Jump to content

Photo
- - - - -

Vojni odsek ponovo u akciji

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
12 replies to this topic

#1 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 22 December 2011 - 19:11

Nažalost, moram da dignem ovakve teme iz mrtvih, pošto sam danas doživeo neprijatno iznenađenje. Priča je malo duža, ali se nadam da ćete imati strpljenja da je pročitate.

Elem, prošle godine, u aprilu sam pozvan na doktorske studije u Nemačku, koje je trebalo da počnu 1-og jula. Međutim, meni u toku juna stigne poziv za odsluženje vojnog roka (mislim da je bio decembar u pitanju). Pošto sam imao dvojno državljanstvo Srbije i BiH otišao sam do vojnog odseka sa zahtevom da me po tom osnovu i osnovu toga što od 1. jula neću živeti u Srbiji, oslobode od vojne obaveze.

Međutim, u vojnom odseku su mi rekli da to možda piše tako u zakonu, ali da se drugačije interpretira i bla bla bla, tako da su mi na kraju rekli da se ja lepo prijavim za odsluženje, a onda kada odem u Nemačku u našem konzulatu podnesem zahtev za odlaganje služenja sa potvrdom da imam zaposlenje i boravak u Nemačkoj. Nisam hteo da se raspravljam i pristao sam i oni su mi dali listu papira koje treba da im podnesem. Pošto nisam mogao da stignem na vreme sve papire da izvadim pre odlaska, papire je na kraju morao da preda moj deda, kada se ispostavilo da je falilo nekakvo medicinsko uverenje koje mi nije bilo navedeno u spisku, tako da se na kraju službenik u vojnom odseku izdrao na mog dedu i papiri su ostali nepredati samnom u Nemačkoj.

Pošto nisam imao bolju ideju, otišao sam u konzulat sa namerom da tamo zatražim oslobođenje na osnovu dvojnog državljanstva. Međutim BiH pasoš mi je bio istekao tako da sam morao da čekam do Novembra na novi. Kada je stigao, otišao sam u konzulat, gde me je primila konzulkinja (valjda je to pravilan izraz) i ona mi je ljubazno rekla da sačekam decembar da vidimo da li će vojska biti ukinuta, pa ako ne ukinu da podnesem zahtev.

Vojna obaveza je ukinuta a ja sam u međuvremenu dolazio tri puta u Srbiju od tada, i sada i četvrti put. Međutim, danas sam saznao da me je dvaput tražila policija. Naime, deda mi je tek sada spomenuo, da me je negde krajem prošle godine tražila službenica iz vojnog odseka i da joj je deda rekao gde sam što je ona tada ubeležila. Posle toga je dolazija policija jedanput, i ponovo su bili pre jedno 10ak dana. Svaki put im je samo rečeno da sam na doktorskim studijama u Nemačkoj.

Dakle, nikakvo obaveštenje o krivičnom ili prekršajnom gonjenju nije stiglo na moju adresu. Nikakav dopis od vojnog odseka. Da li neko ima predstavu šta se dešava i da li bih nešto trebao da preduzmem i šta?

Hvala.

Edited by tomkeus, 22 December 2011 - 19:12.

#2 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 22 December 2011 - 20:04

Nažalost, moram da dignem ovakve teme iz mrtvih, pošto sam danas doživeo neprijatno iznenađenje. Priča je malo duža, ali se nadam da ćete imati strpljenja da je pročitate.

Elem, prošle godine, u aprilu sam pozvan na doktorske studije u Nemačku, koje je trebalo da počnu 1-og jula. Međutim, meni u toku juna stigne poziv za odsluženje vojnog roka (mislim da je bio decembar u pitanju). Pošto sam imao dvojno državljanstvo Srbije i BiH otišao sam do vojnog odseka sa zahtevom da me po tom osnovu i osnovu toga što od 1. jula neću živeti u Srbiji, oslobode od vojne obaveze.

