Jump to content


Photo

Nacionalna mrznja na B92, part II


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Gandalf

Gandalf
  • Members
  • 7,553 posts

Posted 18 July 2003 - 13:47

Neprijatna iznenađenja vrebaju odasvud, tamo gde se najmanje očekuju, valjda su zato iznenađenja i neprijatna. Četvrtkom se na beogradskom radiju B92 čitaju zanimljivosti iz novina, u emisiji "Šuškanje". Jedna od zanimljivosti juče je bio napis o podacima iz poslednjeg popisa stanovništva. Ko se ranije nije informisao, mogao je da sazna da u Beogradu živi 19 hiljada Roma, 21 hiljada Crnogoraca i 22 hiljade Jugoslovena.
- To su oni nesrećnici (Jugosloveni) koji ne znaju ko su. Oni iz mešovitih brakova. Titoidi - izgovorio je jedan od voditelja Miško Bilbija, urednik u RTV B92.
Jugosloveni, definitivno, jesu nesrećnici. Izgubili su državu u kojoj su rošđeni, mnogi od njih sigurno i mnogo više. Ali sigurno nisu "nesrećnici" na naćin koji to podrazumeva ulični žargon. Da li mešoviti brak podrazumeva da je neko nesrećnik ili nesrećnica. I da li je uzrok njegove nesreće baš taj biografski detalj.
A zašto neko ko se izjašnjava kao Jugosloven ne zna ko je. Da li to zavisi jedino od izjašnjavanja na popisu, ili je to izjašnjavanje ključno za nečiji identitet. Retoričko je pitanje i da li smo na "Šuškanju" čuli ono što se jezikom krivičara naziva izazivanjem verske i nacionalne mržnje.
Opet pitanje, zašto su oni koji se izjašnjavaju kao Jugosloveni "titoidi". Mnogima od njih ne bi smetalo da ih se povezuje sa Josipom Brozom, naravno, ne u pežorativnom kontekstu. Konačno, za Titova vakta za ovakve se uvrede išlo na robiju. Preciznije, nikom nije padalo na pamet da ih izrekne u radio emisiji. A i deca su vaspitavana da poštuju tuđe specifičnosti, one nacionalne pogotovu.
U svakom zlu i ponešto dobro. Crnogorci i Romi ovoga puta su dobro prošli. Za razliku od jednog prošlogodišnjeg izdanja humorističke emisije "Porodični jutarnji vikend magazin, samo četvrtkom," radija 92. u kojem je učesnik u jednoj dramskoj avanturi bio ucveljen što ga je napustila devojka i otišla sa Romom (ne sa fudbalskim klubom, pojasnio je mladić koji misli da je to duhovito).
Da li je reč o iznenađenjima, ili deo kuće od koje se najmanje očekuju ovakvi ispadi nema osećaj čak ni za politički korektan govor.
Nije kasno za izvinjenje.

Bojan Tončić


http://www.danas.co..../terazije1.html

Edited by Gandalf, 18 July 2003 - 13:50.


#2 Rajo

Rajo
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 18 July 2003 - 14:59

Hvala Gandalf na interesantnom clanku. Otkud nacionalna netolerantnost (da ne kazem mrznja) na mediju ko sto je B92? Otkud toliko zajedljivih komentara na racun Crne Gore i Crnogoraca kad god se pojavi neka vijest o Crnoj Gori na B92 (provjerite - uvjericete se)? Ne mislim na izvjestavanje B92, koje je korektno, nego na komentare citalaca. Ta vijest da u Beogradu zivi 21.000 Crnogoraca me je malo iznenadila, jer sam bio siguran da ih je nekoliko puta vise. Ali kad se cuje sto se o Crnogorcima misli u Srbiji, nije cudo da se neki ljudi, koji su se nekad deklarisali kao Crnogorci, sada distanciraju od te (u Srbiji) omrazene nacije. U cemu je to problem da Srbi svakom nadjose manu i svi pobjegose od njih?

