Jump to content


Photo
- - - - -

Investiciono zlato u Srbiji


  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#16 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 08 July 2012 - 21:22

Hvala na odgovorima,
Slazem se da mnogi mogu da izgube dosta u slucaju izlaska iz krize.
Mada, sa druge strane mislim da svaki porfelj treba da sadrzi bar malo fizickog zlata, za svaki slucaj :).
(mada ne u ovom procentu koj navodi mrblaf)
Sta mislite o intenzivnom kineskom kupovanju zlata(kupili su oko 500 tona u 2011,znatno vise nego ranije,
a istovremeno izlaze lagano iz US gov. bonds-a).Da li to moze da postavi cenu zlata na neki novi nivo dugorocno?


Cena zlata je i skocila pre svega zbog popularnosti zlata u Aziji, Hong Kong je samo u prva tri meseca uvezao 150 tona (vecina toga zavrsi u kontintentalnoj Kini). Procene se da ce Kina ove godine uvesti skoro 1000 tona zlata. Medjutim ne ocekujem neki novi talas velike traznje koje bi cenu znacajno digao sa sadasnjeg nivoa.

Mislim da ce se trenutni nivo cena zlata odrzavati, dok se neke stvari ne razrese, samo sto ja nisam optimistican u vezi razresavanja ekonomskih problema kao sto je aleksnikolic, trenutna ekonomska kriza je izazvana preteranim zaduzivanjem i nedovoljnim rastom prihoda srednje klase, tako da razresenje krize moze da dodje samo kroz brisanje dugova, i to ili kroz inflaciju ili kroz masovne bankrote. Tzv. 'austerity' programi ne piju vodu i to se vidi na primeru Grcke.

Edited by mrblaf, 08 July 2012 - 21:22.

  • 0

#17 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 09 July 2012 - 11:51

U scenariju katastrofe - niko nece hteti da ti otkupi to zlato.


Zasto mislis tako? Ja nekako bas zlato vidim samo za taj scenario. Menjanje dobara za zlato jer su valute propale i niko im ne veruje u scenariju katastrofe. Cuo sam price da je za vreme WW2 zlato i te kako bilo prihvatano na nasim prostorima kao sredstvo za razmenu.
  • 0

#18 Splendini

Splendini
  • Members
  • 251 posts

Posted 09 July 2012 - 16:14

Mi smo ovde imali konkretno iskustvo za vreme sankcija i ratova,
moj je utisak da je otkup zlata funkcionisao normalno,
da li bi neko kompetentan(sa direktnim iskustvom) mogao da prokomentarise?
  • 0

#19 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 18 October 2012 - 11:15

Da li neko zna gde mogu na netu da vidim kad je sledeci skup numizmaticara i ostalih koji bi hteli da menjaju/prodaju zlatni novac?
  • 0

#20 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 18 October 2012 - 11:27

Da li neko zna gde mogu na netu da vidim kad je sledeci skup numizmaticara i ostalih koji bi hteli da menjaju/prodaju zlatni novac?


Nazalost nedavno je bio poslednji, 6.oktobra. Sledeci je 1.decembra, no ne morate cekati toliko, imaju redovni sastanci SND-a utorkom gdje dolazi puno kolekcionara koji prodaju/kupuje kovanice i gdje se obicno moze naci raznih zlatnika (moja preporuka je da kupujete dukate novokov sa godinom 1915). Sastanci su na Slaviji, ulica Svetog Save 16-18/II. Na stranici Srpskog Numizmatickog Drustva mozete naci sve potrebne informacije o sajmovima i sastancima:
http://www.snd.org.rs/

Edited by mrblaf, 18 October 2012 - 11:28.

  • 0

#21 logiclogic

logiclogic
  • Members
  • 1 posts

Posted 19 October 2012 - 13:43

pozdrav svima!
vidim da ima poprilicnog intresovanja za temu ali da je znanje/iskustvo, kao i za sve druge nacine investiranja u nasoj zemlji, vrlo tanko i puno nedoumica. takodje, moramo biti svesni da ova tema u svojoj sustini ima pitanje svih pitanja "kako ce se kretati cena zlata?". ona se moze samo pretpostaviti na osnovu analize informacija, ukoliko su "prave" informacije uopste dostupne itd. npr, nekretnine su doskoro bile neprikosnovene,a onda ...
u srbiji, zemlji bez zakona, je i na ovom polju haos sto otvara divan prostor za domace i strane spekulante. e sad, meni je muka od toga da gledam kako ####i,turci, madjari i hrvati izvlace zlato iz srbije i ako vam treba pomoc na zadatu temu izvolite pitajte, moze i na pp.

