Jump to content

Photo

Deglobalizacija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
108 replies to this topic

#61 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 September 2012 - 12:39

Tvoj odgovor tumacim kao potvrdan – da razumes.

Nedavno sam citala jako dobru knjigu, Slakthuset och skyskrapan, Chicago - en berättelse om vår framtid (Marco d´Eramo). Isti put na kojem se Evropa saplice vec decenijama, USA gradovi su prosli za znatno krace vreme. Procitati, razmisliti i zakljuciti kakva je buducnost bilo kojeg velikog evropskog grada. Na kraju biti posten i priznati ko je tu najveci gubitnik i ne suditi mu prestrogo za ono na sta sam ne moze da utice. Prihvatiti realnost i ublazavati posledice, kad vec leka nema.

A jesu vam dali/preporucili da procitate i Davida Kortena? Taman bi se slagalo uz topik. Doduse, i to bi bio "nalevo krug" (mada, u originalu).

Fino sto si se javila, pa ne moram da objasnjavam onom koji ionako uopste ne cita sta ja pisem, a sto procita, ne razume.

To ti vidi sa njim. No, kad si vec kod citanja i razumevanja napisanog, verujem da mnogi koji procitaju ovo mogu da stvore pogresnu sliku o temi koju si nacela ali povrsno & bombasticno obradila i predstavila.

U Srbiji su prisutni rasisticki stavovi prema Romima, u to nema sumnje. Medjutim, zgrazanje nad tim biva nesto ublazeno kad se zivi u zemlji koja je do 1958 imala Institut za rasnu biologiju. Kasnije je preimenovan u Institut za medicinsku genetiku, ali je nesmetano nastavio s radom, s istim strucnjacima koji su do tada proucavali pomenutu oblast i sprovodili mere rasne higijene. Jedna od mera bila je i prisilna sterilizacija "putujuceg naroda", a ta se sprovodila do duboko u sedamdesete godine XX veka. U isto vreme provodjena je i sterilizacija mentalno hendikepiranih, od kojih su neki poslednjih godina uspeli da izvuku i neku odstetu. Romima ni izvinjenje. Zastrasujuce je sto su neki od ljudi koji su vrsili te intervencije jos uvek radno aktivni. Nikad nije ni potegnuto pitanje njihove odgovornosti, niti je kome palo na pamet da se glasno protiv toga pobuni. Pobogu, oni su samo radili svoj posao, vrsili svoju duznost. Kasnije su sve pokrili snegovi, ruzmarin i sas.

Ne pricam ti ovo da bih ti rekla da je Svedska neka strasno pogana zemlja, naprotiv.

Spoiler

Pa dobro hoćeš li mi pokazati neki članak ili izveštaj neke od organizacija za zaštitu ljudskih prava (nisu valjda i oni pod presijom eugenično nacističkog režima u Švedskoj?) u kojem se iznose podaci koji govore da se u Švedskoj vrši sistemska segregacija stanovništva, da neko nije mogao da se školuje(kao ti npr.) jer nije čist Šveđanin ili nešto tome slično?

Kad vec pominjes neki clanak - mala digresija ali ilustrativna - za ovo sto vilhelmina pominje kao nesto sto se ”sprovodilo do duboko u sedamdesete godine XX veka”, bilo je potrebno (samo) manje od dve decenije i dva-tri novinska clanka u dnevnim novinama (negde sredinom 90-tih) da bi se rasplamsala velika debata, drzava pokrenula istragu i rasksuravanje sa pocinjenim sto je rezultiralo javnim izvinjenjem Vlade svima i odlukom da se stradali obestete.

To mu otprilike i dodje u liniji sa onim sto vilhelmina zagovara …

Prihvatiti realnost i ublazavati posledice, kad vec leka nema.

… a i ne dodje …

Kasnije su sve pokrili snegovi, ruzmarin i sas.

#62 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 September 2012 - 12:52

Mene samo zanima da li Rom sme da bude doktor, advokat ili biznismen u Švedskoj i da od svoje plate uzme kredit za stan ili kuću u elitnom delu Stokholma ili mu je dozvoljeno da živi isključivo u delu naselja predviđenom za nižu srednju klasu?

#63 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 September 2012 - 12:56

Ja jako dobro čitam, posebno između redova, i mogao sam i da naslutim da razmišljaš u tom smeru.
Zašto misliš da cela jedna etnička skupina mora pripadati nižoj srednjoj klasi?
Da li znaš šta znači izraz "inkluzija Roma"?

Od jednog rasiste i segregacioniste se drugo i ne može očekivati.

