Jump to content


Photo
- - - - -

posleratna ex-Yu kinematografija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
141 replies to this topic

#1 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 03 January 2012 - 02:42

Na otvaranje topica podstakla me prica o Dragojevicevoj paradi od pre neki dan.
prelistah teme, sve do neke 10 strane, i nadjoh mnogo naj topica-najbolji, najgori,najveci naj, naj...

a ja bih volela da malo pricamo o ex-yu filmu.O posleratnom ex-yu filmu, znaci o filmovima od recimo, sredine devedesetih.
Nebitno dal su dobri, dal su losi, dal su vredni gledanja-bitno da su vredni makar i najmanjeg komentara.
Da je ''domaca'' kinematografija losa je jedna opste poznata prica, ali kako sam se ja nagledala i tudjih ''domacih'' koje su toliko lose da je to zaista za svaki prezir buduci da sredstava ne nedostaje...i da ja tu ''domacu''ne mogu da delim sa forumum jer mu nije dostupna-volela bih da se drzimo ove,svima poznate.

Dakle, savremeni hrvatski, makedonski, bosanski , srpski i slovenacki film... kako je kome sta ostalo u secanju.

#2 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 03 January 2012 - 03:44

hajde da probam ja ali uz još jednu ogradu da filmove ne komentarišem "zanatski" već isključivo kao konzument. :)

karaula, 2006.

film je, i pre nego što je snimanje započeto, izazvao mnoge polemike u srbiji, zato što je bio internacionalni projekat (srbija, hrvatska BiH, slovenija i makedonija), prvi zajednički projekat ex-yu kinematografija. srbijanski režiseri smatrali su da novac koji je ministarstvo kulture izdvojilo za ovaj film treba da dobije neko od domaćih reditelja, vodile su se teške polemike oko toga da li projekat reditelja rajka grlića uopšte treba da bude finansiran domaćim novcem. druga linija polemike išla je u pravcu da finasiramo film koji o nama govori prilično ružno, prikazuje nas u iskrivljenom svetlu i slično. ali, pored svega, film koji je koštao 2.5 miliona evra (jedna od primedbi lokalnih filmadžija je bila i da je preskup) je snimljen i dospeo na platna bioskopa u svim ex-yu državama.

po meni, film je pokazao svu apsurdnost i besmislenost devedesetih. reditelj nas je poveo u priču naivnim, zajebantskim tonom, provlačeći ga kroz ceo film ali postepeno smanjujući dozu humora. na samom kraju filma zaboravite da ste se na početku smejali do suza.

#3 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 03 January 2012 - 05:41

Evo ja da nastavim, ne nekim posebnim redom, nego kako mi padne na pamet...
mozda najbolji ex-Yu film koji me je istinski fascinirao i potresao, do te mere da sam pokusala da gledam sve od autora [ i razocarala se] je bio film Dalibora Matanica Fine mrtve djevojke.
Izuzetan film.Uzasan, mracan, cinican i negde predivan...
Kasnije [gledajuci druge filmove njegove] sam shvatila da je Matanic vrlo sumoran reditelj i nesto mi je bilo previse, ali ovo je zaista njegov biser, i zato ce uvek biti u mojoj kolekciji.

Fotografija je sjajna i govori sama za sebe...to je jos jedan adut ovog izuzetnog filma,pored odlicne glumacke ekipe.

Attached Files

  • Attached File  fine.jpg   22.48KB   1 downloads


#4 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 January 2012 - 00:51

Sto je muskarac bez brkova.
Zabavan, cinican...duhovit.Vredi.

Edited by acajou, 04 January 2012 - 00:52.


#5 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 04 January 2012 - 01:12

Posted Image

još jedan od filmova koji je izazvao reakcije u srbiji, ovog pita na račun glumice mirjane karanović.
jak, emotivan, težak.

osvojio zlatnog medveda u berlinu, 2006. godine. bio BiH kandidat za oskara.
prvi veliki uspeh rediteljke jasmile žbanić. njen sledeći film, "na putu" ostavio mi je prilično bledunjav utisak. ni blizu "grbavici".


edit: redovno me neće slika :ajme:

Edited by Vesna, 04 January 2012 - 01:30.


#6 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 January 2012 - 01:22

Posted Image

još jedan od filmova koji je izazvao reakcije u srbiji, ovog pita na račun glumice mirjane karanović.
jak, emotivan, težak.

osvojio zlatnog medveda u berlinu, 2006. godine. bio BiH kandidat za oskara.
prvi veliki uspeh rediteljke jasmile žbanić. njen sledeći film, "na putu" ostavio mi je prilično bledunjav utisak. ni blizu "grbavici".



:D okaci sliku Vesna ;)
dobar i tezak film, slazem se.Mirjana kao i obicno-odlicna.

