Jump to content

Photo
- - - - -

"Nagazne mine" kucnih ljubimaca u Beogradu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 domaci

domaci
  • Members
  • 4 posts

Posted 20 December 2011 - 16:48

Ovu temu zacinjem ovde nadajuci se da ce mi pomoci da shvatim sta sve treba da se desi u nasem zakonu i nasoj svesti da ljudi koji imaju pse pocnu da uklanjaju fekalije za njima na ulici, jer kao roditelj malog deteta osecam mnooogoo vise nego bes kad nagazim ili kad mi dete nagazi na govno na sred ulice ili u parku. Pored ocigledne posledice koja se oseca putem cula mirisa, postoji jos jedna mogo vaznija, a to je opasnost od zaraze. Tekstova na ovu temu ima mnogo ( http://www.glas-javn...stotinu-bolesti ), ali ih citaju izgleda samo oni koji nemaju pse. Iako od skora imamo i komunalnu policiju, iako postoje i parkovi namenjeni iskljucivo psima i ogradjeni u tu svrhu, moja ulica je i dalje kao pre, a i Vukov park pored koga zivim. Desava se da vidim kako pas ostavlja izmet, i vlasnik nastavi da hoda kad ovaj zavrsi. Znam da zivotinje nisu krive, ali mi to u tom momentu nije mnogo bitno, svasta bih uradio/rekao. To je po meni toliko bezobrazan postupak da ja ne mogu da kazem uctvio: "Gospodine, hteo bih da vas podsetim da ponesete minuli rad vaeg razdraganog psica", vec se uvek grizem za usnu da i njega i psa ne oteram u tri lepe, i kazem mu/joj da je seljacina i da moze sa tim psom da se .... Jednom sam rekao zeni ciji se vucjak olaksao pred mojom zgradom,a ja sam cekao zenu u kolima i nije me videla: Gospodjo, sto ne uspavate psa, da ga ne vodite svako jutro da kaki" Ona samo sto se nije onesvestila, guska, a nije joj bilo gadno da mi ispred vrata ostavi to. Eto,kao sto vidite, mnoogo me nerviraju.Sta vi mislite?

#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 21 December 2011 - 16:08

A jeste se recimo zalili komunalnoj inspekciji? Pa onda kad ne odgovore na zalbu, ministarstvu za upravu i lokalnu samoupravu? Pa onda kad odgovore glupostima, odgovor na forum, i novinama. Usput i recimo na facebook, i organizovanje akcije sa recimo postovanjem slika vlasnika i pasa "u aktu"? Kad smo kod toga, mnogo manje se brinem o tome sta psi ostavljaju nego o tome sto se setaju bez povodca i korpe - ali ni o tome nikom nista.

#3 stvorko

stvorko
  • Banned
  • 3,004 posts

Posted 21 December 2011 - 18:14

meni je tu najjaci utisak da je grad potrosio gomilu para za one kante za pseca govna koja koriste iskljucivo vlasnici pasa cija neto tezina bez dlaka ne prelazi 5 kg :lol:

#4 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 21 December 2011 - 20:00

meni je tu najjaci utisak da je grad potrosio gomilu para za one kante za pseca govna koja koriste iskljucivo vlasnici pasa cija neto tezina bez dlaka ne prelazi 5 kg :lol:

Dobro je da ih barem neko koristi. Kad smo kod trosenja, koliko je novca potroseno za te kante?

#5 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 21 December 2011 - 21:03

... To je po meni toliko bezobrazan postupak da ja ne mogu da kazem uctvio: "Gospodine, hteo bih da vas podsetim da ponesete minuli rad vaeg razdraganog psica"...

Da li si znao da se sadrzaj beogradske kanalizacije izliva kroz tridesetak ispusta direktno (bez filtracije) u Dunav i Savu?

Da li primecujes ogromne kolicine svakojakog djubreta (uglavnom sa mnogo duzim vremenom poluraspada) koje tvoji razdragani sugradjani sa zadivljujucom istrajnoscu rasejavaju po ulicama i zelenim povrsinama?

Ako ih vidjas da to rade, da li im savetujes da se uspavaju?

Sta mislis, pod koliko sljiva bi stali oni (punoletni) gradjani koji to nikada ne cine (recimo da smo sve ostale uspavali)?

Da li bi se i ti nasao pod jednim takvim drvetom zivota?

Siguran si da je tvoj auto (i moj autobus) bezopasan/neskodljiv po decu i druge ljude, kucice i tebe samog?

