Jump to content


Photo

ne ne pitaj shta srbija moze da uchini za tebe...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
18 replies to this topic

#1 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 20 July 2003 - 08:38

...kakav smeh... dodushe, srbija, dok je josh bila jugoslavija po titovoj kreaciji - itekako je chinila za mene, nije da joj nisam duzna - procentualno zdravstveno osiguranje (ovde placam 250 evra mesechno...) besplatno shkolovanje (ovde placam sinu 1500 evra godinu, prosto da mi oni u americi pozavide... subsidirana letovanja u hrvatskoj i sloveniji ( da ne kazemo da nije srbija delila sa nama kredite, tako da smo svi sauchesnici, i da bash nema nijednog razloga da budemo nostalgichni za srbijom u jugoslaviji ...)


ali to je tema koju sam samo ochekivala na diskusiji apartidi...

drugu stvar bih da vas pitam:
dakle, emigranti, ionako nam se zamera da popujemo iz daljine, da pljujemo u dalj, a da pojma nemamo...

evo vam prilike: svi smo stekli nova iskustva za ovih desetak godina - shta mislite da u srbiji nema - a da bi pomoglo njenom razvoju u pravilnom smeru, ili sanaciji sadashnjih problema sa kojima se suchava?

zamislite da ste dobili 2 miliona evra subsidiju od evropske unije za jedan projekat koji cete sami osmisliti, i u kojem cete svoja iskustva u, jelte, :lol: bolje uredjenom, i demokratichnijem drushtvu preneti srbiji?

dakle, ja pitam: shta mozesh da uchinish za srbiju? :lol:

#2 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 20 July 2003 - 16:23

Dobar je ovo sthos...
Da li se ovde pita sta bi uradili da vam EU da 2 miliona i sada vi sa tih 2 miliona treba da popravite nesto u Srbiji?Ili da napravite nesto sto ce Srbiji pomoci?

Kako god bilo u Srbiji je nemoguce raditi jake,globalne projekte jer je za to potrebno oko 20 milijardi eura ali sa 2 miliona moze da se:
a)Kupi 2-soban stan.
b)Jedan polovni auto tipa Fiat Uno ili tako nesto
c)10 radnih stanica sa dual procesorima i mreznom opremom.

Potom toj kombinaciji doda se jedno 50 ljudi koji bi recimo pravili kompijuterske igre i izvozili ih po svetu.Firma za koju sam se prijavio da radim ovde,Electronic Arts, je za godinu dana zaradila 1,7 milijardi dolara...Pa sad...
Ako su Srbi zaista toliko pametni i nad drugima mogli bi da se bace na posao i uposle svoju kreaciju,ako je imaju.
Mada sumnjammmm
Caoooo

#3 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 20 July 2003 - 16:45

Ovaj je dobar. Od para koje bi mu EU dala za projekat, on bi prvo sebi kupio stan i auto...

#4 Pobunjenik

Pobunjenik
  • Members
  • 3,359 posts

Posted 20 July 2003 - 18:33

Од Европске Уније паре не бих ни узимао, јер знам да бих кад-тад морао крваво да их вратим.

#5 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 20 July 2003 - 20:20

Mmmm,ja nisam rekao da bi SEBI kupio stan,vec za ljude koji bi igre pravili u tom stanu :lol: ...Jednostavno mislim da sa masovnim stvarima u Srbiji je gotovo i da ako hoce kintu,Srbija mora da se okrene malim ali visoko profitabilnim poslovima..
Eto gaaaaa

#6 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 21 July 2003 - 07:37

U tom slucaju se radi o kancelarijama, a ne o stanu. A to niko pametan danas ne kupuje, vec iznajmljuje, jer nikad ne znas gde ce ti firma biti i koliki prostor ce joj trebati za par godina. I kako si mislio da smestis 10 kompjutera i pisacih stolova i svega sto ide uz to u dvosoban stan?

A auto bi kupio da se vozis od jednog kompjutera do drugog?

#7 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 21 July 2003 - 11:43

dobro bre ljudi, ovo je hipotetichko pitanje, kamo mashta? 2 miliona je bilo tu kao indikacija obimnosti projekta (jedan chovek, jedna ideja) nisam dauzenbergu vadila budjelar iz zadnjeg dzepa.

#8 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 22 July 2003 - 16:36

stvarno, 2 virtuelna miliona na stranu - shta bi mogli da uchinite za srbiju, makar i u slobodnom vremenu?

#9 mightygears

mightygears
  • Members
  • 264 posts

Posted 22 July 2003 - 19:16

:lol:

Kada bi imao vere u buducnost Srbije,kao sto je nemam,verovatno bi pare ulozio u nesto profitabilno.Kao sto sam i rekao na pocetku...Studio za kompijuterske igre,animaciju,dizajn i tome slicno bi bio verovatno dobra investicija jer bi se relativno brzo isplatio.Verovao bih da mladi ljudi imaju i zelje i volje da uloze svoj potencijal u nesto kreativno sto bi se moglo plasirati na svetskom trzistu.Od velikih projekata kao na primer secerana,celicana i tome slicno bi u startu odustao jer nema sanse da ta prica upali.Kao i od osnivanja ne vladinih organizacija za jedakost i ravnopravnost i mir i pomirenje... :lol: No kako u bajke vise neverujem,zavrsicu ovde..A evo par predloga koji bi tu mogli da upale sobzirom na mentalitet i celokupno raspolozenje plebsa:
1.Jedna nuklerana bojeva glava,polovno od Severne Koreje,200 grama kafe i boks cigara.Onda sa tom bojevom glavom uplasimo NATO i vratimo se na Kosovo i tu pijemo fuka i pusimo.
2.Dizajn studio koji bi pravio zlatne bejzbol krsteve koji bi se potom prodavali Otachastvenujeschebogoljubstvejuschemserbskonebeskijem pokretu da lomi kicmu homoseksualcima i strancima koji dodju da zagadjuju Srbiju i Serbski duhs,svojim prisustvom i recima...
3.Arhiv za evidenciju svih koji nisu pravoslavni i koji ne ljube cirilicu u slobodnom vremenu.Cisto da se nadje za zlu trebalo...
4.Za izgradnju 20 metara visoke i zlatom optocene statue Ljotica koji se glri sa vladikom Nikolajem..

