Jump to content


Photo
- - - - -

Salate


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 May 2012 - 13:56

Razliciti narodi na razlicit nacin jedu salate; mi ih jedemo uz glavno jelo, a neki ih jedu pre, ili izmedju jela.
Drzeci se onoga sto je kod nas uobicajeno, voleo bih da vidim i razlicite druge stavove o salatama; pritom, ne govorim o salatama koje su bogate, sadrze meso i sl. i jedu se kao zaseban obrok i/ili predjelo, nego o salatama koje jedete, npr. uz pecenje.
Ja danas, uz pecenu jagnjetinu, jedem neku mesavinu zelenih salata, naravno, posoljenu, kojoj sam dodao nekoliko malih paradajza, presecenih na polovine, a sve najprostije zacinjeno mesavinom maslinovog ulja i vinskog sirceta. Licno, nisam veliki ljubitelj kupovnih "dresinga" i uvek ih radije sam napravim.
Ideje, predlozi i sugestije?

#2 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 06 May 2012 - 14:08

Svez kupus izrendan, sa malo soli, ulja i vinskog sirceta

#3 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 May 2012 - 14:45

Svez kupus izrendan, sa malo soli, ulja i vinskog sirceta

I ja mislim da je odlicno i isto ga tako spremam - ja radije koristim crveni kupus, nego beo.

#4 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 May 2012 - 14:51

Ja salate obozavam.

Moj najbolji prijatelj je svojevrsni freak za balsamico. Covek je kolekcionar, donosi flasice sa svakog putovanja.
On me je i zarazio time da - kako on kaze - "kultivisem salatu". I zaista, mnoge salate dobiju jednu sasvim drugu dimenziju.
Mislim da je balsamico u kuhinji odlicna investicija.

#5 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 06 May 2012 - 15:00

Balsamico odavno koristim umesto raznih tzv. sirceta (koja pored vina nisu ni prosla), i mogu reci da stvarno oplemenjuje ukus salate. Pored balsamica, dosta koristim i sok od limuna ili limete ;)

#6 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 06 May 2012 - 15:33

I so je jako vazna, po meni.

Za izrendan kupus, na primer, moze sitna. Ali inace preferiram krupnu morsku so gde god je moguce.

Preporuka: Maldon Citrus (krupna sa lime) i Maldon Provence (sa ruzmarinom, timjanom, mejramom i sl.)

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 06 May 2012 - 20:57

Balsamico je citav spektar - balsamico de Modena se u Italiji dodaje jagodama sa slagom.
Medjutim, ja zaista mislim da je za svakodnevne salate pravo vinsko sirce sasvim dobro.

#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 06 May 2012 - 21:58

...balsamico de Modena...


je geografska odrednica.

Balsamico je citav spektar - balsamico de Modena se u Italiji dodaje jagodama sa slagom.
Medjutim, ja zaista mislim da je za svakodnevne salate pravo vinsko sirce sasvim dobro.


to o čemu ti pričaš je crema ili glassa, pasta koja sadrži max 40% sirćeta i dodaje se slanim i slatkim jelima.

#9 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 06 May 2012 - 23:44

Balsamico je citav spektar - balsamico de Modena se u Italiji dodaje jagodama sa slagom.
Medjutim, ja zaista mislim da je za svakodnevne salate pravo vinsko sirce sasvim dobro.


"Aceto Balsamico Tradizionale di Modena" i "Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia" su zasticeni pojmovi i smiju se koristiti samo za balzamiko, koji je proizveden u toj regiji i po utvrdjenim pravilima (kod njega se ne desava alkoholno vrenje, on mora da sazrijeva najmanje 12 godina itd. na primjer). Cijena njegova je od 50 Eura za 100 ml, pa navise.

"Aceto die Modena" je geografski pojam, sto ascari rece, ali je i on zasticen, dakle mora biti iz regije. Vecina "Aceto balsamico die Modena", koje kupujemo u prodavnicama je normalno vinsko sirce pomijesano sa sirupom od grozdja i obojeno karamelom, a u boljim sortama je i odredjeni procenat pravog tradicionalnog balzamika. "Aceto balsamico" nije zasticen pojam i moze ga koristiti svaki proizvodjac i staviti na svako sirce.

Jako volim sirovo povrce i jedem ga svakodnevno, ili onako samo nasjeckano ili u salati. Dresing volim standardni, dakle ulje/sirce/so/biber, s tim da ja uvijek eksperimentiram sa kvalitetnim biljnim uljima - maslinovo, bucino (tikva), lanenovo, ljesnikovo, makovo, orahovo, pa ulje od uljane repice, od safranike i od sezama. Lan, tikva i ljesnik su trenutni favoriti.