Znas li da u gradu zive i psi lutalice? A nevaspitane ptice?

Ne moras da objasnjavas da sve ovo nema nikakve veze sa temom – i sam vidim.

Edited by cmix909, 21 December 2011 - 21:05.

#6 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 22 December 2011 - 16:57

Ako ćemo da čekamo da svi na svetu postanu pristojni da bismo i sami postali pristojni, to se neće desiti nikada.
Čoveku je problem pseći izmet koji nesavesni vlasnici pasa ne skupljaju i opravdano očekuje da se to reši.
Svako ko u gradu odluči da drži pse, treba da poštuje elementarni red. Pas nije životna potreba (sem kao vodič slepih), nego stvar izbora. Ako nekome nije problem da ga kupa, četka, voda kod veterinara, izvodu u šetnju i kada mu se to baš ne radi, zašto je problem pokupiti to je..no govno??? Ne sere pas na svakih pola metra, pa da je to neko veliko opterećenje.
A kome je ipak teško, neka proda stan, kupi neki salaš ili kolibu na planini, pa neka ga psi zaseravaju koliko god hoće (to važi i za sve ostale koji bi da žive u gradu, a da se ne pridržavaju elementarnih civilizacijskih normi).
Nemam ništa protiv ljubimaca i njihovih vlasnika, ali moraju biti svesni da nije u redu da maltretiraju druge ljude.

Edited by namcor, 22 December 2011 - 17:00.

#7 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 22 December 2011 - 22:47

Jedan sam od minera, doduse ne u BG. Skupljam samo sa trotoara, ali ne i sa zelenih povrsina.
Problem je, ali ima i drugih.
Neko navede da se kanalizacija iz Bg-a direktno izliva u Savu i Dunav. Isto ti je za NS, kao i za mnoge vece gradove u okolini.
Deponije, industrija,....

#8 Leon Da Vinci

Leon Da Vinci
  • Members
  • 293 posts

Posted 23 December 2011 - 04:18

....Ako ćemo da čekamo da svi na svetu postanu pristojni da bismo i sami postali pristojni, to se neće desiti nikada....

Ljudi će postati pristojni kad društvo i život u ovoj zemlji postanu pristojni,naravno uvek će biti izuzetaka ali sankcionisanjem ( bez izuzetaka ).sve može da se reši.).Imam psa u stanu već skoro 20 g. ( prvi je živeo 14god. a drugi je još živ) i oba sam naučio da vrše nuždu isključivo na odredjenim delovima zelene površine za koje sam procenio da najmanje imaju dodira sa ljudima ( parkove za pse i kese za izmet vidjao sam samo u inostranstvu do prošle godine ) I meni smeta kada vidim ,,psinu,, na trotoaru.Naravno ne mislim da samo kaznenom politikom može da se reši taj problem.Trebalo bi na svakoj zelenoj površini da postoji i ogradjeni prostor za pse i polako bi se svi mi doveli u red.Ovako kad svaka 5-a opština ima na jednom mestu park za pse,kad komunalni inspektori naplaćuju kazne bakicama sa pekinezerima koji šetaju bez povoca ( video svojim očima ),kad konji pasu na zelenim površinama ( i naravno ostavljaju balegu na istiim),kad u Beogradu postoji samo jedno groblje kućnih ljubimaca ( barem je postojalo ),kad u svakoj opštini u Beogradu postoji i barem jedno ne higijensko naselje....apsurdno je pričati o problemu izmeta kućnih ljubimaca.Ima mnogo većih komunalnih problema u ovoj zemlji .Treba početi od nečega ali ne može se samo tražiti nešto i kažnjavati ako se ne pridržavaš toga nego se moraju i prvo obezbediti uslovi,pa jedan kratak prelazni period,pa tek onda sankcije.Kućni ljubimci i njihovi vlasnici su ( i brojčano ) najmanji problem.Kada bi barem 35% ljudi u Srbiji razmišljalo kao 95% vlasanika kućnih ljubimaca ovo bi bila neka sasvim druga zemlja.

I da se vratim na citat o pristojnosti,pristojnost se uči i stiče u porodici a porodica kao institucija nestaje sve brže i druge ( nazadne ) vrednosti izbijaju na površinu.

