Jump to content

Photo
- - - - -

┼ kole (gimnazije) u Beogradu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#31 đ»đ║-3

đ»đ║-3
  • Members
  • 504 posts

Posted 01 March 2012 - 14:10

Tacno je da je kvalitet srednjeg obrazovanja jako opao, ali to se odnosi na sve. Gimanzije su isto toliko losije danas nego pre 20-ak godina, koliko i srednje strucne skole. A posmatrajuci kvalitet kadra koji izlazi sa fakulteta, mogu isto i da tvrdim i za prosecnog diplomca.

Ovo je velika istina i najporazavajuca stvar u citavoj prici, od srednjih skola pa do fakulteta. Dugo sam bio van zemlje pa nisam bas najupuceniji kako se sta menjalo, ali u prici sa kolegama koji rade na tehnickim fakultetima, jedina skola za koju se moze reci da je zadrzala neku ozbiljnost i sistematicnost u radu tokom godina je Matematicka gimnazija, i ona je bar sto se tice pripreme i znanja za tehnicke fakultete jako daleko ispred ostalih srednjih skola. Tesla je nazalost najvise pala u odnosu na ono vreme meni poznato pre 20tak i vise godina, i od skole koje je davala onoliki broj ozbiljnih studenata, sada em dolazi daleko manji broj ljudi, em je stepen predznanja poprilicno los, i opet sto je najbitnije(a i najbolnije) za nivo znanja malo zasluga nosi sistem rada, vec entuzijazam pojedinaca.

Po meni je najbolji pokazatelj prolaznost po godinama i procenat zavrsenih od broja upisanih, a tu su opet brojke lose za studente iz Tesle poslednjih godina, bar sam tako cuo od ljudi sa ETFa, jer ponavljam ne raspolazem statistikom, ali valjda ljudi koji tamo drze nastavu znaju. Ja se slazem sa tobom da je Tesla i tako iznad vecine gimnazija kao priprema za ETF i da kazem jos neke tehnicke fakultete, ali gimnazije pri-mat smera pokrivaju mnogo siru oblast rada, tako da po meni to sto iz Tesle upise 30-35 a zavrsi 15 ljudi etf npr., a iz I, IX ili XIII upise 15 i zavrsi 10, je svakako negativni pokazatelj rada po Teslu, jer djaci iz svake od tih gimnazija u odnosu na Teslu ce zavrsiti verovatno u petostruko vecem broju neki od ostalih ozbiljnih fakulteta.

Tako da po mom skromnom misljenu, oni koji zele na tehnicke fakultete u ovom trenutku, a ne zele ili ne mogu da prodju u Matematicku, bolje im je da se opredele za I, XIII ili IX(cenim da su ovo ozbiljnije pri-mat gimnazije sada u BGu) nego za Teslu, jer nece im se umanjiti sanse da dobro prodju na etf-u, a opet imaju vecu slobodu u gradivu i izboru ako se predomisle za neke drustvene nauke mozda. Pisao sam o skolama u BGu, jer je takva tema, i osvrnuo se na one za koje po mom znanju ok stoje prema tehnickim fakultetima o cemu se vodi diskusija trenutno, gledajuci da dam neko vidjenje opsteg kvaliteta rada kroz pomenute skole. Ne kazem da ne zavrsavaju ljudi ETF i posle VIII, XV ili Koncara, pa i Filoloske, ali 1 covek u generaciji koji mozda zavrsi iz neke od ovih skola vise govori o predanosti pojedinca, nego o toj skoli kao pripremi za ETF.

Neki ovaj post mozda vide kao "napad" na Teslu, ali za mene je to vise "odbrana" one skole koje je nekad bila. Prosto, ne vidim kako ce biti pohvalno ako za 50 godina neko u Srbiji kaze svaki drugi covek ima visoko obrazovanje, a u postizanju toga se izgubi znanje kroz pogresno tumacenje i primenjivanje stvari iz ozbiljnijih obrazovnih sistema. Mozda nije za ovu temu, ali sramotno je koliko je slabo razvijen i bez podsticaja(kroz zadatke, zaduzenja, nacin ocenjivanja) samostalan, a i grupni istrazivacki rad u vidu projekata, eseja, seminarskih itd.

