Jump to content

Photo
- - - - -

┼ kole (gimnazije) u Beogradu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
53 replies to this topic

#16 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 27 February 2012 - 15:04

Stvar je u tome sto su to maltene svi ljudi iz Tesle koji su i upisali neki fakultet..

Generalno, od njih se i ocekuje da upisu ETF, cisto sumnjam da su u tom broju (12) upisali svi zajedno neki drugi fakultet..

Nemoj da pomislis da imam nesto protiv tebe, tvoje struke, Tesle, vec samo pokusavam da budem realan.

Sto se tice djaka van Beograda, treba uzeti u obzir kriterijum u njihovim skolama. Iskreno, mislim da je mnogo lakse tamo biti odlican, nego po nekim jakim gimnazijama u BGu.. Samim tim, pred prijemni su u velikoj prednosti + cesto su mnogo svesniji od dece u BGu.. ZNaju da su im roditelji u tezoj situaciji, da treba da finansiraju i njihovo studiranje u drugom gradu, pa su zato i pozrtvovaniji i odgovorniji

Edited by medobrundo, 27 February 2012 - 15:05.

#17 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 February 2012 - 18:01

Stvar je u tome sto su to maltene svi ljudi iz Tesle koji su i upisali neki fakultet..

Generalno, od njih se i ocekuje da upisu ETF, cisto sumnjam da su u tom broju (12) upisali svi zajedno neki drugi fakultet..

Toliko zelis da dokazes da je skoro nemoguce upisati fakultet ako se ne dolazi iz gimnazije da izgleda i ne citas sta sam napisao. Ima ih 12 od 101 do 200-og mesta na rang listi. Medju 100 najboljih ih ima 5 (6-ta,12-ta, 14-ta i jos neke BG gimnazije nemaju ni jednog jedinog medju 100 najboljh). Od 201 do 500-og nisam ni brojao. Od ukupno primljenih na elektrotehnicki odsek ima ih negde 9-10%.
Inace lose si informisan. Tradicionalno (iz razloga sto ga je lakse upisati) vise djaka iz Tesle upisuje masinski nego ETF. A djaci sa smerova kao sto je "administrator racunarskih mreza" konkurisu pre na FON-u i RAF-u nego na ETF-u.

Nemoj da pomislis da imam nesto protiv tebe, tvoje struke, Tesle, vec samo pokusavam da budem realan.

Koje moje struke? ETF-a?

Sto se tice djaka van Beograda, treba uzeti u obzir kriterijum u njihovim skolama. Iskreno, mislim da je mnogo lakse tamo biti odlican, nego po nekim jakim gimnazijama u BGu.. Samim tim, pred prijemni su u velikoj prednosti + cesto su mnogo svesniji od dece u BGu.. ZNaju da su im roditelji u tezoj situaciji, da treba da finansiraju i njihovo studiranje u drugom gradu, pa su zato i pozrtvovaniji i odgovorniji

I tu gresis. Jednostavno su neke gimnazije izvan Beograda, u proseku jednostavno jednako dobre ako ne i bolje, barem za odredjene oblasti, od nekih beogradskih.

Tacno je da je kvalitet srednjeg obrazovanja jako opao, ali to se odnosi na sve. Gimanzije su isto toliko losije danas nego pre 20-ak godina, koliko i srednje strucne skole. A posmatrajuci kvalitet kadra koji izlazi sa fakulteta, mogu isto i da tvrdim i za prosecnog diplomca.

Ne zelim ja ovde da dokazem da je procenat upisanih na fakultete iz srednjih strucnih skola (IV stepena, o "zanatskim" smerovima III stepena i ne pricam) isti kao kod gimnazija, vec da se fakultet moze upisati i iz njih. Dve komponente su bitne za upis (1)skola i (2)ucenik. Nikakva skola nece od loseg i nezainteresovanog djaka napraviti "fakultetski materijal". Razlog sto je veci procenat upisanih iz gimazija je mnogo manje u "boljem programu", koliko u tome sto ih upisuju, u proseku, bolji djaci.

Bolje srednje strucne skole zato "klasteruju" svoje djake. Npr. opet primer Tesle. Od ovih 40-50 koliko je upisalo elektrotehnicki odsek ETF-a, verovatno 90% dolazi iz 4-5 odeljenja u kojima su grupisani najbolji djaci i za koje vaze drugaciji kriterijumi nego za ostala odeljenja (ovo je bilo i u mojoj generaciji). Za nekog ko se upise u ta odeljenja je potpuno nebitno kakav ce uspeh kod upisa biti kod djaka iz preostalh 10-ak odeljenja.

