Jump to content


Photo
- - - - -

Seljaci i seljanke danas


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
119 replies to this topic

#1 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 08 March 2012 - 10:15

Oni svakako nisu urbani, odevaju se obično, ne nose odeću sa markom, ne slušaju bendove i ne prate trendove. Oni su seljaci i seljanke.



Već dugo, oni su prezreni. Urbana elita mrzi njihovu muziku, nalin oblačenja, način govora.... sve.... Veće decenijama trude se da ih istrebe, prvo socijalizam koji ih je od slobodnih slejaka pretvarao u industrijske robove, spremne da po ceo dan rade po fabrikama i spavaju u malim stanovima. Dalje, liberalni kapitalizma koji ih je unistio svojim standardima, svojim subvenncijama velikim zemljoposednicima (o unistavanju seljala u EU videti knjigu Geert'a Maka "Kako je bog nestao iz Jorverda").



Srpski liberali unipšzavaju ih nelojalnom konkurencijom, ukidanjem carina, uvozom jeftine, nekvalitetne hrane čiija je proizvodnja subvencionisana od strane EU država.



U Srbiji ih posebno mrze, tako da je "Ti si seljak" prava uvreda



Ipak, seljaci i seljanke su ljudi sutrašnjice. Slom neoliberalizma vraća nas na već "prevazidjene" oblike proizvodnje. Kada pukne nerealni kurs dinara, uvoz će opet postati neisplativ. Verujem da će doći dan da gradjani opet za džak brašna daju porodični nakit.



Biće još seljačkog humora, lasivnog i direktnog.
Živeli!



Šta vi mislite dakle o njima?

Kakav je vaš stav o seljacima?



Volite li ih?

Edited by Sapunar, 08 March 2012 - 10:15.


#2 glava&pismo

glava&pismo
  • Members
  • 161 posts

Posted 09 March 2012 - 13:11

Oni svakako nisu urbani, odevaju se obično, ne nose odeću sa markom, ne slušaju bendove i ne prate trendove. Oni su seljaci i seljanke.

apsolutno netacno.

#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 March 2012 - 13:42

Spoiler


Ti "seljaci" i "seljanke" koje si ovde opisao postoje samo u tvojoj masti i masti urednika, rezisera i scenarista RTS-a. Muzika koju slusa prosecan mladi "seljak" (individualni poljoprivredni proizvodjac) ili "seljanka" je ista ona koju slusa prosecno "urbano dete". Sto je logicno ako uzmes u obzir da je najveci deo "urbane dece" prva "urbana" generacija, ciji su roditelji "seljaci".

Sto se tice ekonomskih aspekata, ne unistava njih (samo) drzava vec upravo izuzetna neefikasnost individualnih P.P. (cast retkim izuzecima) koja dovodi do toga da im je proizvodnja preskupa. Retko ko se interesuje za unapredjenje svoje proizvodnje, ne daj boze da neko procita neku knjigu ili clanak o modernoj poljoprivredi, ili da mozda istrazi trziste da izvidi da li moze da proizvodi nesto sto je isplativije.

#4 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2012 - 15:00

apsolutno netacno.


kako vi to znate? ja sam bio u selu pre par dana

#5 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 March 2012 - 16:04

kako vi to znate? ja sam bio u selu pre par dana

Ovde je vec problem. Ti si bio u selu - pa na osnovu svog iskustva u tom jednom selu donosis opste zakljucke o citavoj kategoriji ljudi (ruralnom stanovnistvu). Idi u sto sela, anketiraj hiljadu ljudi (bobro promisljenim upitnikom!), napravi analizu i objavi zakljucke. To sto znas dedu u selu i trojicu njegovih komsija, ne znaci nista - osim za zakljucke o njima cetvorici.

... Kakav je vaš stav o seljacima? ...

Da su, onakvi kakve ti idealizujes, prevazidjeni. Meni jesu simpaticni - kao istorijski i etnografski primeri. Funkcionalno, nisu daleko odmakli od 17. ili 19. veka...

Nit koja se provlaci kroz tvoje postove je da se zalazes za "povratak" u jedan prilicno primitivan oblik drustva, kakav jos jedva da negde postoji - a ni tamo nece dugo. Nema mu spasa jer je neefikasan.
Seljak kakvog opisujes svastari: ima dve krave, jednog konja, dvadeset kokoski i tri curana, a sadi i seje 20 razlicitih kultura. Skroz neefikasno, i prihvatljivo samo ako hoce da ostane u 19. veku.

