Jump to content

Photo
- - - - -

Kineski u školama

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#16 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 23:07

Ako je nešto imalo katastrofalan efekat na zapošljavanje ljudi u vreme SFRJ to je bilo prisustvo ruskog jezika, kao drugog jezika u osnovnim školama. Zamisli ti koliko je bilo potrebno para da se neko ko je kroz ceo obrazovni sistem učio ruski jezik preorjentiše na engleski jezik, što je obavezan uslov za zapošljavanje.

Ti koji misle da će učeći kineski jezik imati neke koristi od tzv. investicija NR Kine u Srbiji će biti u pravu isto toliko koliko i oni koji su mislili da će im znanje ruskog jezika biti presudno za zadržavanje posla u Rusima poklonjenom NIS- u.

Ama kakve veze imaju kineski i ruski. Gde si ti isao u skolu.

#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 March 2012 - 23:09

1331760307[/url]' post='3492779']
Kina je velika zemlja, napredna, tigar u regionu centralne Azije. Potpuno je prirodno se i Balkanski tigric poveze sa Velikom Kinom u ekspanziji. Srbi cesto podcenjuju azijske narode. Zato smo ovde, gde smo.

Ono Balkanski tigric, si mislio na misa, koji drma kavez i vice mac?
U kakvoj je kina expanziji, moze se proceniti, po kvalitetu zivota u Kini, mislim na prosecnog stanovnika te zemlje.
Bolje bi bilo, kad bi se ti misevi, dogovorili sa susedima, Kina je malo daleko, da im misevi resavaju problem nezaposlenosti.

#18 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 23:23

Ama kakve veze imaju kineski i ruski. Gde si ti isao u skolu.

To je samo primer kakvu glupost ti ovde prodaješ pod parolom "kineski u škole, dole evrocentrizam". Šta te briga, ti si se snašao a što ćeš onemogućiti zapošljavanje generacijama mladih koji samo gube vreme učenjem kineskog (kao nekad ruskog jezika), to je već problem tih koji veruju antizapadnoj propagandi u Srbiji.

P.S. Kada me nešto pitaš, na kraju rečenice staviš znak pitanja a ne tačku.

Edited by melankolic, 14 March 2012 - 23:25.

#19 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 23:56

To je samo primer kakvu glupost ti ovde prodaješ pod parolom "kineski u škole, dole evrocentrizam". Šta te briga, ti si se snašao a što ćeš onemogućiti zapošljavanje generacijama mladih koji samo gube vreme učenjem kineskog (kao nekad ruskog jezika), to je već problem tih koji veruju antizapadnoj propagandi u Srbiji.

P.S. Kada me nešto pitaš, na kraju rečenice staviš znak pitanja a ne tačku.

Opet ad hominem... opet ti o meni, kao da me znas 100 godina. To da li sam se ja snasao ili nisam. Odnosno, to sto ti verovatno nisi. To je u krajnjoj liniji tvoj problem. Probaj da razgovaras na temu.:krsta:

Edit: mislim da ce se mnogi na forumu sloziti da ti cim nemas argumente odmah kreces na omalovazavanje coveka sa kojim razgovaras. Vec su te na nekoliko tema prozvali. zapitaj se... "?"

Edited by osnovna_celija, 15 March 2012 - 00:03.

#20 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 15 March 2012 - 00:07

Opet ad hominem... opet ti o meni, kao da me znas 100 godina. To da li sam se ja snasao ili nisam. Odnosno, to sto ti verovatno nisi. To je u krajnjoj liniji tvoj problem. Probaj da razgovaras na temu.:krsta:

Ja sve vreme odgovaram na temu. Smatram da je katastrofalno uvoditi kineski jezik na bilo kom nivou obrazovnog sistema Srbije a koji nije akademski (ovo sa školama kineskog jezika služi, kao što je DJ_Vasa objasnio, da se opare neki antizapadni političari i njihovi biznis saradnici).
Sem kineske propagande, ni jednom rečju nisi argumentovao tvrdnju zašto bi trebalo uvesti kineski u školstvo a ukloniti evrocentrizam?

Nemam šta da se izvinjavam forumskim nacošima i dvadesetogodišnjim profiterima ljudskom nesrećom građana Srbije i njenog okruženja.

Edited by melankolic, 15 March 2012 - 00:09.