#3 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 20 July 2003 - 10:22

- To su oni nesrećnici (Jugosloveni) koji ne znaju ko su. Oni iz mešovitih brakova. Titoidi - izgovorio je jedan od voditelja Miško Bilbija, urednik u RTV B92.

to shto je ovo rasizam, manje vishe -da su jugosloveni poshtedjeni toga, osecala bih se da ne pripadam, nego je i odraz gluposti tipa, i shto je i gore - odsustva humora, a to je ono shto zabrinjava - kako da budesh vodeca stanica sa glupim voditeljima i urednicima?

ja sam jugoslovenka, chistokrvna, i sa poreklom.
prababa mi je iz meshovitog braka, deda (rodjen pre 110 godina) mi je iz meshovitog braka, ja sam iz meshovitog braka, dete mi je iz meshovitog braka - dakle - chistokrvni meshanac - mixeta.
u prodici takodje imam skoro sve domace vere - od bogumilske, preko pravoslavne i katolichke, do muslimanske. jevrejske i cincarske krvi ne bih rekla da imam, ako imam nije se zapamtilo, i poshto sam i juznoslovenski plava, mozda imam neku eshkenazi kap...



prvi put sam se lichno susrela sa diskriminacijom josh na fakultetu, u vreme kad je pochelo da se srbuje po beogradu (nozevi i memorandumi), na upisu godine mi je u sekreterijatu u formular zvirnuo profesor m.a. i rekao mi upravo u gornjem stilu - kao da sam jadna i glupa - "shta ce ti to - jugosloveni - pa ta nacionalnost ne postoji..." koji dziber, mislila sam tada...

nudili su mi da se opredelim - dza ili bu - da budu nachisto samnom - da li sam nasha ili njihova. svi redom - ne samo jedna od zastupljenih nacija u porodici mi - proshla sam jugoslovenski dril - kako drugachije, kad si jugosloven? tada mi je postalo jasno da, ako bi trebalo, znachi da mogu da izaberem, da je jedini krterijum - kako se osecash. to je bilo malo heavy - otkriti da te zale zato shto osecash tako kao shto osecash. pri tome se spremaju da ti iskomadaju zemlju - makar da krenu da je paraju, polako i pazljivo, ako im je toliko stalo da se odvoje - jok - mirishe na krv.

sledece godine sam napravila sitan skandal, kad sam upisala da mi je nacionalnost mongolska. ( to su shvatili kao da se podsmevam srpskoj naciji, shto naravno nisam imala pravo, jer nisam (chista) srpkinja ) nije mi palo na pamet - naprotiv, podsmevala sam se svojoj nepotrebnoj jugoslovenskoj naciji.



razne jugoslovenske nacije jedna drugu mrze, a moju - nogiraju i negiraju. kao jugoslovenka, mogu da se slikam na teritoriji bivshe jugoslavije, valjda to tako ide - dok jednom ne smrkne drugom ne svane. moj nacionalni problem je manji od zivotnih problema drugih grupa, tako da nije samosazaljenje u pitanju.

da jugosloveni, ta prezrena sorta, naprave paradu u beogradu, ne bi ih tukli ko homose, nego ih ne bi primetili...


a urednik je stvarno inventivan kao shto je i lep - kako mu dodje zenski rod - da li sam ja titoida?

#4 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 20 July 2003 - 22:01

Hey Yenta,

I moja prica je slicna. Zaprepascen sam da u Beogradu nema vise Jugoslovena... Ipak, cini mi se da je dvadesetak hiljada dovoljno da se proglasimo za nacionalnu manjinu sa svim pripadajucim pravima: skola na maternjem jeziku, sudstvo i mediji... :lol:

Ovakav komentar stvarno nisam ocekivao na B92. Pogodio me je i rastuzio...

Nedavno sam se nasao na zurci sa nekakvim SFRJ drustvom. Tu su uleteli i neki tamburasi, pa se sve zavrsilo grljenjem i promuklim pevanjem: Od Vardara pa do Triglava...

Mmmmm, to je bila drzava...

#5 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 21 July 2003 - 23:50

idi bre chandra, ocesh da kazesh da nas ima vishe nego homosa? :lol: to samo potvrdjuje da beogradjani nisu nacionalisti - ako su se toliko meshano kresali, osim ako to nisu radili po partijskom zadatku, ili za poene...