U prvom postu kazes: seljaci "ne nose odeću sa markom, ne slušaju bendove i ne prate trendove." Ne bih se slozio, ali, za potrebe diskusije, pretpostavimo da si u pravu. Ipak, odecu i bez marke trebaju - a zbog cene ljudkog rucnog rada, lakse mu je nabaviti industrijski proizvedenu, nego siljati, tkati, presti, izbeljivati itd. Ne slusaju bendove - dobro, slusaju nesto drugo, a na cemu? Na elektronici koju su proizvele "zle korporacije" - a i trebaju elektriku koju bas i ne proizvodi komsija.
Za kvalitet zivota, i seljaku su neophodne usluge i roba koje je nemoguce proizvesti bez dobro razvijene urbane sredine. Na primer, ako bas nece da umre mlad, u bolovima i bez ijednog zuba, trebaju mu usluge lekara i proizvodi farmaceutske industrije - a to je nemoguce proizvesti u seoskom domacinstvu.
Ove stvari treba platiti - bilo direktno, bilo kroz placanje poreza, pa da mu ih drzava obezbedi, iz budzeta. A odakle mu pare? Zaradjuje prodajom dela onoga sto proizvodi, a to treba bas urbanom stanovnistvu: prevashodno, hrana.

I se vracamo na efikasnost: najbolji sir na svetu je, nesumnjivo, pravila jedna moja rodjaka - a pravila je nekoliko kilograma mesecno. Od toga ne bi mogla ziveti, cak i da joj platim cenu odgovarajucu kvalitetu. Zato je, osim proizvodje za svoje potrebe, na pijaci prodavala i voce i povrce, jaja i svasta, a time je bila osudjena na siromastvo - jer je svojim mukotrpnim radom proizvedene proizvode prodavala jevtino, ispod cene, da bi mogla da konkurise proizvodima koje su puno efikasnije/jevtinije proizvele velike i dobro organizovane farme i industrija.


Pros'o voz, Sapunare. Dobrodosao u 21. vek.

#6 dulematic

dulematic
  • Members
  • 11,603 posts

Posted 09 March 2012 - 16:06

kako vi to znate? ja sam bio u selu pre par dana


Nisu ni sva sela ista, a ni svi iz istog sela nisu isti. Mozda je na selu manji broj visoko obrazovanih ljudi, a veci broj zanatlija i poljoprivrednika, ali to nema nikakvog uticaja na to kako se oblace i kakvu muziku slusaju!

Cesto provodim vreme na selu, tako da nisam primetio to o cemu ti govoris...sve je to do ponude. Oni kojima se ponuda u njihovom selu ne svidja radije ce promeniti sredinu nego se prilagoditi. Zato i imamo stalni odliv u gradove!

#7 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 09 March 2012 - 17:10

Verujem da će doći dan da gradjani opet za džak brašna daju porodični nakit.



Biće još seljačkog humora, lasivnog i direktnog.
Živeli!


Ima i gradski humor, nije nista losiji od seoskog.
Ziveli i seljaci a ziveli bogami i gradjani!

The Problem

By the year 2050, nearly 80% of the earth's population will reside in urban centers. Applying the most conservative estimates to current demographic trends, the human population will increase by about 3 billion people during the interim. An estimated 10(9) hectares of new land (about 20% more land than is represented by the country of Brazil) will be needed to grow enough food to feed them, if traditional farming practices continue as they are practiced today. At present, throughout the world, over 80% of the land that is suitable for raising crops is in use (sources: FAO and NASA). Historically, some 15% of that has been laid waste by poor management practices. What can be done to avoid this impending disaster?

A Potential Solution: Farm Vertically

prijevod (za seljake):

Problem glasi:

Do 2050. godine (ako nas promasi kometa krajem ove godine, primedba prevodioca) 80% (osamdeset od sto) populacije na Zemlji ce zieti u urbanim centrima (kako liberalnim tako i neliberalnim, primedba prevodioca) Ljucka populacije ce se povecati za 3 milijarde, Procena je da ce milijardu hektara nove obradive zemlje (20% vise od povrsine danasnje drzave Brazil) biti potrebno da se oni prehrane. AKO SE TRADICIONALNA OBRADA ZEMLJE BUDE NASTAVILA KAO STO SE RADI DANAS. 80% obradive zemlje u svetu je danas iskorisceno, 15% obradive zemlje je unisteno zbog loseg upravljanja. Sta se moze uraditi da se izbegne ova impedujuca ( :blink: za vise detalja koristite google translate ili neki slican prevodilac domace rucne izrade) katastrofa?

Moguce resenje 1: vertikalne farme...

moguce resenje 2:
3 milijarde ljudi da se smeste kod Sapunara u selo i da mu daju porodicni nakit da bi ih on primio. (docim bi od tog sela nastao najveci megalopolis koji je ikada postojao koji bi imao ogromnu kolicinu nakita u opticaju sto bi neminovno dovelo do inflacije i pada vrednosti porodicnog nakita, ali o tom - potom)

Šta vi mislite dakle o njima?

Kakav je vaš stav o seljacima?


Nista. Sta misle oni o meni? kako prema kome, prema dobrima dobro prema losima lose Nista licno, zakon akcije i reakcije, jedan od osnovnih zakona u prirodi.

