Jump to content

Photo
- - - - -

Yugoslavian space program

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
50 replies to this topic

#16 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 11 January 2012 - 16:48

Autori (jedan je "student rezije", drugi "komunikolog") ovog filma imaju kanal na youtubu od 2009. Za nesto vise od 2 godine postavili su 45 filma. Reklame, dokumentarci i sl, koji su svi zajedno generisali oko 41 000 views.

I onda naprave neko "djubre" (pod znacima navoda, jer u pitanju je najobicnije zezanje), koje za 2 dana generise 95 000 views...

Kakva publika, takav space program... <_<

Posted Image

Edited by Vesko., 11 January 2012 - 16:58.

#17 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 11 January 2012 - 17:10

A? :blink:

Трол:

Самуправљање је било југословенски идеолошки одговор на стаљинизам, начин да се Југославија разликује од СССР-а а да остане комунистичка / социјалистичка. Америка са тим нема апсолутно никакве везе.

Она је '50-их и (много мање) '60-их подржавала Југославију само зато што је била независна од СССР-а а не зато што је била земља "меког", "трећепутног" социјализма.

Американци су своју помоћ (војну и економску) осигуравали кроз контролне мисије при амбасади у Београду, а не кроз захтеве за некаквим тржиштем. Уосталом, сама помоћ је долазила за неке инфраструктурне пројекте; за праве индустријске погоне су узимани кредити.

Успут, и самоуправљање је било рупа без дна / комунистички начин вођења привреде.

Edited by Ahernar, 11 January 2012 - 17:11.

#18 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 11 January 2012 - 17:24

Juce je neko pokusao da progura ovaj clanak na wiki... :rotflmao:
Posted Image

#19 Mika Makic

Mika Makic
  • Members
  • 3 posts

Posted 11 January 2012 - 17:55

Zanimljivo je da su upravo strani forumi mnogo ozbiljnije primili ovu vest od domacih. A prema prilozenim slikama baze vecina tvrdi da deluje impresivno. Sve u svemu dok se ne vidi celi dokumentarac, mislim da je prerano da se bilo sta tvrdi. Da je takav program skup to je svima jasno ali zato je program i prodat onome ko moze da ga sprovede u delo, zar ne? Posted Image

#20 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 11 January 2012 - 19:04

Zanimljivo je da su upravo strani forumi mnogo ozbiljnije primili ovu vest od domacih. A prema prilozenim slikama baze vecina tvrdi da deluje impresivno. Sve u svemu dok se ne vidi celi dokumentarac, mislim da je prerano da se bilo sta tvrdi. Da je takav program skup to je svima jasno ali zato je program i prodat onome ko moze da ga sprovede u delo, zar ne? Posted Image

Interesantno, chim sam video tvoj nickname znao/osecao sam da bi to mogao biti biser .... i jeste.

Jedno je shto baza izgleda impresivno, kopalo se za americhke pare da bi se izgradio faraonski objekat chija je svrha danas da se sluchajni nevoljnici/prolaznici iskenjaju u njemu, te je zato SFRJ i propala, shto je josh uvek svetlosnu godinu daleko od nekog svemirskog programa.

Ukrato, jugoslovenski svemirski program se usr'o ........... bez ozira shto su neki "strani forumi" primili ovu vest ozbiljnije od domacih. I u inostranstvu zive budale, zar ne?

Edited by down with the sickness, 11 January 2012 - 19:05.

#21 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 11 January 2012 - 19:51

(...)

Spoiler

Nije bas da je uvodjenje socijalistickog samoupravljanja proslo bez "uticaja" zapada. Mrzi me sad da trazim neki drugi izvor, ali na brzinu evo ovo iznad.

/Troll of

Edited by Atreid, 11 January 2012 - 19:51.

#22 Mika Makic

Mika Makic
  • Members
  • 3 posts

Posted 11 January 2012 - 20:38

Interesantno, chim sam video tvoj nickname znao/osecao sam da bi to mogao biti biser .... i jeste.

Jedno je shto baza izgleda impresivno, kopalo se za americhke pare da bi se izgradio faraonski objekat chija je svrha danas da se sluchajni nevoljnici/prolaznici iskenjaju u njemu, te je zato SFRJ i propala, shto je josh uvek svetlosnu godinu daleko od nekog svemirskog programa.

Ukrato, jugoslovenski svemirski program se usr'o ........... bez ozira shto su neki "strani forumi" primili ovu vest ozbiljnije od domacih. I u inostranstvu zive budale, zar ne?