Umesto sto citas izmedju mojih redova, nije lose da procitas neku knjigu na zadatu temu. No dobro kad neces, ne mogu da te nateram.
Romska populacija u Srbiji (a vala i u ostatku sveta) kao grupa pripada ne nizoj srednjoj, vec najnizoj drustveno-ekonomskoj klasi, najsiromasnijem sloju. Tvrditi suprotno znaci negirati da tu postoji ikakav sistemski problem i za njihovo vristece siromastvo kriviti samo njih. Jer ako postoji iole znacajan broj predstavnika grupe koji pripadaju visim drustvenim slojevima, kako mozes tvrditi da je grupa ugrozena? To je metod i retorika kojom se sluze svi rasisti sveta, bez obzira na prioritetnu im ciljnu grupu, a to radis i ti. Nadju jednog iz ugrozene grupe koji je nekako upeo da preskoci zid, pa kazu ako je mogao on, onda moze svako, samo nece da se potrude. Koliko se takvih rasistickih bljuvotina samo na ovom forumu moze procitati, tuga jedna.

Inkluzija Roma je na propast unapred osudjen megalomanski projekat, kojim se pokusava od skolskog uzrasta stvarati uslove da se Romi jednog lepog dana limburga meseca, ravnopravno ukljuce u zivot zajednice. To je kad Ministarstvo prosvete jedne bedne drzave kao sto je Srbija, utripuje da moze da zaustavi svetske procese i postigne nesto sto npr Svedska u koju se kune, nije mogla, i od cega je odavno odustala.
Samo jedan od primera: Osnovna skola u Hjulsti, predgradju Stockholma, sa 650 ucenika, koja je pre dve godine imala 98% dece imigrantskog porekla, a ove nema vise nijednog kojem je svedski jezik prvi, materinji. Vise od 50% ne zavrsi skolu (napuste je ili ne dobiju prolazne ocene). A to cak nije najgora skola i najgore predgradje.
Dok se blentavi i slave zeljni srpski ministri bakcu nemogucim misijama, dotle talentovana romska deca upadaju u procep izmedju nerealnih ocekivanja i surove realnosti. Velika je dilema svih ozbiljnih drustava da li je bolje tako, ili je bolje omoguciti bar nekima da budu u onih 50% djaka iz Hjulste koji zavrse osnovnu, pa dospeju u onih "citavih" 30% koji nastave skolovanje na gimnazijskom nivou. Mozda "cak" i u onih 10% koji je zavrse. Oni i samo oni su ti koji mogu da pomognu svojoj zajednici mnogo bolje nego neki glupi, a skupi projekti i inkluzije. Oni mogu ove tuzne procente da podignu, da bude vise onih koji zavrsavaju skolu i sticu kvalifikacije za buduca zanimanja. Ali to je samo ublazavanje posledica, i luk i voda za megalomaniju srpskih ministara i zagovornike inkluzije a´la ti.

Dakle, razjasnili smo sta je rasizam i sta je inkluzija. Sve neki izmi i izije, kojima se frljas, a cije znacenje ne znas. Jos da objasnis sta je to segregacionista, jer ja za aktivne ucesnike u tom procesu jos nisam cula. Postoje samo njegove zrtve. Barem u modernom svetu u kome je zagovaranje, donosenje i sprovodjenje segregacionih zakona kaznjivo prema medjunarodnom pravu, a segregacija ipak svakodnevna realnost.

#64 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 September 2012 - 13:01

Nisu srpski ministri izmislili inkluziju Roma nego im je to došlo u EU integrativnom paketu.
Da se ministri pitaju ponašali bi se kao ti i Đilas.

Edited by melankolic, 22 September 2012 - 13:03.

#65 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 September 2012 - 13:21

… a i ne dodje …

Dodje, cyber, dodje. Znas i sama da je to, bas kao i uloga swe u WWII pomalo tabu tema, koja ako se i pokrece, radi se to sapatom i pri tome veoma biraju reci i sagovornici. I naravno, socijaldemokrati su citavo to vreme bili na vlasti, sto bi se lagali?
Licno smatram da je to dovoljno i da neko vece posipanje pepelom po glavi ne bi nikuda vodilo. Bilo bi sjajno da i Srbija nadje nacina da svoju proslost na ovaj nacin postavi tamo gde joj je mesto. Dakle da se zvanicni organi otvoreno, po mogucnosti sto cesce bave tim pitanjima, da mediji odrade svoj deo posla, a da se od obicnog sveta ne trazi ono sto se ne trazi ni od drugih. No, to je takodje proces, koji ima svoj tok i zahteva odredjene preduslove, te ne bi trebalo da nastavljamo da o tome raspravljamo ovde na Deglobalizaciji. Moze na Kolektivnoj odgovornosti, ili negde drugde.
Melankolicu sam taj primer navela da ilustrujem nesto drugo, i to sam naglasila u tom postu.

