Jump to content


Photo
- - - - -

Yugoslavian space program


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#31 Cooltywattor

Cooltywattor
  • Members
  • 5,505 posts

Posted 12 January 2012 - 13:33

Evo zanimljivog linka o samoj bazi - koga zanima, sa dosta fotografija nekadašnjeg i sadašnjeg izgleda baze.

www.zeljava.com

#32 Mika Makic

Mika Makic
  • Members
  • 3 posts

Posted 12 January 2012 - 17:11

Evo i

intervjua

od strane reditelja Posted Imagehttp://www.slobodnae...m/24449905.html

Edited by Mika Makic, 12 January 2012 - 17:11.


#33 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 13 January 2012 - 06:07

Tachan je samo deo koji se odnosi na Titov prelazak sa gerilskog na luksuzni zivot, preskupe cigare i viski, karanje i ostale bahanalije, shto mu ja nikada nisam zamerio, bez obzira na sve taj chovek je imao stila, za razliku od danashnjih tovnih bikova, mrkonja.


Normalno da mu ne zameras, i Siki bi sine, al` ne ide jbg. Pomiri se sa tuznom imigrantskom sudbinom. Nista od nedosanjanog holivudskog sna.

Edited by noskich, 13 January 2012 - 06:08.


#34 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 13 January 2012 - 08:25

Evo zanimljivog linka o samoj bazi - koga zanima, sa dosta fotografija nekadašnjeg i sadašnjeg izgleda baze.

www.zeljava.com



Јебеш сајт кад нема слике из погона за производњу фотонских торпеда за Ентерпрајз. То је одмах испод објекта "Клек", ал' ваљда мораш да будеш масон 33. степена да би се тамо спустио.

BTW, о америчким "изворима" је довољно рећи да су два пилота у висинском оделу за МиГ-21 назвали "космонаутима".

#35 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 14 January 2012 - 11:00

Normalno da mu ne zameras, i Siki bi sine, al` ne ide jbg. Pomiri se sa tuznom imigrantskom sudbinom. Nista od nedosanjanog holivudskog sna.


Uz malu primedbu da "nishta od nedosanjanog sna" znachi da sam ga dosanjao, verovatno si hteo da kazesh - nishta od sanjanog holivudskog sna, yebiga, kara te ta nepismenost ...... 'ajde da ja priznam sve to shto ti hocesh, da sam jadan, neuspeshan, nesrecan, nikakav ........ a da ti mene ostavish konachno na miru i da se ne zalecesh na mene kao june, jer neko moze pomisliti da sam te ja u nekom trenutku shvatio ozbiljno i da smo imali nekakvu komunikaciju na forumu, shto je ozbiljna diskreditacija.

#36 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 15 January 2012 - 05:12

ovaj, kad polece shuttle...posto karta?

#37 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 January 2012 - 05:19

1326431231[/url]' post='3432270']
Normalno da mu ne zameras, i Siki bi sine, al` ne ide jbg. Pomiri se sa tuznom imigrantskom sudbinom. Nista od nedosanjanog holivudskog sna.


Овде се јављају важне лочности, ал' ме не читају, но пак да ги припитам, си добио онај спор сас ХР?

#38 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 16 January 2012 - 03:49

besve sale, stanovnistvo planete se exponencijalno povecava, klima se menja, meteor ce nas opizditi pre iil kasnje 100% kao sto su nas udarale hiljade do sad tako da ako se ne nadamo 101% u divine intervention sto treba objaviti na Dnevniku 2 ako je tako, stvarno je glupo sto je svemirski program svih pa i najvecih sveckih drzava u ... cabru. ajde Kina i Indija i Brazil verovatno ni ne znaju da svemir postoji ali EU, USA i Rusija su neznano zasto odustali od svih ozbiljnijih ulaganja u space programe.

