Jump to content

Photo
- - - - -

siromastvo

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
637 replies to this topic

#16 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 07 June 2012 - 22:22

Ponavljam, mi kao Evropljani smo generalno jako razmazeni i zato nam jako smeta ako vidimo nekog da prosi, a ne shvatamo da su do koliko juce citavi narodi od mnogo desetina i stotina miliona ljudi bili na LOSIJEM materijalnom statusu od tog prosjaka.

Ovo je apsulutno tacno! Nismo ni svesni sta je siromastvo...Mislimo da znamo zbog toga sto vidjamo ljude na ulici koji pretrazuju kontejnere,ili sto nam prosjaci traze novac u Knez Mihailovoj...
Shvatio sam da Evropljani nemaju pojma sta je siromastvo kada sam bio u Indiji i svojim ocima video kazane sa hranom koje dopremaju na poljanu,a narod stoji u redu i ceka sledovanje.Deca vas presrecu na ulici i traze da im poklonite olovku...Ne novac ili cigarete,nego olovku... I gde god se okrenete,takvi prizori su svuda oko vas...Nije kao u Knez Mihailovoj,tamo za vece vidite dva prosjaka i jednog prodavca cveca za damu...Prosjake ignorisete, prodavcu cveca kazete "ne,hvala" i ostatak veceri uzivate u pogledu na prijatnije stvari...Ali,u Indiji nema tih prijatnijih stvari,tamo ste uvek u neposrednom kontaktu sa siromastvom,nema ignorisanja,nema okretanja glave na drugu stranu,siromastvo nije nesto sto se desava nekom drugom,nego je svuda okolo...I onda se osetite postidjeno zbog hrane koja stoji u frizideru dok joj ne istekne rok trajanja,pa je na kraju bacite,zbog garderobe u ormanu koju ste kupili,a samo jednom je obukli,zbog svakog prejedanja koje vam se desilo poslednjih godina,i zbog mnogo drugih stvari...
A kad se vratite u Evropu,dodje vam smesno kada neko prica o siromastvu pored tako dobrog standarda u Svedskoj,ili tako plodne zemlje u Srbiji...

#17 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 08 June 2012 - 04:53

Ovo je apsulutno tacno! Nismo ni svesni sta je siromastvo...Mislimo da znamo zbog toga sto vidjamo ljude na ulici koji pretrazuju kontejnere,ili sto nam prosjaci traze novac u Knez Mihailovoj...
Shvatio sam da Evropljani nemaju pojma sta je siromastvo kada sam bio u Indiji i svojim ocima video kazane sa hranom koje dopremaju na poljanu,a narod stoji u redu i ceka sledovanje.Deca vas presrecu na ulici i traze da im poklonite olovku...Ne novac ili cigarete,nego olovku... I gde god se okrenete,takvi prizori su svuda oko vas...Nije kao u Knez Mihailovoj,tamo za vece vidite dva prosjaka i jednog prodavca cveca za damu...Prosjake ignorisete, prodavcu cveca kazete "ne,hvala" i ostatak veceri uzivate u pogledu na prijatnije stvari...Ali,u Indiji nema tih prijatnijih stvari,tamo ste uvek u neposrednom kontaktu sa siromastvom,nema ignorisanja,nema okretanja glave na drugu stranu,siromastvo nije nesto sto se desava nekom drugom,nego je svuda okolo...I onda se osetite postidjeno zbog hrane koja stoji u frizideru dok joj ne istekne rok trajanja,pa je na kraju bacite,zbog garderobe u ormanu koju ste kupili,a samo jednom je obukli,zbog svakog prejedanja koje vam se desilo poslednjih godina,i zbog mnogo drugih stvari...
A kad se vratite u Evropu,dodje vam smesno kada neko prica o siromastvu pored tako dobrog standarda u Svedskoj,ili tako plodne zemlje u Srbiji...

