Jump to content


Photo
- - - - -

Nasilje!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
10 replies to this topic

#1 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 26 May 2012 - 20:26

Dragi moji forumasi, postavljam ovu temu posto je bilo dobronamjernih sugestija i onih manje dobronamjernih, da bih trebao objediniti par tema koje sam pokrenuo u jednu, a takodje, kako mi je sugerisano, jer svi zakljucci vode ka jednom... problem spremnosti vecine nas da koristimo nasilje, inicijaciju sile, direktno ili cesce indirektno. - To je moj zakljucak. Mislim da ima vise nego dovoljno informacija da je zaista tako.

Evo pomenutih tema:
* http://forum.b92.net...-zastrasivanja/
* http://forum.b92.net...a/page__st__120
* http://forum.b92.net..._1#entry3518132
* i ja bih dodao jednu iz ekonomije http://forum.b92.net..._1#entry3481670
* te jednu iz Porodica i deca http://feeds.feedbur...phicalParenting ; http://www.youtube.c...h?v=xEaehmE6FFg ; http://forum.b92.net..._1#entry3453307


To bi bile vec pomenute teme, e sada za one koji nisu ucestvovali u raspravi ili kojima se ne da citati sve tamo napisano, sto je potpuno razumljivo, u prvoj smo raspravljali malo o klimatskim promjenama, a vise o "anarhizmu"! Polako. Bez straha... niko ne misli na Mel Gibsona kako jurca na Harliju kroz kraj i razbija izloge lokalinh kafica... (niti ko prica o Somaliji..mooolim vas, prvo pogledajte sta je somalija bila do pred raspad drzave) , radi se o tzv. ideji anarho-kapitalizma, ili voluntarizma. Za vise proguglajte pojmove, ja bih preporucio i freedomainradio.com
Sta bi bio osnovni princip ove ideje - da je dobrovoljna saradnja, postovanje ugovora i dogovora izmedju slobodnih ljudi koji dobrovoljno pristaju na njega (sada se malo ponavljam, no zelim da budem jasan), daleko prakticniji nacin i ekonomicniji od monopola na inicijaciju sile, drzave. Zapravo prva tacka i osnova ove ideje jeste da je ovo moralno za razliku od inicijacije sile, tj. nasilja i drzave koja je glavna manifestacija istog. (Sta je moral, provjerite UPB-Universally Preferable Behavior, a Rational Proof of Secular Ethics, http://www.freedomai...R_2_PDF_UPB.pdf )
Druga tema se bavila slicnim pitanjima, kao i mogucnosti prakticnog izvodjenja ideje.
Treca, vijek masovnog pomora... govori o democidu ili podatku da je izmedju 150 i 250MILIONA, pa po nekima cak i vise, nenaoruzanih ljudi pobijeno od strane ugl. "sopstvene" drzave u ovom vijeku, i to bez ubrajanja ubijenih u ratnim dejstvima... zapanjujuca cinjenica. Takodje se poredi cifra od 8,5MILIONA "privatnih ubistava" u istom periodu.
Cetvrta su ekonomski aspekti.
Peta od navedenih tema se bavi informacijama o prakticnim uzrocima svih ovih pojava i zelje, potrebe za nasiljem, vlascu, socio-psiholoskim poremecajima i slicno... sama tema nema komentara.

To bi bilo to. Nadam se da ce nam se pridruziti pored onih koji vec jesu komentraisali, jos po neko. Slobodno postavljajte pitanja ili informacije i ako niste procitali navedene, stare teme. Samo imajte i razumjevenja ako kazem, tu i tu je vec odgovoreno na isto, ili vas uputim na knjige koje su dostupne preko neta...

P.S. Da, ja cesto kazem da me ne zanimaju preterano tudja misljenja, vec cinjenice i toga se drzim. Kada nesto kazem, trudim se da potkrijepim informacijama. E sada posto je ovo ipak forum i naravno da su sve ovo misljenja, barem neka budu na osnovu nekih informacija ili barem da su logicna.

Edited by zg76, 26 May 2012 - 20:36.


#2 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 26 May 2012 - 20:38

Slobodno komentarisite, radujem se svakom dobronamjernom, uljudnom komentaru. Pozdrav.