[edit] obrisane duplirane reci

Edited by tomas.hokenberi, 28 February 2012 - 14:00.

#18 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 28 February 2012 - 12:31

i u "moje vreme" (:lol:) je Tesla bila dobra stru─Źna ┼íkola, a i ja znam mnoge koji su posle uspe┼íno zavr┼íili ETF

jedini je problem što je to ipak bilo dosta davno, te nemam pojma kako je sada

#19 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 28 February 2012 - 14:00

Ovaj, ne diraj mi Teslu :D

Cekaj da dodam, i moja generacija (iz struke preko 80 ucenika, ne racunam sve ostale jer ne znam) je 80% upisala neki fakultet (4-5 u visim ne racunam) od toga iz mog odeljenja nekih 4 ETF. Uglavnom su bili tehnicki fakulteti i to bas iz razloga koje je Tomas naveo, lakse se upisivalo na njih a ima i toga da je nekima nakon 4 godine elektrotehnike bilo dosta iste (B-)).

Tesla je inace odlicna strucna, bila je i cisto sumnjam da se to promenila najbolja pored matematicke.

Ovo ima smisla za neke skole u unutrasnjosti ne sve. Bilo bi lepo kad bi zaobisli beogradjanstinu - ovo bi relativno bilo tacno ako pricamo o skolama u malim mestima isto kao sto to mozes reci za neke skole u BGu (2ga ekonomska ;))
A definitivno djaci iz unutrasnjosti imaju jaku volju za upisom - ima nesto u tome da kad za nesto radis tesko nekako je i bitnije.

Uspela da obidjem recenicu sa 'u moje vreme' :D

#20 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 28 February 2012 - 14:31

Ok, lepo je to bilo u vase vreme, sta da vam kazem :D

Elektrotehnicar energetike:

60 min broj bodova

Elektrotehnicar elektronike:

65.16

Elektrotehnicar telekomunikacija:

73

Elektrotehnicar racunara:

78

Elektrotehnicar procesnog upravljanja:

48

Administrator racunarskih mreza - ogled:

93

Elektrotehnicar multimedije - ogled:

67

Ovo se odnosi na proslu godinu. Samo da napomenem da su prosle godine i izuzetno slabi djaci imali po 70-75 bodova, zbog neverovatno lakog prijemnog.

Za vecinu gimnazija je trebalo 90+ bodova.

Naravno da postoji mogucnost da i ucenici koji su zavrsili strucne skole upisu fakultete. Medjutim, zbog cega se opredeliti za skolu koju upisuju i dobri (po uspehu) djaci i u kojoj si dobio jackpot ako imas 3 devojke u odeljenju!?

Naravno da je mnogo veca verovatnoca da ce dete nastaviti sa kvalitetnim radom, ukoliko se nadje u odeljenju u kojem su u osnovnoj maltene svi bili vukovci, nego u skoli u kojoj je potrebno 70ak bodova za skoro sve smerove.

Edited by medobrundo, 28 February 2012 - 14:34.

#21 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 28 February 2012 - 14:35

neke skole u BGu (2ga ekonomska ;))
A definitivno djaci iz unutrasnjosti imaju jaku volju za upisom - ima nesto u tome da kad za nesto radis tesko nekako je i bitnije.

Zaista ne znam da li 10 ljudi iz II ekonomske upise neki fakultet, a da nije privatni

#22 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 28 February 2012 - 15:00

Ovo se odnosi na proslu godinu. Samo da napomenem da su prosle godine i izuzetno slabi djaci imali po 70-75 bodova, zbog neverovatno lakog prijemnog.

Za vecinu gimnazija je trebalo 90+ bodova.

Naravno da postoji mogucnost da i ucenici koji su zavrsili strucne skole upisu fakultete. Medjutim, zbog cega se opredeliti za skolu koju upisuju i dobri (po uspehu) djaci i u kojoj si dobio jackpot ako imas 3 devojke u odeljenju!?

