Jump to content


Photo
- - - - -

Vikend protiv PASizma!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#16 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 February 2012 - 19:55

Breed-specific legislation

Frequently Asked Questions: Banned Breeds - Pit Bulls & Dangerous Dogs


Ne držim tzv opasnog psa, hoću reći, nije na listi opasnih iako ima najopasnije ime od svih - stafordski bulterijer (zabranjen jedino u Portugalu, koliko mi je poznato)


Spoiler
Spoiler


Itd, itd, ...

#17 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 21 February 2012 - 20:38

... KAko bilo ko može da kaže "Ova rasa je opasna, a ova ne"?...


Meni su vukovi zaista veoma dragi. Jeste da kolju i jedu ovce koje mi brizno negujemo i pazimo do njihove prirodne smrti, ali ko bi smeo da tvrdi da su opasni kada je bilo slucajeva da odhrane napusteno/izgubljeno mladunce nase vrste, od Romula i Rema nadalje.

Slazem se i sa tim da ovu novu odluku treba ponistiti, ali nemam utisak da je tekst peticije najsrecnije sastavljen: „Zalazemo se za izmenu odluke – sledi kilometarski citat – kraj”. Ako „oni” hoce vase pare, i to pravdaju sto stvarnom sto laznom brigom po bezbednost dece i odraslih, ne ocekujte da ce popustiti na oba ova fronta. Mislim da bi trebalo da zajedno sa ukidanjem taksi sami trazite uvodjenje drakonskih kazni za ljude koji pit bulove i njima slicne setaju bez povoca, daju ih osobama kojima lako mogu da se otrgnu itd. Da ne pricam o najtezim psihopatama - organizatorima borbi pasa, onima koji „svoje“ pse guraju u te krvave spektakle, gledaocima doticnih turnira i sl.

Sve dok budete pricali da je pit bul umiljata kuca, a nemacki ovcar vuk u jagnjecoj kozi, treba vam naplacivati i porez na neiskrenost.

#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 22 February 2012 - 10:41

Meni su vukovi zaista veoma dragi. Jeste da kolju i jedu ovce koje mi brizno negujemo i pazimo do njihove prirodne smrti, ali ko bi smeo da tvrdi da su opasni kada je bilo slucajeva da odhrane napusteno/izgubljeno mladunce nase vrste, od Romula i Rema nadalje.


Ovo je offtopic, ali iza mita o Romulu i Remu koje je navodno "podojila vucica" se krije nesto sasvim drugo. "Lupa" je vucica, ali i prostitutka, sto je inace bilo zanimanje Larentije, zene Faustulusa koji ih je zapravo pronasao i doveo u svoj dom.

U legendama sigurno bolje zvuci da je "osnivace Rima" podojila vucica, nego prostitutka.

#19 Sapunar

Sapunar
  • Banned
  • 2,066 posts

Posted 22 February 2012 - 11:34

Ja se nadam de ce se pomenuti zakon poostriti i da ce opasni psi biti potpuno zabranjeni kod nas.

#20 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 22 February 2012 - 14:05

@ tomas.hokenberi
- SBT se ne smatra opasnim psom po ovom pravilniku na osnovu kojeg se uvodi taksa na "opasne pse" na teritoriji grada Beograda
- Mislio sam na Evropu kad sam spomenuo Portugal ;), u svakom slučaju, svaka čast na trudu. Dakle, SBT je u većini evropskih zemalja tretiran kao i svaki drugi pas, sa izuzetkom Portugala, određenih delova Nemačke i Španije.
http://www.dogguide....ull-terrier.php
- Hvala ti što si mi otvorio oči. Da nije bilo tvog posta mislio bih da je gradski sekretar Petrović najveća kinološka neznalica na kugli zemaljskoj, kad ono ima i mnogo gorih :lol:. Pa ti još izdvojiš ono "pitbul je...". To ti je apsolutno isto kao da ja sad kažem
Pudla je:
+ Pekinezer
+ Maltezer
+ Bišon
Baš nema mnogo veze sa životom, zar ne?

