Jump to content


Photo
- - - - -

Sta mislite o inzenjerskom menadzmentu ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
34 replies to this topic

#1 INS0MNIAC

INS0MNIAC
  • Members
  • 17 posts

Posted 16 June 2012 - 00:48

Pozdrav svima :) Zanima me sta mislite o inzenjerskom menadzmentu , puno fakulteta danas ima ovaj smer. Sta konkretno mislite o informacionim sistemima i njihovoj buducnosti ?

#2 branimirpn

branimirpn
  • Members
  • 161 posts

Posted 16 June 2012 - 03:17

Kako mi se cini ti se dvoumis oko svoje buduce karijere, ili nekoga drugog. Ne znam sta je inzenjerski menadzment, ali mi lici na uopstavanje materije. A generalni trend, i sto se Bolonje tice je specijalizacija na konkretnu oblast. Tako da nisam za to.
Puno pozdrava.

#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 June 2012 - 10:17

Inzenjerski mendazment je kao morsko prase. Niti je morsko, niti je prase.
Ako te interesuje neka inzenjerska disciplina, kao sto je informatika, onda studiraj to. "Menadzersko" obrazovanje mozes steci, kada ti to bude relevantno, na nekim MBA studijama.
Studije inzenjerskog menadzmenta su na neki nacin prevara. Polaznici sticu utisak da ce oni po diplomiranju postati nekakvi "menadzeri u inzenjerstvu/industriji", sto je jako malo verovatno. Ako zanemarimo pozicije koje se dobijaju po partijskoj/kumovskoj/rodjackoj liniji, niko nece poverti relevantnu rukovodecu poziciju, ni najnizeg nivoa, nekome ko je tek diplomirao. Postavlja se onda pitanje sta bi onda "inzenjerski menadzeri" trebali da rade?

Ti smerovi su zapravo samo pokusaj manje popularnih fakulteta (najcesce masinskih) da privuku (naivne) studente (uglavno "samofinansirajuce") na talasu popularnosti "menadzerskih" smerova.

Edited by tomas.hokenberi, 16 June 2012 - 10:18.


#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 16 June 2012 - 13:08

Pusti Tomase, to je mala maca u poredjenju sa takodje popularnim smerom (i to na drzavnom kvazi-unizveritetu) "Menadzment u kulturi"...

#5 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 June 2012 - 13:11

Pusti Tomase, to je mala maca u poredjenju sa takodje popularnim smerom (i to na drzavnom kvazi-unizveritetu) "Menadzment u kulturi"...


Da li je to nekakav "fakultetski ekvivalent" zanimanja IV stepena iz doba Stipe Suvara "organizator kulturnih aktivnosti"? :)

#6 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 16 June 2012 - 16:52

Najverovatnije je u pitanju neki tehnicki fakultet.
Ako po zavrsenom fakutetu kolege sa drugih smerova mogu da dobiju licencu, a ti ne dzaba si krecio.
Ako niko sa fakulteta nema pravo na licencu tek bi onda bilo gubljenje vremena.
Ako ces menadzment idi na ekonomiju, ako ces tehnicki stekni pravo na licencu.
Uglavnom ti je tomas sve lepo rekao, osim sto mi nije jasno kako je to informatika inzenjerska disciplina, ali mozda se ostarilo.

#7 INS0MNIAC

INS0MNIAC
  • Members
  • 17 posts

Posted 16 June 2012 - 17:03

Da...U pitanju je tehnicki fakultet. Ceo smer je na sustini planiranja prozivodnje i razvoja infprmacionih sistema. Da ne bude neke zabune i sl. O kakvoj licenci govoris ? Nisam upucen ni za kakvu licencu :)

#8 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 16 June 2012 - 17:20

Izgleda da je u pitanju Novi Sad.
I stvarno mu sad dodje informatika kao inzenjerska disciplina.
Za mene je do sada inzenjerija bila:
http://www.ingkomora...licence/?id=sve

#9 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 June 2012 - 17:25

Najverovatnije je u pitanju neki tehnicki fakultet.
Ako po zavrsenom fakutetu kolege sa drugih smerova mogu da dobiju licencu, a ti ne dzaba si krecio.
Ako niko sa fakulteta nema pravo na licencu tek bi onda bilo gubljenje vremena.
Ako ces menadzment idi na ekonomiju, ako ces tehnicki stekni pravo na licencu.
Uglavnom ti je tomas sve lepo rekao, osim sto mi nije jasno kako je to informatika inzenjerska disciplina, ali mozda se ostarilo.