#32 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 March 2012 - 16:01

Po meni je najbolji pokazatelj prolaznost po godinama i procenat zavrsenih od broja upisanih, a tu su opet brojke lose za studente iz Tesle poslednjih godina, bar sam tako cuo od ljudi sa ETFa, jer ponavljam ne raspolazem statistikom, ali valjda ljudi koji tamo drze nastavu znaju. Ja se slazem sa tobom da je Tesla i tako iznad vecine gimnazija kao priprema za ETF i da kazem jos neke tehnicke fakultete, ali gimnazije pri-mat smera pokrivaju mnogo siru oblast rada, tako da po meni to sto iz Tesle upise 30-35 a zavrsi 15 ljudi etf npr., a iz I, IX ili XIII upise 15 i zavrsi 10, je svakako negativni pokazatelj rada po Teslu, jer djaci iz svake od tih gimnazija u odnosu na Teslu ce zavrsiti verovatno u petostruko vecem broju neki od ostalih ozbiljnih fakulteta..

Odgovaram na ovo sa malim zakasnjenjem - posto me je inspirisala tema vezana za reformu skolstva, odnosno ukidanje

Elem, moje informaciju su drugacije. Apropo boldovanog, garantujem ti da profesori ETF-a uglavnom nemaju pojma sta su zavrsili njihovi studenti pre upisa, niti ih to posebno zanima. I ovo o zavrsetku se ne poklapa sa mojim informacija. Istina pouzdano mogu da kazemsamo za svoju generaciju, a za koju vazi da je 90% upisanih na ETF iz Tesle isti i uspesno zavrsilo. Medju 10 najboljih studenata na generaciji, dvojca su bila iz Tesle (istina bas 9. i 10. - da se pohvalim ja sam bio onaj deseti). Zanimljivo je da su i tada svi tvrdili, da ne ETF-u dajci iz tesle i srodnih skola lose prolaze.

#33 đ»đ║-3

đ»đ║-3
  • Members
  • 504 posts

Posted 23 March 2012 - 21:31

Odgovaram na ovo sa malim zakasnjenjem - posto me je inspirisala tema vezana za reformu skolstva, odnosno ukidanje

Elem, moje informaciju su drugacije. Apropo boldovanog, garantujem ti da profesori ETF-a uglavnom nemaju pojma sta su zavrsili njihovi studenti pre upisa, niti ih to posebno zanima. I ovo o zavrsetku se ne poklapa sa mojim informacija. Istina pouzdano mogu da kazemsamo za svoju generaciju, a za koju vazi da je 90% upisanih na ETF iz Tesle isti i uspesno zavrsilo. Medju 10 najboljih studenata na generaciji, dvojca su bila iz Tesle (istina bas 9. i 10. - da se pohvalim ja sam bio onaj deseti). Zanimljivo je da su i tada svi tvrdili, da ne ETF-u dajci iz tesle i srodnih skola lose prolaze.

Rekoh ti, promenilo se dosta od onog vremena nama poznatog. Naravno da se profesori ne bave preterano time ko je odakle dosao, ali fakultet itekako vodi neku statistiku. Iz nekih podataka koje sam pribavio od upucenih ljudi sa etf-a, da ne ispadne da pricam napamet, npr. za generaciju upisanu pre par godina koja treba ove godine da zavrsi osnovne akademske studije, na prijemnom:

Tesla - 80 ljudi izaslo, prosek bodova 57.2, 30 ljudi u prvih 500 na rang listi(posto se lestvica spusta, a i tu je deo onih koji ode na ovaj novi smer sof.ing., verovatno je jos 10tak upalo).
Matematicka - 50 ljudi, prosek bodova 82.6, 42 ljudi u prvih 500 ( -||- )
IX gimnazija - 22 ljudi, prosek bodova 79.2, 21 ljudi u prvih 500 ( -||- )
III gimnazija - 24 ljudi, prosek bodova 73.5, 20 ljudi u prvih 500 ( -||- )
XIII gimnazija - 23 ljudi, prosek bodova 75.6, 20 ljudi u prvih 500 ( -||- )

Dalje za ostale skole nemam vremena da se zezam sa upitima i vadim statistiku...