U Indiji, siromashtvo moze da bude licni izbor: religijska sekta Sanjasina zabranjuje posedovanje icega, cak i pregace za stidne delove tela tako da pripadnici ovog verskog opredeljenja hodaju, najcesce, potpuno goli, zive od milostinje i za greh smatraju cak i gazenje mrava, u pitanju je ekstremni asketizam kao licni izbor a to malo oduzima na verodostojnosti statistickim pokazateljima.
Tema siromastva je, zapravo, prica o dinamici drushtvenih klasa, uvek je bilo onih koji imaju i onih koji nemaju a hteli bi da imaju, sa akcentom na "imati".
Volela bih da znam odovor na pitanje: zasto vishe nema utopistickih ideologija koje su postojale u svim prethodnim drustveno ekonomskim formacijama ? Zasto je i da li je covecanstvo prestalo da sanja o pravednijem, srecnijem zivotu za sve? Kako to da, kada smo distigli nivo opste saglasnosti da se treba boriti protiv gladi i bolesti i te ciljeve preneli na medjunarodne organizacije i institucije kao izraz opste volje - pojedinac kao da je skinuo sa sebe teret odgovornosti za bliznjeg? Ciji su greh gladni, bolesni, neobrazovani? Kako to da na ovom tehnoloskom nivou razvoja na planetarnom nivou a kojem Indija daje, koliko znam, jako veliki doprinos, dete na ulici, recimo, Delhija - moli za olovku?

Edited by highlanderka, 08 June 2012 - 05:31.

#18 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 June 2012 - 05:31

Nema sumnje da siromastvo caruje ovim svetom i da se uz najbolju volju ne moze ne uociti gde god da se pogleda. Moze se okrenuti glava na drugu stranu, ali tamo vec stoji neki drugi nevoljnik, iza njega izviruje treci, cetvrti... Ne moraju obavezno da skapavaju od gladi. Dovoljno je da rade poslove koje niko ne bi radio da ne mora, ili da zive na zlim mestima, koje izbegava svako ko moze. Zato je valjda lakse svoje misli usmeriti tamo gde pogled ne dopire, najbolje na suprotnu stranu zemaljske kugle, i verovati da je odrpanac u nasem vidokrugu ustvari srecan covek, jer negde drugde ljudi glodju korenje i skupljaju retke kapi kise da bi preziveli. Sta je to sto nas nagoni da ne zelimo da vidimo to sto vidimo, i da uvek trazimo opravdanja za ono sto se ne moze opravdati?

Moram da se pridruzim oceni da je tvoj pogled poprilicno crn kao i definicija siromastva. To sto neko radi posao koji mu se ne svidja ne definise siromastvo, to je poprilicno subjektivna kategorija, sto sam ja videla kroz iskustvo.

Valjda je siromastvo nemogucnost da zaradis za osnovne potrebe - imati Ipad nije osnovna potreba, barem ne jos uvek.

Pre par godina mi je neko koga dobro znam u engleskoj objasnio da je na ivici sirotinje, nije mogao da kupi novi DVD, nije mogao da ima kreditne kartice jer se prezaduzio, za standard (srednje klase) naginjao je ka donjoj granici - porodica od 4 clana je imala prihoda preko 50k funti godisnje. Bili su na ivici da izgube kucu (ta kuca bi se u SR racunala u vilu).

Tako da je siromastvo ipak odredjeno nekim prihvacenim standardima...

Imamo li pravo da nekoga ko se rodio na boljem mestu u svetu tek tako proglasimo prevarantom, folirantom i neradnikom zato sto nije uspeo da se pozicionira iznad granice siromastva, iako su mu sve mogucnosti (skoro!) na domak ruke. Jos gore ako cak i nije rodjen u siromastvu, a u nekom trenutku zivota u njega skliznuo i pri tome povukao i ostatak porodice. Jer to se dogadja i u razvijenom svetu, svakodnevno i sve cesce.

Svakodnevno i sve cesce :D U pravu si da nekad okolnosti diktiraju situaciju, ali je retko da neko ko je radno sposoban u razvijenom svetu ne moze da zaradi za prezivljavanje. Ljudi imaju nesrecne okolnosti, i treba im pomoci, to je u neku ruku obaveza drustva da postanu koristan clan, ali kada je Tramp bankrotirao i povukao porodicu za sobom to nije bio problem drustva nego njegovih pogresnih poslovnih poteza ili arogancije. On se povratio, neki nisu - ne mogu bas svi da budu bogati, ali je danas daleko manje onih koji ne mogu da prezive ako su voljni.