Informatika, u smislu programiranja, adminstracije baza podataka, projektovanja informacionih sistema, racunarskog inzenjerstva itd. je itekako inzenjerska disciplina.
Sto se tice licenci, ako mislimo na istu stvar, one nisu neophodne, cak ni relevantne u svim oblastima inzenjerstva. Bitne su gradjevincima, masincima, elektroinzenjerima koji se bave nekim oblastima energetike i telekomunikacija, ali ima jako puno oblasti u kojima nisu neophodne, niti uopste postoje.


Da...U pitanju je tehnicki fakultet. Ceo smer je na sustini planiranja prozivodnje i razvoja infprmacionih sistema. Da ne bude neke zabune i sl. O kakvoj licenci govoris ? Nisam upucen ni za kakvu licencu :)


Zanemari tu pricu o licencama. Bitnije je da je ta cela prica u kojoj je izmiksovano "planiranje proizvodnje" i "razvoj informacionih sistema" jedan "smuti pa prospi smer". Ako te interesuje informatika i programiranje upisi neki fakultet na kome ces zaista to i nauciti. Ako te interesuje ekonomija upis neki ekonomski fakultet.

No svejedno, o kom fakultetu se konkretno radi? Ako das vise detalja, dobices bolje odgovore.

#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 June 2012 - 17:26

Izgleda da je u pitanju Novi Sad.
I stvarno mu sad dodje informatika kao inzenjerska disciplina.
Za mene je do sada inzenjerija bila:
http://www.ingkomora...licence/?id=sve


Mozda gresim, ali ti mora da si ili masinac ili gradjevinac, ili neki energeticar cim ti informatika nije inzenjerska disciplina.

#11 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 16 June 2012 - 17:38

Mozda gresim, ali ti mora da si ili masinac ili gradjevinac, ili neki energeticar cim ti informatika nije inzenjerska disciplina.

Nema informaticara u inzenjerskoj komori, pa kakvi su oni inzenjeri? :rolleyes:
Salim se malo. De nemoj zameriti.
Meni je programiranje ljubav iz mladosti.

#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 June 2012 - 17:51

Nema informaticara u inzenjerskoj komori, pa kakvi su oni inzenjeri? :rolleyes:
Salim se malo. De nemoj zameriti.
Meni je programiranje ljubav iz mladosti.

Tja. Ja sam diplomirao i magistrirao na ETF-u (Automatika), sto "po inzenjerskoj komori" jeste inzenjerska disciplina, ali mi je inzenjerska komora i njene licence za 16 godina rada u struci nikada nije bila potrebna. Inzenjerska komora je, nazalost, parazitska organizacija, u kojoj bi neko cija je strucnost irelevantna u 21-om veku trebao da izdaje licence na bazi kriterijuma iz 19-og veka.

Da ne bude zabune, ne sporim potrebu za inzenjerskom strukovnom institucijom koja bi izdavala odgovarajuce licence, naprotiv. Medjutim "implementacija" iste u Srbiji je ispala prilicno neuspesna. Uostalom sam fakt da komora u 21 veku ne prepoznaje informacione tehnologije kao inzenjerske discipline dovoljno govori. Bice da je to posledica uticaja gradjevinsko-arhitektonskog lobija. Zapravo voleo bih da postoji posebna institucija ("komora") koja bi okupljala inzenjere elektrotehnike, elektronike, telekomunikacija i racunarstva.

Edited by tomas.hokenberi, 16 June 2012 - 18:06.


#13 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 16 June 2012 - 18:23

Jest vas Caja izdriblao. Mozda si u i domovini ponesto polagao.
Priznaj da si uvek zavideo drugom spratu.