#3 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 26 May 2012 - 22:02

problem je u ljudima koji ne zele da postuju ugovor a ima ih nemalo. tacnije ljudi ne mogu niokocega da se dogovore, tj. mogli bi ali bi im trebalo previse vremena. uvek neko nece pristati na dogovor i na njega mora da se primeni sila, sto je najgore taj jedan moze da bude u pravu, kao recimo sto je bio Kopernik, ali to nema nikakve veze, kolateralna steta za milione ubica, manijaka i psihopata koje su pobijene sa punim pravom jer nisu hteli da postuju minimum pravila...

#4 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 27 May 2012 - 19:06

problem je u ljudima koji ne zele da postuju ugovor a ima ih nemalo. tacnije ljudi ne mogu niokocega da se dogovore, tj. mogli bi ali bi im trebalo previse vremena. uvek neko nece pristati na dogovor i na njega mora da se primeni sila, sto je najgore taj jedan moze da bude u pravu, kao recimo sto je bio Kopernik, ali to nema nikakve veze, kolateralna steta za milione ubica, manijaka i psihopata koje su pobijene sa punim pravom jer nisu hteli da postuju minimum pravila...


Pozdrav Misko, dobrodosao.
Prvo da te pitam cemu tako jasno pitanje, odnosno nije ni pitanje vec tako ocita tvrdnja. Da li mislis da se ja predstavljam kao savrsen ili glup, kakvi me smatras!?!?
Naravno da postoje i takvi, no kako tacno monopol na nasilje rjesava problem nasilja?? Zar takva jedna institucija nije predivno utociste za sve one koji zele nekaznjeno da vrse svoja nedjela!? Zar gomila izmeta na sred sobe nije odlican mamac za muve (sve psihopate i sociopate)...???

Ono sto valjda zelis reci da postoji potreba za arbitrazu i zastitu, sa cime se svakako slazem. Nije mi jasno kako monopol rjesava taj problem, kada znamo da kroz monopol sve postaje skuplje, a cijene odnosno troskovi idu gore, te sistem biva korumpiran... Postoje u navedenim temama vec pominjane ideje za firme koje bi se bavile arbitrazom i zastitom, prakticno zamjena za danasnje sudstvo policiju i vojsku... ali posto bi bile placane po uspjehu, tezile bi logicno ka smanjenju i prevenciji problema, ne kao danas navedene institucije koje dobijaju vise novca, sto problema ima vise, te nemaju motivaciju za rjesavanje istih, cak sta vise. Zar nikad niste culi ono, samo da je veci budzet, sve bi bilo rjeseno, samo da je vise novaca!?
Pomenute firme se nazivaju eng. DRO ili Dispute Resolving Organizations, ili PDA... mozes u drugoj po redu temi, Prica vaseg porobljavanja, da procitas sta smo o ovome do sada rekli, mozes mnogo vise i do u detalje da procjenis ideje koje su do sada stvorene na freedomainradio.com forumima ili na istoj stranici da pogledas predloge koji su dospjeli u knjige, Practical Anarchy, Everyday Anarchy i sl. Naravno sve knjige su besplatne.
Ili mozemo ovdje pokusati dati svoje zrnce mudrosti, za pocetak sto ces ti se postaviti u situaciju da trebas rjesiti problem koji si sam pomenuo, pa da vidimo za pocetak da li tebi ista pada na pamet.. a eto malo sam vec i natuknuo neka od mogucih.

I da budem savrseno jasan, niko ne tvrdi da ce stvari tako i tako doslovce izgledati, na slobodnim i razumnim ljudima je da grade svoje zivote i okruzenje. Ono sto je definitivno tacno jeste da je ovakav sistem moralan za razliku toljage i kaveza koji vuku korjene iz mracne i preplasene proslosti ljudske vrste.

Edited by zg76, 27 May 2012 - 21:13.


#5 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 27 May 2012 - 19:42

msilim da nasilje proistice iz nedostatka empatije. ljude niko ne uci da se udube u bol koji nanose drugome.

"sto ne zelis sebi, ne cini ni drugima" je nesto sto bi se moglo nauciti u skoli. moral nije pitanje filozofije vec je prakticno pitanje.

#6 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 27 May 2012 - 19:47

msilim da nasilje proistice iz nedostatka empatije. ljude niko ne uci da se udube u bol koji nanose drugome.

"sto ne zelis sebi, ne cini ni drugima" je nesto sto bi se moglo nauciti u skoli. moral nije pitanje filozofije vec je prakticno pitanje.




Ima dosta toga u ovome istinitog. A dodao bih nedostatak empatije proistice iz nacina odgoja, tj. nasilnog, bilo verbalno, bilo fizicki. Evo citavog serijala o temi, fdrurl.com/bib narocito prva epizoda, "The True Roots of Human Violence".

