Jump to content


Photo
- - - - -

Kineski u školama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
64 replies to this topic

#1 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 14 March 2012 - 19:21

Povod za ovu temu je vest koja se u celini može pročitati na sledećem linku: Kineski u školama u Srbiji

Izvod iz vesti:

Beograd -- Ministarstvo prosvete Srbije potpisalo memorandum o saradnji s kineskim ambasadorom, prema kom će se u srpskim školama učiti kineski jezik.

To je rezultat saradnje Kine i ministarstava prosvete i spoljnih poslova Srbije, a kineski će se kao izborni jezik učiti u više od 30 škola u različitim gradovima Srbije.

Uz znanje kineskog, mladima u Srbiji otvoriće se i nove mogućnosti za posao, tvrdi ministar prosvete, dok ambasador Kine u Beogradu Đang Vanhu kaže da će se tako produbiti ionako dobri odnosi dve zemlje.

"Naš prijatelj Narodna Republika Kina ima najviše dinamičnu privredu i najveće otvoreno tržište na svetu. Privredna i svaka druga saradnja s partnerima iz Kine biće lakša i uspešnija ukoliko budemo imali mlad i stručan kadar koji razume kineski jezik i koji poznaje kulturu i običaje kineskog naroda", kazao je ministar prosvete Žarko Obradović.

.

Bilo da je u pitanju predizborni marketing, bilo idiotluk ovdašnje vlasti ili nešto treće, ideja je krajnje smešna. Ne računajući to što prosveta ionako muku muči sa besparicom, ministri prosvete i spoljnih poslova su se bar lepo slikali sa bratskim ambasadorom bratske Kine, koja, naravno, ne priznaje Kosovo, a osim toga i bratski podržava bratsku beogradsku vlast u borbi protiv svetskih nepravdi, krivih drina i još koječega.

Premda Kina jeste u ekonomskoj ekspanziji i premda je sve više robe kineskog porekla, bilo da je u pitanju neki svetski poznati brend, bilo izvorno kineski, dosadašnje poznavanje kineskog jezika kod nas, pa i u svetu, nije bilo neka prepreka. Komunikacija se ionako odvijala i odvija se na engleskom, što važi ne samo za robu iz Kine, već i iz drugih zemalja čiji su jezici mnogo poznatiji i zastupljeniji kod nas.

S druge strane, ovaj jezik se već dugo izučava na Filološkom fakultetu, a veliki bum je doživeo za vreme JUL-a i Mire Marković, kada je povećan broj upisnih, a za studiranje ovog jezika i dalje ima interesovanja. Za potrebe privrede stručnjaka ionako već ima - samo u poslednjih dvadeset godina školovano je sasvim dovoljno sinologa, ali među njima su retki oni koji zaista i rade u struci. U Beogradu se kineski može učiti u nekim školama (Filološka gimnazija, kursevi po privatnim školama i sl.), ali je broj radnih mesta mali i ograničen. Ostali uglavnom rade van struke, ili u najboljem slučaju, prevode Kinezima koji poseduju radnje. Doduše, i ovde postoji jedna začkoljica - pod pojmom 'kineski jezik' podrazumeva se više jezika i dijalekata, koji se iz političkih razloga svrstavaju u jedan, iako se lako može desiti da se Kinez iz Pekinga i onaj iz Hong Konga razumeju isto koliko i govornici finskog i svahilija kada svako govori svojim jezikom. Doduše, vezuje ih pismo, koje nije alfabetsko, ali usmena komunikacija je više-manje isključena. Ono što se danas naziva kineskim standardom jeste mandarinski kineski, koji takođe ima dijalekte, a ne može se reći da baš svaki Kinez govori standardnim jezikom, odnosno varijetetom.

Postavlja se pitanje šta može da uradi svršeni srednjoškolac koji je slušao kineski i koje je upotrebno znanje ovog jezika. Ukratko - od toga nema ništa. U ovdašnjim školama se godinama uče mnogi jezici, gde je bolje rezultate pokazao samo engleski, i to zahvaljujući rasprostranjenosti u medijima i međunarodnoj komunikaciji, premda na evropskom nivou, ovdašnja populacija ne može da se pohvali nekim zavidnim nivoom znanja ovog jezika. Kada govorimo ruskom, francuskom ili nemačkom, koji su takođe zastupljeni, premda u manjoj meri, rezultati su veoma loši. Premda je upotrebna vrednost ovih jezika veća, i dalje se poslovi sa zemljama gde se ovi jezici govore velikim delom vode na engleskom. Ne želim ni da trošim reči govoreći o maternjem jeziku - posledice (ne)pismenosti vidljive su na svakom koraku.