Naravno da je mnogo veca verovatnoca da ce dete nastaviti sa kvalitetnim radom, ukoliko se nadje u odeljenju u kojem su u osnovnoj maltene svi bili vukovci, nego u skoli u kojoj je potrebno 70ak bodova za skoro sve smerove.

Cini mi se da si vec napomenuo da taj limit bodova nema veze sa kvalitetom skole, a znam zasigurno da nema.

U moje vreme :rolleyes: su djaci pokusavali da se upisu u sto kvalitetnije skole, to je nazalost otezavalo upis na fax, pa je sve vise ljudi pohrlilo u gimnazije - kao povecava im sanse.

Tako da je ta bodovna lista samo ponuda i potraznja, nazalost, kvalitet je izgubio na ceni.

Zaista ne znam da li 10 ljudi iz II ekonomske upise neki fakultet, a da nije privatni

:D ko sto rekoh, ali ih zato dosta ima odlicnih djaka.

#23 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 28 February 2012 - 15:05

Cini mi se da si vec napomenuo da taj limit bodova nema veze sa kvalitetom skole, a znam zasigurno da nema.

Nema veze, ukoliko za jednu skolu treba 98, a za drugu 92.

Ali ako poredis skole za koje je potrebno 90+ bodova (sve odlicni djaci) i skole za koje je potrebno 65-75 (gomila dobrih i vrlodobrih), rekao bih da ima veze.

Kao sto rekoh, mnogo vece sanse ce dete imati za napredak i uspeh, ako je okruzeno kvalitetnim djacima i u radnoj atmosferi. I naravno, ako ima neku devojcicu u odeljenju, sto u Tesli cesto nije slucaj :D

#24 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 28 February 2012 - 15:08

Ali ako poredis skole za koje je potrebno 90+ bodova (sve odlicni djaci) i skole za koje je potrebno 65-75 (gomila dobrih i vrlodobrih), rekao bih da ima veze.

nisu uvek bodovi presudni. recimo, u I beogradskoj je mnogo lak┼íe upisati prirodno-matemati─Źki smer (pre neku godinu prag je bio oko 78 bodova) jer deca "be┼że" od te ┼íkole ba┼í zbog toga ┼íto va┼żi za "te┼íku".

#25 medobrundo

medobrundo
  • Members
  • 34,166 posts

Posted 28 February 2012 - 15:10

nisu uvek bodovi presudni. recimo, u I beogradskoj je mnogo lak┼íe upisati prirodno-matemati─Źki smer (pre neku godinu prag je bio oko 78 bodova) jer deca "be┼że" od te ┼íkole ba┼í zbog toga ┼íto va┼żi za "te┼íku".

Desavalo se i u Petoj da je trebalo 62 za prirodni, ali to je izuzetak.

Pogledaj niz godina i videces da je potreban generalno visok broj bodova, narocito sada, kada je prijemni kao za decu ometenu u razvoju

#26 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 28 February 2012 - 15:30

Kao sto rekoh, mnogo vece sanse ce dete imati za napredak i uspeh, ako je okruzeno kvalitetnim djacima i u radnoj atmosferi. I naravno, ako ima neku devojcicu u odeljenju, sto u Tesli cesto nije slucaj :D

:D ajde nije bas tako cesto - u moje vreme bilo samo jedno odeljenje, ali i bilo odeljenje sa 7 .... Recimo ja znam da je bese 13ta ili 14ta, koja je na Banovom Brdu, imala jako mnogo devojcica, i jako mnogo odlikasa a da se retko ko upisivao na fakultet

Mislim da gresis sto se tice bodova, ta prica da ce ti djaci biti kvalitetniji nema smisla ako profesori nisu.

Desavalo se i u Petoj da je trebalo 62 za prirodni, ali to je izuzetak.

Pogledaj niz godina i videces da je potreban generalno visok broj bodova, narocito sada, kada je prijemni kao za decu ometenu u razvoju

Tesla vazi za izuzetno tesku, tako da su vremenom ljudi poceli da je izbegavaju, a inace energetika se ne racuna, elitna odeljenja su nekadasnja PE (ne znam dal su smerovi i dalje isti, primenjena elektronika).

Ja sam letos gledala upisne papire, dete u familiji biralo skolu i na osnovu njene price i njenih drugara sam videla kako razmisljaju i oni i roditelji.