Slobodno ih iskljuci. Ostaje 9,2 miliona porodica (nedefinisanog broja clanova), koje zive sa manje od $22,314 po cetvoroclanoj porodici. Da li s tim moze da se vozika Ford po USA, stvarno ne znam. Ovde ne bi bilo sanse.

Cak i da ne moze da vozi Ford, da li je sirotinja ako koristi gradski prevoz?

3400 ceskih kruna je 132 eura. To moze da bude iznos koji jednoj osobi treba za hranu, ali ne i za stan, struju i rezije.
22k USD zvuci kao fina sumica u Ceskoj, ako covek zivi u pecini i preracunava americke prihode u ceske. Da li je isto kad od tih para treba da se plati stan i ostali troskovi, da se leci i skoluje..? Da li se u Ceskoj zna gde je granica siromastva? Sta uopste znaci "zivotni minimum"? Koji troskovi ulaze u tu sumu?

Ovo je pravo pitanje, sta je zivotni minimum? Pitaj ljude sa raznih krajeva sveta i dobices razlicite odgovore.Kao sto neko pomenu, kad odes u Indiju i vidis 'narodne' kuhinje perspektiva se promeni.

Postoje statističke procene i "objektivni" kriterijumi siromaštva, ali ni jedna statistika ne može problem da prikaže sa svih strana.

Kada sam prvi put bila u UK imala sam problem da kazem nekome koliko je moja nadprosecna plata u SR bila, prosto jer je njima to bilo nedovoljno za prezivljavanje. Kada sam bila klinka ja sam mastala o bioskopu, i bili smo 'sirotinja' ali nismo bili gladni. 22k dolara koliko je granica siromastva u US je u SR bogastvo. Tako da je tvoj post potpuno objektivan jer dokazuje subjektivitet siromastva. Moje licno misljenje je da je sirotinja tamo gde ne moze da se prehrani. U US sa 22k u NYC bices prosjak ali u nekom selu u Iowi ces biti srednja klasa, u nekom selu u Kolumbiji ces biti visa klasa, i to ne zato sto je 22k godisnje bogastvo nego zato sto mozes da pokrijes i osnovne i dodatne potrebe.

#19 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 June 2012 - 08:37

Tako da je tvoj post potpuno objektivan jer dokazuje subjektivitet siromastva. Moje licno misljenje je da je sirotinja tamo gde ne moze da se prehrani.

Umesto ove dve, mogla sam da citiram bilo koju recenicu tvog posta. Sve govore o istom i to je tvoj stav, na koji imas potpuno pravo.
Ja medjutim ne mislim da je siromastvo samo nemogucnost da se prehranis, vec i nemogucnost da ostvaris svoje potencijale i doprineses drustvu na nacin na koji bi mogao da su materijalni uslovi porodice u kojoj si odrastao i zivis drugaciji.
Time stizem do jos jednog bitnog preduslova, koji pravo siromastvo razlikuje od trenutnih materijalnih teskoca u koje svako moze ponekad da zapadne. Siromastvo traje duze, obicno i vise generacija. To je zacarani krug u kojem se ljudima spori pravo na najnormalnije stvari kao sto su zdrava ishrana, radjanje dece ili skolovanje, crna rupa u kojoj se vrtis u krugu i u koju te gurnu nazad cim uspes malo da proviris nos iz nje. Naravno, uz na ove dve strane topica vec toliko puta ponovljeni argument da imas da jedes, nisi zivotno ugrozen, prema tome nisi ni siromasan. To sto ti vidici ostaju suzeni jer nemas mogucnosti da na isti nacin koristis drustvene resurse kao drugi iz tvog najblizeg okruzenja, kanda nema veze. Nema veze ni to sto ti je sve duplo teze nego njima, sto u sve moras uloziti trostruko veci napor i u svemu biti 4 puta bolji, da bi bio isti. Nebitno sto ti zivot i okruzenje postavljaju prepreke gde god se okrenes. Od tebe se ocekuje da ih veselo preskaces, jer Boze moj, tamo negde se umire od gladi. To nije dobar argument, vec cista zamena teza. A ovo je jos jedan moj pokusaj da razgovor uvedem u one okvire u kojima sam ga i zamislila. Dakle, na razlicite vidove siromastva, a ne samo na onaj jedan, svima poznat, jer on ne potire ostale.