#6 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 22 July 2003 - 00:11

Ne mogu da povežem nacionalnu mržnju i neumesne šale ili neprikladne komentare. Svako ima pravo na svoje mišljenje, i na svoj stil humora. Nisam primetio nikakvu mržnju u ovim citiranim izjavama.

#7 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 22 July 2003 - 13:00

nisi imao shta da primetish, to se autor topica malo zaneo - ne radi se o mrznji, nego o prostom preziru.

#8 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 26 July 2003 - 00:20

idi bre chandra, ocesh da kazesh da nas ima vishe nego homosa? :lol:

Sorry, ali kakve veze "homosi" imaju sa jugoslovenima?

Hocu da kazem samo da je u Beogradu pre 20 godina zivelo j....ih 1500000 jugoslovena, a da sad svi mogu da stanu na jednu tribinu fudbalskog stadiona. Hocu da kazem i da prema poslednjem popisu u Srbiji ima manje od 0.5% ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, a pre dvadeset godina se svima zivo fuckalo za crkvu (i nemojte da mi neko pomene kako je bio religiozan i pre dvadeset godina, ali se to tad nije smelo, pa ga je baka krisom vodila u crkvu!!!). I hocu da kazem i to da su svi ti koji su otkrili svoj davno zaboravljeni nacionalni identit, i naprasno postali religiozni i verni novim kapitalistickim ikonama, definitivno NESRECNICI KOJI NE ZNAJU KO SU.

#9 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 26 July 2003 - 00:25

Ne mogu da povežem nacionalnu mržnju i neumesne šale ili neprikladne komentare. Svako ima pravo na svoje mišljenje, i na svoj stil humora. Nisam primetio nikakvu mržnju u ovim citiranim izjavama.

Mislim da je jedino problem sto ti jugoslovene ne smatras nacijom, pa ne shvatas da se i oni mogu osetiti ugrozeno usled govora "nacionalne mrznje". A pravo na sopstveno misljenje ne znaci i pravo na javno iznosenje sopstvenog misljenja ukoliko to nekoga vredja (po nacionalnoj ili bilo kojoj drugoj osnovi).

#10 yenta

yenta
  • Members
  • 322 posts

Posted 26 July 2003 - 11:55

Sorry, ali kakve veze "homosi" imaju sa jugoslovenima?

Hocu da kazem samo da je u Beogradu pre 20 godina zivelo j....ih 1500000 jugoslovena, a da sad svi mogu da stanu na jednu tribinu fudbalskog stadiona. Hocu da kazem i da prema poslednjem popisu u Srbiji ima manje od 0.5% ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, a pre dvadeset godina se svima zivo fuckalo za crkvu (i nemojte da mi neko pomene kako je bio religiozan i pre dvadeset godina, ali se to tad nije smelo, pa ga je baka krisom vodila u crkvu!!!). I hocu da kazem i to da su svi ti koji su otkrili svoj davno zaboravljeni nacionalni identit, i naprasno postali religiozni i verni novim kapitalistickim ikonama, definitivno NESRECNICI KOJI NE ZNAJU KO SU.

ma nemaju veze, nego ko rachunam ako izadjemo da paradiramo ocemo li degenek da fasujemo? (pazi ove ex yu izraze) B)

nece niko da ti kaze da je krishom ishao u crkvu, znam nekolicinu koji su od detinjstva ishli u crkvu, religiozni, i takve im porodice. da li su imali neke neprijatnosti ranije, verovatno, ali poslednjih 25 godina ne znam za nekoga da je imao frku zato shto je religiozan.

#11 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 28 July 2003 - 01:11

U svakom zlu i ponešto dobro. Crnogorci i Romi ovoga puta su dobro prošli. Za razliku od jednog prošlogodišnjeg izdanja humorističke emisije "Porodični jutarnji vikend magazin, samo četvrtkom," radija 92. u kojem je učesnik u jednoj dramskoj avanturi bio ucveljen što ga je napustila devojka i otišla sa Romom (ne sa fudbalskim klubom, pojasnio je mladić koji misli da je to duhovito).