@ cmix909
Što se tiče teksta peticije, tu se slažem sa tobom. Može to mnogo bolje, ali nije tu u pitanju sam tekst peticije, nego svest vlasnika pasa. Pošto imaš psa na avtaru, pretpostavljam da si i ti vlasnik psa, pa me sad interesuje ko smo to "MI", a ko ste "VI"??? Pa valjda se svako normalan zalaže za žestoko kažnjavanje neodgovornih vlasnika!? I gde ti to vide da sam ja rekao da je APBT umiljata kuca, a NO zlikovac? Ako pažljivo pročitaš moje postove videćeš da sam NO pomenuo u smislu snage vilice i kao psa koji je napao moju ćerku. Nigde nisam rekao niti mi je to bilo na kraj pameti da generalizujem.

http://www.youtube.c...h?v=y-9UNEDbXAc

Edited by Pitbull, 22 February 2012 - 15:25.


#21 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 14 March 2012 - 16:36

... I gde ti to vide da sam ja rekao da je APBT umiljata kuca, a NO zlikovac?...

Da ne ostane neodgovoreno... Izvini...

Ono sto pse ove rase cini opasnim je prvenstveno njihov „borbeni moral“, a ne snaga misica ili sila zagrizaja. Vrlo ih je tesko odvojiti od protivnika/zrtve kada jednom nasrnu. Zbog toga je ono poredjenje sa vucjacima bilo nekompletno - najblaze receno. (Jednom mi je jedan zubar otkrio da imam strahovito snazne vilicne misice – srecom ne vidi se spolja – ali ipak nisam opasan po okolinu!)

Ne sumnjam da i oni imaju dusu, eto, mazio sam jednu „pit bulku“ pre par nedelja, i da mogu biti nezni i odani, ali zloglasna reputacija koju kao vrsta imaju nije nezasluzena, a jos manje slucajna, pa cak i ako ih je usled (ovog puta pozitivne) degeneracije koja je pogodila i mnoge druge rase ostalo svega 5-10 posto zaista agresivnih. Ako nemas samoubilacke tendencije, verujem da neces iz cista mira skakati s modelom padobrana ciji se „tek“ svaki stoti primerak ne otvori kada se povuce rucica...

Osim toga, bez uvrede, ljudi opravdano zaziru i od njihovih, kako to zakon kaze, vlasnika, jer zasto bi neko kupovao psa neke odredjene rase ako to nije bas zbog specificnih odlika te rase? A pit bulovi su, nazalost, stvoreni za borbu, uglavnom za medjusobno ubijanje i ranjavanje mada, sto se tice njihovog daljeg porekla, neki pominju i one monstruozne srednjevekovne zabave drazenja i mrcvarenja privezanih i prethodno osakacenih, pa i oslepljenih, medveda i bikova... Dakle, to je jedna stradalnicka vrsta, no ipak suvise opasna po druge pse, a u manjoj meri i ljude. Zbog toga je razumno da napolju budu sa korpom i na povocu (opet na svoju nesrecu). Oni koji propustaju da ih na ovaj nacin kontrolisu najpre rizikuju da njihov pas bude ubijen u slucaju nekog ozbiljnijeg incidenta.

Edited by cmix909, 14 March 2012 - 16:46.


#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 March 2012 - 17:20

Opasan pas, malo sutra, ali ga se ljudi plase.

Posted Image
Malo zustriji, ali i dalje u rukama odgovornog coveka, jako pouzdan.
Posted Image
Izrazito ostar pas. Na zalost dobar deo vlasnika, nije u stanju sebe da kontrolise, a kamoli ovu divnu zivotinju. Ako cemo pravo, za privilegiju da ima ovakvog psa, po mome bi vlasnik morao da prodje dobru psihoanalizu da dobije pravo da ima ovakvog psa. Mnogo ostriju kontrolu nego za dobijanje dozvole za posedovanje oruzja.
Posted Image
Edit:
Ponekad je umiljat!?

