Jump to content


Photo
- - - - -

SOFIJA BUGARSKA


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 slobodanka

slobodanka
  • Members
  • 5 posts

Posted 27 January 2012 - 17:41

Moj muz je dobio posao u Sofiji, inace zivimo u Atini. Da li neko ima iskustva iz tog grada? Kakav je zivot? Kako se oseca emigrant tamo? U koju skolu upisati decu? Koliko je novca potrebno mesecno?

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 27 January 2012 - 19:01

Moj muz je dobio posao u Sofiji, inace zivimo u Atini. Da li neko ima iskustva iz tog grada? Kakav je zivot? Kako se oseca emigrant tamo? U koju skolu upisati decu? Koliko je novca potrebno mesecno?


Bez ikakvih znalosti o Bugarskoj i Sofiji, pretpostavljam da ako ideš iz Atine u Sofiju kao expatriot da će kinta da bude poslednji problem.

#3 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 27 January 2012 - 20:11

Kao emigrant se neces osecati jer em sve pise na cirilici, em cete svi propricati bugarski za oko tri nedelje. Sofija je mali grad, u poredjenju sa Beogradom a posebno sa Atinom - iako ima metro (jednu liniju), i po povrsini i po broju stanovnika je mnogo manja, i takvu i atmosferu ima. Na strance su navikli, samo sto se pod strancima nesto ne podrazumeva okolina - Rumuni recimo a Srbi i Makedonci su manje-vise domaci. Baba mog druga je tvrdila da je rodjena u Srbiji samo sto se granica nesto pomerala tih dana, a posto su svi gledali nasu televiziju 80ih/90ih (i iz nekih razloga ljudi recimo kasnih 30ih godina imaju Tesnu Kozu kao prvu asocijaciju na Srbiju 80ih), nekakav zajednicki kulturni milje postoji. U Sofiji mnogo vise ljudi razume srpski recimo nego u Varni (istocno bugarski dijalekat je malo dalje od srpskog), pa i sad gledaju neke nase televizije (pojma nemam koje, gorespomenuta baba gleda neke spanske sapunice na nasoj televiziji jer se te ne daju kod njih i zena cita srpske titlove).

Moja poznanica (Amerikanka) koja se sa detetom preselila 2003 je devojcicu upisala u neku internacionalnu skolu, a koju, pojma nemam, uglavnom ih ima. Sto se cena tice, jeftinija je od recimo Bukuresta a i Beograda sigurno 25-30% - pristojni stanovi sa jednom spavacom su bili 2007 u nekom rasponu od 150-300 EUR, mada sam vidjao i mnogo skuplje. Hrana je jeftinija nego u Srbiji, odeca (za obucu se ne secam) i elektronika takodje.

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2012 - 20:33

Ja kada sam bio Bugari su me ubedjivali da je Sofija iste velicne kao i Minhen.Nemam pojma kako se racuna stanovnistvo ali meni deluje da je mnogo manji grad.

#5 slobodanka

slobodanka
  • Members
  • 5 posts

Posted 27 January 2012 - 21:51

Hvala vam mnogo na odgovorima, mene brinine sto je to zemlja sa "slabim pogledom", to je nesto kao, da nije za dugorocno planiranje, nego samo da se dobije malo na karijeri jer je firma dobra a onda opet da se gleda gde da se ide, gde ce deca da studiraju, gde da traze posao, pa sta da mi onda radimo tamo....razumete o cemu pricam? Mozemo mi jos da se predomislimo pa da trazimo negde drugde posao, nije bas da nam gori pod nogama. Sta vi mislite o tome? Ili ok bolje Sofija nego Minhen? :-))

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 27 January 2012 - 22:00

Sto se studija tice ja sam sreo neke Makedonce koji tamo studiraju jer je Univerzitet navodno bolji od onog u Skoplju.Onako laicki rekao bih da sigurno nije gori od Beogradskog ali nije ni Oksford.Sto se zivota tice Minhen je sigurno bolji ako se radi o zabavi ali je isto tako i skoro duplo skuplji.Ako ti je plata u oba slucaja ista sasvim sigurno ces bolje ziveti u Sofiji.Nije ni Sofija danas ono sto je bila 80tih ili 90tih ali ne treba ni ocekivati Pariz.

#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 27 January 2012 - 23:23

Ne razumem najbolje "slab pogled" - Sofija nije Minhen (btw, Minhen ima 1.37MM stanovnika u urbanom delu, Sofija isto toliko ali sa predgradjima), niti je perspektivnija od recimo Atine - kakva drzava, takav i glavni grad, ali da jeste glavni grad relativno stabilne Istocnoevropske, post-tranzicione zemlje koja je u EU jeste. Da je Bugarska Svajcarska (ili Bavarska) onda bi i Sofija bila drugaciji grad, ovako nije. Da li je manje perspektivna od Atine...trziste je manje, ekonomija je nekad bila mnogo,mnogo slabija (jedino sto nemaju suludi javni dug Grcke) socijalizma se i dalje mnogi secaju kao zlatnog doba, ali kulturno nije mnogo udaljena od Srbije.

