Jump to content


Photo

Deglobalizacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
108 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 11 June 2012 - 09:45

Deglobalizacija



postepeno sve je vise vesti koje nam govore da jeveliki talas globalizcije zavrsen. Granice ce se polako zatvarati, a "slobodan protok kapitala, ljudi i ideja" postace stvar proslosti. Vreme od 1990. do 2007. bilo je doba Globalizacije. Na nastampanom novcu krenuo je ciklus nevidjen u istoriji sveta. Velike korporacije, banke... iz takozvanog zapadnog, demokratskog sveta masovo su krenule u napad. Za pare koje su vredele sve manje krenule su u kupovinu resursa ostatka sveta, nerazvijeog sveta i bivseg komunistickog bloka. To je bila trka jer je svakim danom njihov novac vredeo sve manje.



2007. je balon pukao i kao i svi sistemi kad izgube ekonomsku osnovu i globalizacija je posustala. Polako, na anivou incidetanat klatno se vraca u nazad.



Postoji mogucnost za stopiranje sengenskog sporazuma i ponovno uvodjenje granica medju EE drzavama. Nije to zbog azilanata, odnosno azilanti su samo prvi znak citavog procesa



http://www.b92.net/i...2&nav_id=616637



Brisel, Luksemburg -- Ministri unutrašnjih poslova EU dogovorili su se na sastanku u Luksemburgu o mogućnosti uvođenja privremenih kontrola unutar Šengenskog prostora.

Kontrola će biti moguća u slučajevima nekontrolisanog priliva migranata na spoljne granice tog područja.

Na istom sastanku Saveta, odlučeno je da Evropski parlament više nema prava da blokira takve mere, već samo da se izjasni u vezi sa njima, što je naišlo na oštru osudu predsednika EP Martina Šulca.





Globalne valute kao dolar i evro sve vise bivaju potisnute bilateralnim sporazumima po kojima se za razmenu koriste lokalne valute drzava. Ozbiljne drzave, kao Argentina ili ISland odlucile su da se odupru bankarima. Neke zemlje kao Brazil ogranicavaju "investicije"



http://www.chinamini...8501d43007.html



Brazil to limit foreign mining investment -report

(Reuters)
Updated: 2011-01-27 10:08
Counter:454


Brazil's new government, worried about growing foreign interests in its mining assets, is considering steps to limit foreign purchases of the country's mines, newspaper Folha de S.Paulo said on Wednesday.

The government, which expects to send a draft legislation to overhaul the mining sector by June, will likely introduce mechanisms to create hurdles for buyers of Brazilian mines, Folha reported, without saying how it obtained the information.

Such mechanisms could include imposing minimum domestic supply quotas, Folha reported. Under the new legislation, the government could also restrict foreign participation in mining projects based "on the investors' profile," it added.



Dakle, na srecu, globalizacija je zaustavljena i kriza kapitalizma ulazi u kresendo. Jedan pljackacki pohod poceo oko 1500. udario je u zid. U medjuvremenu unistena je priroda i narodi.



Mozemo li mi da ucinmo nesto protiv globalizacije, da kupujemo lokalno. Molim vasa cenjena misljenja.



#2 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 11 June 2012 - 11:15

Mozemo li mi da ucinmo nesto protiv globalizacije, da kupujemo lokalno. Molim vasa cenjena misljenja.


mi mozemo da kupujemo lokalno ali ne mozemo sve, recimo racunare i komponente ne mozemo, ili neke masine ili naftu (ako se vozis autobusom ti isto trosis naftu samo je licno ne kupujes)

a u slobodnom protoku ideja ti vec odavno ucestvujes od kad si prvi put nesto napisao na internetu i ja ne vidim kako neko moze to da ti zabrani, ja bi recimo mnogima zabranio ali ne znam kako :P

#3 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 11 June 2012 - 11:34

slobodanprotok ljudi nije nikad ani bio slobodan jer sy zemlje demokratije uglavnom ogranicavale nastanjivanjene njihovoj teritoriji.
slobodan protok kapitala ce se smanjiti uvodjenjem carina

a slobodan protok ideja nije mnogo ni vazan

#4 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 11 June 2012 - 12:00

a slobodan protok ideja nije mnogo ni vazan


protok ideja je najvazniji a ovo ostalo su ljudi oduvek resavali svercom. ako ima kupaca roba ce naci svoj put pomocu korupcije carinika i to je isto nezaustavljivo...