Mene samo zanima da li Rom sme da bude doktor, advokat ili biznismen u Švedskoj i da od svoje plate uzme kredit za stan ili kuću u elitnom delu Stokholma ili mu je dozvoljeno da živi isključivo u delu naselja predviđenom za nižu srednju klasu?

Naravno da sme da postane lekar ili sta god, kao sto sme i u Srbiji. I naravno da ne biva cesto, kao sto jos redje biva u Srbiji.
Da kupi stan ili kucu u elitnom delu Stockholma, to vec teze. Taj rizik nece na sebe preuzeti ni prodavac, ni firma/agencija za promet nekretnina preko koje transakcija ide. Objasnjeno u odgovoru Cyber, na koji ni ona nije imala primedbe :) .

Nisu srpski ministri izmislili inkluziju Roma nego im je to došlo u EU integrativnom paketu.

Auuu, al´si tvrda glava. Sta ja tu imam da se ponasam ili ne ponasam? Ja ovde imam status kakav bi Romi u Srbiji imali kad bi se u Srbiji negde izgradilo naselje u kojima bi oni mogli da zive odvojeno od drugih, ali bar u pristojnim uslovima. Zato sto sam imigrant sa nedovoljno dugim stazem da zatrem tragove svog porekla, a nemam ni zelju da to radim. Jasno da mi je bolje nego njima i to prosto konstatujem.

#66 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 September 2012 - 13:24

Od njih se trazilo i trazi da poprave socio-ekonomski polozaj Roma, a ne da sprovode megalomanske projekte bez jasno postavljenog i ostvarljivog cilja.

#67 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 September 2012 - 13:37

Od njih se trazilo i trazi da poprave socio-ekonomski polozaj Roma, a ne da sprovode megalomanske projekte bez jasno postavljenog i ostvarljivog cilja.

Od njih se jasno tražilo da odrade inkluziju Roma (npr. uvođenje katedre za romologiju /nisam siguran da se tako zove ali znam da to postoji na Filozofskom fakultetu u NS- u/, da se stimulišu poslodavci da zapošljavaju Rome...) i za to je država Srbija dobila određena, ne mala, sredstva iz fondova EU. Malo- malo pa EU posmatrači dođu da prekontrolišu kako se sprovodi proces.
Drago mi je da se ti ništa ne pitaš po tom pitanju, ni u Švedskoj a ni u Srbiji. Ne treba tuđe frustracije da budu izgovor da se vrši segregacija Roma.

Inače, ja se zalažem za denacifikaciju srpskog društva po nemačkom a ne po švedskom (ako je tebi verovati) modelu.

Edited by melankolic, 22 September 2012 - 13:40.

#68 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 September 2012 - 14:47

Od njih se jasno tražilo da odrade inkluziju Roma (npr. uvođenje katedre za romologiju /nisam siguran da se tako zove ali znam da to postoji na Filozofskom fakultetu u NS- u/, da se stimulišu poslodavci da zapošljavaju Rome...) i za to je država Srbija dobila određena, ne mala, sredstva iz fondova EU. Malo- malo pa EU posmatrači dođu da prekontrolišu kako se sprovodi proces.

Auuu, pa ti stvarno verujes da EU insistira na resavanju problema Roma zbog Roma samih, a ne zato sto se u trenutku ulaska Srbije u EU plase navale siromasnih ljudi bez obrazovanja, kojih tada nece moci da se rese lako kao do sada, odbijanjem zahteva za azil i proterivanjem u geto zvani Srbija?
Sta si pozeleo da ti Deda Mraz donese ove godine?

#69 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 September 2012 - 14:55

Auuu, pa ti stvarno verujes da EU insistira na resavanju problema Roma zbog Roma samih, a ne zato sto se u trenutku ulaska Srbije u EU plase navale siromasnih ljudi bez obrazovanja, kojih tada nece moci da se rese lako kao do sada, odbijanjem zahteva za azil i proterivanjem u geto zvani Srbija?
Sta si pozeleo da ti Deda Mraz donese ove godine?

Ja verujem u ono što vidim a to je da nema EU Romi bi i dalje bili zaduženi jedino za prikupljanje sekundarnih sirovina što im vi rasisti žarko želite.
A sad chibe od mene s tim tvojim nakaznim razmišljanjem. Jasno?

#70 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 September 2012 - 15:24

Ja verujem u ono što vidim a to je da nema EU Romi bi i dalje bili zaduženi jedino za prikupljanje sekundarnih sirovina što im vi rasisti žarko želite.

Sto sad tako? Pa jel´se nismo dogovorili da je deponija moje prirodno staniste, a ne tvoje?
Ti si meni usao u posed, pa bi bilo vrlo europski da ga napustis bez tog .... hmmm.... kako ono moderacija kaze da se to sad zove... Aha, bez tog suprotnog misljenja :P .