#21 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 15 March 2012 - 00:15

Ako je nešto imalo katastrofalan efekat na zapošljavanje ljudi u vreme SFRJ to je bilo prisustvo ruskog jezika, kao drugog jezika u osnovnim školama. Zamisli ti koliko je bilo potrebno para da se neko ko je kroz ceo obrazovni sistem učio ruski jezik preorjentiše na engleski jezik, što je obavezan uslov za zapošljavanje.

Ti koji misle da će učeći kineski jezik imati neke koristi od tzv. investicija NR Kine u Srbiji će biti u pravu isto toliko koliko i oni koji su mislili da će im znanje ruskog jezika biti presudno za zadržavanje posla u Rusima poklonjenom NIS- u.

Apsolutno si u pravu. Ovo što si rekao podržava i neka studija koju sam čitao pre nekoliko godina. Koliko se sećam, nisu bile zadovoljene potrebe za nemačkim i francuskim, ako gledamo školske jezike, pa je industrija, naročito u manjim mestima bila ponekad oštećena i zbog francuskog i nemačkog. Premda je bilo razlika u zastupljenosti školskih jezika prema republikama, ruski se pokazao kao promašena investicija, ne samo na nivou industrije, već i na nivou individualnih potreba.

Upravo ybog svega navedenog meni se cini da je argument koji se poteze pre svega politicki i ideoloski. Recimo da su u pitanju Finci i Norvezani, odnosno finski i norveski. Da li bi pricao istu pricu.

Da. Pošto se profesionalno bavim jezikom, imao sam prilike da saznam ponešto o potrebama za raznim jezicima. Nemam papire kod sebe, ali evo ti po sećanju. Što se tiče norveškog, i on se izučava godinama na fakultetu, a situacija sa kadrom je veoma slična, jer uglavnom nema posla u struci. Sa Skandinavcima se gotovo sve obavlja na engleskom, a od kadra za njihove jezike retko ko nađe posao kao prevodilac ili nastavnik. Doduše, neki iskoriste znanje jezika koje su stekli, pa odlaze u Norvešku, ali mislim da je ovo izraženije kod onih koji završe švedski. Ostali rade van struke. Ako te zanima finski, kod nas ne postoji na studijama, niti ima velikih potreba. Da bi se zadovoljile eventualne potrebe za finskim, efikasnije bi bilo poslati nekoga tamo na školovanje o trošku MIP-a, što bi bilo, ako se dobro sećam, jedna osoba na desetak godina.

Edited by DJ_Vasa, 15 March 2012 - 00:19.

#22 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 15 March 2012 - 00:31

Hvala Vasi na iscrpnom odgovoru. Koliko sam te razumeo to je stvar procene neke buduce kulturne i politicke slike sveta. Ti govoris o investivijama, manje ili vise isplativim. Tipa, da je pobedila ruska prica onda bi bio potreban Ruski... Ali to se nije desilo. Anglosasksonska kultura na celu sa Amerikom je pobedila i sada svima treba engleski.
Po meni to ide u prilog mojoj tezi. Pa nisam ja jedini koji vidi da Kina moze da bude bas ta sila koja ce upravljati ovim svetom na isti nacin kao sto to sada radi USA. Vidis li ti kineske radnje i restorane kineske hrane, kinesku robu na svakom koraku. Vidis li kinesko obrazovanje i kinesku nauku?

#23 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 15 March 2012 - 00:39

Hvala Vasi na iscrpnom odgovoru. Koliko sam te razumeo to je stvar procene neke buduce kulturne i politicke slike sveta. Ti govoris o investivijama, manje ili vise isplativim. Tipa, da je pobedila ruska prica onda bi bio potreban Ruski... Ali to se nije desilo. Anglosasksonska kultura na celu sa Amerikom je pobedila i sada svima treba engleski.
Po meni to ide u prilog mojoj tezi. Pa nisam ja jedini koji vidi da Kina moze da bude bas ta sila koja ce upravljati ovim svetom na isti nacin kao sto to sada radi USA. Vidis li ti kineske radnje i restorane kineske hrane, kinesku robu na svakom koraku. Vidis li kinesko obrazovanje i kinesku nauku?