#5 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 11 June 2012 - 12:07

protok ideja je najvazniji a ovo ostalo su ljudi oduvek resavali svercom. ako ima kupaca roba ce naci svoj put pomocu korupcije carinika i to je isto nezaustavljivo...


Robu koja ide na veliko (psenica, nafta) tesko je svercovati. Verujem da ce uskoro doci do globalnog zatvaranja, lokalizaciji. Procesu koji je slican onome koji je usledio posle propasti Rimskog carstva. Izlazak nekih Eu drzava iz evra je deo tog procesa.

#6 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 June 2012 - 13:21

Robu koja ide na veliko (psenica, nafta) tesko je svercovati. Verujem da ce uskoro doci do globalnog zatvaranja, lokalizaciji. Procesu koji je slican onome koji je usledio posle propasti Rimskog carstva. Izlazak nekih Eu drzava iz evra je deo tog procesa.

Mislim da su ove katastroficne procene pogresne. Naravno, EU ce se menjati i menja se, ali nije to propast rimskog carstva.

#7 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 June 2012 - 13:51

Krajnje je vreme da ovaj, kao i drugi sapunarski topici, zavrsi na Deponiji. Mada se moze ciniti drugacijim, ovo je daleko ispod nivoa brige za koke nosilje...

#8 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 11 June 2012 - 14:30

ne znam gospodine Schodinger otkud avama takva moc na ovom forumu, da zabranjujete i etiketirate?
da li ste pripadnik nekih tajnih, korporativnih sistema
ili samo naucnik, za koga se izdajete.

ja vam oprastam, i ja sam devedesetih tako etiketirao "bandu, crvene fasiste itd". u medjuvremenu sam odrastao.

korporativni svet samo je obrnut aslika u ogledalu onog sto najdublje mrzite, kolektivistickog pakla

shvatite ovo kao savet i neka vam je bog u pomoci

#9 denzel

denzel
  • Members
  • 1,726 posts

Posted 11 June 2012 - 14:42

ne znam gospodine Schodinger otkud avama takva moc na ovom forumu, da zabranjujete i etiketirate?
da li ste pripadnik nekih tajnih, korporativnih sistema
ili samo naucnik, za koga se izdajete.

ja vam oprastam, i ja sam devedesetih tako etiketirao "bandu, crvene fasiste itd". u medjuvremenu sam odrastao.

korporativni svet samo je obrnut aslika u ogledalu onog sto najdublje mrzite, kolektivistickog pakla

shvatite ovo kao savet i neka vam je bog u pomoci


Sapunar, na pocetku si mozda nekome bio zanimljiv i zabavan, a sad si poceo opako da smaras svojim glupostima. Svaki dan otvaras nove topike i vrtis uvek istu pricu. Kad se napolju smraci kriv je liberalizam, kad pada kisa kriv je liberalizam, kad ne mozes da nadjes devojku opet je kriv liberalizam. Idi lepo zivi u pecini, nemoj da se kupas, nemoj da gledas televiziju, da koristis internet. Puste druge da imaju pravo da vole vodu i sapun. Toliko!!!

#10 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 June 2012 - 14:47

Slazem se potpuno, jedino ja nisam zeleo da budem drastican.

#11 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 June 2012 - 14:49

ne znam gospodine Schodinger otkud avama takva moc na ovom forumu, da zabranjujete i etiketirate?
da li ste pripadnik nekih tajnih, korporativnih sistema

Normalno. I mi Bilderbergeri smo, na potpuno tajnom sastanku preksinoc, resili da te uklonimo, jer, ocigledno, SUVISE ZNAS! Tako da znas sta ti sledi... Buhahahaha! (movie villain's laughter)



Da dodamo i odgovarajucu ilustraciju:

http://www.youtube.com/watch?v=rKtciRCVpFE

Da imam vremena, nadsinhronizovao bih ovo, da se dobije potpuno adekvatan dijalog. Npr.:

"There is a great disturbance in the Forum. We have a new enemy - Sapunar. He could destroy us..."