Posted Image

Edited by mrd, 14 March 2012 - 17:27.


#23 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 16 March 2012 - 11:43

Da ne ostane neodgovoreno... Izvini...

Ono sto pse ove rase cini opasnim je prvenstveno njihov „borbeni moral“, a ne snaga misica ili sila zagrizaja. Vrlo ih je tesko odvojiti od protivnika/zrtve kada jednom nasrnu. Zbog toga je ono poredjenje sa vucjacima bilo nekompletno - najblaze receno. (Jednom mi je jedan zubar otkrio da imam strahovito snazne vilicne misice – srecom ne vidi se spolja – ali ipak nisam opasan po okolinu!)

Ne sumnjam da i oni imaju dusu, eto, mazio sam jednu „pit bulku“ pre par nedelja, i da mogu biti nezni i odani, ali zloglasna reputacija koju kao vrsta imaju nije nezasluzena, a jos manje slucajna, pa cak i ako ih je usled (ovog puta pozitivne) degeneracije koja je pogodila i mnoge druge rase ostalo svega 5-10 posto zaista agresivnih. Ako nemas samoubilacke tendencije, verujem da neces iz cista mira skakati s modelom padobrana ciji se „tek“ svaki stoti primerak ne otvori kada se povuce rucica...

Osim toga, bez uvrede, ljudi opravdano zaziru i od njihovih, kako to zakon kaze, vlasnika, jer zasto bi neko kupovao psa neke odredjene rase ako to nije bas zbog specificnih odlika te rase? A pit bulovi su, nazalost, stvoreni za borbu, uglavnom za medjusobno ubijanje i ranjavanje mada, sto se tice njihovog daljeg porekla, neki pominju i one monstruozne srednjevekovne zabave drazenja i mrcvarenja privezanih i prethodno osakacenih, pa i oslepljenih, medveda i bikova... Dakle, to je jedna stradalnicka vrsta, no ipak suvise opasna po druge pse, a u manjoj meri i ljude. Zbog toga je razumno da napolju budu sa korpom i na povocu (opet na svoju nesrecu). Oni koji propustaju da ih na ovaj nacin kontrolisu najpre rizikuju da njihov pas bude ubijen u slucaju nekog ozbiljnijeg incidenta.


Skoro sve što si napisao je pogrešno.
Prvo, ne postoji nikakv borbeni moral kod terijera tipa bul, kao ni kod APBT-a. To su psi koji sve što rade, rade sa 200 % svojih mogućnosti. Igraju se, vole i kad treba ( i ako treba) kad ulaze u borbu ( sa siledžijom, provalnikom, manijakom...). To su sve divne osobine i uopšte ne smatram da ih to čini opasnim ( ili barem opasnijim od nekih drugih rasa).
"Zloglasna reputacija" koja ih prati je delo raznoraznih neznalica i poluidiota. Skoro svi koji tvrde da APBT ima ubedljivo najviše napada na čoveka ( gde se broje napadi na odrasle osobe, decu, smrtni slučajevi i sakaćenja) pozivaju se na neku američku statistiku koja obuhvata period od 1986. do 2011 ( mislim da je taj raspon, nemoj me držati za reč). Kad čovek pogleda tu statistiku, vidi se da je u tom periodu na teritoriji SAD -a bilo oko 1500 napada APBT-a na ljude. Pritom, niko se ne obazire na činjenicu da se u Americi pitom smatra barem ČETIRI RAZLIČITE RASE (!!!!) kao i psi koji SVOJOM KONSTITUCIJOM PODSEĆAJU (!?) na neku od ovih rasa, što će reći da sa tom statistikom mogu da obrišu dupe.
Srednjevekovne borbe o kojima pričaš (bear baiting, prvenstveno) su nastale negde oko 1209. i trajale do 1750. godine kada je bear - baiting kao "sport" potpuno nestao. Borbe pasa sa bikom su se održale nešto duže (do 1800. godine).Zašto ja ovo pišem? Pa zato što ove rase u to vreme nisu postojale. Najstarija rasa terijera tipa bul je stafordski bulterijer ( čiji sam ja ponosni vlasnik B-)) i ona je nastala 1835. godine. AST i APBT - 1865. godine i BT 1900.
Druga stvar je rat - killing, badger - killing i borbe pasa. Prvobitna namena ovih pasa je bila čišćenje rudnika od pacova, a tek posle su organizovane borbe pasa koje jedine preživele zabranu svih oblika borbi 1835. godine. Razlog tome je što je organizacija borbe pasa daleko lakša i jeftinija nego borba psa protiv bika. Krajem 19. veka su borbe pasa u UK ( pod pritiskom policije naravno) skoro iskorenjene i od tada se nekadašnji borbeni psi ( kojima je karakter USPEŠNO "smekšan") počinju gajiti kao izložbeni psi. Toliko o istorijatu borbi pasa.