#20 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 June 2012 - 09:36

Ja medjutim ne mislim da je siromastvo samo nemogucnost da se prehranis, vec i nemogucnost da ostvaris svoje potencijale i doprineses drustvu na nacin na koji bi mogao da su materijalni uslovi porodice u kojoj si odrastao i zivis drugaciji.

Ovo je tacno, ali se vrlo cesto odnosi i na one koje ti ocigledno NE smatras siromasnima. Nemogucnost koju pominjes nije iskljucivo uslovljena materijalnim statusom i tu postoji dvoznacnost koju vesto koriste oni (ne tvrdim da ti tu nuzno spadas) koji sve svode na ekonomsku bazu (npr. kripto-marksisti). Postoje i druge vrste prepreka: ideoloske, verske, drustvene predrasude, itd. za realizaciju potencijala. Pogledaj cak i najbogatije zene u zemljama konzervativnog islama. Jevrejima u nacistickoj Nemackoj, ukrajinskim kulacima, krimskim Tatarima ili povolskim Nemcima u bivsem sssr-u, vijetnamskoj manjini u Kambodzi ne samo da nije mnogo pomagalo ako su bili dobro stojeci, vec je to najcesce bila i OTEZAVAJUCA okolnost za sam njihov opstanak, a nekmoli realizaciju drustvenog potencijala. Dakle, siromastvo se moze tako definisati kako ti to cinis samo u slucajevima da je drustvo samo po sebi dovoljno liberalno pre nego sto udjemo u debatu oko toga kako je ekonomski stratifikovano.

#21 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 08 June 2012 - 09:57

Moje licno misljenje je da je sirotinja tamo gde ne moze da se prehrani.

Takođe. Obično kažem: nije glad kad nisi jeo danas, glad je kad ne znaš da li ćeš jesti sutra. Ovo nije u množini samo zbog potreba aforizma, inače se odnosi i na decu, celu porodicu, pa i društvo.

#22 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 June 2012 - 12:00

Ovo je tacno, ali se vrlo cesto odnosi i na one koje ti ocigledno NE smatras siromasnima. Nemogucnost koju pominjes nije iskljucivo uslovljena materijalnim statusom ...............

Diskriminacija po raznim osnovima cesto jeste faktor koji u vise-manje razvijenom svetu dovodi pojedince i grupe u stanje siromastva, a to onda radja novu diskriminaciju (ovaj put po tom osnovu), pa to dalje rezultira novim siromastvom.... To je zacarani krug o kome sam govorila. Mozda najbolji primer za to u razvijenom svetu su ljudi rodjeni s nekim hendikepom. Kao da nije dovoljno s time se nositi, neko ce se uvek naci da ih podseti da im je ustvari odlicno, jer im na nekom drugom mestu, ili u drugo vreme, ne bi bilo dozvoljeno ni da zive.

Situacije u kojima neko ne uspeva da ostvari svoje potencijale iz razloga koji siromastvo nemaju ni kao uzrok, ni kao posledicu, uopste nisu tema ovog topica. A ni moja namera nije da dam tacnu i potpunu definiciju siromastva, vec da ukazem na siri aspekt ovog problema, koji nije nuzno usko vezan za imanje ili nemanje hrane, dakle prezivljavanje i smrt od gladi kao alternativu.

#23 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 June 2012 - 12:23

Situacije u kojima neko ne uspeva da ostvari svoje potencijale iz razloga koji siromastvo nemaju ni kao uzrok, ni kao posledicu, uopste nisu tema ovog topica. A ni moja namera nije da dam tacnu i potpunu definiciju siromastva, vec da ukazem na siri aspekt ovog problema, koji nije nuzno usko vezan za imanje ili nemanje hrane, dakle prezivljavanje i smrt od gladi kao alternativu.

nista se ti ne sekiraj, tebi ni vatra ne moze nista.