Univerzitet (pretpostavljam da pitate za Sv. Klement Ohridski) je tipican drzavni univerzitet istocnoevropske zemlje, ne znam da li je gori ili bolji (niti po kom kriterijumu) od Beogradskog, ali znam gomilu Bugara koji su studirali na AUBG (American University in Bulgaria) u Blagojevgradu koji su istim sasvim zadovoljni (znam da ima gomila Rumuna i Makedonaca koji tamo studiraju, ne znam koliko ima Srba). Uostalom, zasto bi deca morala da studiraju u Bugarskoj?

#8 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 28 January 2012 - 15:40

Uostalom, zasto bi deca morala da studiraju u Bugarskoj?


Upravo.

Uostalom, ne verujem da su bugarski drzavni fakulteti gori od grckog. Ako je obrazovanje u pitanju, onda prelaz iz Atine u Sofiju definitivno nije kao "sa konja na magarca."

Tacnije, grcko drzavno obrazovanje nije nesto za cim treba zaliti. Ne znam za osnovnu i srednju skolu ali drzavni univerzitet u Atini je ocajan (barem u drustvenim naukama). Kolege koje sam upoznala tamo ili koje srecem po konferencijama su jako lose kotirane, cak i u poredjenju sa studentima iz Srbije. O studentima sa pomenutog americkog univerziteta u Bugarskoj da ne pricamo, uglavnom su vrlo dobro pripremljeni i konkurentni. Svako sa imalo akademske ambicije gleda da pobegne iz Grcke kako zna i ume. Oni bogatiji na Georgetown, Yale i LSE, srednja klasa na drugo i trecerazredne britanske i italijanske univerzitete.

Generalno, ne verujem da je zivot mnogo gori u Bugarskoj od onog u Atini, narocito ako radite, kao sto kazete, u dobroj firmi. Dobra plata i niski troskovi zivota u post-tranzicionoj EU zemlji mogu biti dobro iskustvo (npr. vise ostaje od plate pa se moze vise uloziti u decu, u putovanja, ustedeti za nekretninu i sl.) ili odskocna daska za neku bolju destinaciju u buducnosti ako se vi ili deca zazelite velegrada. Da ne pominjem da je u jakoj firmi na takvoj, manje trazenoj destinaciji konkurencija manja pa je lakse dobiti unapredjenje (cenim da je u Minhenu vece laktanje za senior pozicije).

Edited by veïna, 28 January 2012 - 21:30.


#9 nikola79

nikola79
  • Members
  • 21 posts

Posted 28 January 2012 - 21:13

Sofija se dosta popravila zadnjih desetak godina. Malo je manja od Beograda, ali su i cene mnogo primerenije primanjima i samim tim je pristupacnija nego Beograd (pogotovo mislim na nekretnine). Ne verujem da ce biti problema u prilagodjavanju posto dosta ljudi govori srpski, a ima i puno Bugara koji su rodjeni u Srbiji. Najvise mi se svidelo sto je u blizini ski-centar na Vitosi (vidi se iz samog grada). Ostalo je manje-vise isto kao i u ostalim gradovima istocne Evrope.Rekao bih da je u odnosu na Beograd sistem javnog prevoza za klasu bolji. O skolama ne bih mogao nista da kazem.

#10 cernozemski

cernozemski
  • Members
  • 3 posts

Posted 29 January 2012 - 07:32

Sofija ima 1,4 milion stanovnika...13 ti grad po velicine u EU ,to je za oko 200,000 stanovnika manje od Beograda ali ima i manju teritoriju od Beograd...urbana Atina je 800,000 stanovnika dok metro teritorija Atine je oko 4 miliona.
na 100 km od grad su najbolje ski centrovi u Evropi posle Alpa dok 10 minuta voznje sa auto imas ski centar na Vitosi.

metro linije od juni ove godine bice 2 a od avgust startira izgradnja trece...cene hrane u Sofiji su skoro duplo nize nego u Beogradu...sve je jevtinije nego u Beogradu od hrane pa do obrazovanje i nekretnine...a plate su u prosek 500 evra sto je iznad proseka za
Bugarsku.
cena nekretnine od 2007 imaju veliki rast da bi doslo za vreme krize do pad i sad su se stabilizirali. javni prevoz u Sofiju je jevtin i efikasan,infrastruktura losija nego Beograd,ali gradi se mnogo vise nego Beograd...mogu da kazem najbrze se razvija od svi glavni gradovi na Balkanu,ako ne i sire,citao sam skoro jednu statiju da Sofija pored Helsinki i Praga su glavni gradovi u Evropi sa najbrze tempo razvoja.