"He's just a boy. Mile Curcic can no longer help him. If he could be turned, he would be a great asset to our cause."

"Let it be done. Young Sapunar must not become a Jedi!"

"Yes, my Master. He will join our corporation - or die."

Edited by Schrodinger, 12 June 2012 - 03:57.


#12 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 12 June 2012 - 08:46

hvata me jeza, ali ozbiljno.

Ne krivim liberale za sve. Ne za Hitlera, ne za Staljina, mislim d aoni nisu doveli MIlosevica na vlast i da nisu primarni uzrok ex yu ratova. Samo, zar ne vidite koliko ta ideja da je sve zavrseno da Eu nema alternativu, da ekipa oko Vojima Dimitrijevica, Derete itd zna sve odgovore, koliko je to opasno. Javni prostor je potpuno zatvoren.

Znam da bi pobrao aplauze da sampisao o SPC kao o militantnoj sekti i o Voji K. kao o dilietntnu. Oni to i jesu, ali oni sus potpuno irelevantni danas u Srbiji. Treba misliti o buducnosti o skorom vremenu posle sloma EU. To ce nadam se naterati ex yu drzave da se dogovore medjusobno.

Molim vas da primetite da je ex-yu konflikt konzerviran za potrebe odredjenih sila i ideoloskih centara. Proslo je 17. godina, teznsije postoje i dalje.

#13 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 17 September 2012 - 09:35

Critics of Denmark's tightening rules on immigration and integration say the country is violating European norms, including human rights legislation. How much has Denmark's approach to these issues been transformed under pressure from a right-wing populist party?

http://www.bbc.co.uk...europe-12366676

konacno,jos jedan korak u cilju zaprecavanja kretanja ljudi, kretanja kapitala i robe. jos jedan korak protiv liberalizma. Danska zabranjuje ljudima da dovode u Dansku zene mladje od 24. god. Zakon je usmeren protiv Muslimana. Zakon, u odbranu nacio9nalne drzave, krsi ljudska prava Muslimana. Licno mi ih je zao, ali ovo je pokazatelj kako se nacionalna drzava ponovo budi i kako globalizacija umire.

Verujem da ce se ovo prosiriti, verujem da ce uskoro svi gastarbajteri biti isterani iz Zap. Evrope.

#14 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 17 September 2012 - 10:17

Critics of Denmark's tightening rules on immigration and integration say the country is violating European norms, including human rights legislation. How much has Denmark's approach to these issues been transformed under pressure from a right-wing populist party
http://www.bbc.co.uk...europe-12366676
konacno,jos jedan korak u cilju zaprecavanja kretanja ljudi, kretanja kapitala i robe. jos jedan korak protiv liberalizma. Danska zabranjuje ljudima da dovode u Dansku zene mladje od 24. god. Zakon je usmeren protiv Muslimana. Zakon, u odbranu nacio9nalne drzave, krsi ljudska prava Muslimana. Licno mi ih je zao, ali ovo je pokazatelj kako se nacionalna drzava ponovo budi i kako globalizacija umire.
Verujem da ce se ovo prosiriti, verujem da ce uskoro svi gastarbajteri biti isterani iz Zap. Evrope.

Jupi!

Zadnji put kada se budile nacionalne drzave, ostavile su nekoliko desetina miliona mrtvih iza budjenja.

Sistem EU, je sistem koji je obezbedio najduzi mir u istoriji na evropskom kontinentu (Jugoslaviju ne racunam). Sistem EU je izmedju ostalog zato i pravljen. Ako se urusi taj sistem, nista ti ne garantujem.

#15 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 17 September 2012 - 16:12

Pitanje deglobalizacije je kao pitanje od-otkrivanja americkog kontinenta, kako nepovratan i zavrsen proces vratiti unazad.