missim ako su Kenedi i Tito mogli pre 50 godina da piju viski, jedre, karaju najbolje glumice i lansiraju polu - spejs - satlove iz jedne dozvolite Zeljave, smesno je i tuzno da danas NASA kao nema para ni da posalje jednu kameru koja je u medjuvremenu pojeftinila 99 centi (popust na vece kolicine, za NASU bi bilo i dzabe) bar da snima druge planete a tehnologija je mnogo jeftinija i pristupacnija. ajde ako je Bush bio glup, ali Obama mi deluje dovoljno telegentan da im upumpa koji dolar u R&D, i u srednjem veku su bili bar ti masoni ili ko vec sto su davali pare da se istrazuje vaseljena, a danas tolika drzavna tela i organi i porezi i nikom nista. a ima stvarno opakih projekata sto sam gledao na discovery, samo su politicari blago rtardirani pa to stoji tako na papiru i u kompjuteru dok inzinjeri ne zaborave da zamene i najobicniju sijalicu valjda. ne znam sta rade ti inzenjeri tamo a i politicari u kabinetima??? cekaju valjda da prode od 9 do 5, pa u pemziju... :ph34r:

Bravar i Kenedi su bili bolji!

edit: zaboravih da pomenem Ahmadinedzada koji razvija svoj svemirski program :lol: ali znam da se pravoslavni talibani klone nauke i tehnologije kao djavo krsta, pa kad se ni jedan ne upeca onda nije ni zanimljivo :rolleyes:

Edited by misko1, 16 January 2012 - 04:05.


#39 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 16 January 2012 - 04:09

missim ako su Kenedi i Tito mogli pre 50 godina da piju viski, jedre, karaju najbolje glumice i lansiraju polu - spejs - satlove iz jedne dozvolite Zeljave, smesno je i tuzno da danas NASA kao nema para ni da posalje jednu kameru koja je u medjuvremenu pojeftinila 99 centi (popust na vece kolicine, za NASU bi bilo i dzabe) bar da snima druge planete a tehnologija je mnogo jeftinija i pristupacnija. ajde ako je Bush bio glup, ali Obama mi deluje dovoljno telegentan da im upumpa koji dolar u R&D, i u srednjem veku su bili bar ti masoni ili ko vec sto su davali pare da se istrazuje vaseljena, a danas tolika drzavna tela i organi i porezi i nikom nista. a ima stvarno opakih projekata sto sam gledao na discovery, samo su politicari blago rtardirani pa to stoji tako na papiru i u kompjuteru dok inzinjeri ne zaborave da zamene i najobicniju sijalicu valjda. ne znam sta rade ti inzenjeri tamo a i politicari u kabinetima??? cekaju valjda da prode od 9 do 5, pa u pemziju... :ph34r:

Bravar i Kenedi su bili bolji!


NASA
Posted Image

#40 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 16 January 2012 - 05:01

sa istog sajta:
http://marsrover.nas...ver_wheels.html


Rover Speed

The rover has a top speed on flat hard ground of 5 centimeters (2 inches) per second. However, in order to ensure a safe drive, the rover is equipped with hazard avoidance software that causes the rover to stop and reassess its location every few seconds. So, over time, the vehicle achieves an average speed of 1 centimeter per second. The rover is programmed to drive for roughly 10 seconds, then stop to observe and understand the terrain it has driven into for 20 seconds, before moving safely onward for another 10 seconds.

znaci da taj jedan rover istrazi svemir trebace mu... 1 centimeter/second = 0.036 kilometer/hour... poprilicno :rolleyes:

#41 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 16 January 2012 - 23:12

Bilo je tih baza u SFRJ puno, neke manje više poznate, neke totalno nepoznate i čuvane dugo kao vojna tajna.

Zanimljiva reportaža o jedoj u Bosni, za koje ni lokalno stanovništvo nije znalo do rata.



