Jump to content


Photo
- - - - -

Horor u kapsulama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 08 May 2012 - 21:06

Ne znam na koji pdf-u bi topik trebalo da se smesti jer na forumu ne postoji pdf "strava i užas" ali ne mogu da zaobidjem sledeću vest:

Užas: Zaplenjen tovar kineskih pilula od mlevenih beba

Južnokorejska carina zaplenila je na hiljade krijumčarenih kapsula napunjenih prahom dobijenim mlevenjem tela mrtvih beba, prenosi ugledni britanski list “Telegraf”.

Posted Image

Kapsule, za koje njihovi kupci smatraju da leče mnoge bolesti, napravljene su u severoistočnoj Kini. Kako tvrde zvaničnici južnokorejske pogranične službe, kapsule su ispunjene prahom nastalim kada se tela mrtvih beba iseku na sitne delove, koji se potom osuše u pećnicama.
Pojedini ljudi veruju da su novorođenčad u prahu opšti lek za sve bolesti, ignorišući činjenicu da u sebi sadrže brojne bakterije i štetne sastojke.
Predstavnici carine Južne Koreje odbili su da otkriju odakle potiču tela novorođenčadi, ali su nagovestili moguće diplomatske nesuglasice sa zvaničnim Pekingom.
Kineske vlasti pokrenule su istragu kako bi utvrdile da li se na teritoriji ove zemlje proizvode kapsule čiji sadržaj čine tela fetusa i novorođenčadi.

Posted Image

Od avgusta prošle godine južnokorejska carinska služba sprečila je 35 pokušaja krijumčarenja oko 17.450 ovih kapsula koje su reklamirane kao "pojačivači izdržljivosti".
Preko granice su prenošene u prtljagu ili su slane međunarodnom poštom. Kapsule su bile namenjene Korejancima iz severoistočne Kine, koji trenutno žive u Južnoj Koreji. Oni su predstavnicima vlasti, insistirajući da im se zaštiti identitet, izjavili da su nameravali da ih koriste za ličnu upotrebu ili da ih podele sa prijateljima.
Osobe kod kojih su na graničnim prelazima pronađene kapsule tvrde da nisu znale od čega je napravljena roba koju su pokušali da prošvercuju.
Sve kapsule su konfiskovane, ali krivične prijave nisu podignute pošto je zaplenjena količina suviše mala, kao i zato što su bile namenjene ličnoj upotrebi, saopštili su zvaničnici južnokorejske pogranične službe.
Ministarstvo zdravlja i Administracija za lekove Narodne republike Kine nije izdalo zvanično saopštenje za medije, koji pretpostavljaju da kapsule potiču iz provincije Đilin koja se nalazi na severoistoku Kine, blizu Južne Koreje.

blic.rs


dokle smo kao vrsta spremni da idemo u ludilu u koje smo upali? ili su (već) sve grance predjene?

#2 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 May 2012 - 21:11

1336507569[/url]' post='3540256']
Ne znam na koji pdf-u bi topik trebalo da se smesti jer na forumu ne postoji pdf "strava i užas" ali ne mogu da zaobidjem sledeću vest:



dokle smo kao vrsta spremni da idemo u ludilu u koje smo upali? ili su (već) sve grance predjene?


Jel ovo ima neki ozbiljan izvor, posto vise deluje kao fobicna patka?

#3 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 08 May 2012 - 21:17

Jel ovo ima neki ozbiljan izvor, posto vise deluje kao fobicna patka?


Ja bas gledala: Daily Mail, Fox News, eto Huff Post, China Daily demantuje... Vrlo moguce da je nesto poput onog zakona u Egiptu od pre par nedelja.

#4 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 08 May 2012 - 21:26

ovo je vest koja je išla i u vestima na b92, sa sve snimcima kapsula i njihovog sardžaja kao i izjavama korejskih lekara da je DNK u kapsulama 99,8% ljudski.

#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 08 May 2012 - 21:37

Ama ljudi, sta se iscudjavate - pa magijsko misljenje. Ne zaboravite da ima plemena koja i danas praktikuju ritualni kanibalizam, a narocito da se nakon smrti poglavice ili shamana pojedu njegovi vitalni organi, kako bi presli duhovi na novu generaciju...