#24 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 June 2012 - 12:30

nista se ti ne sekiraj, tebi ni vatra ne moze nista.

Niti meni, niti mojim komsijama :lol: .
U onoj informaciji sto sam uslikala, pisu nam da se obratimo svojim osugiravajucim zavodima, ako nam je nesto stradalo. Sumnjam da su se ovima telefoni bas usijali. Tesko da je u tom podrumu neko drzao skupocene skije ili opremu za golf.
Uostalom, evo cega je bilo:
Attached File  P1010064.JPG   1007.33KB   2 downloads
Attached File  P1010066.JPG   852.15KB   3 downloads
Nicega za cim bi bilo ko zazalio, ili sto bi mogao da naplati od osiguranja. Vecina ljudi u zgradi zivi duze od 10 godina, radi i nije gladna. Jedno od bezbroj mogucih lica siromastva.

Edited by vilhelmina, 08 June 2012 - 12:44.

#25 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 June 2012 - 12:34

Niti meni, niti mojim komsijama :lol: .
U onoj informaciji sto sam uslikala, pisu nam da se obratimo svojim osugiravajucim zavodima, ako nam je nesto stradalo. Sumnjam da su se ovima telefoni bas usijali. Tesko da je u tom podrumu neko drzao skupocene skije ili opremu za golf.

pa prijavi da ti je unisten skupocjeni goblen na zidu, maznes pare od osiguranja i uplatis nekim siromasima. i svi sretni i zadovoljni. i onda ova tema dobije pravi smisao. :)

#26 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 June 2012 - 12:49

pa prijavi da ti je unisten skupocjeni goblen na zidu, maznes pare od osiguranja i uplatis nekim siromasima. i svi sretni i zadovoljni. i onda ova tema dobije pravi smisao. :)

Pa nisu oni bas tako naivni ;) . Ali bice nekih koji ce pokusati, u to ne sumnjam.

#27 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 June 2012 - 15:17

Umesto ove dve, mogla sam da citiram bilo koju recenicu tvog posta. Sve govore o istom i to je tvoj stav, na koji imas potpuno pravo.

Drugi su vec pojasnili zasto tvoj stav malo gubi smisao jer zvuci kao da je svako ko zeli vise siromasan.
Ovaj bold je jako interesantan - da sam ja rodjena u porodici koja bi recimo imala materijalne uslove Donalda Trampa - ih gde bi mi bio kraj, i ja bi mogla da ostvarim svoje potencijale i doprinesem drustvu mnogo. Ali nisam, jbga morala sam da radim vise.

Postojanje onih koji imaju manje ili vise je realnost, Oni koji imaju manje moraju da rade vise da dostignu 'vise', to ne znaci da su nesrecnici, sirotinja i sl.

Inace Alan Sugar nije rodjen kao bogat ali je postigao kao neko ko je rodjen sa zlatnom kasicicom u ustima, zato sto je sposoban.

#28 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 June 2012 - 16:41

Drugi su vec pojasnili zasto tvoj stav malo gubi smisao jer zvuci kao da je svako ko zeli vise siromasan.

Moj stav nije besmislen, bas kao sto nije ni tvoj. Samo se razlikuju.