Cuo sam price da je za vreme WW2 zlato i te kako bilo prihvatano na nasim prostorima kao sredstvo za razmenu.

intresantna je prica starih da je najrasprostranjeniji dukat na ovim prostorima franc jozef 3.49 gr skoro cistog zlata, tokom ww2 razmenjivan za kantu masti i 10 kg brasna :)
  • 0

#22 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 19 October 2012 - 15:21

intresantna je prica starih da je najrasprostranjeniji dukat na ovim prostorima franc jozef 3.49 gr skoro cistog zlata, tokom ww2 razmenjivan za kantu masti i 10 kg brasna :)


Slicno je bilo i zapadno od Drine za vreme WW2, NDH je od novcanice od 100 kuna 41' stigla do novcanice od 5000 kuna 43', pa su ljudi jako brzo krenuli da zaobilaze papir i vazila je deviza 'zuto za zuto' (zlato za kukuruzno brasno).

Moje misljenje je da bez obzira na cenu, treba imati bar 20% stednje u zlatu, eventualno probati tempirati kupovinu ako dodje do nekog pada cena ali na kraju krajeve koji evro gore dole i nije bitno, zlato nije investicija u klasicnom smislu vec pre 'polisa osiguranja' od propasti obecanja na papiru. A ako se slucajno desi da se ekonomija zahukta pa zlato padne jer se bude vise isplatilo imati gotov novac i uloziti ga u nesto, ja ne vidim ni tu problem, onda ce preostali deo stednje da dobije na vrednosti a rast ekonomije ce u krajnjoj liniji svima da pogoduje.

Sto se tice kretanja cene zlata, sigurno je da se niko nece moci obogatiti na osnovu samo rasta cene zlata, ako i gram zlata sutra bude 100US$ umesto 56US$ to ce verovatno znaciti da je u stvari pala vrednost dolara, na papiru ces mozda biti bogatiji ali u stvarnosti ces verovatno moci da kupis manje vise isto roba i usluga kao i dok je bilo 56US$.
  • 0

#23 Hamiltonian

Hamiltonian
  • Members
  • 26 posts

Posted 13 December 2012 - 21:00

 (moja preporuka je da kupujete dukate novokov sa godinom 1915)

 

Ne fali ništa ni napoleonima, dosta su likvidni i nose relativno malu premiju. Proletos su mogli da se prodaju i po 100% berze ("spot"-a) a pre tri nedelje su išli za 235-240 evra, tj oko 95% berze.

Nisu loše ni austro-ugarske krune, pogotovo od 10 kruna ("kabaničar").


  • 0

#24 tigar sa eufrata tigufrat

tigar sa eufrata tigufrat
  • Members
  • 14 posts

Posted 22 November 2014 - 23:04

vidim i ja da jako malo ljudi poznaje ovu tematiku

 

evo reci cu vam sta ja mislim na osnovu iskustva

 

moro slovenci kazu 10-15% aktive drzati u formi investicionog zlata, ja mislim da zlata ima jako, jako malo da bi svaka ozbiljna firma to sebi mogla da priusti, dakle zaista su retki oni koji drze i najmanji deo svoje aktive u zlatu, bili to pojedinci il iprivredna, akcionarska drustva

 

preko granice ne smete svercovati zlato jer ce vam ga oduzeti, steta je i ne znam da li neko ima informacije o tome kada ce se i za gradjane srbije kao sto se desilo u hrvatskog, trgovina zlatom osloboditi placanja poreza na dodatu vrednost, ima li neko odgovor

 

 

srebro je po meni od svih plemenitih metala najlosija investicija, unca srebra dakle oko 31gram je nekih 25evra, a otkupna cena lomnljenog srebra, bilo kovanice ili male polugice je 20-50dinara gram

 

paladijum i platinu nikako isto ne preporucujem, nije to za nase prostore, ogromna je isto razlika izmedju otkupne i prodajne cene

 

kada je zlato u pitanju, po meni nisu ni dukati muenze austrijske cuvene kovnice, dakle franc jozef od 3,49grama i onaj 4 puta veci najbolji vid investicije, cistoce 23,66karata vec zlatne poluge razlicite mase

 

one su kovane u istoj fabrici, bolje je u austriji ih kupiti nego u sloveniji, povoljnije je ako ste u prolazu, cistoce su 999,9/1000 i najmanja je razlika izmedju kupovne i prodajne cene

 

vecina dukata nemaju nikakvu kolekcionarsku vrednost, svi su cistoce oko 22karata, franc jozef je 23,66

 

sto se tice ovih nasih sajmova, to prekrizite, ovde kod nas nema niceg jeftinog, ljudi prodaju po berzama sve i svasta po visestruko visim cenama, to je najgora opcija

 

 

moj savet, od svakog zlata, od svake nafte, gasa je na medj trzistu vrednija kes lova, a ako ste u prilici da malog franju pazarite za 110evra uzmite ga slobodno, sve preko toga je previse


