Jump to content


Photo

O "jednakosti," postoji li pravda?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#16 jenifer mcshane

jenifer mcshane
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 March 2012 - 04:39

Ne postoji pravda. Pocev od toga da ne mozemo znati koji su principi pravedni, a koji nisu, pa do toga da se nijedno drustvo ne drzi svojih principa. Najsimpaticnije je ipak, da o principima pricaju oni koji ni svoje sopstvene ne mogu da ispostuju pa ih menjaju onako kako vetar dune.

Povodom tzv. "jednakosti", how yse no da je zagovaraju svi sistemi, religije ili filozofije. Evo sta kaze google:

]Једнакост о којој говори Хришћанство јесте једнакост пред Богом, и нема никакве везе са «једнакостима» комунизма, или егалитарним идејама Француске револуције како је то Ниче покушавао да представи. Хришћанство учи да је сваки човек – непоновљива Боголика личност, са особеним призивима и талантима. Сходно томе, постоји и неминовна разлика међу људима по призиву, врлини и способности коју Хришћанство уважава. [/size]


I kakvu onda jednakost hriscanstvo ili bilo koja druga vera propoveda? U prirodi postoje lavovi, golubovi, kisne gliste, bakterije, ljudi, itd. Da li su oni medjusobno jednaki? Da li bi bilo lepse ili ucinkovitije kada bi postojala samo jedna vrsta?

Pojam jednakosti je duboko suprotan pojmu individualizma i osecaja bitnosti pojedinca u drustvu, i on moze opstati jedino u borgovsko uredjenom drustvu, i to samo teoretski. Ponovo se vracam na prirodu. Teorija evolucije nas uci da opstaju samo najjaci, zar ne? Da li ce jednaku sansu da se prehrane imati bolesna i zdrava zivotinja? Da li ce vise sansi za ostavljanje potomstva imati privlacna ili manje privlacna zenka ili muzjak?

Dakle, jednakost je neprirodna.

Takodje, zorane, nemoj imati iluzije da "svi mi propagiramo empatiju, razumevanje i brigu za zajednicu". Ne samo sto je generalizacija, vec totalno nema osnova. Sociopate, na primer, nemaju osecaj empatije prema svojim zrtvama. A najstrasnije je sto takva osecanja nema ni vecina stanovnistva, ali bitno je porasti u svojim ocima.

Pozz

Edited by jenifer mcshane, 18 March 2012 - 04:49.


#17 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 18 March 2012 - 04:49

Zaboravila si najvazniju stvar da pomenes. Drustvo.

#18 jenifer mcshane

jenifer mcshane
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 March 2012 - 04:50

Zaboravila si najvazniju stvar da pomenes. Drustvo.


Sta sa drustvom?

#19 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 18 March 2012 - 04:59

Drustvo je zajednica koju su ljudi izgradili. Drustvo cuva slabije. Ipak te tvoje Darvinove teorije ne mozes da primenis na ljude. Doduse probali su neki da odstranjuju slabe da bi dobili cistu rasu.

Edited by drvoprvo, 18 March 2012 - 05:07.


#20 jenifer mcshane

jenifer mcshane
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 March 2012 - 05:11

Drustvo je zajednica koju su ljudi izgradili. Drustvo cuva slabije. Ipak te tvoje Darvinove teoruje ne mozes da primenis na ljude. Doduse probali su neki da odstranjuju slabe da bi dobili cistu rasu.


Izvini, ne pratim te bas najbolje. Koje moje Darvinove teorije? Pa ili su moje ili su Darvinove, valjda? Ti bi hteo da izolujes drustvo od prirode? Ako to ne mozes da uradis u pogledu starenja, smrti, bolesti, telesnih i drustvenih nedostataka, kako to mislis da uradis u ovom pogledu.

To je lepo Schrodinger objasnio, ali ja cu da ponovim posto mi zaista nije tesko. Dakle, imas osobu A koja ima predispozicije a i osobu B koja ima predispozicije b. Ako je a > b ili b > a, kako mislis da das tim ljudima isto zaduzenje? Ako im ne das isto zaduzenje, kako mislis da im das istu platu? Ako im ne das istu platu, kako onda mislis da su jednaki?