Bilo da gledamo kratkoročno, bilo dugoročno, ekonomske posledice su zanemarljive. Možda će se zaposliti nekoliko sinologa, ali novac na njihove plate će uglavnom otići iz budžeta. Ukoliko kineska ambasada plati nastavnike, korist će imati učenici koji žele da nauče nekoliko kineskih reči, ali to neće imati nekih konkretnih posledica po opše obrazovanje, jer je znanje kineskog uglavnom u domenu lične zanimacije. Čak ni uz bolji standard, ne verujem da bi se broj turističkih putovanja u Kinu povećao, dok za potrebe privrede ionako ima dovoljno kapaciteta, bilo da je u pitanju engleski, bilo kineski kao sredstvo komunikacije.

U opštem obrazovanju postoje mnoge rupe, ne samo na polju jezika, što je ovde i tema, već i na polju ostalih oblasti koje se izučavaju u školama. Nekoliko puta sam čitao da nastavnici prirodnih faulteta muku muče što im brucoši sve manje poznaju fiziku, hemiju, matematiku ili biologiju. O pismenosti i znanju stranh jezika sam već govorio. Međunarodni testovi već godinama pokazuju da svršeni osnovac ili srednjoškolac imaju manje znanja od vršnjaka iz drugih zemalja.

A uprkos svemu tome, naši sjajni ministri uvode kineski. :puke:

#2 denzel

denzel
  • Members
  • 1,726 posts

Posted 14 March 2012 - 19:33

Danas sam sa nevericom gledao Jeremica kako se smeska porucujuci " Ucite kineski,trebace vam " Posted Image
Po ovoj recenici potpuno je jasno da je ovo ideoloska odluka i da nema veze sa obrazovanjem.

#3 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 19:37

Kao da je neko do sada sprečavao bilo koga da uči kineski jezik?

Pitam se samo zašto Vučko Kockalone nije dao primer budućim polaznicima tako što bi se sam upisao u školu? O polupismenom Obradoviću da ne pričam.

Edited by melankolic, 14 March 2012 - 19:38.


#4 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 22:25

Kina je velika zemlja, napredna, tigar u regionu centralne Azije. Potpuno je prirodno se i Balkanski tigric poveze sa Velikom Kinom u ekspanziji. Srbi cesto podcenjuju azijske narode. Zato smo ovde, gde smo.

#5 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 14 March 2012 - 22:31

I kakve veze ima tih par floskula sa uvođenjem kineskog u škole? Eto, imamo ogromnu saradnju sa Nemačkom, ali je znanje nemačkog u opštoj populaciji veoma niskog nivoa.

Edit: ovde mislim na znanje stečeno u školi, ne na one koji su tamo rođeni.

Edited by DJ_Vasa, 14 March 2012 - 22:32.


#6 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 22:32

Kina je velika zemlja, napredna, tigar u regionu centralne Azije. Potpuno je prirodno se i Balkanski tigric poveze sa Velikom Kinom u ekspanziji. Srbi cesto podcenjuju azijske narode. Zato smo ovde, gde smo.


Poznata u svetu po najvećem broju brzopoteznih smrtnih kazni i pluralizmu tenkovima.

Edited by melankolic, 14 March 2012 - 22:34.


#7 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 22:38

Poznata u svetu po najvećem broju brzopoteznih smrtnih kazni u svetu i pluralizmu tenkovima.


Sto ce reci uspesna i efikasna u sprovodjenju svoje politike. Salu na stranu, kineski je jedan od zastupljenih jezika u EU. Ne vidim da to njima smeta.
@Vasa. Pa ima, kako nema, ovo i jeste politicka odluka sa zeljom da se dobije mocan saveznik. Ne znam da li si procitao tekst, ali ova odluka bi trebala da vodi i ka smanjenju nezaposlenosti. Zato i mislim da ova tema treba na politiku, a ne na obrazovanje.

Edited by osnovna_celija, 14 March 2012 - 22:40.


#8 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 22:46

Sto ce reci uspesna i efikasna u sprovodjenju svoje politike. Salu na stranu, kineski je jedan od zastupljenih jezika u EU. Ne vidim da to njima smeta.