Ovo drugo nije pitanje filozofije vec prakse, ne razumijem iskreno??

#7 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 29 May 2012 - 09:49

pa, recimo, ako u okolini u kojoj zivis postoji moral ne moras cuvati imovinu.

recimo na hol. ostrvu Texel video sam polj. proizvode kao sto su jaja izlozene kraj puta. kupis jaja i ostavis novac u kutiju pored. nema kontrole. moral daje slob. vreme. ljudi se ne boje jedni od drugog, ne placaju cuvare i alarmne uredjaje

drugi je primer jedna zemlja sa izrazito nemoralnim stanovnistvom, to je Srbije. Svi su u strahu od svih, svi se mrze i zele jedni druge da "zajebu". sve mora biti cuvano, zabravljeno, krade se sve

#8 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 30 May 2012 - 00:41

pa, recimo, ako u okolini u kojoj zivis postoji moral ne moras cuvati imovinu.

recimo na hol. ostrvu Texel video sam polj. proizvode kao sto su jaja izlozene kraj puta. kupis jaja i ostavis novac u kutiju pored. nema kontrole. moral daje slob. vreme. ljudi se ne boje jedni od drugog, ne placaju cuvare i alarmne uredjaje

drugi je primer jedna zemlja sa izrazito nemoralnim stanovnistvom, to je Srbije. Svi su u strahu od svih, svi se mrze i zele jedni druge da "zajebu". sve mora biti cuvano, zabravljeno, krade se sve




Da, pa jeste, razumno je ocekivati sa vremenom kako se korjeni problema kradje, nasilja i slicnog, rjesavaju, sve ce manje biti potrebe za alarmima, cuvarima i slicno... sigurno da je tako. Takodje kako standard raste, manja je potreba za tim stvarima (i ako naucni dokazi koji su izlozeni u serijalu uveliko ukazuju da materijalna dobit ne igra glavnu ulogu u kradji npr., vecina lopova-istrazivanja u zatvorima, prije svega istice moc, kontrolu... npr. cesta je ona: Niko me nije slusao i postovao kao onda kada sam drzao pistolj u ruci...).
I taj primjer sa ostrvom je zanimljiv. Inace dobrovoljno drustvo bi logicno imalo daleko veci interes u prevenciji, nego u samoj zastiti, pa bi socijalno izopstavanje bilo jedan od glavnih mehanizama, a ne kidnapovanje, zatvaranje u kaveze i institucionalizovane, masovne silovaonice... Nesto slicno sm oprije imali i u nasim selima, primitivno, ali princip je isti. Kokosar bi se sa ukradenim kokoskama oko vrata proveo kroz selo i svi bi ga vidjeli i otprilike to bi bilo to.. svi su znali ko je i izbjegavali ga...

Dakle na kraju opet isti zakljucak, bitno je odgajati normalnu, moralnu, zdravu novu generaciju.

#9 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 30 May 2012 - 11:28

Posted Image

#10 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 30 May 2012 - 11:57

Sta bi bio osnovni princip ove ideje - da je dobrovoljna saradnja, postovanje ugovora i dogovora izmedju slobodnih ljudi koji dobrovoljno pristaju na njega (sada se malo ponavljam, no zelim da budem jasan), daleko prakticniji nacin i ekonomicniji od monopola na inicijaciju sile, drzave. Zapravo prva tacka i osnova ove ideje jeste da je ovo moralno za razliku od inicijacije sile, tj. nasilja i drzave koja je glavna manifestacija istog. (Sta je moral, provjerite UPB-Universally Preferable Behavior, a Rational Proof of Secular Ethics, http://www.freedomai...R_2_PDF_UPB.pdf )


A šta se dešava kada slobodan čovek ne želi da dobrovoljno pristane na ugovor i saradnju?

Edited by Tarmi, 30 May 2012 - 11:58.


#11 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 30 May 2012 - 16:12

A šta se dešava kada slobodan čovek ne želi da dobrovoljno pristane na ugovor i saradnju?


Onda logicno nema dogovora i saradnje te se transakcija ili posao ne desi... posto je pitanje nejasno, ni odgovor ne moze biti precizniji. Hoces molim te malo sire objasniti, navedi primer koji!?
P.S. Jedno je jasno, da danas takvi slucajevi sigurno nisu rjeseni, te da monopol nasilja nikako ne rjesava neslaganje oko necega...