Jump to content

Photo

Uslovi života koka nosilja

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 April 2012 - 10:40

Ovaj post je mali eksperiment iz empatije. Pretpostavite da čitav svoj život morate provesti u jednom sanduku u kome ležite. Sa prednje strane je otvor za glavu, sa donje rešetke kroz koju ispadaju fekalije. Nikada se nećete pokrenuti, nikada izaći iz ovog laveza iako imate snažan nagon za trčanjem i kretanjem.

Ovo je sudbina koka nosilja na tzv modernim farmama. Iako je poslednjih godina ovakav uzgoj zabranjen u pojedinim EU zemljama, on je i dalje dominantan u svetu, a da ne govorimo, na farmama srpskih „kapitalista“.

Jadne kokoške čitav svoj život prožive u kavezu formata A4. Pomislite, to je format sveske A4... Jedno biče koje voli da trči. Zamislite količinu bolesti i frustracije u tom biću. Pa i u jajima koje jedemo.

Zamolio bih vas da jaja kupujete kod malih proizvodjača, iako su skuplja, da ne kupujete kod „farmera“ nego kod seljaka. Ali kako da budemo sigurni? Na pijacama se takodje masovno preprodaju jaja iz savremenih farmi? Kapitaliyam uvek uništava male proiyvodjače, a EU subvencije idu velikima...

Kako protiv ovog stanja i politike?

#2 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 15:41

Konzumiramo free run jaja Posted Image
"Free Run eggs are produced by hens that are free to roam in wide open concept barns equipped with nests. Our hens are fed a multi-grain feed that is manufactured to our specifications. The eggs are laid in a clean nest, ensuring the cleanest possible product. A monitoring system is in place to ensure that only eggs produced by our free-run flocks are packed in free run cartons."

#3 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 April 2012 - 17:22

a gde da ih kupim?

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 April 2012 - 17:33

a gde da ih kupim?

Mozes da se preselis u kucu, sa okucnicom i da sam uzgajas kokoske, zar ne? Nije li to logicno, uzimajuci u obzir tvoje zalaganje za jednostavan zivot itd?

#5 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 18:53

a gde da ih kupim?

a gde zivis ?

#6 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 15 April 2012 - 19:13

sada sam u Beogradu. Dok sam ziveo u Holandiji kupovao sam free run jaja, ali u Srbiji toga nema.

poceo sam da trazim kucu sa okucnicom, ali je mnogo daleko od mog posla.

#7 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 15 April 2012 - 19:16

Da nisu to ono što prodaju kao "organska jaja"? Pre 2-3 godine je jedno takvo jaje koštalo 40 dinara :blink:

#8 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 20:24

Ok sta se ovde desava?Ovo nisam ja postirala , znaci neko mi je haknuo nalog pa postira u moje ime
"
  • Group:Members
<br class="clear" style="clear: both; ">Warn Status

Posted 15 April 2012 - 18:53

Neki jako dobar link za NYK-MIA ? Posted Image

#9 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 April 2012 - 20:52

Mozes da se preselis u kucu, sa okucnicom i da sam uzgajas kokoske, zar ne? Nije li to logicno, uzimajuci u obzir tvoje zalaganje za jednostavan zivot itd?

ah, gotovo me rasplakao sa opisom jadnih koka. znamo mi svi da je to industrija i da te koke zive stvarno u nehumanim uslovima. i da je jadna slika kad ih onako stijesnjenje vidis. ali vidi. ta free run jaja, hranjena kukuruzom npr, jer stoji na ambalazi slika takvih koka i neke ''garancije'' da su hranjene ''iz ruke'' prirodnom hranom, kojekakva ''bioloska'', ''omega 3'' jaja, etc, etc su uglavnom skuplja za 50-ak euro centi za skoljku od 10 kom. e sad zamisli jednu porodicu sa npr troje djece gdje ljudi sjednu, papir, olovku, digitron uzmu u ruke i fali im kako god okrenu i izracunaju jebenih 100€. i skontaju bioloska jaja prekrizi. idi u ALDI i kupi neka ''smrdljiva'' od koka jadnica jer racunica ne izlazi. sta ljudi drugo da rade? ushtine malo tamo, malo vamo da nekako izguraju mjesec dana. taman u svoj muci sastavljanja kraja sa krajem misle na ''stijesnjene'' poluocerupane koke. dobro bi to bilo kad bi svi ljudi mogli poslusati razne sapunare i zivjeti samo od zdrave i ''humane'' hrane, dok mnogi bilo koja jaja mogu samo sanjati.

Edited by Rotterdamac, 15 April 2012 - 20:54.