Cemu toliki bes, da ne kazem jed...Posted Image SFRJ je imala trecu vojsku u svetu, tako da je sasvim normalno da je imala i impresivnu bazu, cak i za te "strane budale" kako ih ti navodis. Mada forum koji sam ja video su komentarisali strani piloti. I kao sto vec napisah, opustite se malo, red je da prvo vidimo dokumentarac. Ne moze da skodi....Posted Image

Posted Image

#23 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 11 January 2012 - 20:57

SFRJ je imala trecu vojsku u svetu

Haj odvadi malo.

#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 January 2012 - 21:04

1. Andora
2.Lihtenstajn
3.SFRJ

#25 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,325 posts

Posted 11 January 2012 - 21:24

Cemu toliki bes, da ne kazem jed...Posted Image SFRJ je imala trecu vojsku u svetu, tako da je sasvim normalno da je imala i impresivnu bazu, cak i za te "strane budale" kako ih ti navodis. Mada forum koji sam ja video su komentarisali strani piloti. I kao sto vec napisah, opustite se malo, red je da prvo vidimo dokumentarac. Ne moze da skodi....Posted Image

Moze da shkodi, nije dobro za tvoj mozak. Ali, ako tebe ne brine, shta da radimo.

Ne radi se o besu i jedu,daleko si ti od toga, pre je sazaljenje, zapravo radi se o elementarnoj alergiji na gluposti i glupe ljude koju sam dobio u ranoj mladosti i koja me ne prolazi.

Znachi, postoje stvari koje su moguce i one koje nisu moguce i koje spadaju u kategoriju vradzbina i gatanja, a tu je i ovaj "dokumentarac" o "SFRJ svemirskom programu" ili recimo Majkl Murov o "izuzetnim kubanskim bolnicama, boljim od americhkih". Posted Image

Imaju svoju publiku, retardiranu i to je po meni sasvim OK, ljudi prave pare i karijeru na naivnim tupadzijama, ja to podrzavam, jer smatram da i retardi imaju pravo na zabavu.

No, to nije razlog da se forum prepusti njima.

Edited by down with the sickness, 11 January 2012 - 21:42.

#26 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 11 January 2012 - 22:13

Spoiler

Nije bas da je uvodjenje socijalistickog samoupravljanja proslo bez "uticaja" zapada. Mrzi me sad da trazim neki drugi izvor, ali na brzinu evo ovo iznad.

/Troll of

Трололо:

Ово није извор јер ниси окачио линк нити знамо ко је аутор. Ако је неко попут Вука Перишића не мораш се ни трудити.

Основни, а практично и једини услов који је Америка тада поставила Југославији је био да престане да подржава грчке комунисте, што Титу није тешко пало јер су исти подржали резолуцију ИБ. То је захтев са почетка 1949. Америчко схватање подршке је ишло до нивоа "или Тито или неки совјетски епигон", болео их је стојко за демократизацију и тржиште. Ти захтеви су почели да стижу неких 25 година касније.

И та прва помоћ, из јесени 1949. је била у храни, чисто да се прегура зима. Тек је одлазак Владимира Велебита у Вашингтон у јесен 1950. покренуо питање конкретније војне и економске помоћи, и то је стигло од три земље - САД, Британије и Француске.

Та прича о слободнум тржишту је углавном смешна; до некакве "либерализације" долази тек девизном реформом 1961. (због уласка у ГАТТ), мало више 1965. (због структурних проблема комунистичке привреде), итд. То нема везе са Америком и Западом него са унутрашњим проблемима.

Самоуправљање је било идеолошки изговор за тврдњу да је Стаљин диктатор (од 1948), јер се морало објаснити како се то у савршеном систему попут комунизма могао појавити диктатор. Кривац је нађен у централизму и бирократизму, а лек у самоуправљању преузетом из неких марксистичких цртица и Лељинове "Државе и револуције".

Запад са тим није имао никакве везе. Додуше, Маркс је био Шваба, а писао је махом у Лондону, тако да то покрива "утицај Запада". :D

Edited by Ahernar, 11 January 2012 - 22:15.

#27 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 11 January 2012 - 22:53

Ово није извор јер ниси окачио линк нити знамо ко је аутор. Ако је неко попут Вука Перишића не мораш се ни трудити.

Okacio sam link, one tri tackice u zagradi na kraju teksta. Jeste Vuk Perisic je autor, evo opet link: http://www.e-novine....e-invazije.html

Додуше, Маркс је био Шваба, а писао је махом у Лондону, тако да то покрива "утицај Запада". :D

Eto :P

P.S. Nisam istoricar niti imam kakve veze sa njom, ali citao sam nekada i od drugih autora nesto slicno. Nema veze, prihvatam da si u pravu, da ne nastavljamo trol.