Sto se tice najboljih studenata, u ovoj generaciji godinu pre diplomiranja, nagradjeni studenti od strane fakulteta po smerovima(oni sa najboljim prosekom), troje iz Matematicke gimnazije, cetvoro iz razlicitih skola(zanimljivo nijedna gradska BG skola).

Prijemni je daleko od pravog pokazatelja, jer se radi matematika/fizika, ali podaci koje sam ti izneo i o prijemnom i o najboljim studentima, potvrdjuju deo onog sto sam rekao, a drugi deo o procentu diplomiranih od broja upisanih iz Tesle za sada ostaje na rekla/kazala(ti cenis 90%, ja cenim 50%), ali lako cemo i to proveriti za par meseci kada fakultet izbaci spisak diplomiranih.

Sve u svemu, ja ti ponavljam da ne mislim da je Tesla ista losija trenutno nego stanje u celom nasem obrazovanju, ali da itekako mislim da ona Tesla od pre 20-30 godina, i ova Tesla ne mogu u istu recenicu, i da ova Tesla nema mnogo vise da ponudi kao pripremu za etf od boljih pr-mat gimnazija, a ni priblizno Matematickoj gimnaziji.
Dobra stvar koja ostaje - djak se mnogo bolje upozna sa osnovima materije koja ce se izucavati na fakultetu, losa stvar - stepen znanja jako upitan, a za razliku od gimnazije realno daleko uze opcije pri izboru fakulteta.

#34 Avicii

Avicii
  • Members
  • 1,721 posts

Posted 04 April 2012 - 16:49

:D ko sto rekoh, ali ih zato dosta ima odlicnih djaka.

Uh bre isprozivaste mi srednju, da vam dam inside-info, nekog koji je zavrsio tu skolu(i gle prilike na privatnom je) moj pov:
Relativno mnogo upisuje II ekonomsku iz razloga sto bodovi padaju(zbog velike upisne kvote), ne samo da pored te upisne kvote koja je velika imate jos 40-50 dodatnih koji udju naknadno i suma sumarum je ~400 ucenika(~350 je zvanicna kvota).
Odeljenja (12) u proseku imaju najmanje 32 djaka, postoje u nekim godinama i 13ta odeljenja(9to odeljenje ekonomskog tehnicara).
Sad prolaznost, upis, ocenjivanje, itd.
Proci godinu je "lako", ali sve, sve ti ulazi u zakljucne ocene sto je povezano sa tim predmetom: dolazenje, aktivnost, ponasanje, redovnost na ispitivanjima.
I postoji ograman jaz izmedju prosecnog ucenika-blejaca i odlicnog ucenika u II ekonomskoj, oba ce proci godinu ali jednom ce prosek biti 2-3.00 a drugom 4-~5.00. I nikad vidjeniji "blejac-slepac" nece imati prosek veci od 3.00 jer ce imati obavezu da prisustvuje nastavi da bi dobio vece ocene i time poverenje profesora da stvarno zasluzuje vecu ocenu.
Dolazim iz odeljenja koji je imao najvise odlicnih i vrlo-dobrih djaka na kraju 4te, i uopste u generaciji za sve 4 godine i najvise takmicara(ukljucujuci sebe):
Bilans: Visa Skola-Privatni-Drzavni fakultet-Neupisani izgleda ovako:
34 ucenika: 6-12-14-2
Od toga:
EKOF: 12 ucenika
FON: 1
Masinski: 1
Megatrend: 4
Singidunum: 6
2 njih u privatnim poslovnim skolama
VPS: 4
VTS: 2

Edited by Avicii, 04 April 2012 - 16:50.

