Jump to content


Photo
- - - - -

neće da mi izdaju ličnu kartu


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 Simovic1973

Simovic1973
  • Members
  • 7 posts

Posted 06 June 2012 - 17:33

Dana 4.6.2012. godine sam na šalteru za izdavanje ličnih karti u Opštinskom odeljenju unutrašnjih poslova Voždovac predao dokumentaciju koja se traži za izdavanje nove lične karte, jer mi je stara ukradena. Šalterska službenica mi je rekla da u kompjuterskom sistemu našla da je moja adresa prebivališta označena kao „fiktivna“, te mi zbog toga ne može izdati ličnu kartu i da se moram javiti njenom šefu Milošu.

Kada sam posle pola sata čekanja primljen kod Miloša, on mi je rekao da ličnu kartu ne mogu da dobijem iz dva razloga:

1) Adresa prebivališta mi je označena kao fiktivna i zato treba da prijavim pravu adresu u skladu sa procedurom za prijavu prebivališta.

2) Učinio sam saobraćajni prekršaj u Valjevu, nisu mi uručili rešenje o kažnjavanju i zato treba da zovem policiju u Valjevu i to regulišem. Tek kad to uradim mogu da prijavim prebivalište, a tek kad prijavim prebivalište mogu da dobijem ličnu kartu.

Dana 6.6.2012. sam na istom šalteru probao da prijavim prebivalište (Obrazac 1, uplata od 240 dinara i Ugovor o kupovini stana) i ponovo su me odbili sa obrazloženjem da to ne mogu da uradim dok ne regulišem prekršaj iz Valjeva.

Pitanje:

U Zakonu o ličnoj karti je navedeno da svaki građanin Srbije stariji od 16 godina ima pravo i obavezu da izvadi ličnu kartu. Nisu navedeni nikakvi posebni uslovi ili ograničenja za njeno dobijanje.

Pored Zakona o ličnoj karti i Zakona o prebivalištu i boravištu, pogledao sam sve pravilnike koji se mogu naći na sajtu MUP-a i nisam uspeo da nađem na osnovu čega su odbili da mi prijave prebivalište i izdaju ličnu kartu.

Da li je MUP, tako što je uslovio izdavanje lične karte sa regulisanjem saobraćajnog prekršaja, prekršio zakon? Da li je moje pravo da imam ličnu kartu ovim postupanjem ugroženo?


Edited by Simovic1973, 06 June 2012 - 17:34.


#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 07 June 2012 - 18:38

Mozda da se obratite ministarstvu, sa zahtevom za tumacenjem odluke "sefa Milosa"? Onda cete imati napismeno zasto i kako, pa u tom slucaju mozete da pokrenete i upravni postupak. Prvi put cujem da MUP proglasava "fiktivne adrese", ali ko ce ga znati.

#3 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 11 June 2012 - 12:50

Isto se i meni desilo, sa fiktivnom adresom, pre par godina kad sam menjao LK. Izgubih vremena, novaca i živaca dok nisam sve sredio, idioti jedni nesposobni.

#4 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 11 June 2012 - 13:39

šta mu dođe ta "fiktivna adresa"?

#5 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 11 June 2012 - 14:11

Kad si prijavljen na nekoj adresi, a ne živiš tamo. Mada možeš i da živiš, ali ako panduri iz bilo kog razloga dođu i ne nađu te tamo, opet prijave adresu kao fiktivnu. Kao što rekoh, idioti.

#6 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 11 June 2012 - 14:19

Kad si prijavljen na nekoj adresi, a ne živiš tamo. Mada možeš i da živiš, ali ako panduri iz bilo kog razloga dođu i ne nađu te tamo, opet prijave adresu kao fiktivnu. Kao što rekoh, idioti.


Nista, onda traziti napismeno resenje od SUPa u kome proglasavaju adresu fiktivnom, pa onda recimo okruznom nacelniku zalbu na resenje. Pa do ministarstva.

#7 stondisha

stondisha
  • Members
  • 8,588 posts

Posted 13 June 2012 - 00:54

Nista, onda traziti napismeno resenje od SUPa u kome proglasavaju adresu fiktivnom, pa onda recimo okruznom nacelniku zalbu na resenje. Pa do ministarstva.


nema čovek toliko vremena to traje godinama i godinama.

Savet:

Odeš do Valjeva 2-3 puta platiš kaznu doneseš šefu Milošu potvrdu da si regulisao prekršaj i naravno kafu i čokoladu ljubaznoj službenici.

JBG Srbija

#8 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 13 June 2012 - 14:57

nema čovek toliko vremena to traje godinama i godinama.

Savet:

Odeš do Valjeva 2-3 puta platiš kaznu doneseš šefu Milošu potvrdu da si regulisao prekršaj i naravno kafu i čokoladu ljubaznoj službenici.

JBG Srbija


Pa moze. Ali bih ja i dalje trazio napismeno - cisto da se nauce da "sef je proglasio adresu fiktivnom" nije normalna stvar.