Uprkos tome, ne vidim kako bi kineski mogao cak i da se priblizi engleskom kao globalni lingua franca. Ti isti Kinezi, ako iole drze do obrazovanja i imaju dovoljno novca, izuzetno rade na svom engleskom, salju decu na razmene u inostranstvo, cine sve da poboljsaju svoj izgovor... Svesni su da tu ne mogu pobediti, pa se priduzuju. Kina moze imati jos veci ekonomski rast, ali to nece drasticnije uticati na jezicku situaciju, uprkos svim kineskim radnjama i restoranima. Zato je investicija u nastavu kineskog u skolama i vise nego promasena. Sta je sledece, hindi? Mislim, u Indiji sve vise ljudi, jos malo ce prestici i Kineze, ogromno trziste, probijaju se u mnogim delatnostima... :rolleyes:

#24 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 15 March 2012 - 00:43

Ovo sa kineskim školama će proći isto kao i srBsko њњњ.ср informatičko "opismenjavanje".

#25 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 March 2012 - 00:49

1331768394[/url]' post='3492937']
Uprkos tome, ne vidim kako bi kineski mogao cak i da se priblizi engleskom kao globalni lingua franca. Ti isti Kinezi, ako iole drze do obrazovanja i imaju dovoljno novca, izuzetno rade na svom engleskom, salju decu na razmene u inostranstvo, cine sve da poboljsaju svoj izgovor... Svesni su da tu ne mogu pobediti, pa se priduzuju. Kina moze imati jos veci ekonomski rast, ali to nece drasticnije uticati na jezicku situaciju, uprkos svim kineskim radnjama i restoranima. Zato je investicija u nastavu kineskog u skolama i vise nego promasena. Sta je sledece, hindi? Mislim, u Indiji sve vise ljudi, jos malo ce prestici i Kineze, ogromno trziste, probijaju se u mnogim delatnostima... :rolleyes:

Ako je ijedan azijatski jezik interesantan za ucenje, to bi po mome bio japanski. No pre za nekoga ko je debelo potkovan znanjem engleskog, pa za poslovnu upotrebu doda i japanski. U skolama u Srbiji, bi za neku osnovnu pismenost trebalo drzati Engleski, Francuski i Nemacki. Neki jezici susednih zemalja ne bi bili na odmet. Sto se kineskog tice, taj treba samo nekom ko bi otisao da zivi tamo i oduzme posao od nekog Kineza. Ne znam kako Kina izgleda za gastarbajtere?

#26 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 15 March 2012 - 00:52

...

Ne, nije procena buduće slike, već sadašnje. I da je Srbija bila ruska gubernija, opet bi bilo isto. Rusista ima, ali je potrebna komunikacija i sa ostatkom sveta. Sami Rusi su to odavno shvatili, pa eto, trguju sve u šesnaest sa svima. Kada govorimo o profesionalnom izučavanju jezika, ono se deli na dva aspekta - rad u nastavi i prevodilaštvo, tj. inokorespondencija u slučaju privrede, čije su potrebe primarne.

Nije nikakva tajna da veliki deo robe koji svakodnevno kupujemo dolazi iz Kine, bilo da su u pitanju zapadni proizvođači koji su tamo preselili proizvodnju, bilo kineski. Isto tako, ogroman deo robe na američkom tržištu potiče iz Kine. Uostalom, kineske robe ima na celom svetu. Potrebe za dikrektnom komunikacijom sa Kinom se lako zadovoljavaju - ili imaš prevodioce za engleski, ili u manjem slučaju, za kineski. Kod Kineza vlada manija za učenjem engleskog, a ako se pojavi izvorni govornik, može dobiti posao u mnogim školama jezika koliko god bio (ne)kvalifikovan. Ako ništa drugo, Kinezi nisu blesavi da gube novac zato što njihov jezik govore retki, već se snalaze i prodaju sve što mogu.

I šta sa kineskim radnjama i restoranima? Kod nas ih ima malo u odnosu na mnoge zapadne zemlje. Ako misliš da treba učiti kineski da bi se sporazumeo u nekoj radnji ili restoranu, debelo se varaš. Kada Kinezi otvore radnju ili restoran u nekoj stranoj zemlji, prvo nauče nekoliko osnovnih reči na jeziku te zemlje ukoliko hoće nešto da prodaju. Ako bih ja npr. otvorio ćevabdžinicu u Mongoliji, prvo bih naučio da kažem cene i da uzmem porudžbinu ili bih mogao da se obesim. Za tu vrstu komunikacije Kinezima nije potrebna komunikativna kompetencija doktora filozofije, već samo osnove. Uostalom, kako bi npr. oni koji drže restorane mogli išta da prodaju kada ne bi znali bar da prime porudžbinu ili navedu ime jela?