#21 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 18 March 2012 - 05:20

Izvini, ne pratim te bas najbolje. Koje moje Darvinove teorije? Pa ili su moje ili su Darvinove, valjda? Ti bi hteo da izolujes drustvo od prirode? Ako to ne mozes da uradis u pogledu starenja, smrti, bolesti, telesnih i drustvenih nedostataka, kako to mislis da uradis u ovom pogledu.



Ovo si napisala.

Pojam jednakosti je duboko suprotan pojmu individualizma i osecaja bitnosti pojedinca u drustvu, i on moze opstati jedino u borgovsko uredjenom drustvu, i to samo teoretski. Ponovo se vracam na prirodu. Teorija evolucije nas uci da opstaju samo najjaci, zar ne? Da li ce jednaku sansu da se prehrane imati bolesna i zdrava zivotinja? Da li ce vise sansi za ostavljanje potomstva imati privlacna ili manje privlacna zenka ili muzjak?

Dakle, jednakost je neprirodna.


Dakle uspesna drustva pomazu najslabije. Neki su probali darvinisticki da naprave superiorne rase. Da li treba na to da te ponovo podsecam.

#22 jenifer mcshane

jenifer mcshane
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 March 2012 - 05:31

Ovo si napisala.



Dakle uspesna drustva pomazu najslabije. Neki su probali darvinisticki da naprave superiorne rase. Da li treba na to da te ponovo podsecam.


Verovatno mislis na eugeniku? To sa "darvinizmom" ima veze koliko i nuklearna fizika sa bacanjem atomskih bombi na gradove i ubijanjem ljudi. Eto, da se edukujes. Da, tacno je da drustva pomazu slabije, ali da li su ti "slabiji" jednaki sa ostalima? Covek bez jedne noge ne moze igrati fudbal. Cuo si za Daria Silvu?

Mora postojati podela rada, a to neminovno vodi u klasnu nejednakost, a to neminovno vodi ka tome da je jednakost jedna utopija, koja nije moguca ni u jednom drustvu a kamoli u individualistickom.

#23 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 18 March 2012 - 05:35

Posto si bezobrazna i prepotentna bez pokrica pocasticu sebe laganim prestankom komunikacije sa studentkinjom koja misli da je posisala svu pamet sveta.

#24 jenifer mcshane

jenifer mcshane
  • Members
  • 11 posts

Posted 18 March 2012 - 05:39

Posto si bezobrazna i prepotentna bez pokrica pocasticu sebe laganim prestankom komunikacije sa studentkinjom koja misli da je posisala svu pamet sveta.


Ako tako mislis, onda u redu. Laku noc.

#25 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 March 2012 - 15:19

Nemoj se uznemiravati previse, Jennifer, to je nas drvo, on sa svakim mora da se posvadja i toboze "prekine komunikaciju"...ali ne moze da izdrzi da se posle ne ubaci u svaku debatu, kao mirodjija... Posto si nova, cisto da ne steknes pogresan utisak ;)

#26 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 18 March 2012 - 15:48

... A onda negde dolaze bioloski instinkti, nagon za samoodrzanjem, za nastavak vrste, briga za potomstvo itd. i to rezultira nepotizmom, korupcijom, zlocinima itd. (u najnegativnejem izrazajnom obliku).

Gde je granica?


Bez drzave, monopola inicijacije sile, nepotizam, korupcija prakticno ne postoje, odnosno ne u obliku u kojem se danas odnosi na ove pojmove... a za zlocine, moja prva ideja bi bila, hajde da onim najgorima i poremecenima u drustvu ne damo armiju i nuklearno oruzje.. mislim da je to razumna polazna tacka.


Auuuuuu, sad si me neugodno iznenadio. Ayn Rand je toliko desno orijentirana da, po meni, granici sa fasizmom.

Za pristojnu analizu drustava, preporucam Ericha Fromma. Za psiholoski pristup problemima, tu je Eric Berne. A za prakticno-filosofski pristup, nezaobilazan je Fritjof Capra. Narocito "The Turning Point." Za one matematicko/naucno orijentirane, "The Tao of Physics."