  • 0

#25 tigar sa eufrata tigufrat

tigar sa eufrata tigufrat
  • Members
  • 14 posts

Posted 22 November 2014 - 23:07

eh da i kina i rusija ne kupuju zlato na medjunarrodnom trzistu u onoj meri u kojoj nam se to predstavlja...oni su pre svega proizvodjaci zlata i otkupljuju ga od sebe

 

 

mislim da kina ako zeli da juan ucini valutom od poverenja, ako ima u planu da razmenu kriticnih dobara sa pojedinim zemljama obavlja u svojoj valuti, ona mora da osigura juan u zlatu


  • 0

#26 Da li je moguce

Da li je moguce
  • Banned
  • 97 posts

Posted 22 November 2014 - 23:52

preko granice ne smete svercovati zlato jer ce vam ga oduzeti, steta je i ne znam da li neko ima informacije o tome kada ce se i za gradjane srbije kao sto se desilo u hrvatskog, trgovina zlatom osloboditi placanja poreza na dodatu vrednost, ima li neko odgovor

 

"Ne sme"....ne sme se, u ovo drzavi, mnogo toga. Licno, ne vidim kako bi carinik uspeo da pronadje jedan zlatnik u novcaniku.

Inace, uvek sa sobom (posto cesto putujem) nosim 1/2oz zlatni dukat (Muenze). I sta sad? Treba da mi oduzmu to na granici???

 

kada je zlato u pitanju, po meni nisu ni dukati muenze austrijske cuvene kovnice, dakle franc jozef od 3,49grama i onaj 4 puta veci najbolji vid investicije, cistoce 23,66karata vec zlatne poluge razlicite mase

 

Ne razumem sta si zeleo da kazes?


  • 0

#27 tigar sa eufrata tigufrat

tigar sa eufrata tigufrat
  • Members
  • 14 posts

Posted 23 November 2014 - 20:44

nece vam niko praviti problem ako kao suvenir ponesete neko srebro ili dukat po povratku u svoju zemlju,par kovanica, ja odem do beca i tamo uzmem ponesto i nemam nikad problema, a i carinici nisu tako revnosni ali mislio sam o nekoj vecoj kolicini

 

bar sam ja imao predstavu da se radi o nekoj vecoj kolicini, recimo pedeset dukata

 

evo i sada cu oko Nove godine uzeti becku filharmoniju i nesto od srebrnih kovanica, srebro je jeftino i uzimam ga jer ga volim

 

inace proizvode muenze kovnice mozete i u sloveniji uzeti, madjarskoj i u hrvatskoj isto u zagrebu u erste banci, ne znam kakav je izbor kod hrvata

 

u becu imatebas dosta prodajnih mesta

 

pa ja bih licno pre franca jozefa uzeo zlatne polugice austrijske i svajcarske kovnice ili dukate becke filharmonije koji su vece cistoce nego klasicni 986 dukat, manja je razlika izmedju otkupne i prodajne cene, mada to je zaista zanemarljivo za manje kolicine

 

da napomenem da ti dukati imaju iskljucivo i jedino sirovinsku vrednost, ne i kolekcionarsku


Edited by tigar sa eufrata tigufrat, 23 November 2014 - 20:45.

  • 0

#28 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 25 November 2014 - 19:47

Sto se tice zlatnih dukata, u investicione ja podrazumevam.Kruger rand(juzna afrika),maple leaf(kanada),Philharmoniker(austrija),American eagle (usa).Dakle ako imate neki od ovih , svako ko otkupljuje zlato ce zeleti da ih kupi u bilo kojoj zemlji .


  • 1

#29 Da li je moguce

Da li je moguce
  • Banned
  • 97 posts

Posted 25 November 2014 - 20:16

Slazem se sa @Daljinac. Licno mislim da je bolja investicija kupovati, gore-pomenute dukate, nego li zlatne plocice/poluge. Mnogo lakse ih je kasnije razmeniti u FIAT (papirnati novac).

Iako su plocice/poluge za nijansu povoljnije, moze te lako doci u situaciju da posedujete 100g zlata u jednom komadu, a pri tom ne zelite da prodate sve odmah. Ko ce da vam ucini tu "uslugu" i kako (da otkupi od vas 30g i da vam ostatak vrati u zlatu)?


  • 0

#30 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 November 2014 - 21:40


Da li svetska industrija zlata ima svoje lobiste u medijima(razni ekonomisti,analiticari, doom&gloom strucnjaci), koji sire
strah od katastrofe da bi podigli cenu zlata("Gold,guns & getaway plans")?

Ne, uopste. Zasto bi? Nisu oni paste za zube, deterdzenti, odeca, obuca, kola, banke itd. da se bave reklamiranjem, publicitetom itd. Oni samo kopaju, pa sta se proda, proda. Da mogu, davali bi i za dzabe, da se narodu nadje, ali ne daju im zli kapitalisti. 


  • 0