Jump to content


Photo
- - - - -

MADJARSKO DRZAVLJANSTVO


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
25 replies to this topic

#1 Darkinside

Darkinside
  • Members
  • 30 posts

Posted 09 February 2012 - 19:11

Zanime me sledece. Pre nekoliko mecesi procitao sam vest na internetu da je Madjarsko drzavljanstvo moguce dobiti ukoliko se poznaje jezik te zemlje. Pisalo je da zahteve mogu podneti gradjani Vojvodine bilo da su Srbi ili Madjari.Ono sto mene interesuje je da li bih ja kao neko nije odrastao u Vojvodini vec u Srbiji,mogao da trazim drzavljanstvo Madjarske? Odnosno,kakve su mi sanse da ga dobijem s obzirom da poznajem madjarski jezik,ali nisam rodjen ili ziveo u Vojvodini? (Ziveo sam godinu dana u Ns-u,ali to nije to) Dakle zeleo bih dvojno drzavljanstvo (Srbije i Madjarske) To drzavljanstvo bi mi mozda koristilo u buducnosti (za 3-4 god),mozda bih mogao tamo naci posao ili upisati postdiplimske studije s obzirom da za posao kojim se ja bavim,Madjari imaju jako dobro obrazovanje... KAKVO JE VASE MISLJENJE? ? ?

PS: Jos ako bi naisao neki Madjar koji ima dvojno drzavljanstvo da mi odgovori... :)))

#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 February 2012 - 20:08

Prvo, pokusaj da naslov posta ne pises VELIKIM SLOVIMA - nije pristojno na forumu. Drugo, sve informacije o madjarskom drzavljanstvu: Generalni Konzulat Republike Mađarske

Adresa: 24000 Subotica, Đure Đakovića 3

Tel: 24/554-811, fax: 24/552-427
ili
Konzularno odeljenje Ambasade Republike Mađarske u Beogradu. 00-381 (11) 243-8381, 243-8382, 243-8383, faks: 243-8393.

Generalno, stranka mora da dokaze da je predak (roditelji/babe/dede) prethodno posedovao madjarsko drzavljanstvo i da zna madjarski jezik dovoljno da moze da podnese zahtev na istom/prodje intervju sa konzularnim sluzbenikom.

#3 Darkinside

Darkinside
  • Members
  • 30 posts

Posted 09 February 2012 - 20:43

Prvo, pokusaj da naslov posta ne pises VELIKIM SLOVIMA - nije pristojno na forumu. Drugo, sve informacije o madjarskom drzavljanstvu: Generalni Konzulat Republike Mađarske

Adresa: 24000 Subotica, Đure Đakovića 3

Tel: 24/554-811, fax: 24/552-427
ili
Konzularno odeljenje Ambasade Republike Mađarske u Beogradu. 00-381 (11) 243-8381, 243-8382, 243-8383, faks: 243-8393.

Generalno, stranka mora da dokaze da je predak (roditelji/babe/dede) prethodno posedovao madjarsko drzavljanstvo i da zna madjarski jezik dovoljno da moze da podnese zahtev na istom/prodje intervju sa konzularnim sluzbenikom.



Izvinjavam se zbog velicine slova,nisam obratio paznju... Samo imam jednu nedoumicu? Nikada niko iz moje porodice nije imao Madjarsko drzavljanstvo,da li je to presudna stvar? Jezik znam,mada naravno uvek moze da se usavrsava...

#4 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 February 2012 - 23:09

Da - ako niko nije imao drzavljanstvo, nikada niste ziveli u madjarskoj, niti ste u braku sa madjarskim drzavljaninom onda ni na osnovu ovog novog, labavijeg zakona (prethodni je zahtevao da zivite na teritoriji Madjarske), onda nemate osnovu da podnosite zahtev. Ali, za svaki slucaj, pozovite konzularno, ljudi koje ja znam u Subotici kazu da je konzularno osoblje tamo pristojno.