Naravno da sam kupio psa zbog odlika rase. Nađi mi jednu zamerku na karakteristike SBT-a. Ovo je FCI standard stafordskog bulterijera:

Temperament:
Stafordski bul terijer je hrabar pas, veoma inteligentan i snažan. Sve to zajedno u kombinaciji sa velikom ljubavi prema čoveku, naročito deci, i njegova psihička stabilnost čini ga jednim od najsvestranijih pasa.

Ostale stavke iz standarda nisam kopirao pošto nemaju veze sa "mentalnim sklopom" ove rase.
I na kraju dolazimo do suštine - odgovornog vlasnika. Zbog čega bih ja svom psu stavljao korpu ako nije agresivan??? Zato što se neko plaši kao izgleda? Ko će meni platiti odštetu ako mi na primer čopor lutalica zakolje psa koji nije mogao da se brani zato što je meni ( injemu) neko nametnuo obavezu nošenja te odvratne stvari? Ja bih prvi mom psu stavio korpu da je agresivan, ali pošto nije - korpa ne dolazi u obzir. Uostalom, on je niži od 40 cm tako da nije obavezan ni da je nosi ;).

#24 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 16 March 2012 - 13:00

... Ko će meni platiti odštetu ako mi na primer čopor lutalica zakolje psa koji nije mogao da se brani zato što je meni ( injemu) neko nametnuo obavezu nošenja te odvratne stvari?...

Malo si slobodnije tumacio post na koji odgovaras, ali ne bih ponovo o svemu tome. No, ako su ti vec vlasnistvo, odsteta i sl. toliko vazni, podsetio bih te na svoju primedbu na tekst peticije za ukidanje odluke o godisnjoj taksi. I dalje mislim da realnost (ne moja volja) nalaze da se nesto ili neko zrtvuje.

Uzgred, ko ce kome platiti odstetu ako pit bul ubije lutalicu, sto se, inace, u psihopatskim krugovima (ne svrstavam te u njih – samo pitam) smatra obaveznim delom njihovog treninga? I, skoro na kraju, ako tvog razoruzanog psa napadne copor lutalica, skini mu korpu ili ga odbrani sam. Ako si ga kupio zato da bi on rizikovao svoj ionako prekratak zivot da bi branio tebe, onda nista…

Edited by cmix909, 16 March 2012 - 13:13.


#25 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 16 March 2012 - 14:39

Malo si slobodnije tumacio post na koji odgovaras, ali ne bih ponovo o svemu tome. No, ako su ti vec vlasnistvo, odsteta i sl. toliko vazni, podsetio bih te na svoju primedbu na tekst peticije za ukidanje odluke o godisnjoj taksi. I dalje mislim da realnost (ne moja volja) nalaze da se nesto ili neko zrtvuje.

