8.
Сви мечеви играни су у Сувону, 35 километра од олимпијског села, у дворани
Suwon Gymnasiumкапацитета 5145 места. Ова хала постаће посебно место са статусом споменика за народ Јужне Кореје пошто су у њој рукометашице ове земље освојиле прву златну медаљу за Кореју на ОИ. Suwon Gymnasium дворана је одабрана специјално за рукометна такмичења, радови на њеној реконструкцији за потребе Олимпијаде кренули су почетком 1982. године а завршени су 2 ипо године касније. Потрошено је око 24 милиона долара на радове, Адидас је припремио око 450 лопти, Асикс је произвео мреже за голове а подлога на којој се играло опет је био тарафлекс.
Улазнице за учешће на олимпијски турнир подељене су на следећи начин:
Мушкарци:
- Јужна Кореја - домаћин;
- Југославија, Мађарска, Источна Немачка, Шведска, Шпанија и Исланд - 1-6 место на СП 1986. године;
- СССР и Чехословачка - шампион и вицешампион на Б шампионату Света;
- Јапан - победник квалификационог турнира за Азију;
- Америка - победник Пан-Америчког квалификационог турнира;
- Алжир - победник квалификационог турнира за Африку.
Жене:
- Јужна Кореја - домаћин
- СССР, Норвешка и Чехословачка - 1-3 место на СП 1986. год;
- Југославија - првак на Б шампионату Света;
- Кина - победник квалификационог турнира за Азију;
- Обала Слоноваче - победник квалификационог турнира за Африку;
- Америка - победник Пан-Америчког квалификационог турнира;
Tурнир се играо у периоду 29.09. - 01.10. и за то време одиграно је 56 утакмица, 36 код мушкараца и 20 код дама. Као актуелни ОИ шампиони у Сеул стигли су Југословени и то у обе категорије, уз то "плави момци" су били и прваци света. Међутим репрезентативну каријеру су завршили неки битни играчи попут Јовице Елезовића, Милета Исаковића, Веселина Вуковића а на клупи више није било Бранислава Покрајца.
Југословени су били у групи са СССРом, Шведском, Исландом, Алжиром и САД. Била је то група којом је потпуно доминирао Совјетски Савез, забележили су свих 5 победа и суверено заузели прво место као и право да се боре за ново злато. Југославија је након стартног пораза (18-24) од СССРа победила Америку (31-23), Алжир јако тешко (23-22) затим је уследио реми са Исландом (19-19) и онда одлучујућа победа за друго место у групи над Шведском (25-21). Исланђани су били трећи са бодом а Швеђани четврти са 2 мање од наше репрезентације.
Но већ тада су ове две репрезентације избациле велике играче и најавиле велике успехе у будућности, посебно Швеђани. Магнус Висландер, Стефан Олсон, Ола Лингрен, Матс Олсон ће годинама владати Европским и светским теренима у жуто-плавом дресу а те јесени 1988. свет их је гледао у Сеулу. Алфред Гисласон, Гудмандур Гудмундсон, Јакуб Сигурдсон нека су од значајнијих имена која су наступала за Исланд.
У другој групи било је неизвесније, Јужна Кореја је заузела прву позицију остваривши 4 победе: Мађарска (22-20), Источна Немачка (23-22), Чехословчка (29-28) и Јапан (33-24) уз пораз у последњем колу од Шпаније (20-23) али када је то, по њих, било небитно. За друго место у групи испао је општи метеж, Мађараска, Чехословачка и Источна Немачка завршиле су такмичење са по 5 бодова (2 победе, реми и 2 пораза). Услед најбоље гол разлике наше северне комшије отишле су у борбу за бронзу тј на нашу репрезентацију. Медаље су ипак подељене без много неизвесности, Совјети на челу са сјајним Александром Тучкином (5 голова), Александром Кершакевичем и Јурим Швецовим су лако победили домаћина 32-25. На тој Олимпијади у редовима СССРа као млад и талентован играч појавио се Андреј Лавров. Југословени су били сигурни против Мађара 27-23 уз одличну игру Веселина Вујовића (7 погодака).
Поредак: 1. СССР 2. Јужна Кореја 3. Југославија
Бронзу за Југославију освојили су: Мирко Башић, Јожеф Холперт, Борис Јарак, Слободан Кузмановски, Мухамед Мемић, Горан Перковац, Момир Рнић, Горан ерковић, Веселин Вујовић, Исток Пуц, Роландо Пушник, Златко Портнер, Златко Сарачевић, Ирфан Смајлагић и Елмир Велић.
http://www.youtube.com/watch?v=-I_7fH9OwUI
меч за треће место Југославија - Мађарска
Код дама 3 од 4 фаворита нашло се у првој групи: Чехословачка, Јужна Кореја и Југославија. Американке су биле ауцајдерке а тако су и завршиле, без освојеног бода мада су најбилже њему биле против Југославије у првом колу (18-19). Јужна Кореја је победила Чехословачку 33-27. У другом колу наше девојке су победиле домаћина 22-19 а Чехословакиње Америку, како се код дама гледао међусобан скор било је јасно пре трећег круга да је Јужна Кореја у финалној групи а да Југославији одговара и пораз од четири гола разлике. Баш толико смо и изгубили, 21-17, па смо као други отишли у финалну групу.
Из друге групе СССР и Норвешка су без проблема освојиле прва два места испред Кине и Обале Слоноваче. Остало је још 6 утакмица да се одиграју како би се медаље расподелиле. У првом кругу СССР је победио Југославију 18-15, а Кореја Норвешку 23-20; у другом домаћин је био бољи и од Совјетског Савеза 21-19, док су Норвежанке савладале Југославију 20-15. Јужна Кореја је тако пре последњег кола освојила прво злато на Олимпијским играма и направила огроман успех. Југославија је дошла до утешне победе у последњем мечу, тако су наше девојке биле једина екипа која је савладала олимпијског шампиона и то два пута на турниру. Норвешка је ремијем против СССРа освојила сребро.
Пласмам: 1. Јужна Кореја 2. Новешка 3. СССР
http://www.youtube.com/watch?v=wJvj-HVr0yY
"финална" утакмица Јужна Кореја - СССР