#5 Darkinside

Darkinside
  • Members
  • 30 posts

Posted 10 February 2012 - 00:42

Da - ako niko nije imao drzavljanstvo, nikada niste ziveli u madjarskoj, niti ste u braku sa madjarskim drzavljaninom onda ni na osnovu ovog novog, labavijeg zakona (prethodni je zahtevao da zivite na teritoriji Madjarske), onda nemate osnovu da podnosite zahtev. Ali, za svaki slucaj, pozovite konzularno, ljudi koje ja znam u Subotici kazu da je konzularno osoblje tamo pristojno.


Hvala na odgovoru! :)

#6 medoa

medoa
  • Members
  • 1 posts

Posted 11 February 2012 - 10:49

Evo da se javi i jedan madjar koji ima dvojno državljanstvo da ti odgovori. U principu ti je "Nimrod" najbitnije detalje rekao, i rekao ih tačno. Da bi imao prava da tražiš državljanstvo po trenutnom pojednostavljenom sistemu, moraš dokazati da je neko od tvojih predaka rodjen u madjarskoj ili na teritoriji koja je nekada u prošlosti pripadala madjarskoj. Na primer svako ko je rodjen u delu današnje vojvodine pre 1921, on je u momentu svog rodjenja bio madjarski državljanin i dobiće nazad to državljanstvo, kao i njegovi potomci. Opet što se tiče znanja jezika, moraš barem toliko da znaš da bi napisao kratak opis života, rukom pisano. Posle toga moraš da u kratkom razgovoru uspešno komuniciraš sa službenicama na konzulatu prilikom predaje dokumentacije. Naučiti toliko od jezika da to odradiš i da ti neko eventualno pomogne sa pisanim delom, sigurno nebi bio neki veliki problem. Možeš da se javiš i u konzulat, jer su stvarno extra uljudni i pomažu gde god mogu, ne zezaju ne zanovetaju. Ali osnov za predavanje je poreklo koje sam opisao na početku i ako to nemožeš da im dostaviš u službenim papirima (izvodi iz matičnih knjiga rodjenih, umrlih i slična dokumenta) onda neće prihvatiti tvoj zahtev.

Eto, nadam se da sam bio od pomoći. Pozdrav.:rolleyes:

#7 Darkinside

Darkinside
  • Members
  • 30 posts

Posted 11 February 2012 - 22:54

Evo da se javi i jedan madjar koji ima dvojno državljanstvo da ti odgovori. U principu ti je "Nimrod" najbitnije detalje rekao, i rekao ih tačno. Da bi imao prava da tražiš državljanstvo po trenutnom pojednostavljenom sistemu, moraš dokazati da je neko od tvojih predaka rodjen u madjarskoj ili na teritoriji koja je nekada u prošlosti pripadala madjarskoj. Na primer svako ko je rodjen u delu današnje vojvodine pre 1921, on je u momentu svog rodjenja bio madjarski državljanin i dobiće nazad to državljanstvo, kao i njegovi potomci. Opet što se tiče znanja jezika, moraš barem toliko da znaš da bi napisao kratak opis života, rukom pisano. Posle toga moraš da u kratkom razgovoru uspešno komuniciraš sa službenicama na konzulatu prilikom predaje dokumentacije. Naučiti toliko od jezika da to odradiš i da ti neko eventualno pomogne sa pisanim delom, sigurno nebi bio neki veliki problem. Možeš da se javiš i u konzulat, jer su stvarno extra uljudni i pomažu gde god mogu, ne zezaju ne zanovetaju. Ali osnov za predavanje je poreklo koje sam opisao na početku i ako to nemožeš da im dostaviš u službenim papirima (izvodi iz matičnih knjiga rodjenih, umrlih i slična dokumenta) onda neće prihvatiti tvoj zahtev.

Eto, nadam se da sam bio od pomoći. Pozdrav.:rolleyes:


Köszönöm szépen ! Az idő megmutatja...:D

#8 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 February 2012 - 08:18

Nista , moraces da se zenis Madjaricom... :lala:

#9 Darkinside

Darkinside
  • Members
  • 30 posts

Posted 12 February 2012 - 13:37

Nista , moraces da se zenis Madjaricom... :lala:


Bih vrlo rado.:D

#10 undernaut

undernaut
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 October 2012 - 11:59

E pa, pošto sam ja oženio jednu, imam par pitanja, vezanih za sve ovo... :)

Pošto nam je u skorije vreme postalo jasno kako stoje i kako će još dugo stojati stvari ovde, odlučismo da ona zatraži državljanstvo, za šta ispunjava sve uslove. Ako smo dobro shvatili akt/propis/štajeveć o "pravu na povratak u domovinu" omogućava joj da se bez ikakvih cimanja nastani tamo.