Eto toliko od mene.
Zbogom Srbijo,zbogom

#10 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 22 July 2003 - 19:37

Dragi moji emigranti, da ne bijete mnogo glavu, ja ću kao iskusni domorodac da vam dam jedan savet gde da uložite vaš kapital.

Jedna reč: kafana :lol:

Može i kafić, klub, pivnica, već prema afinitetu. Nema šanse da vam propadne biznis (jedino u slučaju da dajete na crtu ) :lol:

#11 Junior Bonner

Junior Bonner
  • Members
  • 1,146 posts

Posted 23 July 2003 - 08:36

Од Европске Уније паре не бих ни узимао, јер знам да бих кад-тад морао крваво да их вратим.

Dragi moji emigranti, da ne bijete mnogo glavu, ja ću kao iskusni domorodac da vam dam jedan savet gde da uložite vaš kapital.
Jedna reč: kafana

Jel vam sad jasno?!

Stavite tih 2 miliona u banku i orocite na 50 godina ...

#12 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 23 July 2003 - 09:03

nisam pitala za biznizs ideju, nego zaprojekat podrshke & pomoci srbiji - znachi, sa rezultatom koji ce da ima shiru vrednost od punog novchanika...

osecam se neshvacenom...

#13 Braca

Braca
  • Members
  • 2,509 posts

Posted 23 July 2003 - 12:44

yenta :

nisam pitala za biznizs ideju, nego zaprojekat podrshke & pomoci srbiji - znachi, sa rezultatom koji ce da ima shiru vrednost od punog novchanika...

osecam se neshvacenom...


Razumem da se osecas neshvacenom, ali i ovi retki odgovori, iako naizgled van teme, su dosta simptomaticni. Sa takvim ili slicnim razmisljanjima bi se i susretala da pokusas da pokrenes neki projekat : neki bi se cudili kako da od neke hipoteticne love ne obezbedis prvo sebi stan i auto, a za projekat ako nesto pretekne; drugi bi bili ubedjeni da "projekat" mora apsolutno da donese neku zaradu, i to sto brze i sto vise; treci bi se podsmevali i pravili viceve itd.

A evo da pokusam ja da odgovorim : privatizacija, socijala kao neophodni uslovi i obrazovanje, na koje bih usmerio projekat.

Privatizacija : sve neprofitabilne gigante tipa Zastava ili prodati ako je ikako moguce ili jednostavno zatvoriti (stecaj). Parama od prodaje obezbediti socijalu.

Socijala : svim nezaposlenima (sadasnjim i onima koji bi to postali realizacijom prve tacke) obezbediti striktni minimum, za pocetak tek toliko da ne umru od gladi.

Obrazovanje : svim zainteresovanima, znaci i onima na socijali koji hoce nesto vise da postignu od pukog prezivljavanja, omoguciti maksimalno moguce obrazovanje, shodno njihvim interesovanjima i mogucnostima.

Edited by Braca, 23 July 2003 - 12:45.


#14 natasha

natasha
  • Banned
  • 3,104 posts

Posted 23 July 2003 - 12:50

Ja bih sve pare ulozila u policiju i sudstvo da rese finansijski kriminal i pozatvaraju Marjanovica i slobisticke profitere, pa bih onda proglasila godinu nultu-krv, znoj i suze.

Edited by natasha, 23 July 2003 - 12:51.


#15 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 23 July 2003 - 12:58

nisam pitala za biznizs ideju, nego zaprojekat podrshke & pomoci srbiji - znachi, sa rezultatom koji ce da ima shiru vrednost od punog novchanika...

osecam se neshvacenom...

Kafanu sam preporučio kao sigurno ulaganje :lol: Ako ste spremni na rizik, hm...
U tom slučaju preporučujem dve opcije:
- Poljoprivreda, recimo otvoriti agenciju za razvoj poljoprivrede i trogvinu, i u okviru nje obrazovni centar, povezati poljoprivrednike sa stranim kompanijama tj. omogućiti izvoz domaćih proizvoda, predstaviti domaćim ljudima strana iskustva, nove proizvode, tehniku i tehnologoju. Najbolja lokacija - Šumadija.
- Informatika, ista priča kao i za poljoprivredu, s tim što ovo zahteva manje ulaganja i brže se isplati. Napraviš obrazovni centar, napraviš izbor od ljudi koji imaju neko iskustvo (raspišeš konkurs pa izabereš najbolje), dovedeš predavače za recimo Javu ili .net. Omogućiš im bepslatno obrazovanje sa obaveznim ugovorom da rad za matičnu kuću bar 2 godine. Najbolja lokacija - Beograd, Novi Sad.

U svakom slučaju mislim da su poljoprivreda i informatika najbolje opcije za Srbiju, za koje imamo realne potencijale, a ne traže prevelika ulaganja,