Uzgred, ko ce kome platiti odstetu ako pit bul ubije lutalicu, sto se, inace, u psihopatskim krugovima (ne svrstavam te u njih – samo pitam) smatra obaveznim delom njihovog treninga? I, skoro na kraju, ako tvog razoruzanog psa napadne copor lutalica, skini mu korpu ili ga odbrani sam. Ako si ga kupio zato da bi on rizikovao svoj ionako prekratak zivot da bi branio tebe, onda nista…


Ne kapiram, šta ili ko treba da se žrtvuje?
Ako neko nahuška psa ( što baš pita???) na lutalicu taj bi treba platiti odštetu društvu tako što će izvesno vreme vući bukagije u Mitrovici, Nišu ili negde drugde. To sam već dvesta puta napisao. Obavezni deo treninga ( ako te već interesuje ) je trčanje, plivanje i ono što mnogi smatraju treningom za borbu (!?) - držanje zubima za gumu. To je vežba za vratne mišiće.
Sebe smatram dovoljno sposobnim da se odbranim od raznoraznih idiota, tako da psa nisam kupio da bi me branio od bilo koga. Možda (ne daj bože )decu kad su sama kod kuće, ali podvlačim - nikada nije, niti će biti treniran za napad. Da sam tako jadan ( ili poznat možda :lol:) da mi treba pas da me čuva (ili da lečim neke komplekse može biti) svakako ne bih uzeo nešto kao što je SBT već nekog mastifa, rota i sl. ;)

#26 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 27 March 2012 - 20:33

Ljudi, evo ovako, nov protest se organizuje 07.04.2012. god isto mesto kao i prosli put. Pocinjemo sa stampanjem plakata kojima ce biti oblepljen ceo grad. U pregovorima smo sa par advokata da krenemo sa tuzbom, a ako se javi KSS po tom pitanju onda mi obustavljamo naseg advokata i to njima prepustamo, ali do tada mi pricamo svoju pricu.
Nadam se da cete se ukljuciti u vecem broju, zanemarite svadje i ostale gluposti, jer ovo vise nije zezanje. Ljudi ce sve vise i vise poceti da pustaju na ulicu svoje ljubimce.....

Pricajte sa komsijama, poznanicima i svima koji hoce da dodju na protest da nas sad bude u sto vecem broju !!!!

Preneto sa Balkan Kinology - a
<br clear="all">

#27 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 02 April 2012 - 14:11



#28 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 03 April 2012 - 20:37

I na kraju dolazimo do suštine - odgovornog vlasnika. Zbog čega bih ja svom psu stavljao korpu ako nije agresivan??? Zato što se neko plaši kao izgleda? Ko će meni platiti odštetu ako mi na primer čopor lutalica zakolje psa koji nije mogao da se brani zato što je meni ( injemu) neko nametnuo obavezu nošenja te odvratne stvari? Ja bih prvi mom psu stavio korpu da je agresivan, ali pošto nije - korpa ne dolazi u obzir. Uostalom, on je niži od 40 cm tako da nije obavezan ni da je nosi ;).


Daklem ti bi da korpe nose (opasni) psi neodogovornih vlasnika? Ko je taj ko ce da proceni ko je odgovoran vlasnik i koji pas (ne rasa vec konkretan pas) opasan, a koji nije? To sigurno nije vlasnik. Zasto? Pa evo recimo da ja tebi verujem da si ti odgovoran vlasnik i da ti pas "nije opasan", ali zasto bi verovao nekom Miki/Peri/Lazi da je "odgovoran vlasnik" i da mu pas "nije opasan", a recimo taj Mika/Pera/Laza maltretira svog psa i nacinio ga je agresivnim i opasnim. I taj Mika/Pera/Laza moze sebe da smatra za odgovornog vlasnika i svog agresivnog psa za umiljatu kucu. Da li postoji neko telo/instucija koja izdaje uverenja i garancije koji je vlasnik odgovoran i ciji je pas bezopasan, pa je tebe oslobodila obaveze da svom psu meces korpu, a Miku/Peru/Lazu nije? Koliko je meni poznato nema takve instiutucije. Ako bi sami vlasnici procenjivali da li su odgovorni i njihov pas bezopasan, sta srecava neodgovorne MIku/Peru/Lazu da ne stave korpu svojim (potencijalno) opasnim i agresivnim psima? Pa naravno nista.