Volite li ih?


opet isto, kako koga kao i u gradvima. tesko da bih mogao da volim sve seljake, sve i da pokusam. a ne verujem da iko voli sve seljake, ako ih volis sve morao bi da volis i one sto se ubijaju sekirama za 200 dinara.

Edited by misko1, 09 March 2012 - 17:19.


#8 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2012 - 17:16

ima ljudi koji mrze seljakmao zato stosu seljaci, sto imaju svoju kulturu, sto su vezani za zenlju, sto ne znaju brendove....

#9 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2012 - 17:19

govorite o efikasnosti kao o vrlini.
efikasnost je losa.
zar niste culi za Slow Foof i Slow life.
bogati duhom i novcem zive sporo i neefikasno, putuju jahtama a ne avionima.
efikasnost je mit za glupu srednju klasu.

zato su seljaci pametnijim, i ako kao sto se nadam nasa civilizacija sada krahira, seljaci ce ostati

#10 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 March 2012 - 17:56

... efikasnost je mit za glupu srednju klasu.

zato su seljaci pametnijim, i ako kao sto se nadam nasa civilizacija sada krahira, seljaci ce ostati

Samo neka ostanu, i neka se pazljivo razmnozavaju - moj pradeda, iz seljacke familije, je bio jedan od troje brace i sestara koji su uspeli da odrastu - cukunbaba ih je rodila jedanaestoro, a osmero je pomrlo u detinjstvu, od danas lako izlecivih bolesti.

I moja cerka bi u tadasnjim uslovima jos kao dete umrla u jednoj od barem tri prilike - a ziva i zdrava je zahvaljujuci efikasnosti glupe srednje klase...

#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 09 March 2012 - 18:10

kako vi to znate? ja sam bio u selu pre par dana


90% moje familije zivi na selu i od sela, ukljucujuci rodjenu sestru (koja se udala za "seljaka" i otisla iz grada na selo (odluka zbog koje se gorko kaje vec 20 godina)). Znam sta rade i kako rade, sta slusaju i sta gledaju i sta oblace. U proseku je mladjoj generaciji ("mladjoj" == < 50 god)vise stalo do firmirane odece nego meni (ja se ne stidim da kupujem na buvljaku).

Od nekih 15-ak rodjaka "domacina", uzrasta 20-50 godina, samo jedan nije alkoholicar. I taj je pre par godina "napustio selo" i preselio se u Kaludjericu.

[edit - razne slovne greske, progutana slova itd]

Edited by tomas.hokenberi, 09 March 2012 - 20:51.


#12 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 09 March 2012 - 20:36

kako vi to znate? ja sam bio u selu pre par dana


Poseta se ne racuna ni razgovor sa par lokalnih staraca.
Nije isto kao grad ali nema nikakve slicnosti sa tvojim vizijama. Slusa se ista muzika, izlazi se - ove starije generacije u kafanu mladje u kafice, nosi se ista odeca, gleda se da se napravi jedan sprat vise od komsije, uvodi se internet ... cak se zna i gde se nabavlja droga.

Daleko je to od tvojih zemunica.

#13 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 09 March 2012 - 21:07

.. I taj je pre par godina "napustio selo" i preselio se u Kaludjericu.
...


Posted Image Zbogom Bosno, odoh u Sarajevo.

#14 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 09 March 2012 - 22:36

...
Volite li ih?

Apsolutno sve pogrešno. Neverovatno je samo koliko se brzo idiotizacija javnosti primitivizmom Radoša Bajića prima i prihvata bez rezerve. Seljaci se naprotiv neprekidno bave kursom, uslovima kreditiranja, cenama i rokovima, nešto manje nažalost selekcijom herbicida, pesticida, semenskog materijala i mehanizacije jer im više vremena i energije oduzme ono prethodno. Erteesesove budalaštine stignu da gledaju samo babe pa i to tek kada podmire stoku. Svi u jednom običnom seljačkom domaćinstvu moraju da rade kako bi podmirili budžetsku stoku jer je ta stoka uvek gladna. Seljaci kakve Radoš Bajić prikazuje postoje još samo u Takovskoj 10, Beograd. I bližoj okolini ni do Grocke.

edit: Zaboravih. Ne, ne volim ih. Niti oni traže da ih se voli; samo da im se ne dere koža s leđa. Uvredljivo je čak i smatrati te ljude sitnim krznašicama i kućnim ljubimcima koji traže pažnju i ljubav. Ljudi samo hoće da rade i da zarade, baš kao i drugi normalni radnici.

Edited by Hill Bill, 09 March 2012 - 22:41.


#15 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 09 March 2012 - 23:10

mislim da ne razumete. ja poznajem seljake koji se bude u 4, koji imaju moderne farme, ali i dalje su seljaci.

droge naravno ima, kao i svuda. poznajem i malo ljudi koji su se iz grada iselili na selo. pate zbog toga uglavnom zene.

ali bitno je da ima ljudi koji ne zele gradjansku kulturu, da postoji taj kulturni diverzitet