Jump to content


Photo
- - - - -

Fakulteti u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
156 replies to this topic

#61 Al Farouq Aminu

Al Farouq Aminu
  • Members
  • 338 posts

Posted 15 May 2012 - 08:32

Onda imas priliku da vrlo lako sledece godine budes na budzetu, tako sto skupis 48 bodova od 60. Ukoliko ni to ne mozes, onda drzava ni ne treba da te finansira.

Naravno, ne zelim da kazem da je nas sistem dobar, da ministarstvo radi dobar posao.. ali uvek treba poci od sebe.


Gledaj lako je to reci,da se razumemo decko nema para nije bogat, decko se muci ko niko ide radi po omladinskim da bi mogao da plati skolarinu radi za 800dinara 8 sati i ima za ucenje svega 2 sata + putuje iz lazarevca, da li ti misli da je to bas olaka situacija.... Nije svee tako danas lako lako je reci upadnes na budzet sledece godine, lako je ako te mama i tata izdrzavaju

#62 Bokan

Bokan
  • Members
  • 133 posts

Posted 15 May 2012 - 08:55

Nije ni 48 bodova dovoljno za prelaz na budžet. Moja komšinica je na FON-u, prvu godinu je bila samofinansirajuća, položila sve ispite, imala gomilu bodova i jedva upala na budžet. I za drugu godinu (i sve ostale) postoji kvota budžetskih studenata, tako da ni mnogo više bodova i svi položeni ispiti nisu garant za prelazak na budžet. Ako grešim neka me neko ispravi.
Ovo prenosim kako mi je ona prenela, odavno sam ja završio studiranje.

#63 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 May 2012 - 09:33

Nije ni 48 bodova dovoljno za prelaz na budžet. Moja komšinica je na FON-u, prvu godinu je bila samofinansirajuća, položila sve ispite, imala gomilu bodova i jedva upala na budžet. I za drugu godinu (i sve ostale) postoji kvota budžetskih studenata, tako da ni mnogo više bodova i svi položeni ispiti nisu garant za prelazak na budžet. Ako grešim neka me neko ispravi.
Ovo prenosim kako mi je ona prenela, odavno sam ja završio studiranje.


Ako bi se strogo drzali bolonjskih principa sa samo 48 bodova se ne upisuje naredna godina (nema prenosenja ispita).

#64 Al Farouq Aminu

Al Farouq Aminu
  • Members
  • 338 posts

Posted 15 May 2012 - 10:23

Ma bre skolovanje po pravilu treba biti besplatno da se razumemo kao sto je nekada bilo ili da se placa ali da budu umerene cene a ne ovo mislim ljudi odakle???
na ekonomskom gde sam i ja ako ne polozis ispit iz 3 pokusaja sledeci se placa 1500 da li je to normalno??? a normalno je to da nas jebu kao majmune

#65 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 15 May 2012 - 10:38

Ma bre skolovanje po pravilu treba biti besplatno da se razumemo kao sto je nekada bilo ili da se placa ali da budu umerene cene a ne ovo mislim ljudi odakle???
na ekonomskom gde sam i ja ako ne polozis ispit iz 3 pokusaja sledeci se placa 1500 da li je to normalno??? a normalno je to da nas jebu kao majmune


A da li je normalno da ne polozis ispit iz 3 pokusaja?

#66 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 15 May 2012 - 13:46

Nije ni 48 bodova dovoljno za prelaz na budžet. Moja komšinica je na FON-u, prvu godinu je bila samofinansirajuća, položila sve ispite, imala gomilu bodova i jedva upala na budžet. I za drugu godinu (i sve ostale) postoji kvota budžetskih studenata, tako da ni mnogo više bodova i svi položeni ispiti nisu garant za prelazak na budžet. Ako grešim neka me neko ispravi.
Ovo prenosim kako mi je ona prenela, odavno sam ja završio studiranje.


Komsinica te laze ili se niste razumeli. Tacno je da postoji kvota (koja se svake godine uvecava za 10-20% u odnosu na prethodnu) i da teorijski 48 bodova nije dovoljno za budzet. Medjutim, svi koji su imali 48, a ostajali ispod crte za budzet, posle brojnih strajkova, finansirani su od strane drzave, iako su se vodili kao samofinansirajuci. 2007. godine je za budzet bilo potrebno 42 boda.

Na ekonomiji / pravima, svako ko sakupi dovoljan broj bodova prelazi na budzet (42, kasnije 48, uskoro to valjda treba da se poveca na 54). Postoje i drugaciji primeri, ali ih je znatno, znatno manje, gde studenti i sa 60 bodova ne uspevaju da predju na budzet (znam za arhitektonski i primenjene umetnosti)

Sto se tice studenata koji su na ivici egzistencije, ja znam primer devojke koje je pisala molbu fakultetu (pravnom), objasnivsi svoju situaciju i trazeci da joj se skolarina umanji. Izasli su joj u susret i smanjili skolarinu za nekoliko desetina procenata.