Međutim, u vojnom odseku su mi rekli da to možda piše tako u zakonu, ali da se drugačije interpretira i bla bla bla, tako da su mi na kraju rekli da se ja lepo prijavim za odsluženje, a onda kada odem u Nemačku u našem konzulatu podnesem zahtev za odlaganje služenja sa potvrdom da imam zaposlenje i boravak u Nemačkoj. Nisam hteo da se raspravljam i pristao sam i oni su mi dali listu papira koje treba da im podnesem. Pošto nisam mogao da stignem na vreme sve papire da izvadim pre odlaska, papire je na kraju morao da preda moj deda, kada se ispostavilo da je falilo nekakvo medicinsko uverenje koje mi nije bilo navedeno u spisku, tako da se na kraju službenik u vojnom odseku izdrao na mog dedu i papiri su ostali nepredati samnom u Nemačkoj.

Pošto nisam imao bolju ideju, otišao sam u konzulat sa namerom da tamo zatražim oslobođenje na osnovu dvojnog državljanstva. Međutim BiH pasoš mi je bio istekao tako da sam morao da čekam do Novembra na novi. Kada je stigao, otišao sam u konzulat, gde me je primila konzulkinja (valjda je to pravilan izraz) i ona mi je ljubazno rekla da sačekam decembar da vidimo da li će vojska biti ukinuta, pa ako ne ukinu da podnesem zahtev.

Vojna obaveza je ukinuta a ja sam u međuvremenu dolazio tri puta u Srbiju od tada, i sada i četvrti put. Međutim, danas sam saznao da me je dvaput tražila policija. Naime, deda mi je tek sada spomenuo, da me je negde krajem prošle godine tražila službenica iz vojnog odseka i da joj je deda rekao gde sam što je ona tada ubeležila. Posle toga je dolazija policija jedanput, i ponovo su bili pre jedno 10ak dana. Svaki put im je samo rečeno da sam na doktorskim studijama u Nemačkoj.

Dakle, nikakvo obaveštenje o krivičnom ili prekršajnom gonjenju nije stiglo na moju adresu. Nikakav dopis od vojnog odseka. Da li neko ima predstavu šta se dešava i da li bih nešto trebao da preduzmem i šta?

Hvala.

UKINUTO SLUŽENJE VOJNOG ROKA

Četvrtak, 30. Septembar, 2010.| Autor: Agencija BETA
Od 1. januara 2011. godine služenje vojnog roka biće na dobrovoljnoj osnovi, odlučila Vlada Srbije

BEOGRAD - Vlada Srbije donela je Odluku o obustavi obaveze služenja vojnog roka pa će od 1. januara 2011. godine, služenje vojnog roka biti na dobrovoljnoj osnovi, saopšteno je danas nakon sednice vlade.

Obaveza služenja vojnog roka u Vojsci Srbije obustavlja se odsluženjem vojnog roka poslednje partije vojnika upućene u 2010. godini, a odnosi se i na regrute koji su zamenili služenje vojnog roka civilnom službom, navodi se u odluci Vlade Srbije. Odluka je upućena Narodnoj Skupštini na razmatranje. Vlada je usvojila i Uredbu o proizvodnji i prometu mleka kojom su privredni subjekti obavezni da proizvedu i stave u promet termički obrađeno mleko u količini koja se proizvede od najmanje 40 odsto dnevne prerade sirovog mleka.

Od te količine termički obrađenog, najmanje 50 odsto mora da bude pasterizovano mleko. Uredba predviđa novčane kazne od 100.000 do 2.000.000 dinara za pravna lica koja ne poštuju tu uredbu. Usvojen je i Predlog zakona o izmenama i dopunama zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju i Uredba o određivanju poslova bezbednosne zaštite određenih lica i objekata.

Daklem, od 01.01.2011. te niko ne moze poslati na odsluzenje vojnog roka, obzirom da nisi primio i svojerucnim potpisom potvrdio prijem poziva na odsluzenje najsvetije obaveze prema otadzbini koje nematm.

Nema na cemu. B-)

#3 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 22 December 2011 - 21:42

Neko se drzi starog zakona kao pijan plota – protivno marsalovoj primedbi.

Po zakonu je da te terete po zakonu koji je tada jos vazio. A mozda su dovoljno razumni da ne zele da naprave Proces, nego samo da „zatvore predmet“.

Ako ne nadjes odgovor na sajtu Vojske Srbije, obrati se advokatu. Za svaki slucaj, ne bih isao pravo u policiju (bila je vojna ili obicna?) niti u vojni odsek.