Edited by Vollmeise, 06 May 2012 - 23:49.


#10 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 07 May 2012 - 13:45

"Aceto Balsamico Tradizionale di Modena" i "Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia" su zasticeni pojmovi i smiju se koristiti samo za balzamiko, koji je proizveden u toj regiji i po utvrdjenim pravilima (kod njega se ne desava alkoholno vrenje, on mora da sazrijeva najmanje 12 godina itd. na primjer). Cijena njegova je od 50 Eura za 100 ml, pa navise.

"Aceto die Modena" je geografski pojam, sto ascari rece, ali je i on zasticen, dakle mora biti iz regije. Vecina "Aceto balsamico die Modena", koje kupujemo u prodavnicama je normalno vinsko sirce pomijesano sa sirupom od grozdja i obojeno karamelom, a u boljim sortama je i odredjeni procenat pravog tradicionalnog balzamika. "Aceto balsamico" nije zasticen pojam i moze ga koristiti svaki proizvodjac i staviti na svako sirce.

Jako volim sirovo povrce i jedem ga svakodnevno, ili onako samo nasjeckano ili u salati. Dresing volim standardni, dakle ulje/sirce/so/biber, s tim da ja uvijek eksperimentiram sa kvalitetnim biljnim uljima - maslinovo, bucino (tikva), lanenovo, ljesnikovo, makovo, orahovo, pa ulje od uljane repice, od safranike i od sezama. Lan, tikva i ljesnik su trenutni favoriti.

Objasnjenje je jasno; kad se radi o jeftinim balsamico sircetima, ja zaista ne vidim nikakvu prednost.

#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 07 May 2012 - 15:03

Objasnjenje je jasno; kad se radi o jeftinim balsamico sircetima, ja zaista ne vidim nikakvu prednost.

ali je naziv kul. kao npr ''bechamel sos''. vidim i u sarajevu postao poznat i trazen: ja cu beshmel sos, molim vas. kad sam prvi put cuo naziv ja konto to nesto s mjeseca jbt. kad ono nista. kao naziv shafran, npr, em egzoticno zvuci, em je zaista vrh u zacinima, narocito za razne vrste riza. ali je pravi shafran toliko skup da ga mnogi ustvari nikad i ne probaju, a ubise se od ''kupovine'' shafrana. oci ce ti iskopati da je to bas pravi shafran. jednom u restoranu, u jednom kao ''shpajzu'', gdje je bilo svega i svacega, raznih zacina i izmedju ostalog, spremajuci nadjem ja jednu malu kutijicu na kojoj pishe ''shafran''. tad radila i jedna indijska kuharica i ja je kao pitam: a to je znaci taj pravi shafran? kaze ona, nakon sto je otvorila kutijicu i malo pogledala i pomirisala: ma ja nisam bas sigurna, ali mislim da nije, nego zamjena, mozda ''curcuma''. i veli, znas li ti da bi ova kutijica shafrana bila otprilike 200€ da je pravi? cisto sumnjam da bi nas gazda dao pare za to. i objasni mi zasto, a evo ima i na googlu, nasem najboljem prijatelju.

Šafran zovu i “crveno zlato” jer je najskuplji začin na svetu.
Pripada porodici irisa, aromaticnog je mirisa, oštrog i pomalo gorkog ukusa. Za jedan kilogram potrebno je cak 400.000 cvetova. Crvenkasta vlakna skidaju se sa vrha tucka, svaki cvet ima ih svega tri, a cvetanje traje samo tri nedelje tokom godine. Za branje 1.000 cvetova veštim osobama potrebno je oko 50 minuta i 2 casa dodatno dok izdvoje svaki tucak. U obliku praha ima tamno narandžastu boju, a u dodiru sa tecnošcu postaje žut (šafran na arapskom znaci “biti žut”). Lekovita svojstva ovog zacina i njegova sposobnost da farba tkanine poznata su od kada je “sveta i veka”.
itd.itd