Ti sad ko Ukica sa pričom o dominaciji ruskog jezika u budućnosti EU. Kad možeš zločinca da staviš kao avatar, što ne bi mogao malo da se igraš s tigrovima, tigrićima i "jednim od najzastupljenijih jezika u EU"?
Tebi kao da nije jasno da Srbi nisu savladali ni srpski jezik (pravi su ti primer patriJoti sa ovog foruma koji nikako da nauče jednjačenje suglasnika po zvučnosti pa ih malo- malo neki stVani pVaćenik i domaći izdajnik ispravlja), engleski jezik prepoznaju samo kroz Facebook alate a tek sa kineskim simbolima kakva bi bitka bila...

Edited by melankolic, 14 March 2012 - 22:48.


#9 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 22:51

Ti sad ko Ukica sa pričom o dominaciji ruskog jezika u budućnosti EU. Kad možeš zločinca da staviš kao avatar, što ne bi mogao malo da se igraš s tigrovima, tigrićima i "jednim od najzastupljenijih jezika u EU"?
Tebi kao da nije jasno da Srbi nisu savladali ni srpski jezik (pravi su ti primer patriJoti sa ovog foruma koji nikako da nauče jednjačenje suglasnika po zvučnosti pa ih malo- malo neki stVani pVaćenik i domaći izdajnik ispravlja), engleski jezik prepoznaju samo kroz Facebook alate a tek sa kineskim simbolima kakve bi bitka bila...


Kakve to sad ima veze? Kakve ja sad imam s time veze. Zamolio bih te da oladis sa tim ad hominem napadima.

Mislim da podcenjujes ljude u Srbiji. Ako stvarno imas takvo misljenje ne vidim zasto ti je Mao problem.

#10 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 22:55

Kakve to sad ima veze? Kakve ja sad imam s time veze. Zamolio bih te da oladis sa tim ad hominem napadima.

Mislim da podcenjujes ljude u Srbiji. Ako stvarno imas takvo misljenje ne vidim zasto ti je Mao problem.


Kao što sam i rekao- što veći patriJota, to manja pismenost.
Hajd' ti lepo ponovo u OŠ pa tek onda na kineski jezik.

#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 14 March 2012 - 22:56

Ja sam temu postavio kao još jedan idiotluk našeg obrazovanja, a to što ima političke i ekonomske aspekte ne sprečava da ih spomenemo i ovde.

Ne vidim kako će se ispoljiti to kinesko savezništvo ukoliko se uvede njihov jezik u nekoliko škola. Kineski postoji kao predmet i na drugim mestima u Evropi i Americi, a kod nas postoji na fakultetu već godinama. Lepo je što je kineska nezaposlenost smanjena za celih 14 nastavnika (iz vesti: ...U tome će im pomoći 14 profesora iz Kine), a ne očekujem da će Kina pkloniti Srbiji bar 1859 nuklearnih projektila za brobu protiv mrske Amer'ke, EU i Marsa, kao i za oslobađanje vekovnih ognjišta i radijatora niti da će pokloniti bar 500 mlrd u nekoj čvrstoj valuti za uhlebljenje gomile lezileba po državnim agencijama. Doduše, ni kineski ambasador nije rekao šta će dobiti ova kva-kva država. Poznajući kako radi Ministarstvo prosvete, očekujem neko muljanje sa udžbenicima ili školovanje provode podobnog kadra po Kini o državnom trošku. Tako je bilo sa ekipom sa Filološkog, pa ne sumnjam da se to može i nastaviti.

Ako bi se zaposlili i naši nastavnici - opet ćorak. Otvaranje nepotrebnih radnih mesta na budžetskoj sisi je jednako stavljanju omče na vrat preopterećenoj privredi, kojoj nije dosta što izdržava gomilu agencija za prodaju magle i gubljenje vremena, isplaćuje penzije popovima koji su u kasu penzionog fonda dali 0,00 dinara, za putovanja onog goveda sa naočarima kako bi obezbedio da mu neko slučajno ne prizna Kosovo (bez Metohije) ili da bi mu kineski ambasador titrao zakržljale loptice na prijemima. Dosta je što su silne generacije osakaćene ruskim, koji mogu da okače mačku o rep, jer za ono što prosečnom čoveku treba mogu da ga koriste samo tamo gde ionako nikada nisu kročili. Ionako je sve više profesora ruskog koji se prekvalifikuju za građansko vaspitanje.

#12 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 23:01

Kao što sam i rekao- što veći patriJota, to manja pismenost.
Hajd' ti lepo ponovo u OŠ pa tek onda na kineski jezik.