Edited by cernozemski, 29 January 2012 - 07:34.


#11 slobodanka

slobodanka
  • Members
  • 5 posts

Posted 29 January 2012 - 13:58

Opet hvala svima, svako misljenje mi mnogo znaci. Mi smo mnogo neodlucni...ne znam da li su godine :) ili nas dobar polozaj i ovdje u Atini.
Da li bi bilo bolje da trazimo posao u nekom drugum gradu, u kojem?
Znam da je Sofija jako fin grad, ali recimo nakon 5 godina covek pozeli da promeni posao ili nedaj boze ga otpuste, da li je to grad u kojem se lako nalazi drugi poso, ili recimo treba sa 45-50 god da odes negdje drugde, koliko je to onda opet tesko za sviju. A isto sto se tice penzije...imati bugarsku penziju mi ne zvuci bas dobro.
Proputovali smo i mi dosta i stvarno mi se cini da je sve relativno, ako je dobar standard ne znaci da se zivi dobro tj. da se covek dobro oseca u toj drzavi.
Nista.. :), pisite, neka barem ostane jedna tema o Sofiji i Bugarskoj kad je vec nema u forumu.
Pisite kakva je atmosfera tamo? Ima li manogradjanstvine? :) Ima li dobrog filinga?
Sta se moze ocekivati od krize u evropi?
Vredi li vise zapadna evropa?

#12 veïna

veïna
  • Members
  • 258 posts

Posted 29 January 2012 - 15:15

Ima li dobrog filinga? Sta se moze ocekivati od krize u evropi? Vredi li vise zapadna evropa?


Feeling koji ima jedan expat u stranoj zemlji nema veze sa feelingom (ne) kvalifikovanog imigranta. Prihod i firma u kojoj expat radi stite ga od velikog broja lokalnih trzavica; ako, ne daj boze izgubi posao, trazi ga u slicnoj medjunarodnoj kompaniji. Ne ceka u redu bugarskog zavoda za nezaposlene i na kraju radnog veka ne zavisi od drzavne penzije zemlje nekadasnjeg istocnog bloka. I, postoje destinacije koje su super, gde covek moze da se odomaci. Ali i one gde se ide kao u vojsku, samo zbog para i/ili unapredjenja. Tu se odradi par godina, deca i zena u medjunarodnoj skoli i sa medjunarodnim prijateljima, a onda dizi sidro i idi dalje. Sad, to zna da dosadi, udje se u neke godine, pa ljudi traze mirnije luke.

Uglavnom, to su pitanja koja sami morate da resite. Vi najbolje znate sta su vam kriterijumi i u kojoj ste licnoj i profesionalnoj fazi. Ako trazite bolju kulturnu ponudu, stabilnije okruzenje, pasos neke stare EU zemlje, onda nema dileme. Sad, treba uzeti u obzir da je u staroj Evropi zivot mnogo skuplji a konkurencija veca.

Sa druge strane, ne znam ni sta podrazumevate pod zapadnom Evropom. Nije isto ako merkate Nemacku koja je po svim ekonomskim parametrima u plusu, ili jednu Spaniju ili Italiju sa preko 5 miliona nezaposlenih i prenatrpanim trzistem rada.





#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 January 2012 - 21:52

Da li bi bilo bolje da trazimo posao u nekom drugum gradu, u kojem?
Znam da je Sofija jako fin grad, ali recimo nakon 5 godina covek pozeli da promeni posao ili nedaj boze ga otpuste, da li je to grad u kojem se lako nalazi drugi poso, ili recimo treba sa 45-50 god da odes negdje drugde, koliko je to onda opet tesko za sviju. A isto sto se tice penzije...imati bugarsku penziju mi ne zvuci bas dobro.
Proputovali smo i mi dosta i stvarno mi se cini da je sve relativno, ako je dobar standard ne znaci da se zivi dobro tj. da se covek dobro oseca u toj drzavi.
.....................
Vredi li vise zapadna evropa?


Bugarska je mnogo lepsa zemlja, i ljudi su mnogo vredniji upoznavanja i zblizavanja s njima, nego sto se to da zakljuciti po cesto nepravednom i krajnje povrsnom odnosu ljudi iz Srbije, citave bivse YU i Evrope prema njima.

