Jump to content


Photo

Secanja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
658 replies to this topic

#646 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 14 March 2014 - 18:14

Sigurno ste ih videli. Čime god: očima, srcem, dušom, videli ste ih.

 

Što me je podsetilo na moje srne. Krajem osamdesetih smo za novembarske praznike išli u selo u okolini Virovitice. Iza kuće se protezala njiva, dugačka, blago se podižući do ivice šume. Svaki dan sam stajala na početku njive gledajući u srne koje su stajale uz sam rub šume spremne da pobegnu u nju na najmanji znak opasnosti. Bilo ih je desetak, i svaki dan su izlazile i gledale dole prema kućama. Lepe i nedostižne kao san.



#647 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 March 2014 - 19:46

Sigurno ste ih videli. Čime god: očima, srcem, dušom, videli ste ih.

 

Što me je podsetilo na moje srne. Krajem osamdesetih smo za novembarske praznike išli u selo u okolini Virovitice. Iza kuće se protezala njiva, dugačka, blago se podižući do ivice šume. Svaki dan sam stajala na početku njive gledajući u srne koje su stajale uz sam rub šume spremne da pobegnu u nju na najmanji znak opasnosti. Bilo ih je desetak, i svaki dan su izlazile i gledale dole prema kućama. Lepe i nedostižne kao san.

 

Attached File  DSC01589.jpg   18.95KB   3 downloads



#648 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 14 March 2014 - 20:23

Slavonija mog detinjstva......praznik Marije Magdalene, rodjendan moje mame, na Veliku Gospoinu....vashar sa liciderskim srcima, Shokice u velicanstveno vezenim noshnjama, crvena, plava pokrstica na belom platnu, ushtirkane vezene kape, namirisane pletenice i lepa, vesela lica.....dedini konji i potok koji tece kroz livadu, moje vilinsko carstvo. Nikada posle nisam dozivela tako potpun osecaj slobode i radosti sto sam tu, pod plavim nebom Slavonije, u hrastovim shumama, medju bumbarima koji zuje oko ogromnih grmova cicaka sa cijih se purpurnih cvetova otkidaju kapljice ulja, lastina gnezda ispod strehe i topli, letnji pljuskovi....

#649 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 05 April 2014 - 19:10

Planinski kraj, u štali deset krava, običnih, domaćih, ništa nobl pedigre. Baka je svake večeri išla da ih muze. Onda mleko procedi kroz nekoliko slojeva gaze, i kuva u velikoj šerpi. Skuvano se razlivalo u plitke i široke drvene čanke, za kajmak. Sad kažu da drvo nije dobro zbog prljavšine koja se ne može dobro očistiti jer nije idealno glatko, a ja se sećam da su ti čanci bili glatki, i kao lakirani. Pretpostavljam da je to bilo zbog mlečne masti koja se godinama upijala u njih.

Čanci su stajali na policama u kolibi, na sredini koje je tinjalo drvo - kajmak je bio blago nadimljen. Bilo je i običnog kajmaka, mladog, i starijeg, žutog "kao dukat"; belih sireva - slatkih (nesoljenih) i slanih, kompaktnih i onih koji se listaju. U velikom crvenom loncu na bele tačke :) kiselo mleko.

Obično mleko se pilo samo za doručak, koji je bio bela kafa i hleb, a za svaki obrok na stolu je bilo kiselog mleka. Ja sam volela to što ga je baka sekla na velike kocke, pa onda kocku podigne nožem iz lonca i pusti mi u šolju (belu, sa plavim tačkama). Moglo se jesti kašikom, kao puding, ili promešati pa piti. Pila sam ga samo zbog te kocke. Ni ostale mlečne špecije nisam volela, osim onog dimljenog kajmaka - to je bilo baš lepo kad se istopi u limenom tanjiriću, malo olupanom. Kad sam bila mala mislila sam da kajmaku ukus daje baš taj tanjirić, da u tiganju ili vatrostalnoj činijici nije ni nalik. Nekad bi baka u taj otopljen kajmak dodala jaje, ali je meni bio lepši bez dodataka.

Poslednji put sam to jela pre toliko mnogo godina, da ne volim ni da se sećam :(



#650 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 06 April 2014 - 02:27

...

 

... skuvano se razlivalo u plitke i široke drvene čanke, za kajmak ... 

 

To nije 'canak'.

 

 

Ta se posuda zvala 'karlica'.

 

 

 

...



#651 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 06 April 2014 - 10:15

Bilo je par ovih, ali ono u šta su sipali mleko je bilo plitko i okruglo, kao izvrnuti kineski šešir. Gornja slika je mala, ali, kao da je to ono malo između dve karlice.



#652 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 06 April 2014 - 13:36

Planinski kraj, u štali deset krava, običnih, domaćih, ništa nobl pedigre. Baka je svake večeri išla da ih muze. Onda mleko procedi kroz nekoliko slojeva gaze, i kuva u velikoj šerpi. Skuvano se razlivalo u plitke i široke drvene čanke, za kajmak. Sad kažu da drvo nije dobro zbog prljavšine koja se ne može dobro očistiti jer nije idealno glatko, a ja se sećam da su ti čanci bili glatki, i kao lakirani. Pretpostavljam da je to bilo zbog mlečne masti koja se godinama upijala u njih.

Čanci su stajali na policama u kolibi, na sredini koje je tinjalo drvo - kajmak je bio blago nadimljen. Bilo je i običnog kajmaka, mladog, i starijeg, žutog "kao dukat"; belih sireva - slatkih (nesoljenih) i slanih, kompaktnih i onih koji se listaju. U velikom crvenom loncu na bele tačke :) kiselo mleko.

Obično mleko se pilo samo za doručak, koji je bio bela kafa i hleb, a za svaki obrok na stolu je bilo kiselog mleka. Ja sam volela to što ga je baka sekla na velike kocke, pa onda kocku podigne nožem iz lonca i pusti mi u šolju (belu, sa plavim tačkama). Moglo se jesti kašikom, kao puding, ili promešati pa piti. Pila sam ga samo zbog te kocke. Ni ostale mlečne špecije nisam volela, osim onog dimljenog kajmaka - to je bilo baš lepo kad se istopi u limenom tanjiriću, malo olupanom. Kad sam bila mala mislila sam da kajmaku ukus daje baš taj tanjirić, da u tiganju ili vatrostalnoj činijici nije ni nalik. Nekad bi baka u taj otopljen kajmak dodala jaje, ali je meni bio lepši bez dodataka.

Poslednji put sam to jela pre toliko mnogo godina, da ne volim ni da se sećam :(

Milava, krava bake u Slavoniji, bila je velika kao krstarica, tako se i kretala, sporo, blago zanjihana, kao neka otmena i vremeshna rimska matrona.  Pola veka je izmedju nas a ja i danas pamtim ukus njenog, tek skuvanog  mleka. Sve sto ste opisali je i moje secanje na detinjstvo i leta u Slavoniji, cak i taj plehani tanjiric, i ogromne, shvapske, porcenalnske sholje koje smo, mi deca, morali da podizemo sa obe ruke.



#653 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 06 April 2014 - 14:01

 ogromne, shvapske, porcenalnske sholje koje smo, mi deca, morali da podizemo sa obe ruke.

Imala sam priliku u jednoj kući da pijem iz takve šolje, stvarno je teška, ali je prelepa. Kod moje bake su bile one sa velikim tačkama, domaća proizvodnja. Nisam videla takve šolje godinama, i onda, kod svekrve se pojavi jedna, dao joj neko. Isti oblik, samo su tačke raznih boja. Sad iz te šolje pijem kafu kad odem u posetu, a jednog dana ću je doneti u moju kuhinju.



#654 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 October 2014 - 19:20

Davno, preko sedam mora i sedam gora......

1993, negde s proleca, od ono malo prijatelja sto nije jurcalo po gradu u potrazi za mlekom, uljem, toalet papirom, dobila sam preporuku za novu emisiju na, mislim da je to bio Studio B? Zvali smo majstora, ugradio je adapter, uvrtali smo antenu na krovu i nekako na'vatali stanicu. Pocetak Utiska nedelje smo cekali u potpunoj tishini a kad se pojavila Olja, jedan, meni tada bitan mushki je izjavio "U, al' ima dobre noge!", dovoljno da je omrznem za ceo zivot i postanem njen najljuci  kriticar.

Elem, skoro 20 godina, svako  nedeljno vece me je zaticalo ispred ekrana, obicno sam sredjivala nokte dok traje emisija. Zbog Utiska sam otkazivala odlazak u pozorishte, dolazak gostiju ili odlazak u goste, gledala sam ga mrshava, debela, udata pa razvedena, sa decom pa sama, kad su poceli da studiraju, pratila sam ga i usred migrenoznih glavobolja, gripozna, u tihsini ili sva razgoropadjena u zestokoj 'polemici' sa gostima, nekada sam psovala kao madjarski kocijas a nekad plakala zbog predlozenih utisaka....nikad nisam uspela da dobijem telefonsku vezu i glasam za utisak.

Oprostila sam Olji dobre noge, oca akademika, zmirkanje, mucanje, prekidanje sagovornika, cestitala joj na odluci da uvek nosi crno i vrlo retko - belo, napravila je verovatno prvi srpski brend od svoje emisije i sebe, svaka cast Olja, ne moram da vas volim ali moram da vas poshtujem. Jer, Olja Beckovic je godinama u nashe zivote uvodila ljude sa kojima ni kafu nikada ne bi popili ali i ljude za koje nikada nismo culi a imali su sta da kazu, najcesce i jedino u njenim emisijama. Kada i gde bih ja to srela, recimo, Danu Popovic, "ranog" Jovu Bakica? Meni je Utisak bio pitanje mentalne higijene, zdravog razuma, lakmus koji mi kaze da sam josh uvek gradjanin a ne deo stada,  da sam na pravoj strani istorije i da, koliko god nas je malo na toj "strani", ima nas, svetlo josh nije ugasheno.

Vreme je prolazilo, gledala sam "moje" ljude kako se menjaju, kako prave trule kompromise sa svojom savescu, menjala se i Olja. Poslednjih nekoliko godina ni jednu njenu emisiju nisam odgledala do kraja, bilo mi je muka od gostiju ciji se krug sve vishe smanjivao pa su se pojavili i oni pretplaceni na gostovanje i kad nisu imali shta da kazu, Olja postaje maliciozna, pocinje da zauzima svoju "stranu" sve ociglednije i tako, raizshle smo se, moja "strana" se osula a njena, pa, njena se upucala u vlastitu nogu, izgubile smo obe.

iskreno, ne interesuje me sta ce biti sa Utiskom, ne interesuje me sta ce biti sa Oljom, sigurna sam da nece na evidenciju Nacionalne sluzbe za zaposhljavanje.

Interesuje me ko je taj koji upravo gasi svetlo u ovoj zemlji jer,  Utisak ne morate da volite ali treba da ga poshtujete zbog onog sto je bio a bio je veoma dugo - veoma dobar.

P.S. Mozete da me brishete, marim ja, priznajem da sam ovim tekstom a na ovoj temi htela da vas nadmudrim, da vam pokazem da mozete da brishete do mile volje, ko god da ste, ja imam svoje mishljenje i uvek cu naci nacina da ga kazem. 


Edited by highlanderka, 05 October 2014 - 19:48.


#655 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 08 October 2014 - 14:19

... priznajem da namerno nikad nisam htela da se setim svojih secanja,

 

a sada se secam:

 

da je bilo prijatno i toplo, sto nije nista neobicno za afrikanski kontenent, bez obzira da li je mesec mart,

kao sto i jeste bio mesec mart taj dan koga se secam....

Buduci da ne koriste nikakve medije,

a nemaju ni struju, tako i ne znaju sta se sme a sta ne, prosto i neobavesteno, jedno pleme je danima planiralo da ubije lava.

 

Smetao im je, ne zbog toga sto je ubijao njihova goveda ili napado ljude, vec sto je bio primerak svoje vrste kakav se retko srece.

Ma koliko zastrasujece izgledali ovi iz plemena, obicnom coveku, lav se njih nije plasio. Zato pleme nije htelo vise da razmislja da li ce ih on napasti i kada ce napasti, niti su vise mogli da trpe kako na njih gleda, pa su se zato dali u lov.