#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 December 2011 - 07:54

Ljudi će postati pristojni kad društvo i život u ovoj zemlji postanu pristojni,naravno uvek će biti izuzetaka ali sankcionisanjem ( bez izuzetaka ).sve može da se reši.).Imam psa u stanu već skoro 20 g. ( prvi je živeo 14god. a drugi je još živ) i oba sam naučio da vrše nuždu isključivo na odredjenim delovima zelene površine za koje sam procenio da najmanje imaju dodira sa ljudima ( parkove za pse i kese za izmet vidjao sam samo u inostranstvu do prošle godine ) I meni smeta kada vidim ,,psinu,, na trotoaru.Naravno ne mislim da samo kaznenom politikom može da se reši taj problem.Trebalo bi na svakoj zelenoj površini da postoji i ogradjeni prostor za pse i polako bi se svi mi doveli u red.Ovako kad svaka 5-a opština ima na jednom mestu park za pse,kad komunalni inspektori naplaćuju kazne bakicama sa pekinezerima koji šetaju bez povoca ( video svojim očima ),kad konji pasu na zelenim površinama ( i naravno ostavljaju balegu na istiim),kad u Beogradu postoji samo jedno groblje kućnih ljubimaca ( barem je postojalo ),kad u svakoj opštini u Beogradu postoji i barem jedno ne higijensko naselje....apsurdno je pričati o problemu izmeta kućnih ljubimaca.Ima mnogo većih komunalnih problema u ovoj zemlji .Treba početi od nečega ali ne može se samo tražiti nešto i kažnjavati ako se ne pridržavaš toga nego se moraju i prvo obezbediti uslovi,pa jedan kratak prelazni period,pa tek onda sankcije.Kućni ljubimci i njihovi vlasnici su ( i brojčano ) najmanji problem.Kada bi barem 35% ljudi u Srbiji razmišljalo kao 95% vlasanika kućnih ljubimaca ovo bi bila neka sasvim druga zemlja.
I da se vratim na citat o pristojnosti,pristojnost se uči i stiče u porodici a porodica kao institucija nestaje sve brže i druge ( nazadne ) vrednosti izbijaju na površinu.

Svidja mi se, ali mnogo mi se svidja stav, a sto da krenemo od mene, bolje da krenemo od nekog drugog. Narocito, onaj deo kad se kaze, kao da sam ja glavni porblem, a problema ima trista.
Sto se dog parkova tice evo kako je u sf:http://sanfrancisco.about.com/od/environmentnature/a/dogparks.htm
Vlasnik psa nigde ne sme da vodi bez povoca. Postovanje tog pravila se ne uci u porodici, vec se postuje, inace postoje nacini da, vlasik nauci, da to ne radi drug put. Naravno da to vazi i za pristojnost.

#10 domaci

domaci
  • Members
  • 4 posts

Posted 23 December 2011 - 10:12

Zanimljivo sto se potezu pitanja izlivanja kanalizacije u Savu i Dunav....ja kad izadjem popodne da prosetam s detetom, ne idemo da plivamo Dunavom nego setamo po ulici ili parku. Kako se odmah nadje neko ko ce da relativizuje problem i da ga predstavi kao ne tako bitan.....Izlivanje kanalizacije se nece zaustaviti jos ko zna koliko, mozda i zato sto to ljudima nije tako direktno pred ocima, nije im ispred kuce, koliko god da je to strasno i uzasno. Primenjivanje kaznene politike i te kako radi. Na svom primeru znam, u svezem mi je pamcenju, pre mesec dana sam na Bulevaru napravio polukruzno gde nisam smeo i pandur na motoru se stvorio iza mene. Kazna 5000, i verujte da to ne radim vise, i dan danas psujem kad prodjem pored tog mesta. Mada je i to moglo da podje bez kazne kad sam se na kraju kad je vec napisao kaznu setio da znam jednog njegovog kolegu koji radi takodje na Bulevaru. Rekao mi je: "E,bre,pa to se odmah kaze, sta sad da ti radim, vec sam napisao, ne mogu sad nista".Hocu da kazem da ni od kaznene politike nema mnogo vajde jer se to primenjuje selektivno, i jedino sto vredi je to sto sam naucio dete da obraca paznju na pseca sranja i preskace ih, kako na travi, tako i na trotoaru.