Desno, ma hajde, to u ovom pogresnom sistemu gdje je komunizam lijevo?? Niko nije savrsen, ima i ona i te kako nedoslednosti, neprincipijalnosti.. a tek kad udjes u njen zivot, svega i svasta mozes naci. No sto se tice ove price o Vrlini sebicnosti" :) mislim da je i te kako dobro objasnila i predstavila stvari onakvima kakve zaista jesu...
Hvala na prijedlozima, samo sto onako realno.. mislim da bi prvo morao naci greske u logici voluntarizma ili ti anarho-kapitalizma (bilo kom dijelu ideja) da bi posveti svoje vrijeme nekim novim stvarima... opet :)

#27 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 18 March 2012 - 15:55

Ne postoji pravda. Pocev od toga da ne mozemo znati koji su principi pravedni, a koji nisu, pa do toga da se nijedno drustvo ne drzi svojih principa. Najsimpaticnije je ipak, da o principima pricaju oni koji ni svoje sopstvene ne mogu da ispostuju pa ih menjaju onako kako vetar dune.

Povodom tzv. "jednakosti", how yse no da je zagovaraju svi sistemi, religije ili filozofije. Evo sta kaze google:



I kakvu onda jednakost hriscanstvo ili bilo koja druga vera propoveda? U prirodi postoje lavovi, golubovi, kisne gliste, bakterije, ljudi, itd. Da li su oni medjusobno jednaki? Da li bi bilo lepse ili ucinkovitije kada bi postojala samo jedna vrsta?

Pojam jednakosti je duboko suprotan pojmu individualizma i osecaja bitnosti pojedinca u drustvu, i on moze opstati jedino u borgovsko uredjenom drustvu, i to samo teoretski. Ponovo se vracam na prirodu. Teorija evolucije nas uci da opstaju samo najjaci, zar ne? Da li ce jednaku sansu da se prehrane imati bolesna i zdrava zivotinja? Da li ce vise sansi za ostavljanje potomstva imati privlacna ili manje privlacna zenka ili muzjak?

Dakle, jednakost je neprirodna.

Takodje, zorane, nemoj imati iluzije da "svi mi propagiramo empatiju, razumevanje i brigu za zajednicu". Ne samo sto je generalizacija, vec totalno nema osnova. Sociopate, na primer, nemaju osecaj empatije prema svojim zrtvama. A najstrasnije je sto takva osecanja nema ni vecina stanovnistva, ali bitno je porasti u svojim ocima.

Pozz



Hej zapravo ja se slazem sa vecinom sto si pisala, samo bih ovo da se rascisti ako kazes da ne postoje "prava", sa cim bi se i slozio, ne znaci da ne postoji moral ili etika. Te "pravila" koji bi se svaka "normalna", medicinski-referentna osoba, pridrzavala. Ako ti se da, ako te interesuje pogledaj freedomanradio.com , oko etike i morala imas i knjigu, a moze potraziti i podcast (sve besplatno) UPB`s Universal preferable behavior. npr. http://board.freedom...lar-ethics.aspx

#28 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 19 March 2012 - 14:37

Sta sa drustvom?


Pa čovek je nešto više od puke životinje. Ono je pre svega društveno i političko biće. Otuda i ideja pravednosti.

Sasvim sam siguran da nigde na svetu nećeš pronaći pravednog lava, pravednu ovcu ili bakteriju.

Inače, ova tema je zanimljiva, ali zahteva pre svega da se jasno definiše šta je pravda, a šta jednakost.

Edited by Tarmi, 19 March 2012 - 14:38.


#29 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 March 2012 - 15:43

Inače, ova tema je zanimljiva, ali zahteva pre svega da se jasno definiše šta je pravda, a šta jednakost.


... i da prestane da se brka jednakost i ravnopravnost. Jednaki nismo, a ravnopravni bi trebalo da budemo. Bar tako pise u ustavima vecine zemalja i medjunarodnim dokumentima.

#30 Tarmi

Tarmi
  • Members
  • 1,399 posts

Posted 19 March 2012 - 15:55

... i da prestane da se brka jednakost i ravnopravnost. Jednaki nismo, a ravnopravni bi trebalo da budemo. Bar tako pise u ustavima vecine zemalja i medjunarodnim dokumentima.


Meša se zato što je jednakost preširok pojam. Jednakost danas može da podrazumeva: socijalnu jednakost, društvenu jednakost, jednakost ishoda, jednakost šansi, itd.

U principu si u pravu: jednakost danas znači pre svega egalitet, odnosno jednakost pre svega pred zakonom, jednakost u društvu, jednakost u šansi.