Vidim da je tebi tesko da materijalnu stranu zivota ne sagledavas samo kroz predmete koji se mogu kupiti, poredjati po stolu, okaciti na zid, obuci ili pojesti. Ja naprotiv, mislim da materijalni status okruzenja u kojem smo rodjeni, u kom odrastamo i krecemo u zivot, itekako odredjuje i one nematerijalne preduslove, koji su potrebni da bi taj start bio uspesan. Potrebno je imati roditelje koji umeju, imaju volje i vremena da te podrze, koji mogu da te odvezu na trening, koji mogu da ti kupe instrument i plate casove muzike, koji imaju mrezu prijatelja u kojoj ces i sam uciti pravila i kodekse ponasanja, s kojima mozes ponekad otputovati negde, koji ti mogu pomoci u ucenju, koji ti mogu odgovoriti na pitanja, koji znaju da prepoznaju tvoje talente i slabosti, te da ti podignu samopozudanje kad ti ga na ulici ili u skoli neko poljulja, koji imaju vremena i sredstava da i sami citaju, gledaju filmove, bave se sportom, koji posecuju pozorista, muzeje i biblioteke... Kako ces inace siriti svoje vidike i biti spreman da prihvatis zivotne izazove, prepoznas i iskoristis sopstvene sanse? Jer vreme je individualizma. Ne igra se vise fudbal na poljani i ne postoje komunalne skole u kojima akademski obrazovani nastavnici drze besplatne casove muzike svima koji zele. Ni plivati vise ne mozes nauciti ako te neko ne odvede na bazen ili na more, niti mozes nauciti voziti biciklu ako ti neko ne kupi prvo malu, pa posle sve vece, kako i sam rastes. I da te celo vreme pridrzava da ne padnes ili se udavis.

Nadam se da se neko nece uhvatiti za rec i ubedjivati me da se bicikla moze naslediti i od starijeg rodjaka. Naravno da moze. Nabacala sam ovde neke primere i pokusala da docaram odrastanje deteta u oskudici materijalnih dobara s jedne, i roditeljskog slobodnog vremena s druge strane. Zaostatak tog deteta za ostalima je svakim danom sve vidniji, ali recimo da i pored toga uspe da sacuva entuzijazam i motivaciju, te da se ne pridruzi nekoj kriminalnoj grupi u kojoj ce dobiti satisfakciju za svo odbacivanje i mobing u skoli. Pretpostavimo i da je skolovanje na svim nivoima besplatno (sto u Svedskoj jeste, ali ne i u drugim zemljama), pa on/ona zavrsi neki fakultet. Kad krene da trazi posao, ponovo ce mu/joj nedostajati kontaktna mreza najblizeg okruzenja, jer njegova ili njena diploma izgleda isto kao i sve druge, s tim da oni imaju kontakte. Recimo da preskoci i tu prepreku i dodje do sopstvenih prihoda. Vrlo je verovatno da ih nece trositi na sebe dok mu ostareli roditelji i mladja braca/sestre jos uvek oskudevaju u svemu. Jednog dana ce pozeleti da osnuje porodicu, ali nece imati onu slobodu izbora koju imaju njegovi vrsnjaci s ustedjevinom i startnim kapitalom, vec dugove umesto toga, pa ce se naseliti u kraju slicnom onom u kome je odrastao i zapoceti novi krug prezivaljavanja u kojem hrane ima, ali sve drugo fali.
Ovo je bio hipoteticki, idealni primer nekoga ko je uspesno preskocio sve prepreke, porusio sve ograde i iz siromasne radnicke porodice stigao do visokog obrazovanja, pri cemu cak nije morao da brine za sopstveno izdrzavanje. A opet nije izasao iz zacaranog kruga.

#29 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 08 June 2012 - 17:06

Nebitno sto ti zivot i okruzenje postavljaju prepreke gde god se okrenes. Od tebe se ocekuje da ih veselo preskaces, jer Boze moj, tamo negde se umire od gladi. To nije dobar argument, vec cista zamena teza. A ovo je jos jedan moj pokusaj da razgovor uvedem u one okvire u kojima sam ga i zamislila. Dakle, na razlicite vidove siromastva, a ne samo na onaj jedan, svima poznat, jer on ne potire ostale.

ja sam onda promasila temu, izvini, jer kad si je otvorila, priznajem da nisam prvo procitala tvoj post, vec sam se zaletela i onako srecno zahvalila sto je neko to ucinio. ovo je bilo nakon zatvaranja topika o katarini kis.
i mislila sam da cemo ovde prvenstveno govoriti o gladnima i siromasnima, fizicki nesposobnim da stvore egzistenciju za sebe ili svoje porodice i nacinima kako pomoci, da ce se ovde diskutovati o tome kako drustva u kojima zivimo reaguju, pomazu, ignorisu, o specificnim programima, organizacijama, o nedostatku hrane, ciste vode, itd. ali, i da govorimo o posledicama ekonomske krize u nasim zemljama boravka, zato sto je ta kriza uticala na kolicinu pomoci koju mozemo izdvajati u ove svrhe. gledajuci svoju okolinu, moram priznati da se 2007, 2008, 2009...ta pomoc smanjila zbog straha da ne izgubimo poslove, zbog stagniranja nadnica, layoffa itd. ali, evo, polako, primecujem da se vratio pozitivni duh i srecni zbog ponovnog pokretanja ekonomije na bolje, krenuli smo vise i da dajemo.
...