#67 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 15 May 2012 - 13:49

Ma bre skolovanje po pravilu treba biti besplatno da se razumemo kao sto je nekada bilo ili da se placa ali da budu umerene cene a ne ovo mislim ljudi odakle???
na ekonomskom gde sam i ja ako ne polozis ispit iz 3 pokusaja sledeci se placa 1500 da li je to normalno??? a normalno je to da nas jebu kao majmune


Druze, ja sam zavrsio ekonomski, mozes li da mi kazes koji to ispit nisi uspeo da polozis iz 3 puta? Iskreno, sa takvim pravopisom, i ja bih te obarao. I da, nista lakse nego biti na budzetu na Ekonomskom fakultetu.

Edited by medobrundo, 15 May 2012 - 13:50.


#68 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 May 2012 - 13:51

Komsinica te laze ili se niste razumeli. Tacno je da postoji kvota (koja se svake godine uvecava za 10-20% u odnosu na prethodnu) i da teorijski 48 bodova nije dovoljno za budzet. Medjutim, svi koji su imali 48, a ostajali ispod crte za budzet, posle brojnih strajkova, finansirani su od strane drzave, iako su se vodili kao samofinansirajuci. 2007. godine je za budzet bilo potrebno 42 boda.

Na ekonomiji / pravima, svako ko sakupi dovoljan broj bodova prelazi na budzet (42, kasnije 48, uskoro to valjda treba da se poveca na 54). Postoje i drugaciji primeri, ali ih je znatno, znatno manje, gde studenti i sa 60 bodova ne uspevaju da predju na budzet (znam za arhitektonski i primenjene umetnosti)

Sto se tice studenata koji su na ivici egzistencije, ja znam primer devojke koje je pisala molbu fakultetu (pravnom), objasnivsi svoju situaciju i trazeci da joj se skolarina umanji. Izasli su joj u susret i smanjili skolarinu za nekoliko desetina procenata.


Ja bih samo dodao (ponovio), da bi prema izvornim bolonjskim pravilima svi koji osvoje manje od 60 poena trebali da padnu godinu, a ne da razmisljaju o budzetu.Taj koncept da se moze upisati naredna godina sa manje od 60 poena, je primenjen kod nas u "prelaznom periodu", samo sto se taj "prelazni period" nesto mnogo rastegao.

Edited by tomas.hokenberi, 15 May 2012 - 13:52.


#69 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 15 May 2012 - 13:56

Ja bih samo dodao (ponovio), da bi prema izvornim bolonjskim pravilima svi koji osvoje manje od 60 poena trebali da padnu godinu, a ne da razmisljaju o budzetu.


Ok, ja samo pricam kako jeste :) Iskreno, ne slazem se sa tim padanje godine ukoliko ne skupis 60 bodova. Sta da radi neko ko je skupio 54, ostao mu jedan ispit? Celu sledecu godinu da ne radi nista, a zadatak mu je da polozi jedan ispit.

Isto tako je paradoks da drzava finansira svakog ko skupi 48 bodova. Matematicki gledano, drzava finansira studente koji ce tim tempom fakultet zavrsiti za 5 godina (4x12=48 u petoj godini).

Zatim, da uzmemo za primer nekog ko je ocistio prve dve godine i u trecoj ostvario 45 bodova. On zbirno ima 165. Sa druge strane, mozemo imati nekog ko je u trecoj godini ostvario 48 bodova, a ima ukupno (recimo) 110. Drzava ce finansirati njega, a ne prvog, iako nije ni na polovini studija, a upisuje cetvrtu godinu.

Na Ekonomskom je moguce upisati cetvrtu godinu sa 90 bodova (toliko sam ja imao posle prvog semestra druge) ..

Edited by medobrundo, 15 May 2012 - 13:57.


#70 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 May 2012 - 14:12

Ok, ja samo pricam kako jeste :) Iskreno, ne slazem se sa tim padanje godine ukoliko ne skupis 60 bodova. Sta da radi neko ko je skupio 54, ostao mu jedan ispit? Celu sledecu godinu da ne radi nista, a zadatak mu je da polozi jedan ispit.


Bolonjski sistem predvidja da ispiti treba da budu tako organizovani i koncipirani, da prosecan i nesto ispod proseka student bude u stanju da ocisti godinu (do poslednjeg roka), Zato je izmenjen mehanizam ocenjivanja, ocekuju se manje grupe, ispiti su razbijeni na manje (nema ispita od dva ili vise semestara itd.). Kod nas se poslo od pretpostavke da ce trebati neko vreme da se organizacija ispita i programi prilagode bolonjskom sistemu (nije dovoljno razbiti dvosemestralne ispite na dva jednosemestralna), ali i da ce trebati neko vreme da se prilagode navike studenata (ocekuje se kontinuirani rad i posvecenost ispitima), pa je u prelaznom periodu omoguceno prenosenje ispita.