#7 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 04 January 2012 - 03:52

Prvi film na koji sam pomislio je hrvatski "Put lubenica". Ono što me je kupilo u ovom filmu je atmosfera severoistočne Bosne, posavine, blizina pijace (reklo bi se Arizona), i sad u teškoj i tragičnoj socijala priči koja povezuje ratnog veterana, lokalnog sitnog švercera i Kineskinju koju su ilegalno prevozili ka EU... seting dakle dno dna, a takav kosmopoiltski duh koji objedinjuje njihove sudbine. Najjače su mi dve scene i citata:

Zijah Sokolović unosi ogroman plazma TV u sobu i stavlja na njega heklani milje uz komentar: "Taaako... plazmica..."
Filip Šovagović drži lekciju Kreši Mikiću na temu Kineskinje: "Rođače, glupo je najebat' zbog pićke... a, pogovoto zbog žute pićke...."

Posted Image


A, od srpskih, definitvno me je uništio "Sutra ujutru" Olega Novkovića (scenario Milena Marković). Sve se dešava oko susreta starih prijatelja iz kraja (nbg, blokovi), Uliks Fehmiu se vraća iz Kanade da bi se navodno oženio, i zatiče svoju staru ekipu kao totalne klošare i raspade koji se nisu ni pedalj pomakli u svojim životima. Ljuba Bandović genijalan kao i obično, Nada Šargin je duša filma, uz Radu Tomović. Ima jedna scena kada cela ekipa sluša "Ona se budi" i svi pevaju uglas, iz očaja. Težak film do jaja, baš mučan...

Posted Image

Edited by dexter8, 04 January 2012 - 03:54.


#8 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 January 2012 - 05:06

A, od srpskih, definitvno me je uništio "Sutra ujutru" Olega Novkovića (scenario Milena Marković). Sve se dešava oko susreta starih prijatelja iz kraja (nbg, blokovi), Uliks Fehmiu se vraća iz Kanade da bi se navodno oženio, i zatiče svoju staru ekipu kao totalne klošare i raspade koji se nisu ni pedalj pomakli u svojim životima. Ljuba Bandović genijalan kao i obično, Nada Šargin je duša filma, uz Radu Tomović. Ima jedna scena kada cela ekipa sluša "Ona se budi" i svi pevaju uglas, iz očaja. Težak film do jaja, baš mučan...

Posted Image

:ph34r: neverovatno ali upravo sam htela da stavim taj drugi,''Sutra Ujutru''...legao mi je onako, bas ,i to ne odmah, nego posle nekoliko dana.
Scena kada Nada Sargin pada pijana sa stolice...nemam reci.Savrseno.
Zaista dobar film.
@rott
pa polako rotte kud nabroja 6 filmova hajmo jedan po jedan, duze ce da traje ;)

Edited by acajou, 04 January 2012 - 05:14.


#9 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 04 January 2012 - 09:22

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Svi sve znate

Kad cujem Tonija kako peva Zajdi zajdi uvek se najezim.



#10 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 January 2012 - 09:39

... ''Turneja'' G.Markovica mi se izuzetno dopao. Cak je solidno i pogodio tu ratnu atmosferu, koliko god to bilo tesko. Itd.


Zaista odličan domaći film iako domaće, generalno, izbegavam da gledam jer glumište glumata a reditelji podilaze finansijerima.

#11 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 04 January 2012 - 10:03

Odlična tema. Po meni, najbolji film iz tog razdoblja je Lepa sela lepo gore, ali je več pomenut, pa ču radije koji drugi.

Sve džaba
Posted Image

Odlična priča, početak, koji pokaže svu bedu onoga što je rat u Bosni učinio... Poigrava se zanimljivom temom u jednoj sredini, gde su 'naučili' da se više ne veruje ni komšiji...

Pa za kraj ovog prvog javljanja dajem film, koji sam jednom već pomenuo, i donekle mi je još zanimljiviji jer bih u nekim delovima mogao da vidim i sebe, da su stvari samo malo drugačije išle u životu...

Država mrtvih
Posted Image

Film o slovenskom oficiru, koji, još uvek veran ideologiji, nakon raspada SFRJ odlazi u Srbiju, da bi nastavio biti ono što voli - da bude naslednik partizana i da čuva državu, koja mu je na neki način sve dala.

Evo ajde, sad stvarno kraj - da ne kažete, gle ludog Slovenca, nije pomenuo neki slovenački film.

Outsider
Posted Image

Priča o Seadu, koji zbog očeve prekomande dolazi u Sloveniju i tu nakon teških trenutaka napokon nađe svoj smisao.

Edited by Gogy, 04 January 2012 - 13:23.