bold: izvini, ali, evo, ja prva, cesto preskocim ljude koji prose sedeci ili stojeci ispred nasih zgrada. mole za dolar, toboz za hranu. prosle nedelje mi je jedan trazio sa ovakvom molbom: zena mi se poradja. a meni prolazi kroz glavu, o cemu on to? zena mu se poradja, a on sedi i prosi. gledam ima dve ruke, dve noge, govori, cuje....i onda mi padne na pamet koliko ilegalnih meksikanaca rade, posteno rade ovde, na farmama, pod strasnim uslovima, na temperaturama od 40 plus. zive u nekim malim stanovima, njih po 20 i tako, da bi mogli da prezive, pomognu svoje familije, vecito u strahu od onog serifa, ali se bore, rade, trude...a ovaj je odlucio da mu je lakse da sedne na cebence u hladu i moli nas koji prolazimo tuda da kupimo kafu, rucak. da mu das hranu, on bi odbio, vidjala sam i to. hoce dolar, jer njime moze da kupi pivo. i kako mu onda pomazes?
i nisam ja neosetljiva, niti nedarezljiva, ucinim ja to ponekad i nateram sebe da ne razmisljam o tome da li je posle otisao da kupi alkohol ili drogu, njegov/njen problem, ali shvatam i da ne mogu da sama resim probleme svih stanovnika ove zemlje.

i jeste, meni je uvek pred ocima dete iz afrike ili azije i kada pogledam koliko mi stave na tanjir u restoranu ili kada iz bilo kog razloga moram da bacim hranu.

......

uzecu si slobodu da postavim svima pitanje: koliko zaista siromasnih, gladnih, beskucnika vidite u svom okruzenju?

evo, ja cu prva da odgovorim: ja se vrlo retko susrecem, osim gore navedenog primera koji nije svakodnevan. posto je mesto gde ima puno zaposlenih ljudi, tu se okupljaju "transients" (ljudi koji nemaju mesto boravka, vec putuju od mesta do mesta, a usput prose). ima ih vecinom zimi, jer su leta isuvise topla za njih da bi sedeli van i prosili.

#30 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 08 June 2012 - 17:30

....Ja naprotiv, mislim da materijalni status okruzenja u kojem smo rodjeni, u kom odrastamo i krecemo u zivot, itekako odredjuje i one nematerijalne preduslove, koji su potrebni da bi taj start bio uspesan. Potrebno je imati roditelje koji umeju, imaju volje i vremena da te podrze, koji mogu da te odvezu na trening, koji mogu da ti kupe instrument i plate casove muzike, koji imaju mrezu prijatelja u kojoj ces i sam uciti pravila i kodekse ponasanja, s kojima mozes ponekad otputovati negde, koji ti mogu pomoci u ucenju, koji ti mogu odgovoriti na pitanja, koji znaju da prepoznaju tvoje talente i slabosti, te da ti podignu samopozudanje kad ti ga na ulici ili u skoli neko poljulja, koji imaju vremena i sredstava da i sami citaju, gledaju filmove, bave se sportom, koji posecuju pozorista, muzeje i biblioteke...

sve sam strpljivo procitala, i izvini, mnogo izvini, ali ja ne razumem ime teme i ovo o cemu ti pises...pobogu, casovi muzike, bicikli, uspesan start....ne mogu sad da se setim boljeg primera, ali evo, ovaj mi pada na pamet:

http://en.wikipedia....ki/Hilary_Swank (Oscar winner!)

When she was fifteen, her parents separated, and she and her mother, supportive of her daughter's desire to act, moved to Los Angeles, where they lived out of their car until Swank's mother saved enough money to rent an apartment.[