#35 dale cooper

dale cooper
  • Members
  • 358 posts

Posted 01 May 2012 - 10:17

Koje su sada dobre gimnazije u Beogradu?

prva i treca, eventualno filoloska.
[ove ostale su ionako samo geografski u beogradu i samo formalno gimnazije[

#36 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 01 May 2012 - 16:00

prva i treca, eventualno filoloska.
[ove ostale su ionako samo geografski u beogradu i samo formalno gimnazije[

A zasto je npr. filoloska "dobra" i "gimnazija", a npr. matematicka nije? Ako se posmatra odstupanje od opsteg gimnazijskog programa, filoloska ima mnogo manje karakter (opste) gimnazije, nego npr. matematicka.
Zasto su ostale "samo geografski u Beogradu"? Sta bi to znacilo?

Edited by tomas.hokenberi, 01 May 2012 - 16:12.

#37 dale cooper

dale cooper
  • Members
  • 358 posts

Posted 02 May 2012 - 20:23

A zasto je npr. filoloska "dobra" i "gimnazija", a npr. matematicka nije? Ako se posmatra odstupanje od opsteg gimnazijskog programa, filoloska ima mnogo manje karakter (opste) gimnazije, nego npr. matematicka.
Zasto su ostale "samo geografski u Beogradu"? Sta bi to znacilo?

hmm?
dao sam pomalo instiktivan, ali i dalje, verujem ispravan odgovor.
teslu, matematicku ili dizajnersku takodje smatram pristojnim skolama ali ne bas gimnazijama. [upravo u smislu sirine obrazovanja]

da ne bih ulazio u raspravu o licnim preferencama neka ostane na tome da ako bih ja imao decu srednjoskolskog uzrasta koja moraju u beogradu da se skoluju
ja bih se svakako odlucio za jednu od te tri skole [sto bi rekao tony blair 'it would be a right thing to do'].

#38 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 May 2012 - 20:27

Eh, da samo zna┼í koliko se Filolo┼íka u me─Ĺuvremenu pokvarila... :ph34r:

#39 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 02 May 2012 - 20:44

hmm?
dao sam pomalo instiktivan, ali i dalje, verujem ispravan odgovor.
teslu, matematicku ili dizajnersku takodje smatram pristojnim skolama ali ne bas gimnazijama. [upravo u smislu sirine obrazovanja]

Pa filoloska gimnazija vise odstupa od opsteobrazovne institucije nego matematicka gimnazija. Da li moze biti opsteobrazovna skola koja ima ima matematiku samo u prva dva razreda (i to sa jako malim fondom casova)? Ekvivalent bi bila "matematicka" gimnazija u kojoj se maternji i strani jezik uce samo u prva dva razreda, a posle ih nema.

Dete koje zavrsi matematicku gimnaziju (pa cak i Teslu) i dalje moze da studira drustvene nauke. Dete koje zavrsi filolosku gimnaziju, nema prohodnost ka fakultetima prirodno-tehnickog usmerenja.

Naravno, neko moze da pita, zasto bi dete koje zeli da studira prirodne ili tehnicke nauke uopste upisivalo filolosku gimnaziju. Medjutim zar nije osnovna ideja upisivanja bilo koje gimnazije znacajan stepen opsteg obrazovanja, koji omogucava da se nastave studije u bilo kojoj oblasti? Inace cemu gimnazije, dovoljne su i cetvorogodisnje srednje strucne skole.

Edited by tomas.hokenberi, 03 May 2012 - 14:29.