U kulinarstvu se koristi duže od 5.000 godina. Bio je omiljeni u Mesopotamiji i Fenikiji, a bogataši u staroj Grckoj i Rimu sipali su ga u vodu za kupanje. Arapska kuhinja ne može ni da se zamisli bez njega, zato mu tepaju “kralj zacina”, a obilato ga koriste u Španiji, Italiji, Indiji, Francuskoj… U jelo se dodaje u vrlo maloj kolicini, od 2 do 10 grama, jer hrani daje intenzivnu boju. Najcešce se stavlja u pirinac, paelju, morske specijalitete i supe. Francuzi ga najviše vole u ribljoj corbi, a Italijani u testeninama. Kao zacin može da se koristi u obliku vlakna ili praha, usitnjen ima jaci ukus. Nije lako nabaviti originalni šafran, jer umesto njega prodavci cesto podmecu zamene, koje boje hranu u žuto, ali je ukus drugaciji. Da biste to izbegli, ovaj zacin kupujte iskljucivo u obliku osušenih crvenih vlakana, a prah možete i sami da napravite. Dobro zagrejte ringlu, stavite vlakna u tiganj i pržite do 30 sekundi. Kada se ohlade, usitnite ih u avanu.

mene zanima je li neko od vas zna tacno prepoznati u jelu pravi shafran? ja ne, zato pitam.

#12 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 May 2012 - 19:34

"Aceto Balsamico Tradizionale di Modena" i "Aceto Balsamico Tradizionale di Reggio Emilia"

O tome govorim. Svaka flasica je obelezena specificnim brojem. To ponekad stavitu u salatu je milina.

Attached Files



#13 Vollmeise

Vollmeise
  • Members
  • 1,043 posts

Posted 07 May 2012 - 20:22

Objasnjenje je jasno; kad se radi o jeftinim balsamico sircetima, ja zaista ne vidim nikakvu prednost.

Zavisi, kako ko sta voli. Nije svaki balsamico, koji nije "Aceto Balsamico Tradizionale di Modena" jeftin ili sirce loseg kvaliteta. Baza kod kvalitetnih je sirup/most od grozdja, kod jeftinijih vinsko sirce uz dodatak od 15-30% mosta i upravo taj most/sirup ublazi i zaokruzi sirce; ublazi mu kiselinu i "alkoholnost" (moj subjektivni osjecaj). Uvijek se isplati pogledati deklaraciju. Ima i balsamica, koji su cisto vinsko sirce plus karamel.


O tome govorim. Svaka flasica je obelezena specificnim brojem. To ponekad stavitu u salatu je milina.



Pardon, ali ne govoris. :)

Balsamico, kojeg si postavila nije zasticeni "tradizionale", ali je zasticeni "di Modena", dakle on je svakako iz Modene ili Reggio Emilie. Takodjer mu je vjerovatno i kvalitet dobar, jer je na listi sastojaka na prvom mjestu "most", pa tek onda vinsko sirce i karamel. Kod pravog tradizionale je sastojak samo most. Nema vinskog sirceta ili karamela, ili bilo kakvih drugih sastojaka.

Edited by Vollmeise, 07 May 2012 - 20:30.


#14 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 07 May 2012 - 21:15

Pardon, ali ne govoris. :)

Pa ispade da ne govorim. :lol:
Verovala ili ne - sada ispada da se pravdam - kada sam seckala kvot iseckala sam u brzini pogresan deo tvoj posta (jedno sam mislila, drugo sam radila).
Trebalo je da ostane ovo ... jer tako - kao sto vidis - i pise na mojoj flasi ...

"Aceto balsamico die Modena",

Kako god, odlican je i covek bi morao da bude zaista vrsni znalac pa da mu nadje neku manu.
Ja u svakom slucaju ne bih (ne zato sto sam znalac).

Kako god, preporuka vazi. A i ono za so.

#15 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 09 May 2012 - 15:38

mene zanima je li neko od vas zna tacno prepoznati u jelu pravi shafran? ja ne, zato pitam.


Mozda bih ga prepoznala: dobila sam jednu kesicu od 5 gr iz Indije. Napravila sam glupost, nisam imala srca da potroshim "svih" 5 g u jednom jelu nego sam, kao prava banatska stipsa, napravila 2 deserta:

Napravila sam Panna cottu sa shafranom i prelivom od blago razredjenog slatka od borovnice.
Shafran je tek malo dodao boju klasicnoj Panna cotti, ukus nije bio bitno izmanjen ali se osetila jedna, rekla bih, blago/oporo/cvetna nota i miris.
Drugi recept sa shafranom su "gomboce" od pirinca i ananasa, i utisak je bio isti, bledunjav, tako da ja ne znam u cemu je tajna shafrana.

Edited by highlanderka, 09 May 2012 - 15:40.