???

Ovo nije mrznja, ovo je fora.

#12 chandra

chandra
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 29 July 2003 - 10:27

Glupa fora. A i fora moze biti inspirisana mrznjom. Ipak, slazem se da je u ovom slucaju "fora" pre posledica nedostatka pameti, duhovitosti, stila, vaspitanja... (a to sve zajedno proizvodi mrznju...)

#13 AntiMaterija

AntiMaterija
  • Members
  • 299 posts

Posted 29 July 2003 - 11:36

Hocu da kazem samo da je u Beogradu pre 20 godina zivelo j....ih 1500000 jugoslovena, a da sad svi mogu da stanu na jednu tribinu fudbalskog stadiona. Hocu da kazem i da prema poslednjem popisu u Srbiji ima manje od 0.5% ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, a pre dvadeset godina se svima zivo fuckalo za crkvu (i nemojte da mi neko pomene kako je bio religiozan i pre dvadeset godina, ali se to tad nije smelo, pa ga je baka krisom vodila u crkvu!!!). I hocu da kazem i to da su svi ti koji su otkrili svoj davno zaboravljeni nacionalni identit, i naprasno postali religiozni i verni novim kapitalistickim ikonama, definitivno NESRECNICI KOJI NE ZNAJU KO SU.

To izjašnjavanje na popisu nema veze. Svako ko za nacionalnost kaže Srbin za veru kaže da je pravoslavna, čak i ako nikad nije otišao u crkvu. Ja mislim da je to velika gupost, stvara se lažna slika. Lično znam dosta ljudi koje su se tako izjasnili, a fakat su ateisti. Neki se tako izjasne "reda radi", a neki zbog toga što im se naprasno povratila vera. Siguran sam da je broj ateista mnogo veći, takav utisak imam bar u mom okruženju (recimo da 20% ljudi koje poznajem priznaju da su ateisti, ali dosta njih ipak ide u crkvu zbog roditelja, bračnog druga i sl i na popisu se izjasne kao pravoslavni). Ali ubedljivo najgora ekipa su ljudi koji su počeli da slave slavu negde početkom 90tih. Sa sve Slobinom slikom pored ikone s kandilom. Čak i meni, koji sam u smislu klasičnih religija ateista, pripadne muka kad vidim tako nešto. Jadna crkva s takvim vernicima.

Nemoj da mešaš nacionalnu pripadnost i veru. Ja se nikad nisam doživljavao kao Jugosloven, zato što u vreme kada sam počeo da shvatam šta je šta, SFRJ je već bila na samrti. Ali nikad nisam bio lažni vernik i novopečeni pravoslavac.

#14 moke

moke
  • Members
  • 2,958 posts

Posted 29 July 2003 - 15:24

Glupa fora. A i fora moze biti inspirisana mrznjom. Ipak, slazem se da je u ovom slucaju "fora" pre posledica nedostatka pameti, duhovitosti, stila, vaspitanja... (a to sve zajedno proizvodi mrznju...)

Meni fora nije glupa, doduse, ja ukljucim Brakusa i smejem se dva sata i ne razmisljam. Ali znam da Brakus ne misli lose i netolerantno. Ona opaska kod mene ne proizvodi mrznju prema Romima, ja im i inace uvek dam par dinara. Ups.

#15 tanjajedaska

tanjajedaska
  • Banned
  • 920 posts

Posted 02 August 2003 - 22:36

Onaj što se ruga Jugoslovenima kao "Titoidima", jeste Miško Bilbija.
On je degenerik i serator. Plitkoumna landara koja hoće da bude duhovita.
Zato ne treba dizati prašinu, jer taj som ima isto toliko razvijen mozak kao i Srđan Anđelić - znači sankcijska torta sa lešnicima, komada dva.
To što dva morona Anđelić (neće valjda i on da dobije neki topik) i Bilbija Leblebija seru, treba da zabrine kao i trbuhozborstvo čiuvave.
Ali otmena ironija Jugoslovena osvežava i ne goji! :lol: