Jump to content

Palma, hleba&igara, zla EU, frajeri i ribe, Dinastija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
77 replies to this topic

#31 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 18 November 2011 - 21:17

praktičan primer međusljudskog odnosa,

:+1:

ipak nisi sasvim zardjao. :D

#32 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 18 November 2011 - 21:49

Hvala, Vesna :) Ostajem u temi još malo, sećam se Utiska nedelje od pre mesec dana kad su gosti bili Cvele, MIša Radivojević i Dejan Mijač. I sad oni tu drve nešto drži ne daj, i naravno Mijač u svom nenametljivom stilu reče suštinu - kaže čovek, u nekim drugim vremenima, pre 10-15 i više godina bila je gomila mladog sveta koja se okupljala ispred njegove zgrade, pa tu ćaskali, pljuckali, flertovali... međutim, u zadnjih nekoliko godina nema nikoga, večerima je ulica pusta... "Gde je nestao sav taj mladi svet?" zapitao se zabrinuti reditelj. Da sam u tom trenutku bio s njima u emisiji rekao bih mu :"Kako gde, gospodine Mijač, pa kod kuće na Facebook-u." Neko bi mogao reći kako je puno njih odselilo, mnogi i van zemlje, ali šta je sa novim generacijama koje su rođene i stasale u međuvremenu? Nemoguće da su svi na splavovima.Šteta što me Olja ne pozove nekad u Utisak....

#33 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 18 November 2011 - 21:53

Gotov, mator i drtav, nemam više snage ni da budem degutantan...

Pa u temi smo, praktičan primer međusljudskog odnosa, koji ranije možda nije bio najsjajniji ali evo sada je sve kul... mada bi ja mene preventivno banovao Posted Image

da sam moderator, ja ne bih preventivno banovala, vec bi slala na pdf fitness na rekreaciju.... i to bi jos morali da postavljaju pre i posle slike kao dokaz :D Posted Image

#34 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 19 November 2011 - 17:16

Možda malko idealizuješ EU birokratiju koja nije ništa manje korumpirana nego ovdašnja, samo što se njima može a nama se sve gleda i zamera.

Ne idealizujem ja nikoga, nego samo upoređujem kako se živi ovde i kako se živi tamo. Da je EU birokratija korumpirana (i nesposobna) kao srpska, u EU bi bilo kao u Srbiji. Ali nije. Kako to tumačiš?

Ne prihvatam odgovor i stručno tumačenje da oni mogu sebi da priušte birokratiju koja je korumpirana najmanje loliko i sprpska zato što pljačkaju ceo svet pa zato imaju toliko para da čak i posle pustošenja birokratije građanima ostane dovoljno za sasvim lep život. A znaš zašto ne prihvatam takav odgovor? Jer i za pljačku velikih razmera na međudržavnm nivou potrebni su vrlo sposobni ljudi. Nije to "sistem samo se sagni pa pokupi", niti "samo se malo digni na prste, pa uberi".

Pomenuti objekti nisu TV serije ili Grand parada da narodu zaigra pred očima sa ekrana, nego su realni projekti i zapravo nova radna mesta. Ne moraju ljudi biti zakucani za fabričku traku ili udisati hemikalije da bi se smatrali uposlenim. Život ne mora da bude mučenje i teskoba, kamo sreće da 90% radno sposobne populacije radi u zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu, itd. Srbiji industrija uopšte nije potrebna.

Au, čoveče! :o :o :o
Ti imaš neke vrlo čudne i neobične ideje o ekonomiji jednog društva. (Ili me prosto zayebavaš.)
Šta misliš kad bi stvarno 90% radno sposobne populacije radilo u "zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu", ko bi bili klijenti tih zabavnih parkova, festivala, splavova, banjskog i seoskog turizma? Onih 10% populacije koji ne rade "u zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu"? Od čega bi tih 10% plaćalo, i to toliko dobro da od toga može da živi onih 90% ostalih?

Ili bi ti organizovao rotacije, u stilu: sedećih mesec dana zaposleni u zabavnim parkovima gostuju po festivalima, a zaposleni u banjskom turizmu uživaju na splavovima. Posle toga, zaposleni u zabavnim parkovima odlaze na odmor u seoski turizam, a zaposleni po festivalima gostuju kod kolega u banjskom turizmu. Itd, itd.
Slabo bi se provela i ne bi dugo trajala ta država gde "90% radno sposobne populacije radi u zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu". Osnova svake ekonomije je stvaranje nove vrednosti, a to obezbeđuju jedino proizvodne delatnosti a ne kuliranje po "zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu". Neko mora i da od nečeg zaradi da bi platio to kuliranje.

Možemo li se makar maloodvojii od imperativa racionalnosti, merljivosti, statistike...? Ponekad je ljudima bitnije da se o njima priča, da se osećaju posebnim... u pitanju je osećaj lokal-patriotskog ponosa koji vredi više od hladnokrvne cost-benefit analize. Ej bre, čovek je izneo jednu varoš na glas i veliko ime, iako sama posebi nit je banja nit spomenik - ni iz čega je stvoren brend.[/size]

Nažalost, ne možemo. Jer za sve je potreban novac koji neko negde mora da zaradi. Svet funkcioniše tako da ako želiš da trošiš novac, imaš samo dve mogućnoszti: da ga sam zaradiš ili da na njega dođeš na drugi (najčešće nepošten) način. Ali novac ti je u svakom slučaju potreban. Tako svet funkcioniše od kad je izmišljen novac i tako će funkcionisati dok se novac ne zameni nečim drugim.

Postavio bih ti slično pitanje kao tvoj idol Drvo: da li se lokal-patriostki ponos može sipati u traktor ili namazati na 'lebac? Da li činjenicom da se o tebi priča i da se osećaš vrlo sposobnim možeš da platiš grejanje na kraju meseca ili kilo mesa u samousluzi?

I da, čovek je izneo na glas jednu varoš, ali ne po dobrom životu, nego po (još) neprevaziđenoj demagogiji i bezobrazluku.

#35 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 19 November 2011 - 18:57

Ne idealizujem ja nikoga, nego samo upoređujem kako se živi ovde i kako se živi tamo. Da je EU birokratija korumpirana (i nesposobna) kao srpska, u EU bi bilo kao u Srbiji. Ali nije. Kako to tumačiš?

Ne prihvatam odgovor i stručno tumačenje da oni mogu sebi da priušte birokratiju koja je korumpirana najmanje loliko i sprpska zato što pljačkaju ceo svet pa zato imaju toliko para da čak i posle pustošenja birokratije građanima ostane dovoljno za sasvim lep život. A znaš zašto ne prihvatam takav odgovor? Jer i za pljačku velikih razmera na međudržavnm nivou potrebni su vrlo sposobni ljudi. Nije to "sistem samo se sagni pa pokupi", niti "samo se malo digni na prste, pa uberi".

Na svoje pitanje si lepo odgovorio, e sad što odgovor ne prihvataš to je već drugi problem i možda ima veze sa osećanjem inferiornosti u odnosu na bogate EU zemlje. Nakon vekova kolonijalnih osvajanja, besramne pljačke i izrabljivanja raznih naroda i plemena uzduž i popreko globusa, zadnjih 50ak godina našli su da izigravaju civilizovanost. Izvini, ali u takvom društvu želim da se nađem samo ako se zvaničnici najbogatijih EU država izvine ostalim kontinentima (osim Arktiku i Antartiku, razume se).

Au, čoveče! :o :o :o
Ti imaš neke vrlo čudne i neobične ideje o ekonomiji jednog društva. (Ili me prosto zayebavaš.)
Šta misliš kad bi stvarno 90% radno sposobne populacije radilo u "zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu", ko bi bili klijenti tih zabavnih parkova, festivala, splavova, banjskog i seoskog turizma? Onih 10% populacije koji ne rade "u zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu"? Od čega bi tih 10% plaćalo, i to toliko dobro da od toga može da živi onih 90% ostalih?

Ili bi ti organizovao rotacije, u stilu: sedećih mesec dana zaposleni u zabavnim parkovima gostuju po festivalima, a zaposleni u banjskom turizmu uživaju na splavovima. Posle toga, zaposleni u zabavnim parkovima odlaze na odmor u seoski turizam, a zaposleni po festivalima gostuju kod kolega u banjskom turizmu. Itd, itd.

Slabo bi se provela i ne bi dugo trajala ta država gde "90% radno sposobne populacije radi u zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu". Osnova svake ekonomije je stvaranje nove vrednosti, a to obezbeđuju jedino proizvodne delatnosti a ne kuliranje po "zabavnim parkovima, na festivalima, po splavovima, banjskom i seoskom turizmu". Neko mora i da od nečeg zaradi da bi platio to kuliranje.

Koliko vidim, toliko ti se dopao moj alternativni koncept ekonomskog razvoja da si ga pet puta ponovio, čak si ga u boldovanom delu sasvim lepo razradio. A to je samo deo cele zamisli, na prethodnoj strani sam naveo još dosta potencijalno lukrativnih delatnosti. Pazi, ja nisam ekonomista pa da mogu precizno po stavkama da izložim celu strategiju, sa troškovima prelomljenim do u cent, ja sam samozaposleni slobodni umetnik koji se više oslanja na intuiciju i mentalne slike. Nešto kao kreativni direktor. Na tvoje pitanje ko bi plaćao te usluge ako je 90% zasposleno u njima, odgovor je naravno strani turisti. Nisam otkrio toplu vodu, samo sam ekstrapolirao postojeće trendove vidljive golim okom i ubacio par svojih ideja (muzej hiperinflacije, lažni protesti). Možda sam preterao sa tih 90%, poenta je bila da je mnogo humananije kada ljudi rade sa ljudima gde imaš direktnu razmenu novac za zabavu, nego da otuđuju svoj rad radeći na mašinama (strugu, glodalici, kranu, kompjuteru, itd)

Postavio bih ti slično pitanje kao tvoj idol Drvo: da li se lokal-patriostki ponos može sipati u traktor ili namazati na 'lebac? Da li činjenicom da se o tebi priča i da se osećaš vrlo sposobnim možeš da platiš grejanje na kraju meseca ili kilo mesa u samousluzi?

Ne sipa se, ne maže, niti plaća grejanje i meso, ali valjda je život nešto više od osnovnih potreba? Ljudi osim stomaka imaju i srce i dušu, valjda nešto treba im razgali istu?

#36 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 20 November 2011 - 20:22

Naravno da nisam oduševljen takvim stanjem, ali ne mislim ni da je budućnost ovog podneblja pod okriljem EU najbolje rešenje. Investicije, nova radna mesta, bolji standard, pravna država, itd, sve je to lepo ali mislim da bi bila velika šteta proćerdati ogroman potencijal iracionalnih i nesvesnih sadržaja koji su prokuljali ovde u zadnjih 20ak godina, ali se nažalost ispoljiliu svom najgorem, destruktivnom obliku.

Ako je to politička elita ove zemlje, a jeste, zašto bih ja izigravao čistunca i dežurnog moralizatora? Pošto je korupcija postala sistem a prostitucija način života, nije li pozivanje na razum, logiku i moral po malo naivno, u najmanju ruku nepraktično?

Problem ovakvih razmera ne može se tretirati pojedinačno, već zahteva strateške zahvate u domenu socijalnog inženjeringa - otud i moj predlog u prethodnom pasusu, kao i Palmin rad na lokalu - sistemski hedonizam kao lek za sistemsku patologiju.

Često mi bude neprijatno zbog naših ljudi koji u kontaktu sa strancima ili se busaju u srpske grudi ili su snishodljivo ljubazni i servilni (za dž).

Izdvojio sam četiri pasuse iz tvog posta na koje ću staviti repliku. Ne znam čiji si klon, no za ovu prepisku to nije ni toliko bitno, osim možda zbog stila obraćanja.

EU kao pravac, proces, destinacija, sistemski okvir ili standard, kako god hoćeš, za Srbiju nema alternativu. Srbija pripada evropskoj zajednici država i jasno je da je to jedan od faktora koji će na dugoročni trend zaokruživanja evropskog prostora u jednu kompaktnu celinu, po svim relevantnim temeljima modernog evropskog uredjenja, uticati povoljno. Sigurno je da ovi problemi, koji se sad javljaju iznutar EU, imaju odredjeni refleks na globalno opredeljenje gradjana Srbije, medjutim ako gledamo dugoročno, taj proces nema alternative. EU prevashodno znači stabilnost Evrope, mir i saradnju evropskih država na sistemskim regulativama, koje su povoljnije tako na državnom makro nivou kao i na regionalnim mikro nivoima, kao jedan od spektara koji ljudima u regijama, koje su prirodno vezane jedne na druge, a deli ih državna granica, omogućava bolji okvir za suživot i prosperitet.

Ono što je mnogo bitnije za samu priču o medjuljudskim odnosima a što EU standard ima, je to da u svoj spotlight (kako pravni, tako i realni) postavlja gradjana kao najmanju moguću manjinu, a njegova (gradjanska) prava i zaštitu taistih stavlja na piedestal iznad svih - državnih ili etnonacionalnih. Tako da, osim što mislim da se dobro zahebavaš, i sam ne veruješ da može kolektivni iracionalni etno gangbang biti od nekih suvišnjih koristi. Dobar je jedino dok je pod kontrolom jakih policijski snaga oko stadiona dok frustrirani kolektivno opredeljeni identitetljije urlaju svoje navijačke pesmice u pronalaženju svrhe svog života pa im nivo endorfina zavisi od rezultata na scoreboard-u.

---

Svako kod sebe lično postavlja standard lične higijene, pa tako i kod etičko moralnih pitanja koja se tiču samog društva i društvenog standarda. Glupog li pitanja, zar ne?! Zašto bi neko slušao muziku koja odgovara njegovim ušima ako 90 % plebsa sluša narodnjake - mogućnost takvog izbora nikada ne bi trebala biti uslovana pretežnim kolektivnim opredeljenjem, ponajmanje nekim koji je u dubokoj negativnoj sferi na svim razinama a jedini koji osvetljavaju taj velekupni kič new age srbianera, su (pre)retki pojedinci koji znaju da je njihov lični standard nešto što je izgradjeno na čvrstim i zdravim temeljima i nije uslovan iracionalnim kolektivnim doskočicama pagansko pravoslavnog talibanizma, ako se zadržim u okvirima današnje Srbije.

Da ne pogadjamo suviše filozofije u čelo, ne bi se suviše zadržavao na "pragmatičnom konformizmu" većine, predvodjene ionako siromašnom političkom elitom i metodologiji njenog rada. Ovo je ipak 21. vek i ako ti zajednica ne pruža ništa bolje od kičerajskih narodnjaka, možda je to tržna niša koju valja forsirati i eksploatisati, pre nego izvoziti palmin homofobni talibanizam u okolne regije, ima takvog na tone i tamo. Tako bi se društvo pre izbalansiralo na neki održljiv nivo i guralo standard svoje lične pa i kolektivne higijene u pozitivnom pravcu. A na higijeni treba raditi, svakodnevno.

---

Sistemski hedonizam i sistemska patologija?!?

Kakva je ovo šala? Kako sistemski uzakoniti duhovni ili osetilni užitak?! Možeš ga jedino forsirati kao način života u odredjenoj zajednici na nekom mikronivou, no šta ćemo sa onima koji biraju da budu asketi ili pak patolozi, da poslednje držimo u masovnoj hipnozi sa doskočicama o "kraju sveta" ili duhovnom preporodu posle smrti?

Pa ne bi se složio, to opet ide u kategorije ličnog opredeljenja - no dajmo ljudima barem šansu da mogu sami birati, kada su već formirane ličnosti. Zašto trovati decu i indoktrinirati ih do te faze da jednoga dana, oni koji prežive i progledaju, budu u takvom hendikepu da im ni sto zlatnih ribica sa svim mogućim željama neće doneti osmeh na lice. Najgore od sve patologije je njezino promovisanje, to radi Palma, to radiš i ti. To je promovisanje stadija društva u kojem vladaju negativne moralne vertikale za nešto pozitivno. To je tzv. normalizacija kriminalnosti koja je tako logičan redosled koji se radi posle kriminalizacije normalnosti. To je proces koji se sada vrši u Srbiji, to je proces koji ti promovišeš.

---

Čisto da napomenem, četvrti pasus ti je u totalnoj kontradikciji sa drugim. Malo konstante u stavovima, barem što se tiče jednoga posta ako već šire ne ide, ne bi ti bilo odveć.

#37 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 21 November 2011 - 13:53

EU kao pravac, proces, destinacija, sistemski okvir ili standard, kako god hoćeš, za Srbiju nema alternativu. Srbija pripada evropskoj zajednici država ijasno je da je to jedan od faktora koji će na dugoročni trend zaokruživanja evropskog prostora u jednu kompaktnu celinu, po svim relevantnim temeljima modernog evropskog uredjenja, uticati povoljno. Sigurno je da ovi problemi, koji se sad javljaju iznutar EU, imaju odredjeni refleks na globalno opredeljenje gradjana Srbije, medjutim ako gledamo dugoročno, taj proces nema alternative. EU prevashodno znači stabilnost Evrope, mir i saradnju evropskih država na sistemskim regulativama, koje su povoljnije tako na državnom makro nivou kao i na regionalnim mikro nivoima, kao jedan od spektara koji ljudima u regijama, koje su prirodno vezane jedne nadruge, a deli ih državna granica, omogućava bolji okvir za suživot i prosperitet.

Nadam se da si solidno plaćen za ovu pesmicuPosted Image Čuj, nemam ništa protiv ako EU hoće da finansira moj koncept razvoja Srbije i Zapadnog Balkana. Naše članstvo očigledno nije u kartama za duži period, i dok smo u čekaonici zašto bismo sedeli skrštenih ruku, pošto ni sami ne znaju šta će s nama rekoh zašto da ne ponudimo ideju za razvoj tzv. Jugosfere. Balkanski Vegas, balkanski Tajland, kako god postavili taj brend, mogli bismo čak u Ustavu da promenimo ime Srbije u Apsurdia ili Apsurdistan. Kultura apsurda je u nas na vrlo visokom nivou, šteta bi bilo neiskoristiti je na kreativan i isplativ način.

Ono što je mnogo bitnije za samu priču o medjuljudskim odnosima a što EU standard ima, je to dau svoj spotlight (kako pravni, tako i realni) postavlja gradjana kao najmanju moguću manjinu, a njegova (gradjanska) prava i zaštitu taistih stavlja na piedestal iznad svih - državnih ili etnonacionalnih. Tako da, osim štomislim da se dobro zahebavaš, i sam ne veruješ da može kolektivni iracionalni etno gangbang biti od nekih suvišnjih koristi. Dobar je jedino dok je pod kontrolom jakih policijski snaga oko stadiona dok frustrirani kolektivno opredeljeni identitetljije urlaju svoje navijačke pesmice u pronalaženju svrhe svog života pa im nivo endorfina zavisi od rezultata na scoreboard-u.

Opet iracionalonost povezuješ isključivo sa nacionalizmom, navijačima, itd... Kao da nisi pročitao ono što sam detaljno izložio kao konstruktivne primere i predloge iracionalnih delatnosti i institucija. Ali dobro, tako te istreniralo, nedaj bože da razmišljaš malo izvan svoje ideološke kutije.

Svako kod sebe lično postavlja standard lične higijene, pa tako i kod etičko moralnih pitanja koja se tiču samog društva i društvenog standarda. Glupog li pitanja, zar ne?! Zašto bi neko slušao muziku koja odgovara njegovim ušima ako 90 % plebsa sluša narodnjake - mogućnost takvog izbora nikada ne bi trebala biti uslovana pretežnim kolektivnim opredeljenjem, ponajmanje nekim koji je u dubokoj negativnoj sferi na svim razinama a jedini koji osvetljavaju taj velekupni kič new age srbianera, su (pre)retki pojedinci koji znaju da je njihov lični standard nešto što je izgradjeno na čvrstim i zdravim temeljima i nije uslovan iracionalnim kolektivnim doskočicama pagansko pravoslavnog talibanizma,ako se zadržim u okvirima današnje Srbije.

Evo, ponovo ista priča, ostrvio si se na "zamišljenog protivnika". U mojim postovima nema ni naznake pravoslavnog talibanizma, čak sam i po pitanju Palme jasno razgraničio koji deo njegovih aktivnosti mi je simpatičan. Nema problema, nastavi da treniraš.

Da ne pogadjamo suviše filozofije u čelo, ne bi se suviše zadržavao na "pragmatičnom konformizmu" većine, predvodjene ionako siromašnom političkom elitom i metodologiji njenog rada. Ovo je ipak 21. vek i ako ti zajednica ne pruža ništa bolje od kičerajskih narodnjaka, možda je to tržna niša koju valja forsirati i eksploatisati, pre nego izvoziti palmin homofobni talibanizamu okolne regije, ima takvog na tone i tamo. Tako bi se društvo pre izbalansiralo na neki održljiv nivo i guralo standard svoje lične pa i kolektivne higijene u pozitivnom pravcu. A na higijeni treba raditi, svakodnevno.

Upravo je to ono što potenciram, ako si primetio Jugosfera se povezuje baš na "kičerajskim narodnjacima" jer ta muzika najbolje izražava svu patetiku i tragizam ovdašnjeg plebsa koji se periodično između sebe pokolje pa zavoli. To je balkanski specifičan nekro-erotski ritual koji na jedan groteskan način spaja različite etničke skupine. Kod Bregovića je taj etos vidljiv i u samom nazivu benda (Wedding&Funeral), čime je on autentični ambasador balkanske kulture, naravno uz srpski turbo-folk. Zašto je naša žurka divlja i uvek na ivici nasilja? Zato što podsvesno znamo da nam može biti zadnja. Kada unutar jedne porodice dedi, ocu i unuku bude srušena kuća, praktično na istom mestu, kakou bediti ljude da ima smisla baviti se bilo čime osim trgovinom i švercom, brzom lovom i špekulacijama. Kako zameriti bilo kom državnom službeniku, od sanitarnog inspektora do ministra, što krade i trpa u svoje džepove, kao da nema sutra? Sve je provizorijum, nema stabilnosti, normalno je da ćeš gledati da za što kraće vreme namakneš sebi što veći kapital, ne birajući sredstva, toje sasvim legitiman način razmišljanja.

Kakva je ovošala? Kako sistemski uzakoniti duhovni ili osetilni užitak?! Možeš ga jedino forsirati kao način života u odredjenoj zajednici na nekom mikronivou, no šta ćemo sa onima koji biraju da budu asketi ili pak patolozi, da poslednje držimo u masovnoj hipnozi sa doskočicama o "kraju sveta" ili duhovnom preporodu posle smrti?

Pod "sistemski" mislio sam na strateški razvoj i ulaganje u delatnosti koje imaju za cilj prodaju usluga zabave i užitka za novac, a ne propisivanje određenog načina zabave. Postoji čitav spektar mogućnosti u tom pravcu, i dobar deo toga sam već izložio. Naravno, ne bih to tek tako bagatelisao na javnom forumu, već sam slao jedno pismo sa predlozima v.d. direktora TOB-a, očekivao sam ponudu za mesto savetnika u TOB-u, međutim odgovor iz nekog razloga nisam dobio... čak sam bio spreman i u stranku da se učlanim zbog radnog mesta.

Najgore od sve patologije je njezino promovisanje, to radi Palma, to radiš i ti. To je promovisanje stadija društva u kojem vladaju negativne moralne vertikale za nešto pozitivno. To je tzv. normalizacija kriminalnosti koja je tako logičan redosled koji se radi posle kriminalizacije normalnosti. To je proces koji se sada vrši u Srbiji, to je proces koji ti promovišeš.

Daleko od toga, pod patologijom podrazumevam psiho-fizičke bolesti i kriminalne aktivnosti u domenu fizičkog nasilja (ubistva, silovanja, itd). Prostituciju i narkomaniju definitvno ne smatram patološkim pojavama u društvu, to su jednostavno roba i usluge koje samo treba uvesti u legalne tokove. Jedna od prvih stvari koje bih predložio je amnestiranje dr. Zarubice, kome bih dao odrešene ruke, angažovao najbolje studente hemije i farmacije za njegov tim koji bi dizajnirao sintetičke droge (proizvodima bih davao simbolična imena, npr. Slobodan, Koštunjavi, Arkan, Vojvoda, Čanak...) Tako se prave nacionalni brendovi a ne preko kajmaka i paprike, kao da to ne može da se nabavi bilo gde. Šta da kažem o velelepnim unisex bordelima i kockarnicama, da ne pominjem plan restauracije filmskih studija u Košutnjaku u Meku domaće porno produkcije. Iako to niko zvanično ne priznaje, stepen ekonomskog razvoja jedne zemlje ponajbolje se vidi po nivou razvijenosti porno industrije. Uporedimo američku produkciju i našu, sramota da nas bude.

#38 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 21 November 2011 - 21:31

Na svoje pitanje si lepo odgovorio, e sad što odgovor ne prihvataš to je već drugi problem i možda ima veze sa osećanjem inferiornosti u odnosu na bogate EU zemlje. Nakon vekova kolonijalnih osvajanja, besramne pljačke i izrabljivanja raznih naroda i plemena uzduž i popreko globusa, zadnjih 50ak godina našli su da izigravaju civilizovanost.

A znaš zašto ga ne prihvatam? zato što to nije nikakav argumentovan odgovor, nego šablonsko i papagajsko ponavljanje jedne glupe mantre, koju sam toliko puta čuo od ljudi koji ne znaju ama baš ništa, nego se njihovo celokupno poznavanje istorije i odnosa u svetu svodi na tezu sličnu onoj u Orvelovoj 1984: "Evropa, Zapad, Amerika - loše, ostali - dobro".

Izvini, ali u takvom društvu želim da se nađem samo ako se zvaničnici najbogatijih EU država izvine ostalim kontinentima (osim Arktiku i Antartiku, razume se).

Možda ti ne želiš da se nađeš u takvom društvu, ali nemaš izbora, niko te ne pita gde ti želiš ili ne želiš da se nađeš. Svet je takav kakav jeste i ti s emoraš prilagoditi svetu, jer se svet sigurno neće tebi prilagoditi. Tu važi ono "ili se prikloni, ili se ukloni".

A na izvinjenje od zvaničnika najbogatijih EU država ostalim kontinentima (što samo EU ostalima, nisu ni drugi bitno drugačiji) bolje nemoj čekati jer ćeš prilično dugo čekati. Ne mogu sad da se setim ko je to rekao, ali "privilegija moćnih je da ne moraju nikome da se izvinjavaju".

Koliko vidim, toliko ti se dopao moj alternativni koncept ekonomskog razvoja da si ga pet puta ponovio, čak si ga u boldovanom delu sasvim lepo razradio. A to je samo deo cele zamisli, na prethodnoj strani sam naveo još dosta potencijalno lukrativnih delatnosti. Pazi, ja nisam ekonomista pa da mogu precizno po stavkama da izložim celu strategiju, sa troškovima prelomljenim do u cent, ja sam samozaposleni slobodni umetnik koji se više oslanja na intuiciju i mentalne slike. Nešto kao kreativni direktor. Na tvoje pitanje ko bi plaćao te usluge ako je 90% zasposleno u njima, odgovor je naravno strani turisti. Nisam otkrio toplu vodu, samo sam ekstrapolirao postojeće trendove vidljive golim okom i ubacio par svojih ideja (muzej hiperinflacije, lažni protesti). Možda sam preterao sa tih 90%, poenta je bila da je mnogo humananije kada ljudi rade sa ljudima gde imaš direktnu razmenu novac za zabavu, nego da otuđuju svoj rad radeći na mašinama (strugu, glodalici, kranu, kompjuteru, itd)

Opet nisi razumeo. Tvoj "alternativni koncept ekonomskog razvoja" ponovio sam pet puta samo da bih bolje istakao koliko je besmislen.
Inače, sasvim se lepo vidi da nisi ekonomista. Ti si samo mali Đokica koji pokušava da priča o stvarima o kojima nema pojma. Ako si ti slobodan umetnik, super i drago mi je, ali bavi se svojm umetnošću, intuicijom i mentalnim slikama, a razmišljanja o ekonomiji i drugim stvarima koje ne poznaješ bolje prepusti drugima koji su u tome klvalifikovaniji od tebe. Ili ako je ekonomija oblast koja te zanima, sasvim je u redu da pričaš o tome, ali argumentuj činjenicama i brojevima, a ne intuicijom i mentalnim slikama. Pri tome ne budi iskjlučiv i dozvoli barem malu, minimalnu mogućnost da nisi u pravu jer prosto nemaš dovoljno saznanja o oblasti o kojoj pričaš.

Ne sipa se, ne maže, niti plaća grejanje i meso, ali valjda je život nešto više od osnovnih potreba? Ljudi osim stomaka imaju i srce i dušu, valjda nešto treba im razgali istu?

Treba, svakako. Ali preduslov za za biološki život i opstanak su određene stvari kao što su hrana, odeća, obuća, jazbina gde ćeš stanovati i drugo. Kad zadovoljiš taj prvi najosnovniji nivo, onda dolazi sledeći, kao što je rađanje i školovanje dece i planiranje budućnosti. Za sve navedeno potrebna su materijalna sredstva, tačnije rečeno lova. Ako nemaš načina da je ukradeš, ili nemaš nikoga da ti je daje koliko ti treba, niti umeš da je naštampaš, preostaje ti samo da je zaradiš, na manje ili više težak i naporan način, posvećujući tome najveći deo svog vremena, znanja i energije. Takav je život. Tek kad zadovoljiš osnovne potrebe (a moraš da ih zadovoljiš jer imaš odgovornost prema sebi, a onda i prema svojim najbližim), onda možeš da počneš da misliš i na duge organe osim stomaka i na razgaljivanje duše. Možda ti ovo izgleda surovo, ali stvari stoje tako. Ko to ne shvati, dobri čika Darvin će se vrlo brzo pobrinuti o njemu.

#39 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 21 November 2011 - 22:51

Izvini, ali u takvom društvu želim da se nađem samo ako se zvaničnici najbogatijih EU država izvine ostalim kontinentima (osim Arktiku i Antartiku, razume se).

Arktik nije kontinent

#40 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 22 November 2011 - 00:19

A znaš zašto ga ne prihvatam? zato što to nije nikakav argumentovan odgovor, nego šablonsko i papagajsko ponavljanje jedne glupe mantre, koju sam toliko puta čuo od ljudi koji ne znaju ama baš ništa, nego se njihovo celokupno poznavanje istorije i odnosa u svetu svodi na tezu sličnu onoj u Orvelovoj 1984: "Evropa, Zapad, Amerika - loše, ostali - dobro".

Dakle, ti poričeš da su Engleska, Španija, Francuska, Holandija, Belgija, Portugal... sprovodili teror nad različitim narodima i plemenima od Severne i Južne Amerike do Australije, izrabljivali ih kroz robovski rad, prodavali kao radnu snagu, pljačkali njihova prirodna bogatstva, nametali im svoju kulturu i religiju, i sve to u trajanju od nekih 450 godina? Da li sam ja to upravo izmislio, ili se radi o istorijskim činjenicama? Da li su se npr. Španci ikada izvinili Inkama, Actecima, Zapotecima, Toltecima, i svim drugim časnim i slobodarskim narodima Južne Amerike? Da li su se Francuzi izvinili indijanskim plemenima Severne Amerike, svim afričkim plemenima od Maroka do Kongoa, časnim narodima Indokine? Ne bih rekao. A upravo na toj epohalnoj pljački sagradili su ono što se superiorno naziva Zapadna kultura, pri čemu oni to naravno ne priznaju nego taj razvoj pripisuju naučnim revolucijama, prosvetiteljstvu, tehnologiji, trgovini i slobodnom tržištu. Pa izvini frajeru, odakle lova za sve to? Naravno od belosvetske pljačke i ropstva eto odakle, posle im je bilo lako da se igraju tržišta i trange-frange ekonomije. (Inače slobodno tržište je jedna od najvećih prevara svih vremena, ali nije tema za ovaj pdf.)

To što se ponavlja papagajski kao mantra ne znači da je manje istina, cela istina i ništa osim istorijske istine. Inače posebna priča su nordijski narodi koji se specijalno diče svojom demokratijom, efikasnom administracijom, ljudskim pravima, itd, a previđa se da je čitav jedan sloj tamošnje kulture prepun najskarednije paganštine. Pričam naravno o heavy metal kulturi, koja deluje bezazleno i lako se otpisuje kao pop fenomen, a radi se rezidualnom sloju njihove istorije koji je danas revitalizovan i samo je pitanje vremena kada će da bukne u formi destruktivnog kesnofobičnog pokreta protiv doseljenika iz Azije i Afrike. Sloj civlizovanosti kod njih je na tako krhkim nogama, da mi uopšte nije jasna samouverenost sa kojom nastupaju kao međunarodni faktori, diplomate i pregovarači u kriznim područjima, dok im se kod kuće kuva u pretis loncu.

Možda ti ne želiš da se nađeš u takvom društvu, ali nemaš izbora, niko te ne pita gde ti želiš ili ne želiš da se nađeš. Svet je takav kakav jeste i ti se moraš prilagoditi svetu, jer se svet sigurno neće tebi prilagoditi. Tu važi ono "ili se prikloni, ili se ukloni".

To je jedan prilično konzervativan pogled na svet, jer ispušta iz vida da su velike društvene promene kao i svetske religije nastale upravo tako što pojedinac ili grupa pojedinaca nije htela da se svetu prilagodi, nego je htela da ga menja. Da li sam i to izmislio?

A na izvinjenje od zvaničnika najbogatijih EU država ostalim kontinentima (što samo EU ostalima, nisu ni drugi bitno drugačiji) bolje nemoj čekati jer ćeš prilično dugo čekati.

Ja nigde ne žurim, imam svoje principe od kojih ne odustajem tek tako, svakako sam spreman da čekam to izvinjenje. Hrane će biti.

Inače, sasvim se lepo vidi da nisi ekonomista. Ti si samo mali Đokica koji pokušava da priča o stvarima o kojima nema pojma. Ako si ti slobodan umetnik, super i drago mi je, ali bavi se svojm umetnošću, intuicijom i mentalnim slikama, a razmišljanja o ekonomiji i drugim stvarima koje ne poznaješ bolje prepusti drugima koji su u tome klvalifikovaniji od tebe. Ili ako je ekonomija oblast koja te zanima, sasvim je u redu da pričaš o tome, ali argumentuj činjenicama i brojevima, a ne intuicijom i mentalnim slikama. Pri tome ne budi iskjlučiv i dozvoli barem malu, minimalnu mogućnost da nisi u pravu jer prosto nemaš dovoljno saznanja o oblasti o kojoj pričaš.

Meni se čini da ti mistifikuješ ekonomiju kao takvu, nije to uopšte tako komplikovano. Finansijski mešetari i bankari su namerno zakomplikovali celu tu oblast prosto da bi lakše sakrili svoj lopovluk i mahinacije od običnog naroda. Kao da je neka mudrost pozajmljivati nepostojeći novac uz kamatu, a mnogi idu na fakultet četiri godine šatro da izučavaju bankarstvo, bogo mili jake mi nauke.

Treba, svakako. Ali preduslov za za biološki život i opstanak su određene stvari kao što su hrana, odeća, obuća, jazbina gde ćeš stanovati i drugo. Kad zadovoljiš taj prvi najosnovniji nivo, onda dolazi sledeći, kao što je rađanje i školovanje dece i planiranje budućnosti. Za sve navedeno potrebna su materijalna sredstva, tačnije rečeno lova. Ako nemaš načina da je ukradeš, ili nemaš nikoga da ti je daje koliko ti treba, niti umeš da je naštampaš, preostaje ti samo da je zaradiš, na manje ili više težak i naporan način, posvećujući tome najveći deo svog vremena, znanja i energije. Takav je život. Tek kad zadovoljiš osnovne potrebe (a moraš da ih zadovoljiš jer imaš odgovornost prema sebi, a onda i prema svojim najbližim), onda možeš da počneš da misliš i na duge organe osim stomaka i na razgaljivanje duše. Možda ti ovo izgleda surovo, ali stvari stoje tako. Ko to ne shvati, dobri čika Darvin će se vrlo brzo pobrinuti o njemu.

E, vidiš. tu je greška u razmišljanju. UVEK se nađe način, samo ako čovek ne drži do nekih potpuno bespotrebnih moralnih nazora. Zar nije bolje rizikovati robiju i grižu savesti da bi svom potomstvu obezbedio lagodan život, nego da se i oni muče ceo svoj radni vek, do penzije? Jedna od stavki savremenog života koju mi ostaje potpuno neshvatljiva jeste koliko ljudi dobrovoljno prihvata da praktično svoje najbolje godine života provede razvlačeći se od kuće do posla, svaki bogovetni dan. Slušao sam imućne i snalažljive ljude za jednom večerom, kada su malo popili pa se opustili, jedan reče: "Ako mi sve pukne danas, sledećih 20 godina sam dobar 2000eur mesečno." Drugi se nadoveza: "Nisi loš, ja sam dobar 1000 mesečno..." Dakle momci su uspeli da nakarikaju za sebe po 250-500.000 eura, a tek su u svojim 40im?! Mora da su štedeli od plate.Nije poenta ni u obrazovanju ni inteligenciji, radi se samo o svesnoj odluci da želiš da se obogatiš i živiš komforno, i da si spreman da uradiš sve što je potrebno da bi to ostvario. Najbolji primer za mene je Radoslav Savatijević Kene iz Kolubare, čovek koji je ostvario The Serbian Dream. Počeo je kao zadnja fukara tovareći buriće, pa onda kupio jedna kamion, pa dva, pa onda iz pomoć rođaka iz stranke na vlasti stekao ozbiljniji vozni park i priliku da zaradi... za nekih 15 godina od buradi dogurao je do galantnog estradnog plejboja koji je sponzorisao mnoge pevačice, kako veteranke tako i početnice. Jeste dopao zatvora, nažalost u sklopu prljave političke borbe, što ne znači da se u nekoj novoj podeli stranačkih karata neće naći na slobodi. Pa čak i da ostane na duže u bajbokani, niko me ne može ubediti da je trebao da ostane goljo koji tovari burad, siroma ali pošten. Bar sam ubeđen da bi on sve isto uradio, da može da se vrati kroz vreme.

Arktik nije kontinent

Ovaj... gospođo, ovde se vode neki ozbiljni razgovori, ne morate se ubacivati ako nemate naročitog razloga. Hvala na razumevanju :rolleyes:

#41 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 22 November 2011 - 00:55

Prostituciju i narkomaniju definitvno ne smatram patološkim pojavama u društvu, to su jednostavno roba i usluge koje samo treba uvesti u legalne tokove. Jedna od prvih stvari koje bih predložio je amnestiranje dr. Zarubice, kome bih dao odrešene ruke, angažovao najbolje studente hemije i farmacije za njegov tim koji bi dizajnirao sintetičke droge (proizvodima bih davao simbolična imena, npr. Slobodan, Koštunjavi, Arkan, Vojvoda, Čanak...) Tako se prave nacionalni brendovi a ne preko kajmaka i paprike, kao da to ne može da se nabavi bilo gde. Šta da kažem o velelepnim unisex bordelima i kockarnicama, da ne pominjem plan restauracije filmskih studija u Košutnjaku u Meku domaće porno produkcije. Iako to niko zvanično ne priznaje, stepen ekonomskog razvoja jedne zemlje ponajbolje se vidi po nivou razvijenosti porno industrije. Uporedimo američku produkciju i našu, sramota da nas bude.

Hedonizam hedonizam samo hedonizam :hail:

#42 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 22 November 2011 - 02:24

Ovaj... gospođo, ovde se vode neki ozbiljni razgovori, ne morate se ubacivati ako nemate naročitog razloga. Hvala na razumevanju :rolleyes:

Ovaj...hm....dexter8....ovo je forum i ja (ControlFreak) imam svako pravo da se oglasim. Neznanje geografije iz osnovne skole je po mom misljenju sasvim dobar razlog da se ubacim.

A, sada nastavi sa ozbiljnim razgovorima vis a vis svetle buducnosti balkanske porno i narko industrije, Palme, Keneta i tvojih ostalih idola.

edit: quote

Edited by ControlFreak, 22 November 2011 - 02:28.

#43 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 November 2011 - 04:01

Dakle, ti poričeš da su Engleska, Španija, Francuska, Holandija, Belgija, Portugal... sprovodili teror nad različitim narodima i plemenima od Severne i Južne Amerike do Australije, izrabljivali ih kroz robovski rad, prodavali kao radnu snagu, pljačkali njihova prirodna bogatstva, nametali im svoju kulturu i religiju, i sve to u trajanju od nekih 450 godina? Da li sam ja to upravo izmislio, ili se radi o istorijskim činjenicama? Da li su se npr. Španci ikada izvinili Inkama, Actecima, Zapotecima, Toltecima, i svim drugim časnim i slobodarskim narodima Južne Amerike? Da li su se Francuzi izvinili indijanskim plemenima Severne Amerike, svim afričkim plemenima od Maroka do Kongoa, časnim narodima Indokine? Ne bih rekao. A upravo na toj epohalnoj pljački sagradili su ono što se superiorno naziva Zapadna kultura, pri čemu oni to naravno ne priznaju nego taj razvoj pripisuju naučnim revolucijama, prosvetiteljstvu, tehnologiji, trgovini i slobodnom tržištu. Pa izvini frajeru, odakle lova za sve to? Naravno od belosvetske pljačke i ropstva eto odakle, posle im je bilo lako da se igraju tržišta i trange-frange ekonomije. (Inače slobodno tržište je jedna od najvećih prevara svih vremena, ali nije tema za ovaj pdf.)

Vise nonsensa na jednom mestu nisam odavno videla - onako na gomili, Sapunar nas barem nije smarao novelama koje veze nemaju cak ni sa osnovnom skolom. Samo nisam sigurna po tvojoj teoriji da li ce Makedonci ili Grci da se izvinjavaju za onog Alexandra - zamisli izrabljuju vekovima tzv "kulturu" koja je bazirana na osvajackim ratovima .... Znaci pocecemo od prvih osvajaca da krenemo sa izvinjavanjem <_< Nikako nemoj da zaboravis Slovene, sto su raselili starosedeoce na Balkanu i nametnuli im svoju kulturu, pa ce onda Spanci da se obrate Aztecima odmah nakon sto se ovi izvine plemenima koje su izrabljivali tokom velike Actecke imperije ... Zamisli samo bezobrazluka EGipcani zaradjuju pare na piramidama a toliko su vremena izrabljivali robove da ih naprave!!!! Necu ni da pominjem Italijane ...

E, vidiš. tu je greška u razmišljanju. UVEK se nađe način, samo ako čovek ne drži do nekih potpuno bespotrebnih moralnih nazora. Zar nije bolje rizikovati robiju i grižu savesti da bi svom potomstvu obezbedio lagodan život, nego da se i oni muče ceo svoj radni vek, do penzije? Jedna od stavki savremenog života koju mi ostaje potpuno neshvatljiva jeste koliko ljudi dobrovoljno prihvata da praktično svoje najbolje godine života provede razvlačeći se od kuće do posla, svaki bogovetni dan. Slušao sam imućne i snalažljive ljude za jednom večerom,

Da, klasicno srpska izjava snalazljiv covek znaci lopov.
Ti si bas razvio Sapunarevu teoriju...

Najbolji primer za mene je Radoslav Savatijević Kene iz Kolubare, čovek koji je ostvario The Serbian Dream. Počeo je kao zadnja fukara tovareći buriće, pa onda kupio jedna kamion, pa dva, pa onda iz pomoć rođaka iz stranke na vlasti stekao ozbiljniji vozni park i priliku da zaradi... za nekih 15 godina od buradi dogurao je do galantnog estradnog plejboja koji je sponzorisao mnoge pevačice, kako veteranke tako i početnice. Jeste dopao zatvora, nažalost u sklopu prljave političke borbe, što ne znači da se u nekoj novoj podeli stranačkih karata neće naći na slobodi. Pa čak i da ostane na duže u bajbokani, niko me ne može ubediti da je trebao da ostane goljo koji tovari burad, siroma ali pošten. Bar sam ubeđen da bi on sve isto uradio, da može da se vrati kroz vreme.

:D ozbiljni razgovori.
Nego mogao si barem da izaberes 'sposobnije' idole, imas recimo malog Marka on je nosio gajbice pa zamisli sad uspesan emigrant, ili recimo poslasticara - e jbga za njega je malo nezgodno, zateko ga bizMis nespremnog :huh: ali i on se zrtvovao za 'buducnost' dece ....

Nisi bre cak ni zabavan :rolleyes:

#44 dexter8

dexter8
  • Members
  • 764 posts

Posted 22 November 2011 - 13:07

Ovaj...hm....dexter8....ovo je forum i ja (ControlFreak) imam svako pravo da se oglasim. Neznanje geografije iz osnovne skole je po mom misljenju sasvim dobar razlog da se ubacim.

Jasno, nisi džaba control freak. Inače, ovaj post pokazuje koliko je važno izabrati adekvatan nick kada se učestvuje na forumu, ili kakvom sokoćalu tog tipa.

Vise nonsensa na jednom mestu nisam odavno videla - onako na gomili, Sapunar nas barem nije smarao novelama koje veze nemaju cak ni sa osnovnom skolom. Samo nisam sigurna po tvojoj teoriji da li ce Makedonci ili Grci da se izvinjavaju za onog Alexandra - zamisli izrabljuju vekovima tzv "kulturu" koja je bazirana na osvajackim ratovima ...

Taj deo je bio u sklopu diskusije o EU sa dhx77, nema potrebe da ga vadiš iz konteksta.

Da, klasicno srpska izjava snalazljiv covek znaci lopov.

Lopovluk je u Srbiji legalna rabota, najviše legalizovana kroz privatizaciju, njome se bave svi od sitnih džeparoša do ministara-preduzetnika. Dešava se da nekoga uhapse, doduše samo u izbornoj godini. Mi smo kao političko društvo došli u tu fazu da institucije rade samo i isključivo u svrhe predizborne kampanje i interesu određene stranke/koalicije, to je ono što od milja zovemo partokratija.

Ti si bas razvio Sapunarevu teoriju...

Samo sam dosledan sebi, evo mog posta od pre nekoliko strana:

Moderacija je rizikovala banujući Sapunara, da borbu jednog čoveka pretvori u krstaški rat. I upravo se to događa, nezaustavljivo je...

Molim lepo :) Uzgred budi rečeno, angelia i ControlFreak, mešate se u ozbiljnu diskusiju koja se tiče života u Srbiji. Svojevremeno, za vas ova zemlja nije bila dovoljno dobra i vi ste potražili neku drugu sredinu za život, našli ste je u Ujedinjenim Državama Čemerike. Smatram da je neukusno i nekorektno da komentarišete i moralizirate o nečemu u čemu više ne živite. Osim, naravno, ako osećate kako se vaša udobna realnost polagano ruši, te se na obzorju pojavljuje mogućnost da ćete morati da se vratite u otadžbinu, pa biste voleli da je ovde bolje no što jeste li će biti u dogledno vreme. Meni je žao, ali moraćete da se priviknete na ono od čega ste utekle.

#45 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 November 2011 - 14:12

Lopovluk je u Srbiji legalna rabota, najviše legalizovana kroz privatizaciju, njome se bave svi od sitnih džeparoša do ministara-preduzetnika. Dešava se da nekoga uhapse, doduše samo u izbornoj godini. Mi smo kao političko društvo došli u tu fazu da institucije rade samo i isključivo u svrhe predizborne kampanje i interesu određene stranke/koalicije, to je ono što od milja zovemo partokratija.

Koliko ja znam lopovluk jos uvek nije legalna rabota

Samo sam dosledan sebi, evo mog posta od pre nekoliko strana:

Jeste doslednost je i uporno lupati glavom u zid pa ipak nije pametno

Molim lepo :) Uzgred budi rečeno, angelia i ControlFreak, mešate se u ozbiljnu diskusiju koja se tiče života u Srbiji. Svojevremeno, za vas ova zemlja nije bila dovoljno dobra i vi ste potražili neku drugu sredinu za život, našli ste je u Ujedinjenim Državama Čemerike. Smatram da je neukusno i nekorektno da komentarišete i moralizirate o nečemu u čemu više ne živite. Osim, naravno, ako osećate kako se vaša udobna realnost polagano ruši, te se na obzorju pojavljuje mogućnost da ćete morati da se vratite u otadžbinu, pa biste voleli da je ovde bolje no što jeste li će biti u dogledno vreme. Meni je žao, ali moraćete da se priviknete na ono od čega ste utekle.

Zalim - nije ovo tema o SR vec o medjuljudskim odnosima uz to ovo je forum - sta da ti kazem svakom je dozvoljeno da ima misljenje, a tu temu "ko moze da komentarise" smo vec doktorirali.
Samo se ti zabavljaj pricom o raspadu trulog zapada - nisi ni prvi ni poslednji ali imaj barem osnovnog postovanja za inteligenciju pa ne lupetaj, ozbiljno, samo smara nije zabavno kako si nameravao.

Stage is yours