"Svi upisuju" i "ta je mnogo teska" i "nema tu posla bez fakulteta a ko zna sta ce biti" su recenice koje se cuju za teze (kvalitetne) strucne skole.

Dosla je po savet od mene ali su na kraju izabrali varijantu protiv koje sam ja bila - ali je ta varijanta bila najlaksa.

Mozda to niej bas reprezentativan uzorak ali definitivno bodovni sistem nema veze s kvalitetom jer sam videla neke 'zabavne' skole za koje je trebalo jako mnogo bodova.

#27 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 28 February 2012 - 16:13

Mozda to niej bas reprezentativan uzorak ali definitivno bodovni sistem nema veze s kvalitetom jer sam videla neke 'zabavne' skole za koje je trebalo jako mnogo bodova.

Npr. skola za negu lepote.

Nego ja sam poslednja generacija Tesle (1990) po Suvaru i tada je na PE odseku bilo 5 odeljenja, ali najveci deo upisanih na fakultete je bio iz dva odeljenja Elktrotehnicara racunara i elektronske automatike. Tada je maksimum za upis bio 50 bodova (bodovao se u skolama samo uspeh) + takmicenja. Poslednji je imao 48 a prvi 53.

#28 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 28 February 2012 - 17:20

1330441982[/url]' post='3479723']
Npr. skola za negu lepote.

Nego ja sam poslednja generacija Tesle (1990) po Suvaru i tada je na PE odseku bilo 5 odeljenja, ali najveci deo upisanih na fakultete je bio iz dva odeljenja Elktrotehnicara racunara i elektronske automatike. Tada je maksimum za upis bio 50 bodova (bodovao se u skolama samo uspeh) + takmicenja. Poslednji je imao 48 a prvi 53.

Ah teslic, ja sam prva generacija elektronike, prvi je imao 100, mi smo polagali prijemni prvi, sa 60 nisi mogao da se upises na PE, ne secam se koliko je imao zadnji ali mislim da na elektronici nije bilo ispod 70, to znam jer nas je na upisu bilo 64 pa se posle povecalo na 80+.
Ali tad se jos upisivalo po kvalitetu - cak je bilo pitanje prestiza.

#29 scientology

scientology
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 February 2012 - 19:00

Verovatno deluje uska tema, ali mo┼że se pro┼íriti na sve mogu─çe na─Źine, nego mi trenutno treba informacija zbog kumova (─Źije dete usokor treba da zavr┼íi osnovnu).

Koje su sada dobre gimnazije u Beogradu?

I postoji li jo┼í uvek dru┼ítveno/prirodno/matemati─Źko usmerenje?

Kao neko ko je donedavno isao u skolu, da dam svoje mislenje. Za sve prirodno - tehnicke fakultete najbolji izbor je Matematicka gimnazija, bilo u Beogradu, bilo u drugim gradovima u njenim isturenim odeljenjima. Za jezike je najbolja Filoloska gimnazija, naravno. Mislim da jos uvek postoje usmerenja.

#30 todorovic

todorovic
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 29 February 2012 - 23:10

Dosao sam na ETF iz srednje strucne skole koja je van Beograda i mogu vam reci da nisam primetio da su oni koji su dosli iz Tesle doneli neko vece predznanje. Tesla verovatno ima vise dobrih ucenika, ali se sa tim ucenicima svakako mogu meriti i oni koji su zavrsili racunare u mojoj skoli.
Sto se tice borbe dece iz unutrasnjosti to jeste tacno, koliko sam samo puta cuo od kolega iz beograda recenicu "ma nema veze, sta dam dam, ne zuri se meni da zavrsim faks. Sta? Treba da zurim da radim??" Ovako deca iz unutrasnjosti ne mogu razmisljati, jer je najgore u Srbiji zaradjivati van Beograda, a trositi u Beogradu.
Bilo mi je interesantno kada sam shvatio da na mom smeru nema vise od 10 studenata iz Beograda od nas 60-tak, sto je dosta mali procenat. Inace moj smer vazi za jedan od najtezih, pa to mozda opet govori o onoj borbi dece iz unutrasnjosti.

Da mogu da vratim vreme opet bih pre izabrao moju srednju strucnu skolu, nego gimnaziju. Ako neko zeli na ETF, Tesla ili bilo koja druga srednja elektrotehnicka je odlicna priprema.

Edited by Ph.D.Todorovic, 29 February 2012 - 23:12.