#4 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 22 December 2011 - 22:27

Bio bi jedini redovan vojnik Posted Image
Iako sam pristalica redovnog sluzenja uz priznanje beneficiranog stazza, ovo je velika glupost.
Ako mozes, raspitaj se sto te je drugi put trazila policija.
Mozda mogu da pitam u lokalu. Nedavno sam se nesto poslovno "zakacio" sa jednim potpukovnikom.

#5 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 31 December 2011 - 04:06

u MUPu ili u sudu nadleznom za opstinu mozes da proveris da li se vodi postupak protiv tebe.

#6 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 31 December 2011 - 04:26

Mogu da ti duvaju. A najsmesnije ce ti biti ako budes u prilici da procitas svoj (vojni) dosije ili da ti neko preprica sta pise u njemu, ja sam se upisao od smeha sta je u mom.

#7 mthomy

mthomy
  • Members
  • 85 posts

Posted 31 December 2011 - 08:16

maurice, a kako si ti to video? ima neke sans eda se vidi dosije?
ja bih hteo moj da vidim! zakonski je to moguce?

#8 misko1

misko1
  • Banned
  • 2,099 posts

Posted 31 December 2011 - 13:17

verovatno je jedini efikasan i najbrzi pravni lek da das 100 evra u vojnom otseku kome treba.

sluzimo narodu <_<

#9 st.maurice

st.maurice
  • Banned
  • 14,181 posts

Posted 03 January 2012 - 18:38

maurice, a kako si ti to video? ima neke sans eda se vidi dosije?
ja bih hteo moj da vidim! zakonski je to moguce?

Nisam siguran da li je to izvodljivo, ali ako znas nekoga tamo moze da ti preprica za dz. U principu je na nivou onih obrazlozenja iz skolskih dnevnika i predloga za smanjivanje ocene iz vladanja (ne dolazi na vreme, bezi sa casova). Ni to sa vojnom policijom nije nista strasno, da nisu ukinuli vojni rok pa da te pokupe i stave u neku kasarnu samo odbijes da ih slusas i napisu ti odmah resenje o skidanju - bez bilo kakvih posledica, samo te cimaju opet za par godina da vide da li si mozda promenio raspolozenje :lol: . A kako to sada funkcionise nakon ukidanja stvarno ne znam, kao sto je neko napisao najbolje da proveris u Mup-u, mada znajuci kako funkcionise nasa vojska i obzirom da je vojni rok ukinut, samo su zatvorili predmet i nece te vise nikada smarati i zvati (jer nemaju gde). Dakle samo opusteno, a za svoj neki mir proveri.

#10 tomkeus

tomkeus
  • Members
  • 681 posts

Posted 09 January 2012 - 12:33

OK. Hvala na sugestijama. Iz razgovora sa nekim prijateljima sam došao do zaključka da me traže zato što Vojni odsek nema adresu na kojoj boravim (verovatno ima neke veze sa statusom rezerviste).

#11 wirbelbet

wirbelbet
  • Members
  • 21 posts

Posted 17 January 2012 - 22:53

možda im treba takav kalibar ljudi

nisi za potcijeniti, doktor, pa još u germaniji

svaka čast

#12 mitevski

mitevski
  • Members
  • 1 posts

Posted 22 September 2014 - 16:43

Postovana Gospodjo/Gospodine

Ja sam sluzio vojsku civilno i Pancevo u Zdravstvenu ustanovu od 8.12.2006 do  28.10.2007

Prosle godine 2013 sam dobio poziv da se javim na obuku sto sam i ucinio i otkinuli su jedan kupon.

Juce sam dobio ponovo poziv za obuku 18.09.2014 sto me je jako uznemirilo

Edited by mitevski, 22 September 2014 - 18:54.

#13 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 22 September 2014 - 23:21

Postovana Gospodjo/Gospodine

Ja sam sluzio vojsku civilno i Pancevo u Zdravstvenu ustanovu od 8.12.2006 do  28.10.2007

Prosle godine 2013 sam dobio poziv da se javim na obuku sto sam i ucinio i otkinuli su jedan kupon.

Juce sam dobio ponovo poziv za obuku 18.09.2014 sto me je jako uznemirilo

Kakvu obuku? Nisam znao da i civilna vojska ima neku obuku. Jesi li probao da im uvališ zdravstveno od civilnog lekara ili neku potvrdu sa posla?