Klopa je bozanstvena, pod uslovom da volis cubricu, koja se cak i u mleku oseca :). Priroda je zapanjujuce lepa, pod uslovom da ti to nesto znaci. Mada zbog lose infrastrukture, moze nekad i da ti presedne.
Ljudi su beskrajno duhoviti i druzeljubivi, pa ako vam odgovara balkanski filing, i ako niste preosetljivi na ponekad malo nasrtljive manifestacije istog, bice vam mnogo lepse nego u Grckoj.

Ne znam kakva i kolika vam je mogucnost izbora, ali ja otprilike stvari vidim ovako: U Bugarskoj je lakse etablirati se i izvuci maksimum iz cinjenice da nisi domaci, ali problem ce biti utoliko veci ako iz bilo kog razloga zapadnete u nevolje (gubitak posla, bolest, starost...). U zapadnoj Evropi sve obrnuto.
I jedno i drugo vredi onoliko koliko ti je bas u tom trenutku potrebno i bitno.

Edit: cubrica = zacin, a moze i caj da se pravi. Najslicnije nasoj majcinoj dusici ili rtanjskom caju.

Edited by vilhelmina, 29 January 2012 - 21:58.


#14 slobodanka

slobodanka
  • Members
  • 5 posts

Posted 29 January 2012 - 22:07

>>>Ne znam kakva i kolika vam je mogucnost izbora, ali ja otprilike stvari vidim ovako: U Bugarskoj je lakse etablirati se i izvuci maksimum iz cinjenice da nisi domaci, ali problem ce biti utoliko veci ako iz bilo kog razloga zapadnete u nevolje (gubitak posla, bolest, starost...). U zapadnoj Evropi sve obrnuto.
I jedno i drugo vredi onoliko koliko ti je bas u tom trenutku potrebno i bitno.<<<<

Svidja mi se svako misljenje ali evo ovo sam izvukla iz svega kao vrlo dobro definisano stanje. Sve je meni to jasno i tu bas jeste problem ..ovo ili ono :) i znam da je na meni i na nama da znamo sta hocemo i da je sve stvar srece i rizika nadalje....Ih, da mi je da nas otpuste sa posla , znala bih :) (mala sala, ponekad tako coveka nesto pogura u zivotu, a ponekad on mora da pokrene pedalu)

#15 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 29 January 2012 - 23:05

>>>Ne znam kakva i kolika vam je mogucnost izbora, ali ja otprilike stvari vidim ovako: U Bugarskoj je lakse etablirati se i izvuci maksimum iz cinjenice da nisi domaci, ali problem ce biti utoliko veci ako iz bilo kog razloga zapadnete u nevolje (gubitak posla, bolest, starost...). U zapadnoj Evropi sve obrnuto.
I jedno i drugo vredi onoliko koliko ti je bas u tom trenutku potrebno i bitno.<<<<

Svidja mi se svako misljenje ali evo ovo sam izvukla iz svega kao vrlo dobro definisano stanje. Sve je meni to jasno i tu bas jeste problem ..ovo ili ono :) i znam da je na meni i na nama da znamo sta hocemo i da je sve stvar srece i rizika nadalje....Ih, da mi je da nas otpuste sa posla , znala bih :) (mala sala, ponekad tako coveka nesto pogura u zivotu, a ponekad on mora da pokrene pedalu)


Tacno je da te nemanje izbora obicno pogura u nekom pravcu i kakav god da je, bar znas da nisi mogao bolje. Kad imas kakav-takav izbor, stvar je komplikovanija. Sam preuzimas odgovornost za sopstveni izbor i kriv si ako nesto ne ispadne kao sto je zamisljeno i planirano.

Posto si pitala za skolovanje dece, otprilike ovako: Za njih bi mozda bilo bolje (profitabilnije, ne obavezno i kvalitetnije) da steknu obrazovanje neke zapadnoevropske zemlje, ali to bi podrazumevalo da ti i tvoj muz mozda ne budete u poziciji da im obezbedite one startne osnove koje imaju njihovi skolski drugari, rodjeni u doticnoj zemlji. S druge strane, u Bugarskoj bi bili "face", +stekli bi zaista dobro obrazovanje, a na kraju krajeva, papir bar formalno vredi kao i da je stecen u nekoj zapadnoevropskoj zemlji.

Ja bih se, na tvom mestu, odlucila za tu opciju i zapadnu Evropu ostavila za nekad kasnije. Iako jos uvek nije kao zapadnoevropske, Bugarska je vrlo perspektivna zemlja. Za razliku od tebe trenutno, izgleda da ona zna sta hoce, i krupnim koracima grabi napred :). Moze lako da se desi da Bugarska stigne tamo gde je naumila pre nego sto tvoja deca zavrse skolovanje i ti stignes da ostaris. U tom slucaju si dobitnik! Mali rizik i dalje postoji, ali od mene topla preporuka za tu zemju, ako vec imate priliku.