#11 kanader

kanader
  • Members
  • 1,138 posts

Posted 23 December 2011 - 11:09

Zanimljivo sto se potezu pitanja izlivanja kanalizacije u Savu i Dunav....ja kad izadjem popodne da prosetam s detetom, ne idemo da plivamo Dunavom nego setamo po ulici ili parku. Kako se odmah nadje neko ko ce da relativizuje problem i da ga predstavi kao ne tako bitan.....Izlivanje kanalizacije se nece zaustaviti jos ko zna koliko, mozda i zato sto to ljudima nije tako direktno pred ocima, nije im ispred kuce, koliko god da je to strasno i uzasno. Primenjivanje kaznene politike i te kako radi. Na svom primeru znam, u svezem mi je pamcenju, pre mesec dana sam na Bulevaru napravio polukruzno gde nisam smeo i pandur na motoru se stvorio iza mene. Kazna 5000, i verujte da to ne radim vise, i dan danas psujem kad prodjem pored tog mesta. Mada je i to moglo da podje bez kazne kad sam se na kraju kad je vec napisao kaznu setio da znam jednog njegovog kolegu koji radi takodje na Bulevaru. Rekao mi je: "E,bre,pa to se odmah kaze, sta sad da ti radim, vec sam napisao, ne mogu sad nista".Hocu da kazem da ni od kaznene politike nema mnogo vajde jer se to primenjuje selektivno, i jedino sto vredi je to sto sam naucio dete da obraca paznju na pseca sranja i preskace ih, kako na travi, tako i na trotoaru.

Pijes vodu iz Save.
A sto se tice miniranja generalno se svi slazu sa tobom.

#12 Leon Da Vinci

Leon Da Vinci
  • Members
  • 293 posts

Posted 23 December 2011 - 11:36

Svidja mi se, ali mnogo mi se svidja stav, a sto da krenemo od mene, bolje da krenemo od nekog drugog. Narocito, onaj deo kad se kaze, kao da sam ja glavni porblem, a problema ima trista.

Hmmmm a gde sam ja naveo da treba da se krene od drugog a ne od mene ? U mom naselju nema ogradjenog prostora za pse a postoje velike zelene površine ( na kojima pasu konji -sezona proleće -leto-jesen ).Ne može se samo kaznenim merama uraditi nešto povodom ovog pitanja nego se moraju prvo i obezvediti neki preduslovi . Za mene su mnogo veći komunalni problemi ono što sam gore naveo od ovog o kome se piše ovde.

Sto se dog parkova tice evo kako je u sf:http://sanfrancisco.about.com/od/environmentnature/a/dogparks.htm
Vlasnik psa nigde ne sme da vodi bez povoca. Postovanje tog pravila se ne uci u porodici, vec se postuje, inace postoje nacini da, vlasik nauci, da to ne radi drug put. Naravno da to vazi i za pristojnost.

Apsolutno se saglašavam sa tobom za povodac ali pristojnost o ( opštoj )komunalnoj higijeni se ipak uči od malih nogu u porodici ili se stiče kaznenim merama u kasnijem dobu.

#13 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 23 December 2011 - 15:31

Hmmmm a gde sam ja naveo da treba da se krene od drugog a ne od mene ?

ovde:

apsurdno je pričati o problemu izmeta kućnih ljubimaca.Ima mnogo većih komunalnih problema u ovoj zemlji .

Posted Image

#14 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 December 2011 - 18:53

Ljudi će postati pristojni kad društvo i život u ovoj zemlji postanu pristojni,naravno uvek će biti izuzetaka ali sankcionisanjem ( bez izuzetaka ).sve može da se reši.).Imam psa u stanu već skoro 20 g. ( prvi je živeo 14god. a drugi je još živ) i oba sam naučio da vrše nuždu isključivo na odredjenim delovima zelene površine za koje sam procenio da najmanje imaju dodira sa ljudima ( parkove za pse i kese za izmet vidjao sam samo u inostranstvu do prošle godine ) I meni smeta kada vidim ,,psinu,, na trotoaru.Naravno ne mislim da samo kaznenom politikom može da se reši taj problem.Trebalo bi na svakoj zelenoj površini da postoji i ogradjeni prostor za pse i polako bi se svi mi doveli u red.Ovako kad svaka 5-a opština ima na jednom mestu park za pse,kad komunalni inspektori naplaćuju kazne bakicama sa pekinezerima koji šetaju bez povoca ( video svojim očima ),kad konji pasu na zelenim površinama ( i naravno ostavljaju balegu na istiim),kad u Beogradu postoji samo jedno groblje kućnih ljubimaca ( barem je postojalo ),kad u svakoj opštini u Beogradu postoji i barem jedno ne higijensko naselje....apsurdno je pričati o problemu izmeta kućnih ljubimaca.Ima mnogo većih komunalnih problema u ovoj zemlji .Treba početi od nečega ali ne može se samo tražiti nešto i kažnjavati ako se ne pridržavaš toga nego se moraju i prvo obezbediti uslovi,pa jedan kratak prelazni period,pa tek onda sankcije. Kućni ljubimci i njihovi vlasnici su ( i brojčano ) najmanji problem. Kada bi barem 35% ljudi u Srbiji razmišljalo kao 95% vlasanika kućnih ljubimaca ovo bi bila neka sasvim druga zemlja.