IKS nije savrsena organizacija, ali je sistem licenci uveo nekog reda. Naravno da postoji prica o parama od licenci, nacina dobijanja koji je mnogo laksi od polaganja strucnog ispita...
Ima tu i pozitivnih stvari u projektovanju i izvodjenju. Cest uslov za funkcionisanje projektantskih i izvodjackih firmi je odredjeni broj zaposlenih sa odgovarajucim licencama (ima tu slobode od ugovoraca do stalno zaposlenih u zavisnosti od posla). Ukoliko nisi ugovorom vezao licencu za firmu mozes je koristiti i van nje. Postoji osiguranje odgovornosti.
Sa druge strane postoji odgovornost profesionalna i individualna zbog koje mozes i da izgubis licencu.

#14 INS0MNIAC

INS0MNIAC
  • Members
  • 17 posts

Posted 16 June 2012 - 18:40

Razmisljam se izmedju tehnickog u Cacku , i masinskog (FIN-a) u Kragujevcu .Mada mu to dodje na isto. A da li nesto menja stvari sto ne planiram da trazim posao u Srbiji :D ? Ako se neko razume u trziste rada Norveskei li Nemacke.Tamo svaka firma ima jedan IS. Po bolonji se nasa diploma lako priznaje ali izgleda da moram "da udarim glavom o zid " , pa sta bude. Imam bachelor iz informacionih tehnologija (svega i svacega) Ovaj smer mnogo smara,toliko toga sto mi nikada nece trebati i na kraju nista konkretno nisam naucio osim "sirokih teorija " :P . Zelim neki malo drugaciji master,nesto gde cu nauciti o industriji , prozvodnji , ekonomiji i sl. Da ucim nesto sto volim, a ne da ucim psihologiju kao konj koja mi nikada nece trebati za ono cime cu se baviti.Ali nijedan fax ne nudi nesto slicno za bolonjski program studiranja 3 + 2.
Welcome to Serbia !

#15 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 16 June 2012 - 18:41

Jest vas Caja izdriblao. Mozda si u i domovini ponesto polagao.


Pokojni Caja je bio (strucno) irelevantna budala i stetocina, koja je upropastila srpsku elektroniku (mislim na uzu disciplinu). Los profesor, koji nije umeo da prenese znanje studentima, nije umeo da razluci bitno od nebitnog.Osim sto je bio poznat po obaranju studenata, niceg drugog nema po cemu bi bio vredan pamcenja.


Priznaj da si uvek zavideo drugom spratu.

"Yes, yes, how yes no". Na cemu bih zavideo?

IKS nije savrsena organizacija, ali je sistem licenci uveo nekog reda. Naravno da postoji prica o parama od licenci, nacina dobijanja koji je mnogo laksi od polaganja strucnog ispita...
Ima tu i pozitivnih stvari u projektovanju i izvodjenju. Cest uslov za funkcionisanje projektantskih i izvodjackih firmi je odredjeni broj zaposlenih sa odgovarajucim licencama (ima tu slobode od ugovoraca do stalno zaposlenih u zavisnosti od posla). Ukoliko nisi ugovorom vezao licencu za firmu mozes je koristiti i van nje. Postoji osiguranje odgovornosti.
Sa druge strane postoji odgovornost profesionalna i individualna zbog koje mozes i da izgubis licencu.


Ne da nije savrsena, nego je daleko od savrsene. Zastarelog je koncepta, ne pokriva bitne oblasti. Primer: kod automatike se prica skoro iskljucivo o regulaciji elektromotornih pogona (i povezanim merenjima itd). Ako se bavis nekom drugom granom automatike odgovarajucih licenci nema. Da mi treba licenca (srecom nije potrebna) niko u komori nije relevantan da mi je izda (niko se nije ni bavio onim cime se bavim vise od mene).

Posto nam za odredjene projekte trebaju na spiskui inzenjeri sa licencama imamo par ljudi koji imaju licence, u cilju zadovoljavanja forme, ali to im ne daje nikakav poseban polozaj kod realizacije projekata, niti se preslikava na njihove plate. Ustvari cela prica je komedija kada se uzme u obzir da oni koji izdaju licence cesto imaju manje znanja i iskustva od onih kojima ih izdaju (da se ogradim pricam o elektrotehnici, niti znam niti me zanima sta se desava kod masinaca i gradjevinaca).