#42 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 16 January 2012 - 23:27

znaci da taj jedan rover istrazi svemir trebace mu... 1 centimeter/second = 0.036 kilometer/hour... poprilicno :rolleyes:


mozda su ovi iz yu space programa napravili brzi, a mi jos nismo culi.....vojna tajna ;)

#43 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 17 January 2012 - 00:30

mozda su ovi iz yu space programa napravili brzi, a mi jos nismo culi.....vojna tajna ;)


koja crna tajna, imao sam ja kad sam bio klinac pre 20 godina robota na baterije koji je bio brzi od ovoga kojim sam rusio kucice od domina. jedina tajna u celoj prici je kako su ga napravili tako sporog kad danas klinci u osnovnoj skoli mogu da sastave i rastave brzeg za 30 sekundi koji kosta verovatno zapanjujucih 100 dolara u svakoj boljoj prodavnici igracaka.

ja sam rastao na Star Wars sagi, kakvih 0.036km/h to je samo znak da se neko tamo opasno zabusava <_< <_< <_<

Edited by misko1, 17 January 2012 - 01:11.


#44 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 17 January 2012 - 06:28

koja crna tajna, imao sam ja kad sam bio klinac pre 20 godina robota na baterije koji je bio brzi od ovoga kojim sam rusio kucice od domina. jedina tajna u celoj prici je kako su ga napravili tako sporog kad danas klinci u osnovnoj skoli mogu da sastave i rastave brzeg za 30 sekundi koji kosta verovatno zapanjujucih 100 dolara u svakoj boljoj prodavnici igracaka.

ja sam rastao na Star Wars sagi, kakvih 0.036km/h to je samo znak da se neko tamo opasno zabusava <_< <_< <_<


Izvini, al' otkud ti ideja da bi u jednoj pripizdini poput marsa brzina vozila za istrazivanje bila bitna/znachajna?

U chemu bi bila razlika izmedju ovde i 100 km dalje Posted Image???

Izleda da je srbska anti-amerikanshtina beskonachna kao svemir (ili glupost).

Attached Files



#45 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 17 January 2012 - 06:55

ja ne verujem da je misko bio ozbiljan....bar se nadam da nije :blink:




http://www.youtube.com/watch?v=P4boyXQuUIw&feature=player_embedded

Mobility
How big are the wheels?
Curiosity has six 20-inch wheels. The diameter of each wheel is double the diameter of the wheels on Spirit and Opportunity. The larger size will help Curiosity roll over obstacles up to 75 centimeters (30 inches) high.

What are the wheels made of?
The wheels are made of aircraft-grade aluminum.

Why use aluminum for the wheels?
Aluminum is a strong and lightweight material. A large amount of permanent dents and deformations in the wheels can be tolerated without impact to driving ability. Curiosity's wheels are also its landing gear-the rover will land with the wheels deployed.

Does dirt get into the wheels?
We expect the wheels will fill up with a bit of dirt. Tests with the engineering model showed it can drive with dirt in the wheels without any problem. The dirt moves out of the wheels whether there are holes or not.

Why are there holes in the wheels?
The holes in the wheels leave imprints in the soil for visual odometry.



Rover body
How big is the rover?
Curiosity is roughly the size of a car: 3 meters long by 2.7 meters wide by 2.2 meters tall (about 10 feet by 9 feet by 7 feet).

How much does the rover weigh?
900 kilograms, or about 2,000 pounds

What materials is the vehicle made of?
The majority of the vehicle (chassis, wheels) is made of aluminum. The suspension and spokes are titanium.

What's the ground clearance underneath the rover?
Ground clearance is 0.6 meters (about two feet).


Communication
How will you communicate with Curiosity?
The rover can communicate directly to NASA's Deep Space Network, an international network of antennas that support interplanetary spacecraft missions and radio and radar astronomy observations for the exploration of the solar system and the universe.

The rover will also be able to uplink information to other spacecraft orbiting Mars, utilizing mainly NASA's Mars Reconnaissance Orbiter and Mars Odyssey spacecraft as messengers that can pass along news to Earth from the rover.

What is the data rate?
The data rate direct-to-Earth varies from about 500 bits per second to 32,000 bits per second.

How long does it take for a signal to be sent from Earth to Mars?
Signals to/from Mars travel at the speed of light (186,000 miles per second, or 300,000 kilometers per second). It takes between 10 and 20 minutes for a signal to travel from Earth to Mars, depending on the relative position of the planets at that time.