I ja sam ti izboldovao deo, gde smatras, da postoje drugi problemi koje treba resavati, pa onda, kad se svi oni rese, preci na ovaj. :ajme: Tom logikom se nikada nista nece resiti.

Hmmmm a gde sam ja naveo da treba da se krene od drugog a ne od mene ? U mom naselju nema ogradjenog prostora za pse a postoje velike zelene površine ( na kojima pasu konji -sezona proleće -leto-jesen ).Ne može se samo kaznenim merama uraditi nešto povodom ovog pitanja nego se moraju prvo i obezvediti neki preduslovi . Za mene su mnogo veći komunalni problemi ono što sam gore naveo od ovog o kome se piše ovde.

Vidi, grad u kome ja zivim, je u precniku oko 10-ak milja, postoji samo jedan dog park i svi tamo izvodimo nase pse. Taj deo koji je ogradjen, za pustanje pasa, podeljen je u dva dela, za manje pse ispod 25lb~12kg i teze. Oba dela su ukupno oko 40-ak ari, gde je normalno veci deo za vece pse. Sta je u celoj prici najvaznije, tu takodje vazi pravilo da pokupis minuli rad iza svog psa, kako ne bi nastao svinjac, koji bi uskoro bio zatvoren, od strane komunalne komisije grada. Sto se tice daljine, ja sam na oko milju od tog parka pa cesto odsetam do njega. Oni koji su dalje, oni dovoze svoje pse kolima.

Sad ti mozes da pocnes, sa argumentima, da je benzin skup, ali ako imas u vidu da jedno stene shi-tzu-a kosta preko 400evra, da jedan westHighland terrier kosta preko 600evra, da jedan vucjak kosta 300evra, onda i taj argument o ceni benzina, pada u vodu.

Apsolutno se saglašavam sa tobom za povodac ali pristojnost o ( opštoj )komunalnoj higijeni se ipak uči od malih nogu u porodici ili se stiče kaznenim merama u kasnijem dobu.

Pristojnost, je veoma fleksibilna. Kad policajac dodje da nekome naplati kaznu, a taj neko je nepristojan, pa i zbog toga dobije kaznu... Hm, ne znam sta ce sledeci put biti. Naravno da napomenem taj policajac mora da bude sve vreme fin i smiren.

#15 acajou

acajou
  • Members
  • 3,671 posts

Posted 23 December 2011 - 19:16

Vidi, grad u kome ja zivim, je u precniku oko 10-ak milja, postoji samo jedan dog park i svi tamo izvodimo nase pse. Taj deo koji je ogradjen, za pustanje pasa, podeljen je u dva dela, za manje pse ispod 25lb~12kg i teze. Oba dela su ukupno oko 40-ak ari, gde je normalno veci deo za vece pse. Sta je u celoj prici najvaznije, tu takodje vazi pravilo da pokupis minuli rad iza svog psa, kako ne bi nastao svinjac, koji bi uskoro bio zatvoren, od strane komunalne komisije grada. Sto se tice daljine, ja sam na oko milju od tog parka pa cesto odsetam do njega. Oni koji su dalje, oni dovoze svoje pse kolima.

Mrde slazem se sa svim sto kazes ali...park za pse u Srbiji?budi malo realan. :D
Iako bi bas to resilo toliko problema, npr.onaj gde se deca igraju u pesku (ako ih roditelji ne vide) u kome je pseci izmet...grozno i totalno nehigijenski,ali vrlo cesto po centralnim Bg opstinama.
Ako cemo posteno, mnogo je vise zemalja gde se pseci izmet ne skuplja po ulicama nego onih gde se skuplja.Parkovi su mnogo ozbiljnija stvar i srecom u vecini civilizovanog sveta uglavnom postoje ta resenja koje si naveo.