#10 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 21:05

Moja koleginica je odrasla na farmi a otac, majka i brat joj jos uvek tamo zive. Jedno vreme sam od njih kupovala jaja. Sada mi je koleginica na porodiljskom bolovanju pa se redje vidjamo , ali cujemo se . Kaze njen stariji sincic koji sada ima nekih dve i po godinica ide redovno kod babe i dede i naucio je kako da trazi sa dedom gnezda i skuplja jaja. Isto kao ja kad sam bila mala Posted Image. Curke su malo zeznute po tom pitanju, one traze vrzine i medje da u njima snesu jaje. Njih sam morala da pratim da vidim gde ce da snesu. Rotte jesi li ti si uvek tako ljut i mrzis ceo svet ili si samo danas ustao na levu nogu ? PS : Ova free run jaja koja kupujem imaju istu cenu ako i sva druga , ima doduse nesto jeftinijih ali ima i skupljih.

#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 April 2012 - 21:15

Moja koleginica je odrasla na farmi a otac, majka i brat joj jos uvek tamo zive. Jedno vreme sam od njih kupovala jaja. Sada mi je koleginica na porodiljskom bolovanju pa se redje vidjamo , ali cujemo se . Kaze njen stariji sincic koji sada ima nekih dve i po godinica ide redovno kod babe i dede i naucio je kako da trazi sa dedom gnezda i skuplja jaja. Isto kao ja kad sam bila mala Posted Image. Curke su malo zeznute po tom pitanju, one traze vrzine i medje da u njima snesu jaje. Njih sam morala da pratim da vidim gde ce da snesu. Rotte jesi li ti si uvek tako ljut i mrzis ceo svet ili si samo danas ustao na levu nogu ? PS : Ova free run jaja koja kupujem imaju istu cenu ako i sva druga , ima doduse nesto jeftinijih ali ima i skupljih.

oho, pa vi mlada damo i misli chitate? :) ne, rott ne mrzi, naprotiv, voli ljude. ili ih jednostavno ''zaobilazi''. samo je rott svaki dan u kontaktu sa ljudma koji bas i ne mogu prisutiti sebi free run jaja. ja licno ih kupujem, ali znam porodica koje ih nikad ne kupuju. mnogo. i samo sam to oprichao. i da, mrzim glupost, to da.

#12 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 15 April 2012 - 21:18

Koliko sam jaja danas pojeo, vise kokoskama u oci necu pogledati ! Posted Image

"Nehumani uslovi" za zivotinje ? WTF ? ? ?

#13 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 21:27

oho, pa vi mlada damo i misli chitate? :) ne, rott ne mrzi, naprotiv, voli ljude. ili ih jednostavno ''zaobilazi''. samo je rott svaki dan u kontaktu sa ljudma koji bas i ne mogu prisutiti sebi free run jaja. ja licno ih kupujem, ali znam porodica koje ih nikad ne kupuju. mnogo. i samo sam to oprichao. i da, mrzim glupost, to da.

Ima na svetu porodica koje bukvalno umiru od gladi. Citave drzave zapravo, pune decice sa velikim stomacicima, jer su gladni i bolesni. Imam kolegu koji radi u jednoj africkoj drzavi u izbeglickom kampu. Jedan takav covek koji je stavio na stranu sve i otisao da zivi u nezamislivim uslovima pokusavajuci da napravi makar malu promenu u necijem zivotu mi ne bi rec rekao za free run jaja, ali ti se se nasao "pametan" da mi pricas o ljudskoj gluposti. Relativizujes stvari Rotte do banalnosti. Rotte ajde nemoj da placas mesec dana internet pa kupi toj decici sto ih znas free run jaja.

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 April 2012 - 21:37

Ima na svetu porodica koje bukvalno umiru od gladi. Citave drzave zapravo, pune decice sa velikim stomacicima, jer su gladni i bolesni. Imam kolegu koji radi u jednoj africkoj drzavi u izbeglickom kampu. Jedan takav covek koji je stavio na stranu sve i otisao da zivi u nezamislivim uslovima pokusavajuci da napravi makar malu promenu u necijem zivotu mi ne bi rec rekao za free run jaja, ali ti se se nasao "pametan" da mi pricas o ljudskoj gluposti. Relativizujes stvari Rotte do banalnosti. Rotte ajde nemoj da placas mesec dana internet pa kupi toj decici sto ih znas free run jaja.

hajde da mi ovdje prekinemo ovaj ping-pong, jer se ocito ne kontamo. to koliko ja pomazem i koga nije za javno hvalisanje, a te savjete oko neplacanja interneta mjesec dana ostavi za druge.

#15 kupina

kupina
  • Members
  • 246 posts

Posted 15 April 2012 - 21:46

hajde da mi ovdje prekinemo ovaj ping-pong, jer se ocito ne kontamo. to koliko ja pomazem i koga nije za javno hvalisanje, a te savjete oko neplacanja interneta mjesec dana ostavi za druge.

Pa zasto sta bi ti falilo, manje bi ping pongovao, a posto si toliko zabrinut za te sto ne mogu da kupe free run jaja eto prilike da pomognes i to realno , first hand. Nema lazi, nema prevare . Otherwise you're just a hypocrite *.
hypocrite - A person who professes certain ideals, but fails to live up to them.