To vam je sve kulturna antropologija, Levi Stros, Malinovski, Meade, itd. To sto kapsule izgledaju malo vise fancy nego uobicajeni vodoo pribor je samo sminka - u sustini ljudi se nisu mnogo promenili poslednjih par hiljada godina. Bas nasuprot postavljacu topika, nije to nesto NOVO, neka "granica koja je predjena", vec naprotiv, nesto vrlo STARO sto je oduvek bilo sa nama, samo se ljudi prave da ne primecuju.

Bilo sa nama jos od onog doba kad smo jeli nase rodjake neandertalce i tako doprineli njihovom izumiranju. Pa jos posle dodali na to da je "neandertalac" neki pogrdan termin.

Edit: da dodam da ljudi koji sebe cesto smatraju "najprogresivnijim", brane recimo prava Acteka koji su primenjivali prinosenje ljudskih zrtava i ritualni kanibalizam masovno (u doba ratova, tempom od vise desetina dnevno, zavisno od broja dostupnih ratnih zarobljenika i talaca) kao njihovu "kulturnu razlicitost", a drvlje i kamenje na "surove Evropske zavojevace" koji su, eto, zlikovci i nevaljalci jedni, sa tom praksom prekinuli...

Edited by Schrodinger, 08 May 2012 - 21:40.


#6 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 08 May 2012 - 21:48

dokle smo kao vrsta spremni da idemo u ludilu u koje smo upali? ili su (već) sve grance predjene?


slazem se da ludila ima na pretek,
ali ovo je ipak vise - bizarnost, u rangu vlaske magije.
lokalni folklor. tabu.
kako u proslosti, tako i u sadasnjosti, mnogim kulturama i religijama su svojstvene raznorazne bizarnosti.
meni je recimo, veoma bizarno tzv. "sveto miro" koje pravoslavna crkva koristi u obredima. ne znam o tome puno, ali kako su mi objasnili neki vernici, to je neko ulje (tecnost) koja kaplje iz mostiju svetaca. u prevodu, to je nesto sto izlazi iz mumificiranog lesa, i time svestenici premazuju vernike, jer se ta gadost smatra svetom i isceliteljskom. ne bih da se ovo nastavlja u religijskom smeru. htela sam samo da navedem i jednu bizarnost sa nasih prostora.
sto se tice kineskih kapsula koje su gore pomenute, pitanje je samo, da li je u spravljanju istih bilo zlocina ili ne. ako jeste - to je vec ludilo.

#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 May 2012 - 21:54

ovo je vest koja je išla i u vestima na b92, sa sve snimcima kapsula i njihovog sardžaja kao i izjavama korejskih lekara da je DNK u kapsulama 99,8% ljudski.


I ovdasnji mediji to javljaju, ali izgleda da su samo kapsule novost, a da se to sto je u njima oduvek koristilo za "povecavanje" fizicke snage i potencije :ph34r: .
Da sad ne ulazim u drugu pricu o tome da svi bez pardona prenose vest novinske agencije TT u kojoj glatko stoji da je to "azijski obicaj".

#8 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 08 May 2012 - 22:12

Ama ljudi, sta se iscudjavate - pa magijsko misljenje. Ne zaboravite da ima plemena koja i danas praktikuju ritualni kanibalizam, a narocito da se nakon smrti poglavice ili shamana pojedu njegovi vitalni organi, kako bi presli duhovi na novu generaciju...

To vam je sve kulturna antropologija, Levi Stros, Malinovski, Meade, itd. To sto kapsule izgledaju malo vise fancy nego uobicajeni vodoo pribor je samo sminka - u sustini ljudi se nisu mnogo promenili poslednjih par hiljada godina. Bas nasuprot postavljacu topika, nije to nesto NOVO, neka "granica koja je predjena", vec naprotiv, nesto vrlo STARO sto je oduvek bilo sa nama, samo se ljudi prave da ne primecuju.


nisam baš ni ja veverica pa da ne znam da je to magijsko, veoma staro i šta već. ali, u XXI veku, valjda smo se dovoljno odmakli od vodoo magije i kanibalizma da bi upotrebu ovakvih "lekova" posmatrali kao deo savremene civilizacije.