/Troll off

#28 Treadstone

Treadstone
  • Members
  • 584 posts

Posted 11 January 2012 - 23:04

Okacio sam link, one tri tackice u zagradi na kraju teksta. Jeste Vuk Perisic je autor, evo opet link: http://www.e-novine....e-invazije.html

My bad. 'Нолки текст а 'нолицне тачке...

Eto :P

P.S. Nisam istoricar niti imam kakve veze sa njom, ali citao sam nekada i od drugih autora nesto slicno. Nema veze, prihvatam da si u pravu, da ne nastavljamo trol.

/Troll off

Читао сам и ја овај фељтон, остало ми у глави, а знам да се Перишић поломи од трпања либерализма (и инспирације за исти) тамо где му није место, па сам лупио, срећом тачно.

Тролаут
___

Још сам под утиском треће армије света. Прошлост ваљда изгледа све златнија како се одмичемо од ње. :krsta:

#29 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 12 January 2012 - 10:37

Clanak na wiki je u medjuvremenu izbrisan, a film je dogurao do 386 000 views. Pojavila se i statistika koja pokazuje, ko je generisao toliku gledanost, mediji iz Srbije, Bosne, Hrvatske... + FB.

---
Amerikanci su letjeli u svemir zahvaljujući Titu!
Tito je svemirski program prodao Amerikancima!
Jugoslovenski svemirski program zasluzan za americki Apolo program!

---
U komentarima na internetu hiljade čitalaca fascinirala je priča o jugoslovenskom svemirskom programu.

Šta smo mi sve izmislili - od struje, pa do svemira!” ; “Stvarno smo bili potencijal i pol! “Najjači smo! Znao sam da na Balkanu žive najpametniji ljudi!”, samo su neke od reakcija oduševljenih čitalaca, bez obzira na to iz koje zemlje bivše Jugoslavije dolaze.

Među njima je hrvatski kolumnista i pisac Boris Dežulović, koji se bavi odjekom koji je trailer za novi projekat dvojice slovenačkih umetnika napravio u medijima i zemljama bivše Jugoslavije.

„Radi se o kulturama koje su se cijele izrodile iz te urbane jugoslavenske mitologije, i čije su zapravo i danas povijesti potpuno mitologizirane i neomitilogizirane. I priča o Josipu Brozu Titu koji radi svemirski program i prodaje ga Kenediju također naliježe na to.
Upravo sam Slovencima, na njihovo vjerovatno zadovoljstvo, pisao kako su poslije 50 ili 60 godina zajebavanja da su neduhoviti protestanti dočekali da zajebu svih ostalih 20 miliona post-Jugoslavena, koji mrtvi ozbiljni u svojim mračnim, tijesnim historijama naliježu na takvu jednu priču“, rekao je Dežulović.

---
Posted Image
Posted Image

Edited by Vesko., 12 January 2012 - 10:48.

#30 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 12 January 2012 - 10:48

"Jugoslovenski kozmonautski program" je tzv. mocumentary, parodija na dokumentarni film mladog studenta režije Mihe Virca, koji je već dobio nominaciju za "studentskog Oscara", za jedan od minulih radova. Samo infantilni klinci se mogu primiti na takvu "faktografiju" i gledati ga kao "straight" dokumentarni film.

Povezao je Hermana Potočnika, jednog od vizionara osvajanja kozmosa, čije ideje iz knjige "The Problem of Space Travel - The Rocket Motor" iz 28' godine su delimično poslužile i Arthuru C. Clarke-u, Wernheru von Braunu, pa i Stanleyu Kubricku za njegov film "A Space Odyssey", kult Josipa Broza i "legende" oko vojnog aerodroma "Željava", koji je u suštini bio malo duža garaža za 21-ce i više od onoga što se je videlo na slikama, nikad u sebi skrivao nije.

Herman Potočnik je taj jedini rad napravio u Beču gde je i živeo posle raspada Austougarske pa neko "tajno Teslino oružje", bazirano na njegovom radu, koje bi se skrivalo u nekim arhivima ex-Yu, ne postoji.

Aerodrom Željava je bio veoma skup gradjevinski projekat za siromašnu Jugoslaviju, čija je jedina svrha bila demonstracija gluposti kroz bacanje para u nepotrebne svrhe - prikazivanje fiktivne veličine države. Nikakvi skriveni laboratoriji ili "NASA centri" tamo nisu postojali. Samo "plavci" u službi domovine, koji su čekićovali MiG-ove kao u svakoj drugoj vojnoj bazi u zemlji, s tim što kod svojeg posla nisu trebali lopatati sneg zimi a leti se nisu znojali kao "Mujo, koji napravi pravni fakultet" pa krene da radi fasadu na ekonomskom.

Al' dobro, u zemlji gde se ljudi vole primati na mitove, primiće se sigurno i ovaj mit oko "Jugoslovenskog kozmonautskog programa".