Sasvim druga stvar je upotrebna vrednost jezika. Ako imaš u vidu prosečnu vrstu kontakta koji prosečan čovek ostvari tokom života, što su uglavnom turistička putovanja, vrlo lako se vidi šta je korisno. Ako letuješ npr. u Grčkoj, Turskoj ili negde u Evropi, engleski je najkorisniji. Ako odlaziš u npr. Tunis ili Maroko, za bilo koju vrstu snalaženja u gradu francuski je nezamenljiv. Ako je u pitanju rad u inostranstvu, za veliki deo populacije nemački je neophodan, jer rade u Nemačkoj, Austriji ili Švajcarskoj.

S druge strane, ako si u školi učio samo nemački ili francuski, snalaženje u mnogim delovima sveta je otežano. Da bi ironija bila veća, sa znanjem francuskog se možeš slikati u Nemačkoj i obrnuto, iako su obe zemlje velike i imaju bogatije privredne odnose nego što će Srbija i Kina ikada imati.

Edited by DJ_Vasa, 15 March 2012 - 00:58.

#27 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 15 March 2012 - 00:57

Golubice, Mozda si i u pravu, mozda Kinezi ostave kineski za sebe kao visu kastu u novom rasporedu snaga. Ali, vec sada postoji obrnut talas gde ineligencija zapadne evrope odlazi u Kinu.. Nema ih mnogo, ali... Poenta je da ne potcenjuju jednu ovako ozbiljnu zemlju kao ovi nasi.

Bilo kako bilo, Srbiji ce kineski jezik sigurno doneti jos vise kineskih radnji i kineske robe, a samim tim i vise posla u kineskim trznim centrima i specijalizovanim kineskim restoranima. Pa se vi onda bunite pored ovolike nezaposlenosti... 0:)

#28 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 15 March 2012 - 01:03

Golubice, Mozda si i u pravu, mozda Kinezi ostave kineski za sebe kao visu kastu u novom rasporedu snaga. Ali, vec sada postoji obrnut talas gde ineligencija zapadne evrope odlazi u Kinu.. Nema ih mnogo, ali... Poenta je da ne potcenjuju jednu ovako ozbiljnu zemlju kao ovi nasi.

Bilo kako bilo, Srbiji ce kineski jezik sigurno doneti jos vise kineskih radnji i kineske robe, a samim tim i vise posla u kineskim trznim centrima i specijalizovanim kineskim restoranima. Pa se vi onda bunite pored ovolike nezaposlenosti... 0:)

Na osnovu kojih podataka sve ovo tvrdiš? Daj nam neke linkove, bilo šta. Da li to znači da svaki drugi Amerikanac zna kineski i da zbog toga Kina ima najveći izvoz baš u USA?
Antizapadnjaštvo pod maskom raznih pro- kineskih- ruskih-... tendencija nikada nije nailazilo na veliki odjek na ovom forumu.

Edited by melankolic, 15 March 2012 - 01:33.

#29 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 15 March 2012 - 01:14

Golubice, Mozda si i u pravu, mozda Kinezi ostave kineski za sebe kao visu kastu u novom rasporedu snaga.

Ovo je toliko apsurdno da nema smisla ni komentarisati.

Ali, vec sada postoji obrnut talas gde ineligencija zapadne evrope odlazi u Kinu.. Nema ih mnogo, ali... Poenta je da ne potcenjuju jednu ovako ozbiljnu zemlju kao ovi nasi.

Koja to inteligencija, i kakav obrnut talas, ako vec u sledecoj recenici tvrdis da ih nema mnogo? Ne potcenjujem ja nijednu zemlju, ali dozvoli da sam u jezicku situaciju ipak malo upucenija od tebe.

Jeste, potrcace Kinezi da otvaraju jos vise radnji, jer su naculi da se u Srbiji otvara nekoliko eksperimentalnih odeljenja... Ma sve da se to i desi, Vasa ti je vec objasnio zasto masovno ucenje kineskog ni tada nema nikakvog smisla.

#30 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 March 2012 - 10:05

ma ja sve mislim da je to neka <politička> zajebancija :unsure:
u smislu da neće stvarno, nego da tako brbljetaju

bwt zaista mislim da bi bilo dobro da se uvede španski u škole
(a i nisu priznali Kosovo :P)