I posto im nekoliko puta lov nije uspeo, ludeli su... Zar smo glupi, Zar smo nevesti - pitali su se...

 

 

(e, sad najgore je sto kad nesto zapocnes moras i da dovrsis,

pa se pitas zasto si suopste pocinjao da se secas)

 

...ali da dovrsim. Znaci ova mala, mala, mala grupa iz plemena Suludomediokrit u afriki,

je tog suncanog martovskog dana ubila Lava. Ali.

 

Bez obzira na udaljenost od civilizacije, nekako se o ovom zlocinu ipak culo.

Pleme je tada prvi put videlo predstavnike medija...pipkali su kamere, zapanjili se pred mobilnim fonovima, ovi im dali da skljockaju selfije....Divlji i zaostali (u odnosu na civile) nista nisu razumevali osim Cut i Media....samo to.

 

I od tada se ovo pleme bori protiv medijske cenzure, ali to sam ubacila samo da neprimetno napravim pometnju,

potpuno je izmisljeno i ne odnosi se ni na koga...

 

...jer se moje stvarno secanje svodi samo i iskljucivo na suncani dan marta u onoj nedodjiji...

 

`...i jos jedno nezaobilazno secanje: `I miss the comfort in being sad` -kurt cobain



#656 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 October 2014 - 16:19

...

 

2 Mama_mia!

 

:hail:

 

 

 

...


Edited by Kinik, 08 October 2014 - 16:20.


#657 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 09 October 2014 - 14:53

...a posle kazu kinik takav onakav, a covek samo zna da cita :)

 

(zato sto sam mislila da niko nece shvatiti to secanje,

jer nisam editovala na vreme, pa ima par nekih stamparskih gresaka, ok. namernih, ali i slucajnih)



#658 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 06 November 2014 - 03:23

Bila je ta mrlja. Bila je i trafika pored nje. A iznad, iznad je bila velika zgrada. Ja sam bio mali i voleo sam kad me baba vodi tamo. Da mi kupi cokoladu.
Mrlju na trotoaru (koji je inace bio jako dosadan) voleo sam da iscekujem. Smišljao sam svakojake dogodovštine asfaltovske, koje bi dovele do toga da postoji takvo što. Radovao sam se susretu s njom.
Nije to zapravo bila mrlja; to su bile bele pruge, ali nepravilne. Reklo bi se da su se bele pruge istopile pa su zato tako lepe. Pružale su se skroz pod nogama, a noge su jedva cekale da nagaze na nešto tako neobicno.
Baba mi je kupovala cokolade baš ispred njih ali, ja sam voleo da me ona tamo vodi zbog tih mrlja. Jedared sam je konacno pitao:
- Baba, kakve su ovo lepe šare na betonu?
- To se zebra valjala kad joj je bilo dosadno.
Baba fantazira, odakle ona zna koje bi se zebrine šare zalepile za beton? Šta ako su crne šare zebrine one što vole da se lepe za beton? Odakle joj ideja da je zebra htela da ostavi baš belu šaru?
Cokolada je bila lepa, ali je još lepša bila ta šara na trotoaru.
Moja baka je davno umrla, a ja posle dosta godina prodoh krajem u kome je živela. Kupovao sam cigarete na trafici dok su ljudi farbali radijator.
Trotoar mi se nasmejao.
 


Edited by barracuda, 06 November 2014 - 03:26.


#659 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 14 December 2014 - 20:28

Bezvezno, ali setih se - ne znam zasto.

 

Elem,

bio sam dete u SFRJ, '60-ih. Olabavile se granice. I ode moj najbolji prijatelj sa roditeljima u soping, u Italiju, u Trst. Ja sam mu zavideo - u mojoj familiji niko nije imao pasos, nije nam trebalo.

Vrate se, ja odem kod njega, sedimo nas nekoliko za stolom, a on ce - znas sta sam jeo? Naravno, ne znam, a on ce - picu! Ja se smrznem i pocrvenim, ne znam kako on sme to da kaze pred roditeljima. "Pica" je bio izraz koji je koristio jedan stariji bratic za zenski polni organ.

 

Jeb' ga, ko bi znao da ce za par desetaka godina picerija biti na svakom cosku.


Edited by zoran59, 14 December 2014 - 20:30.