Nego, sto se tice teze, koju zastupa Al Farouq Aminu, da studiranje treba da bude besplatno za sve, ja se sa tim uopste ne slazem, posebno kada se radi o oblastima gde vec postoji veliki visak nezaposlenih diplomaca (posebno pravo i ekonomija). Drzava treba da finansira iskljucivo najbolje, i to posebno u deficitarnim oblastima. Diploma fakulteta nije nekakvo garantovano ljudsko pravo, pa da poreski obveznici treba da finansiraju kompletno besplatno visoko obrazovanje. Dobri studenti zasluzuju finansiranje, veciti studenti treba da to budu iskljucivo o svom trosku,

#71 Al Farouq Aminu

Al Farouq Aminu
  • Members
  • 338 posts

Posted 15 May 2012 - 17:33

A da li je normalno da ne polozis ispit iz 3 pokusaja?


dodji ti na ekomomiji u bg pa da vidis kako je lako je sedeti kuci i ovo napisati :angry:;)

#72 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 May 2012 - 19:01

dodji ti na ekomomiji u bg pa da vidis kako je lako je sedeti kuci i ovo napisati :angry:;)


Na BG Univerzitetu ima puno tezih i ozbiljnijih fakulteta od ekonomskog, tako se uzdrzi od pozivanja ljudi da "dodju na ekonomijuu u bg". Ekonomski fakultet nikada nije spadao u teze fakultete na BG Univerzitetu.

Edited by tomas.hokenberi, 15 May 2012 - 19:03.


#73 Al Farouq Aminu

Al Farouq Aminu
  • Members
  • 338 posts

Posted 15 May 2012 - 19:11

Na BG Univerzitetu ima puno tezih i ozbiljnijih fakulteta od ekonomskog, tako se uzdrzi od pozivanja ljudi da "dodju na ekonomijuu u bg". Ekonomski fakultet nikada nije spadao u teze fakultete na BG Univerzitetu.


da da 80% studenata kaze da je pretezak ti mi tvridis da nije daj molim te :ajme:

#74 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 May 2012 - 19:29

da da 80% studenata kaze da je pretezak ti mi tvridis da nije daj molim te :ajme:

To sto 80% studenata kaze da je pretezak samo znaci da primaju previse studenata i da su kriterijumi upisa suvise niski.

P.S. Ekonomski fakultet je jedan od onih kojima bi, osim za nekih 5% najboljih, trebalo potpuno ukinuti drzavno finansiranje studija. Nema razloga da se na budzetu finansira kadar koga vec imamo prekomerno.

Edited by tomas.hokenberi, 15 May 2012 - 19:35.


#75 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 16 May 2012 - 02:03

To sto 80% studenata kaze da je pretezak samo znaci da primaju previse studenata i da su kriterijumi upisa suvise niski.

P.S. Ekonomski fakultet je jedan od onih kojima bi, osim za nekih 5% najboljih, trebalo potpuno ukinuti drzavno finansiranje studija. Nema razloga da se na budzetu finansira kadar koga vec imamo prekomerno.


Zavisi kome sta lezi, ne bih se slozio da EKOF nije tezak. Uglavnom se apostrofira kao izuzetno tezak zbog profila ljudi koji tamo upadnu.

Masinski, ETF, Matematicki, Bioloski, Hemiju, Farmaciju ... u 90+% slucajeva upisuju ljudi koji imaju dodirne tacke sa tim fakultetom, koje zanima ono sto ce uciti..

Sa druge strane, EKOF i Pravni upise ko stigne. Kao sto sam vec napisao, ja sam studirao na EKOFu. Znam ljude koje vise zanima apsolutno sve drugo na svetu ( osim ekonomije). Kada vide na TVu nesto vezano za ekonomiju - prebace kanal, u novinama preskoce stranu.. Takvi neretko studiraju i duplo duze nego sto bi trebalo, ne zavrse fakultet..

Da ne pominjem kakvih sam se sve gluposti naslusao (i to u kasnijim godinama) - kao kada neko na ETFu u IV godini ne bi znao sta je naizmenicna struja.

Takodje, napomenuo bih da tezina fakulteta ne zavisi samo od tezine gradiva i to je upravo ono sto EKOF cini teskim. Odredjene ispite je strasno tesko poloziti, cak iako student materiju zna perfektno (uceno sa razumevanjem, ne napamet). Ja takve probleme nisam imao, ali znam ljude koji su po nekoliko puta padali ispit koji su odlicno spremili i za prvo polaganje.

Jedan od najtezih i najbitnih predmeta jeste Upravljacko racunovodstvo. Materija je razumljiva, potrebno je nesto vise vremena da se ispit spremi, ali profesori uticu na to da prolaznost bude cesto ispod 5%, neki maximum je 10%, ali retko. Drugarica mi kaze da je u poslednjem roku polozilo 14 ljudi (jedna sedmica i 13 sestica), a radilo ih je preko 300 (prolaznost oko 4%, mozda i manje)

Da ne ispadne da preterujem ili izmisljam, evo i linka gde se mogu videti rezultati (obzirom da ni ja ljudima ne verujem na rec za rekla-kazala informacije) klik

Edited by medobrundo, 16 May 2012 - 02:06.