#71 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 22 September 2012 - 19:42

isto to i sad (i dalje) ovdje rade. a holandija je clanica EU. jer je dobra lova, a nisu svezani za jedno radno mjesto u nekoj firmi, shto bash i ne vole. ne vole mnogi ustvari, ne samo romi. i ne skupljaju samo romi, ima tu i drugih nacionalnosti. mada ne sumnjam da ces me ti sad opet ''ubivat'' nekim svojim ''argumentima''. ne bi bilo prvi put da znas bolje od mene kako je u holandiji. :rolleyes:

#72 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 September 2012 - 10:44

Objasnjeno u odgovoru Cyber, na koji ni ona nije imala primedbe :) .

Ispravka: Cyber nije iznela primedbu.

Pitala sam, ”Da li ovo znaci da razumes socioekonomsku pozadinu i kontekst (vremena) u kome se desava proces odvajanja u primeru koji dajes?”
(onaj drugi primer koji si dala sam prokomentarisala jer njega si prezentovala pod svojim dezinformativnim uglom i "obradila" drugim asinima a ne onim koje u istom postu promovises)
Odgovor sam protumacila kao DA i to mi je bilo sasvim dovoljno kao potvrda. Nisam zelela da ulazim u polemiku sa brucoškim snutifikacijama.

#73 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 September 2012 - 11:41

Pitala sam, ”Da li ovo znaci da razumes socioekonomsku pozadinu i kontekst (vremena) u kome se desava proces odvajanja u primeru koji dajes?”
(onaj drugi primer koji si dala sam prokomentarisala jer njega si prezentovala pod svojim dezinformativnim uglom i "obradila" drugim asinima a ne onim koje u istom postu promovises)
Odgovor sam protumacila kao DA i to mi je bilo sasvim dovoljno kao potvrda. Nisam zelela da ulazim u polemiku sa brucoškim snutifikacijama.

Da sam znala da je tako, da ti to mene samo postrojavas i propitujes, ni slucajno ti se ne bih obratila. Ali dobro je, ipak sam dobila prolaznu. Hvala, profesorka :) .
Dakle, ti mene pokusavas da ulovis u neznanju, a kad te demantujem onda prestajem da ti budem interesantan sagovornik. Dok god mozes da preispitujes i stavljas pod sumnju moje poznavanje bilo cega, ti se rado upustas u polemiku sa mnom. Linkujes, quotujes, interpretiras, citas izmedju redova, ispisujes strane i strane... Sve u svemu, ulazes nadljudski napor u pokusaj da sebe i svet ubedis da si ucenija od mene :) . Fino, fino, to je bas ispravan motiv.

Inace, znam sta je brucos, ali ne znam sta su snutifikacije. Valjda cemo to uciti u drugoj godini.
Tesi me ipak to sto ni ceo onoliki google ne poznaje tu rec. Jedini, ali jedini pogodak je link na jedan tvoj post na ovom forumu :lol: .
Inace pita da nisam slucajno mislila na sertifikaciju.

Edited by vilhelmina, 23 September 2012 - 11:43.

#74 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 September 2012 - 12:07

Inace, znam sta je brucos, ali ne znam sta su snutifikacije. Valjda cemo to uciti u drugoj godini.
Tesi me ipak to sto ni ceo onoliki google ne poznaje tu rec. Jedini, ali jedini pogodak je link na jedan tvoj post na ovom forumu :lol: .
Inace pita da nisam slucajno mislila na sertifikaciju.

Pokusaj sa "snuttifiering". To je suprotno od holistickog pristupa koji ta nauka koju proucavas - i ne samo ona - obicno primenjuje.

Dakle, ti mene pokusavas da ulovis u neznanju, a kad te demantujem onda prestajem da ti budem interesantan sagovornik.

Ne, nisam se uopste bavila tvojim znanjem. Prokomentarisala sam tvoju nekonsekventnost.
OK, ona moze biti u sprezi sa tvojim znanjem ali u to nisam zelela da ulazim.

#75 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 23 September 2012 - 13:03

Ne, nisam se uopste bavila tvojim znanjem. Prokomentarisala sam tvoju nekonsekventnost.
OK, ona moze biti u sprezi sa tvojim znanjem ali u to nisam zelela da ulazim.

Da se ne lazemo. Ti se u komunikaciji sa mnom samo time i bavis. Mojim (ne)znanjem, mojom (ne)konsekventnoscu i njihovom spregom, mojim karakternim osobinama, zivotnim iskustvima... Ukratko, ti se bavis mnome. Inspirativnija sam ti od bilo koje teme, u rasponu od politike, preko drustva, ljubavi i seksa, do kuvanja.