A onome koga takav pas napadne i povredi je mala uteha sto ce krivci mozda biti kaznjeni.

#29 Pitbull

Pitbull
  • Banned
  • 617 posts

Posted 03 April 2012 - 21:44

Daklem ti bi da korpe nose (opasni) psi neodogovornih vlasnika? Ko je taj ko ce da proceni ko je odgovoran vlasnik i koji pas (ne rasa vec konkretan pas) opasan, a koji nije? To sigurno nije vlasnik. Zasto? Pa evo recimo da ja tebi verujem da si ti odgovoran vlasnik i da ti pas "nije opasan", ali zasto bi verovao nekom Miki/Peri/Lazi da je "odgovoran vlasnik" i da mu pas "nije opasan", a recimo taj Mika/Pera/Laza maltretira svog psa i nacinio ga je agresivnim i opasnim. I taj Mika/Pera/Laza moze sebe da smatra za odgovornog vlasnika i svog agresivnog psa za umiljatu kucu. Da li postoji neko telo/instucija koja izdaje uverenja i garancije koji je vlasnik odgovoran i ciji je pas bezopasan, pa je tebe oslobodila obaveze da svom psu meces korpu, a Miku/Peru/Lazu nije? Koliko je meni poznato nema takve instiutucije. Ako bi sami vlasnici procenjivali da li su odgovorni i njihov pas bezopasan, sta srecava neodgovorne MIku/Peru/Lazu da ne stave korpu svojim (potencijalno) opasnim i agresivnim psima? Pa naravno nista.

A onome koga takav pas napadne i povredi je mala uteha sto ce krivci mozda biti kaznjeni.


Ja baš mislim da je vlasnik prvi koji treba da proceni kakav mu je pas. Zato se i koristi termin "odgovorno vlasništvo". Mogu se uvesti ispiti socijalizacije koji bi malo koštali, a koji bi bili obavezni. Postoji milijardu načina da se to reguliše. I, naravno, stroga (najstroža moguća) kaznena politika za nesavesne vlasnike, zlostavljače životinja, organizatore borbi. U ovom Pravilniku koji etiketira samo određene rase (!?) ima i nekih dobrih stvari:

Clan 2.
Pas koji se drži kao kucni ljubimac, a koji može predstavljati opasnost za okolinu (u daljem tekstu: opasan pas), u smislu
ovog pravilnika, jeste bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je:

1) bez ociglednog povoda napala coveka i nanela mu telesne povrede ili smrt;
2) bez ociglednog povoda napala drugog psa i nanela mu teške telesne povrede ili smrt;

To je sasvim u redu i svako normalan će se složiti sa tim.
I po hiljaditi put da napomenem, ova taksa će prvenstveno pogoditi odgovorne i normalne vlasnike pasa. U najvećem broju to su izložbeni i socijalizovani psi koji ne predstavljaju opasnost nizakoga. Degenerici koji svoje komplekse leče ovim psima sigurnio niti su čipovali niti vakcinisali svoje pse, niti će ih ova taksa pogoditi. Štaviše, je*e im se za taksu.



#30 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 04 April 2012 - 08:35

... U ovom Pravilniku koji etiketira samo određene rase (!?) ima i nekih dobrih stvari:

Clan 2.
Pas koji se drži kao kucni ljubimac, a koji može predstavljati opasnost za okolinu (u daljem tekstu: opasan pas), u smislu
ovog pravilnika, jeste bilo koja jedinka te vrste, izuzev službenog psa, koja je:

1) bez ociglednog povoda napala coveka i nanela mu telesne povrede ili smrt;
2) bez ociglednog povoda napala drugog psa i nanela mu teške telesne povrede ili smrt;


Sluzbeni dvonozac koji je ovakvo sto (vec) napisao takodje predstavlja opasnost za okolinu. Povrh svega, pas je za njega tek jedna biomehanicka igracka - pod uslovom da nije zaposlen u nekoj drzavnoj sluzbi, gde ocigledno moze da cini sta god hoce.