Ti kada nemas sta da kazes picis ad hominem. Ne znam po kom pravopisu ona povlaka stoji tamo gde si je ti stavio, ali vazno je da ces gurati nos u tudji tanjir.
Nego ne rece nista na temu Kineza, ili ti je blistavi Maov portret totalno pomracio um. :ph34r:

Edited by osnovna_celija, 14 March 2012 - 23:01.


#13 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 23:05

Ionako je sve više profesora ruskog koji se prekvalifikuju za građansko vaspitanje.


Ako je nešto imalo katastrofalan efekat na zapošljavanje ljudi u vreme SFRJ to je bilo prisustvo ruskog jezika, kao drugog jezika u osnovnim školama. Zamisli ti koliko je bilo potrebno para da se neko ko je kroz ceo obrazovni sistem učio ruski jezik preorjentiše na engleski jezik, što je obavezan uslov za zapošljavanje.

Ti koji misle da će učeći kineski jezik imati neke koristi od tzv. investicija NR Kine u Srbiji će biti u pravu isto toliko koliko i oni koji su mislili da će im znanje ruskog jezika biti presudno za zadržavanje posla u Rusima poklonjenom NIS- u.

#14 osnovna_celija

osnovna_celija
  • Members
  • 65 posts

Posted 14 March 2012 - 23:05

Ja sam temu postavio kao još jedan idiotluk našeg obrazovanja, a to što ima političke i ekonomske aspekte ne sprečava da ih spomenemo i ovde.

Ne vidim kako će se ispoljiti to kinesko savezništvo ukoliko se uvede njihov jezik u nekoliko škola. Kineski postoji kao predmet i na drugim mestima u Evropi i Americi, a kod nas postoji na fakultetu već godinama. Lepo je što je kineska nezaposlenost smanjena za celih 14 nastavnika (iz vesti: ...U tome će im pomoći 14 profesora iz Kine), a ne očekujem da će Kina pkloniti Srbiji bar 1859 nuklearnih projektila za brobu protiv mrske Amer'ke, EU i Marsa, kao i za oslobađanje vekovnih ognjišta i radijatora niti da će pokloniti bar 500 mlrd u nekoj čvrstoj valuti za uhlebljenje gomile lezileba po državnim agencijama. Doduše, ni kineski ambasador nije rekao šta će dobiti ova kva-kva država. Poznajući kako radi Ministarstvo prosvete, očekujem neko muljanje sa udžbenicima ili školovanje provode podobnog kadra po Kini o državnom trošku. Tako je bilo sa ekipom sa Filološkog, pa ne sumnjam da se to može i nastaviti.

Ako bi se zaposlili i naši nastavnici - opet ćorak. Otvaranje nepotrebnih radnih mesta na budžetskoj sisi je jednako stavljanju omče na vrat preopterećenoj privredi, kojoj nije dosta što izdržava gomilu agencija za prodaju magle i gubljenje vremena, isplaćuje penzije popovima koji su u kasu penzionog fonda dali 0,00 dinara, za putovanja onog goveda sa naočarima kako bi obezbedio da mu neko slučajno ne prizna Kosovo (bez Metohije) ili da bi mu kineski ambasador titrao zakržljale loptice na prijemima. Dosta je što su silne generacije osakaćene ruskim, koji mogu da okače mačku o rep, jer za ono što prosečnom čoveku treba mogu da ga koriste samo tamo gde ionako nikada nisu kročili. Ionako je sve više profesora ruskog koji se prekvalifikuju za građansko vaspitanje.


Upravo ybog svega navedenog meni se cini da je argument koji se poteze pre svega politicki i ideoloski. Recimo da su u pitanju Finci i Norvezani, odnosno finski i norveski. Da li bi pricao istu pricu.

#15 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 14 March 2012 - 23:07

Ti kada nemas sta da kazes picis ad hominem. Ne znam po kom pravopisu ona povlaka stoji tamo gde si je ti stavio, ali vazno je da ces gurati nos u tudji tanjir.
Nego ne rece nista na temu Kineza, ili ti je blistavi Maov portret totalno pomracio um. :ph34r:


Ti od masovnog ispiranja mozga kineskog tipa nisi uvideo sopstvenu grešku koja se sastoji u tome da se ne kaže poDcenjuješ nego poTcenjuješ.

Edited by melankolic, 14 March 2012 - 23:10.