#12 Starešina

Starešina
  • Members
  • 10,905 posts

Posted 04 January 2012 - 10:20

Odlična tema. Po meni, najbolji film iz tog razdoblja je Lepa sela lepo gore, ali je več pomenut, pa ču radije koji drugi.


Slazem se da je najbolji film sa ratnom tematikom, za klasu ispred ostalih, ali generalno mislim da je Underground najbolji film, ako se mozhe podvesti pod posleratnu kinematografiju...

Vidim da niko nije pomenuo film Profesionalac, jedan od retkih odlicnih filmova u poslednjih 10 godina, mada je po scenariju Dusana Kovacevica umetnost napraviti los film.
Doduse, Dragojevicu je to uspelo sa Sv.Georgijem...

#13 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 04 January 2012 - 13:07

:ph34r: neverovatno ali upravo sam htela da stavim taj drugi,''Sutra Ujutru''...legao mi je onako, bas ,i to ne odmah, nego posle nekoliko dana.
Scena kada Nada Sargin pada pijana sa stolice...nemam reci.Savrseno.

O da, ta scena je sjajna, skoro svaka sa Nadom je suvo zlato. acajou, jedno pitanje: da li su zaista postojale dobre ribe a klošarke, pošto ih u mojoj generaciji već nije bilo (ja sam '76)? Otprilike ovaj tip žene koji Nada igra u filmu - riba ekstra klase a koja ni ne pokušava da na tome kapitalizuje i gradi svoje pozicije i karijeru, nego sedi po kafanama, izlazi po rupama, cirka sa ortacima ispred dragstora itd. Doživotne pankerke, kao Nada i Rada u filmu :) Ima još jedna prejaka scena kada njih dve šikaju radžu i nazdravljaju svojoj nerođenoj deci...Posted Image

A ti pijani padovi su tema za sebe. Čudno je to, kao da na alkoholisano telo gravitacija deluje jače, pa padaš u milisekundi, pri čemu naravno ništa ne osećaš jer si pod anestezijom. Moram par klipova:

http://www.youtube.com/watch?v=AzLOSiUWPoY http://www.youtube.com/watch?v=EtRzjq8FIss&feature=related

#14 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 04 January 2012 - 13:20

Izem ti scene (i film ako je ceo takav).

Domaća kinematografija se zato i vezuje sa makar 5 koitusa po filmu, po omalovažavanju i podsećanju ko je koga jebao, ko je šta rekao nakon što se olešio (- la) od alkohola, po manekenkama/ glumicama koje su strava garesice sa svojim kolegama i profesorima.

Ima par radova koji mogu da obogate svetsku filmsku baštinu. Ostalo? Može da se živi i bez tih filmova.

#15 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 04 January 2012 - 14:51

Izem ti scene (i film ako je ceo takav).

Domaća kinematografija se zato i vezuje sa makar 5 koitusa po filmu, po omalovažavanju i podsećanju ko je koga jebao, ko je šta rekao nakon što se olešio (- la) od alkohola, po manekenkama/ glumicama koje su strava garesice sa svojim kolegama i profesorima.

Ima par radova koji mogu da obogate svetsku filmsku baštinu. Ostalo? Može da se živi i bez tih filmova.



E vidis moja namera nije bila da obogacujem/o svetsku filmsku bastinu, bogati se ona sama...samo da komentarisemo filmove koji su se pojavili posle rata, u razlicitim zemljama, i da vidimo koliko su se oni razvijali tematikama u slicnim a koliko u razlicitim pravcima...i zasto, i kako , ukoliko to uspemo.Sta se promenilo u odnosu na pre, koliko su se suzili vidici gde idu tendencije sada, 20 godina posle...itd, isl.Tako da ne vidim neku svrhu da se bez ikakvog komentara kaci 6 filmova posto ih svi znamo [ja npr.ne znam Do koske ali kako mi se cini, necu skoro ni saznati] - ako bi neko ev.gledao nesto ne pomaze da gleda u kolaze od plakata nego u bar neku recenicu.

Za filmsku bastinu ima drugih topica.

Dakle, da nastavim, on a lighter note
Sivi kamion crvene boje
Srdjan Todorovic nosi ceo film, mada ni Kolacaric nije losa.Naravno, pun je klisea ali je zaista...crnohumoran.Scena u kojoj Todorovic ide ocu na grob a umesto krajputasa stoji volan... :D ne moze da ne izmami bar osmeh.

@ dexter8 -zaboravih pitanje, ne bih znala da ti kazem posto ni sama nemam 67 godina...dal' su nekad bile ribe koje nisu bile seljanke a nisu gradile karijeru,vec su izlazile po kafanama ...ja ih poznajem, i to ne malo.
Ni sada nemaju karijeru. ;)

Attached Files


Edited by acajou, 04 January 2012 - 14:54.