#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 08 May 2012 - 23:14

nisam baš ni ja veverica pa da ne znam da je to magijsko, veoma staro i šta već. ali, u XXI veku, valjda smo se dovoljno odmakli od vodoo magije i kanibalizma da bi upotrebu ovakvih "lekova" posmatrali kao deo savremene civilizacije.


Trebalo bi da jesmo, ali za ono cime mazemo lice i peremo kosu, bolje da ne pitamo sta sadrzi i od cega se pravi.
Nedavno sam citala (a sad ne mogu da nadjem :( ) o kozmetickoj firmi iz Svajcarske koja se ´ladno reklamirala time sto je kloniranjem celija koze s ljudskih fetusa postigla iste efekte koji su se postizali ranije, pre zabrane koriscenja fetusa u te svrhe. Do celija su dosli na legalan nacin, tamo gde se koriste u naucne svrhe, kod razvoja novih lekova.

#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 08 May 2012 - 23:25

nisam baš ni ja veverica pa da ne znam da je to magijsko, veoma staro i šta već. ali, u XXI veku, valjda smo se dovoljno odmakli od vodoo magije i kanibalizma da bi upotrebu ovakvih "lekova" posmatrali kao deo savremene civilizacije.

garantujem ti da bi nas 9 od 10 koji se zgrazavamo, kad nam guzica spadne i andjeo smrti nas pocne vodati za ruku popili tu tabletu, ako bi nas neko ubijedio u iscjeljiteljske moci. nego, kuc, kuc, kuc, zdravi smo josh, pa nam to jos uvijek strasno. :) ja sam jucer gledao emisiju o nekom liku koji se bori za zastitu majmuna cimpanza, koji su za neke hm ''gurmane'' pravi specijalitet. pa se zato ubijaju i spremaju za jelo. pa nema sta nisam radio od ljutine i gadjenja. i prvo mi je palo na pamet, pa zar nemaju makar izdaleka osjecaj da jedu covjecije meso? jbg, danas majmun a sutra ce nekog daljeg rodjaka objesiti na tavanu, da ga osusi i pojede. hocu da kazem, primjera ''strave i uzasa'' koliko hoces.

#11 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 08 May 2012 - 23:56

Nedavno mi je jedan poznanik ukazao na knjigu Medicinal Cannibalism in Early Modern English Literature and Culture, koju još, nažalost nisam stigao pročitati. Osim vrlo iscrpnog prikaza korištenja ljudskih dijelova kroz cijelu povijest evropske farmakologije, osobito je zanimljivo da su se dijelovi tijela, u formi praškova, pomada ili tinktura sasvim uredno koristili u Evropi do prije nešto više od sto godina. Štoviše, tokom XIX stoljeća izrasla je prava mala industrija povezana s proizvodnjom tih lijekova.

Članak na Smithsonianu

#12 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 09 May 2012 - 00:50

garantujem ti da bi nas 9 od 10 koji se zgrazavamo, kad nam guzica spadne i andjeo smrti nas pocne vodati za ruku popili tu tabletu, ako bi nas neko ubijedio u iscjeljiteljske moci. nego, kuc, kuc, kuc, zdravi smo josh, pa nam to jos uvijek strasno. :) ja sam jucer gledao emisiju o nekom liku koji se bori za zastitu majmuna cimpanza, koji su za neke hm ''gurmane'' pravi specijalitet. pa se zato ubijaju i spremaju za jelo. pa nema sta nisam radio od ljutine i gadjenja. i prvo mi je palo na pamet, pa zar nemaju makar izdaleka osjecaj da jedu covjecije meso? jbg, danas majmun a sutra ce nekog daljeg rodjaka objesiti na tavanu, da ga osusi i pojede. hocu da kazem, primjera ''strave i uzasa'' koliko hoces.