#40 jura

jura
  • Members
  • 95 posts

Posted 26 May 2012 - 14:06

Vise ne postoji najbolja skola, gimnazija. Sve su u sustini slicne. Razlike koje postoje se ogledaju pre svega u materijalnom stanju ucenika tj. roditelja. Odavno se vec zna da je u III i XIV statusni simbol prada torbica, skuter u drugoj godini, sto bolja kola u IV godini, Obavezno soping ekskurzije u Bec i Rim, i da ne navodim sve potrebe danasnjih nazovi urbanih snobova. Ostale gimnazije uglavnom okupljaju decu iz svog kraja, mada i tu postoji razlika. Ona je prvestveno u tezini pojedinih profesora odnosno u njihovom stepenu terorisanja ucenika. Svaka skola ima bar jednog teroristu iz redova profesora a neke preteruju u tome kao sto je V gimnazija, Zemunska Gimnazija (koja uzgred medju uceninicima vlada za skolu koja najvise uzima pare ucenicima u odnosu na ostale gimnazije). Prva Beogradska gimnazija uvek gura neki elitizam koji umesto da se bazira na kvalitetu se oslanja na frustiranosti pojedinih profesora, dorcolskom mafijetluku i primitivizmu sve vece grupe ucenika. Za XIX kazu da je dosadna i smorna, a u VI se sukob oko direktora poslednjih godina preneo i na ucenike i profesori koji se ocenama svete svojim suparnicima. No ipak ako hoces da sto lakse zavrsis gimnaziju upisi VII, XV ili X gimnaziju, a ako zelis da bar nesto naucis upisi Gimnaziju Sveti Savu, XIII, VIII, IV. Sve u svemu katastrofa, s jedne strane profesori koje je pregazilo vreme i koji su se potpuno izgubili u planu i programu , s druge strane los mlad kadar koji ne zna ni sta predaje. Sto se tice filoloske gimnazije ona vise nije ono sto je nekad bila. Ocene se samo pumpaju kako bi se lazno prikazao kvalitet a matematicka polako gubi na kvalitetu svake godine povecanjemupisne kvote a dece je sve manje. O strucnim skolama ne vredi govoriti jer su one po kvalitetu nastavnog osoblja daleko iza gimnazija bez obzira sto neke navodno upisuju odlicna deca iz osnovnih skola. Pitam se samo da li je to njihov realan uspeh ili je opet samo u pitanju pomodarstvo roditelja, pritisak direktora da bas njihova skola bude najbolja i na kraju lokalni prestiz ucenika.

Edited by jura, 26 May 2012 - 14:08.

#41 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 29 May 2012 - 21:43

Za XIX kazu da je dosadna i smorna, a u VI se sukob oko direktora poslednjih godina preneo i na ucenike i profesori koji se ocenama svete svojim suparnicima. No ipak ako hoces da sto lakse zavrsis gimnaziju upisi VII, XV ili X gimnaziju, a ako zelis da bar nesto naucis upisi Gimnaziju Sveti Savu, XIII, VIII, IV. S

Gde je i sta je XIX gimnazija?

#42 jura

jura
  • Members
  • 95 posts

Posted 02 June 2012 - 06:44

Mislio sam na IX gimnaziju

Edited by jura, 02 June 2012 - 06:44.

#43 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 13 June 2012 - 12:33

Mislio sam na IX gimnaziju

To ona kvazimatematicka na NBG-u?

edit:pobrljavio forum

Edited by Artur Dent, 13 June 2012 - 12:34.

#44 4_Webber

4_Webber
  • Members
  • 17,335 posts

Posted 16 June 2012 - 14:35

Svaka skola ima bar jednog teroristu iz redova profesora a neke preteruju u tome kao sto je V gimnazija,

Ma ovo uopste nije tacno. Ja sam isao u Petu ali nisam sreo ni jednog "teroristu". Ne kazem da su to sve dobri ljudi, mogu cak reci naprotiv, ali sad da su nesto posebno strogi i nisu.

#45 pixel

pixel
  • Members
  • 2,487 posts

Posted 07 October 2013 - 13:59

Evo ┼íta se objavljuje u ─Źasopisu Foruma beogradskih gimnazija...

Intervju

Spoiler

Bruka šta se deci servira.