Zna li neko da mi kaže, šta se u tom slučaju dešava sa mnom, za decu kontam da po automatizmu mogu dobiti državljanstvo jer im ga i mama ima, ali šta sa mnom biva, da li ja mogu da dobijem samo boravišnu vizu, ili nakon nekog vremena i ja mogu da dobijem njihov ausvajs (i ako da, nakon koliko vremena & pod kojim uslovima)?

Unapred najlepše hvala na odgovoru, Mikloš =)

Edited by undernaut, 09 October 2012 - 12:00.


#11 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 09 October 2012 - 12:01

http://www.dw.de/dw/...6293463,00.html

#12 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 October 2012 - 13:23

....za decu kontam da po automatizmu mogu dobiti državljanstvo jer im ga i mama ima, ali šta sa mnom biva, da li ja mogu da dobijem samo boravišnu vizu, ili nakon nekog vremena i ja mogu da dobijem njihov ausvajs (i ako da, nakon koliko vremena & pod kojim uslovima)?

Unapred najlepše hvala na odgovoru, Mikloš =)


Jesi li siguran ovo za decu, ili samo kontas/pretpostavljas :) ?
Ja mislim da bi to bilo u suprotnosti s EU-zakonima, koji insistiraju na pravu deteta na oba roditelja, pa bi njima to pravo bilo povredjeno, ako bi madjarska drzava tebi uskratila pravo da neomentano zivis s njima. Zato ne verujem da bi ti i tvoja deca imali u ovom slucaju razlicit status, ali moze da se desi da tvojoj zeni postave uslov da dokaze da je u stanju da vas sve izdrzava, kako bi mogla da vas dovede. To Madjarskoj dopusta EU zakonodavstvo, ali ne znam da li ona to i primenjuje.

#13 undernaut

undernaut
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 October 2012 - 17:10

Jesi li siguran ovo za decu, ili samo kontas/pretpostavljas :) ?


Hm, pa reko ajde da se vodim nekom logikom, ako mi je žena zbog svoje keve mađarica koja ispunjava uslove, i njima će keva zvanično da postane mađarica pa to tako ide, ne?

Dobro, jasno mi je gde mi je flaw :), al opet, ko što kažeš:

Ja mislim da bi to bilo u suprotnosti s EU-zakonima, koji insistiraju na pravu deteta na oba roditelja, pa bi njima to pravo bilo povredjeno,


pretpostavih da su ta pitanja uređena na normalan način po EU, pa se oko toga opustih :)


moze da se desi da tvojoj zeni postave uslov da dokaze da je u stanju da vas sve izdrzava, kako bi mogla da vas dovede. To Madjarskoj dopusta EU zakonodavstvo, ali ne znam da li ona to i primenjuje.


znaš li možda eventualno, da li mora baš baš isključivo žena to da dokazuje, ili mogu i ja, ili mogu da nas gledaju kao normalan paket? :) oboje smo nadam se dovoljno obrazovani, a i struke su nam dosta popularne (u normalnim zemljama, jel), obraća li se možda pažnja na to prilikom tog dokazivanja, ili mora baš ona već da ima posao tamo ili primanja? mogu li možda ja da jednostavno pokažem šta i za koga radim, pošto mi posao uopšte nije vezan za geografsku lokaciju tj ne bi mi se prekinula primanja prilikom odlaska tamo?

uh, znam da puno pitam i da to nisu pitanja na koja je lako odgovoriti, probao sam da zovem konzulat u bgu, nakon 15 minuta preslušavanja prvo mađarskog automata, pa srpskog, dobio sam jednu finu damu koja mi je rekla da su to sve specifična pitanja dosta pa da ako mogu zovem posle toliko i toliko, što je moj nap time, hat jbg =)