Mozda je do mene, sto se ne zgrazavam, ali ne bih pipnuo ni onu homeopatiju tj. vodu koja ima "memorijski efekat" pamcenja nekog babskog leka a ne mlevene bebe. Ne znam da li treba bas da umirem, ali gledacu da vam se javim na samrti kako sam ispao karakter. :lol:

Edited by st.maurice, 09 May 2012 - 00:52.


#13 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 09 May 2012 - 00:54

Mozda je do mene, sto se ne zgrazavam, ali ne bih pipnuo ni onu homeopatiju tj. vodu koja ima "memorijski efekat" pamcenja nekog babskog leka a ne mlevene bebe. Ne znam da li treba bas da umirem, ali gledacu da vam se javim na samrti kako sam ispao karakter. :lol:

pa dobro, ti si onaj 1 od 10. moguce da ne bi. cijenim da nemas vise od 30? :)

#14 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 09 May 2012 - 01:04

nisam baš ni ja veverica pa da ne znam da je to magijsko, veoma staro i šta već. ali, u XXI veku, valjda smo se dovoljno odmakli od vodoo magije i kanibalizma da bi upotrebu ovakvih "lekova" posmatrali kao deo savremene civilizacije.

Ali poenta jeste upravo u tome da je "savremena civilizacija" cesto samo skrama (mislim, vec cinjenica da to pisem u Srbiji gde imamo najgoru oralnu higijenu u Evropi, cini da se osecam malo glupo sto pisem sasvim ocigledno) i ono na povrsini. Ogroman broj ljudi - mozda i vecina - NE ZELI civilizaciju, a JOS MANJE ZELI bilo sta savremeno. Isto kao sto verski debi..., pardon, fundamentalisti slave neku mitsku proslost, bila ona "rano hriscanstvo" gde su kao bajagi svi bili srecni, siromasni i cisti, ili "the times of the Prophet", ili kakav god vec Elizijum, a drvlje i kamenje na sve sto je savremeno i sto ima duh vremena (setimo se sta su ovi pravoslavni talibani na celu sa Justinom Popovicem, lupetali o "duhu vremena").

Tako da ti mozes biti sasvim u pravu - ali samim tim si najverovatnije u manjini. Drugi primeri nisu tako ekstremni kao ovaj sa kapsulama, ali oznacavaju sustinski isti fenomen. Kad se ovde razni ignoranti zgrazavaju nad "zracenjem racunara" ili "opasnoscu da ljudski geni mutiraju", sto maltene svakodnevno citamo i ovde na forumu, onda nije tesko pretpostaviti kakva sve anticivilizacijska sujeverja cvetaju u nekom selu bogu iza tregera u unutrasnjoj Kini...

Edited by Schrodinger, 09 May 2012 - 01:06.


#15 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 09 May 2012 - 01:12

pa dobro, ti si onaj 1 od 10. moguce da ne bi. cijenim da nemas vise od 30? :)


Pazi ti postavljas pitanje koje vernici tradicionalno postavljaju ateistima, zar se neces prekrstiti pred smrt, i svake godine hiljade ateista umiru a da ne postanu vernici (Sagan, Hitchens su samo neki od "zabelezenih" slucajeva). Ne znam sta ti je tu cudno?

Strah (od smrti) te ne cini glupim ili vernikom vec samo kukavicom. Siguran sam da mi nece biti svejedno, ali zasto bih uzimao nesto sto znam da ne radi? Cak i placebo ima efekta samo ako verujes u njega i ne znas sta je.

Mogu da zamislim svasta, ali da idem unaokolo i da trpam u usta sve sto mi padne na pamet za sta sam prethodno cuo (da ne radi) od svete vodice pa do mrtvih beba, iskreno imao bih preca posla sa umiranjem, a bio bih i prvi u porodici koji bi uradio takvo nesto. Svi su bogu hvala pomrli tradicionalno u bolnicama i bez babskih lekova koji bi im mogli pomoci, u inat vracarama i nadrilekarima. Kako sam oduvek bio tradicionalista mogu samo da se nadam kako cu krenuti njihovim stopama i da necu jesti mlevene bebe.