Puno hvala! :)

#14 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 09 October 2012 - 20:45

pretpostavih da su ta pitanja uređena na normalan način po EU, pa se oko toga opustih :)




znaš li možda eventualno, da li mora baš baš isključivo žena to da dokazuje, ili mogu i ja, ili mogu da nas gledaju kao normalan paket? :) oboje smo nadam se dovoljno obrazovani, a i struke su nam dosta popularne (u normalnim zemljama, jel), obraća li se možda pažnja na to prilikom tog dokazivanja, ili mora baš ona već da ima posao tamo ili primanja? mogu li možda ja da jednostavno pokažem šta i za koga radim, pošto mi posao uopšte nije vezan za geografsku lokaciju tj ne bi mi se prekinula primanja prilikom odlaska tamo?


Pravo na drzavljanstvo i pravo na useljenje u neku EU zemlju su ustvari dve razlicite stvari. Ono o cemu sam ja pisala, dakle minimum koji sve EU zemlje moraju da ispostuju, vezano za nerazdvajanje porodice, odnosi se na useljenje. Drugim recima, Madjarska moze da ima kakve god zakone o uslovima za sticanje drzavljanstva, ali ne moze da uskrati tvojoj zeni pravo da prilikom useljenja povede decu i tebe. Moze npr njima da da drzavljanstvo, a tebi za pocetak samo boravisnu dozvolu, ali i ta dozvola mora da nosi ista prava i obaveze kao drzavljanstvo (obicno samo nemas pravo glasa, ali imas radnu dozvolu i sve sto iz nje proistice, a to ti je najbitnije). Doduse, moze da je uslovi da dokaze da moze da vas izdrzava, ali ako tvoj posao i prihodi nisu vezani za odredjenu zemlju, onda je to to. Vi ste muz i zena i to su prihodi porodice, tvoji koliko i njeni.
Ovo pisem na osnovu poznavanja nekih svedskih zakona, koji se pozivaju, tj vezuju na EU zakone, dakle vaze na celoj njenoj teritoriji. Ono sto je karakteristicno samo za Madjarsku ne znam, ali ne moze bitno da vam poremeti planove. Ti i deca u svakoj situaciji idete u paketu s njom. Nije ti za to neophodno drzavljanstvo, vec je dovoljno da ga ona ima.

Inace, taj deo o porodicnoj vezi kao osnovu za sticanje prava boravka bi mnoge EU zemlje rado proglasile nevazecim, jer upravo na taj nacin stize onaj "nepozeljni" deo imigranata, ali nema sanse da se nesto tako ikad desi, jer bi bilo krajnje nehumano. Da budem jasnija, neko kome je u npr Somaliji ugrozen zivot dodje, dobije azil i nakon sto je regulisao svoj status, ima pravo da dovede porodicu iako njima nije direktno ugrozen zivot. On dobija pravo boravka na osnovu azila, a oni na osnovu porodicne veze s njim. Mnogo je polemike oko toga, ali nema sanse da se neko usudi i da ozbiljnije predlozi da se to ubuduce sprecava, a kamoli da postane stvarnost. Zato ni ti ne treba da brines. Ukoliko tvoja supruga resi svoj status, resila je i status cele porodice.

#15 undernaut

undernaut
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 October 2012 - 22:23

Puno ti hvala na pojašnjenjima, ovo mi je veoma precious info koji mi verovatno & bože daj nikada neće zatrebati, ali super što ga imam!

Iskreno, mene je skroz začudilo sve to još od tvog prvog posta, odmah su mi prošle kroz glavu porodice od šezdesetak članova :whistle:

Nas je samo četvoro, pa ne verujem da će praviti problem. :s_d:

Deo za zajednička primanja mi je skroz jasan, pa logično, ne znam kako nisam skontao to od starta, ili sam već pregoreo od svega ili sam samo too hyped, pomalo smo pod utiscima što domaćim što spoznajnim :)

Još jednom hvala & laku noć želim :)

Edited by undernaut, 09 October 2012 - 22:30.