Jump to content


Photo
- - - - -

Kako se kaže ispravno...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

#61 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 06 May 2015 - 21:15

Nije tacno da je auto u ostatku svijeta muskog roda. Na njemackom i poljskom jeziku je takodjer srednjeg roda (engleski jezik ovdje ne moram ni spominjati). Na francuskom i italijanskom je cak zenskog roda. A na bosanskom jeziku je srednjeg. So what ;)

 
aman, svijet = tamo gdje se govori ijekavica, svet = tamo gdje se govori ekavica, mislio sam da je to jasno. 

 

 

Zato sto je preuzeto direktno iz nemackog: Das Auto, (srednjeg roda), dok je u Srbiji (osim zapadne) prevedeno "po zvuku" na "taj" auto. 

a pa ne mislim da ga ljudi znaju, mislim da je kao rec usla jednostavno iz nemackog, u zapadnim delovima SFRJ jos pod upravom Austrije, spontanije, u istocnim prevedenije. 

Nek si mu bel rek'o  ;)

 
ma labava mi je nekako ta vasa teorija. pa nije Sarajevo zapadnije od Zagreba. ili Ljubljane. ono sto govori Vaso ima vise logike. ono pak sto govori Cmix, premda na saljivi nacin, mislim da pogadja samu sustinu. jednostavno, negdje je, prije auta, stigao automobil. a negdje nije.



#62 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 11 May 2015 - 12:44

Hajdemo se mi jednostavno sloziti oko onoga sto vec odavno svi znamo, da razlicite regije imaju razlicite govore, pa i imenice razlicite rodove.

 

Eto, a sada svi zajedno na kahvu/kavu/kafu pa na suncanje. ;)



#63 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 11 May 2015 - 15:10

Hajdemo se mi jednostavno sloziti oko onoga sto vec odavno svi znamo, da razlicite regije imaju razlicite govore, pa i imenice razlicite rodove.

 

to i nije bilo upitno. svaka regija ima svoj govor, i on nije neispravan ili pogresan, kako obicavaju propovijedati nacionalni (jezicni) standardizatori. moje pitanje nije islo u tom pravcu, zao mi je ako si ga tako shvatio.



#64 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 04 June 2015 - 17:15

Nije prava tema, ali ne bih da otvaram drugu....tako da nije "kako se kaze ispravno", ali jeste "kako se pise ispravno". Ne znam da li je toliko gresaka nesto sto je postalo prihvatljivo, ali u poslednje vreme mi je nepodnosljivo. Evo svezeg primera od danas*:

 

 

Trenutno razgovara sa američkim kongresmen Eliotom Engelom koji važi za jednog od najvećeg zagovornika kosovkse nezavnisnoti.

 

Srbija zaslužuje snažnu podršku Sjedinjenih Američkih Država uključujući i investicije američkih kompanija i koroporacija.
MUP negira da je Ješića ispitvao član SNS

 

vrlo neprofesionalno i traljavo...

 

*B92.net



#65 chilli

chilli
  • Members
  • 946 posts

Posted 04 June 2015 - 17:43

Nije prava tema, ali ne bih da otvaram drugu....tako da nije "kako se kaze ispravno", ali jeste "kako se pise ispravno". Ne znam da li je toliko gresaka nesto sto je postalo prihvatljivo, ali u poslednje vreme mi je nepodnosljivo. Evo svezeg primera od danas*:

 

 

 

vrlo neprofesionalno i traljavo...

 

*B92.net

Nema potrebe da se čudiš, B92 i Bljuc prednjače, ne samo u tipfelerima, nego i nepismenosti. Svojevremeno sam ukinuo android aplikaciju B92 zbog onih idiotskih skraćenica (tipa, otišao u SRB, došao iz RUS - o nekim samo njima znanim skraćenicama kao BUG za Bugarsku da i ne govorim), naprosto nisam imao želudac za to. Šta reći o tome da je neko nekome "pratioc" ili "taoc"?. Bljuc je imao običaj da piše "Jedna gospođa tražila je spisak linija na kojima je tog dana očitavala personalizovanu karticu jer je svekrva optužila da je išla kod ljubavnika"... Hteli su valjda da kažu "jer ju je", ovako je ostalo nejasno koga je to svekriva optužila, a tek nedavno su ubacili to nju --> ju, njega --> ga, možda i posle nekoliko mojih besnih komentara, koji naravno nisu bili objavljeni.

Priučeni copy-paste novinarčići, a šta očekivati od njih?

 

Još samo da počnu s onim "evo smo stigli" i da ugođaj bude potpun.


Edited by chilli, 04 June 2015 - 17:44.


#66 F@tZadd

F@tZadd
  • Members
  • 17,083 posts

Posted 04 June 2015 - 18:18

Portal B92 : Šafaržova zaustavila Anu u polufinalu! ... od Lucije Šafaržove. itd, itd ...previse je primera gresaka na B92.

#67 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 04 June 2015 - 22:37

Ako misliš na prezime, negde sam pročitao da se to češko ř čita kao rž, pa mu to dođe ispravno.

#68 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 June 2015 - 09:44

Ako misliš na prezime, negde sam pročitao da se to češko ř čita kao rž, pa mu to dođe ispravno.

 

 

Ne baš kao rž, ali glas koji je negde izmedju, tako da može da se kaže da je ispravno.

 

Namučio sam se dok nisam naučio da izgovorim.



#69 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 21 July 2015 - 16:11

Ne baš kao rž, ali glas koji je negde izmedju, tako da može da se kaže da je ispravno.

 

Namučio sam se dok nisam naučio da izgovorim.

 

Jednom sam bio s jednom Cehinjom koja me je pokusala nauciti da izgovorim to "rž". Bas covjek treba slomiti jezik.



#70 L0shMi

L0shMi
  • Members
  • 2,062 posts

Posted 15 September 2015 - 23:52

Kako ide promena imenice Leštane po padežima? Hvala unapred.

#71 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 16 September 2015 - 00:39

N Leštane

G Leštana

D Leštanima

A Leštane

V Leštane

I Leštanima

L Leštanima

 

Naravno, ova imenica ima samo jedninu.



#72 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 16 September 2015 - 02:59

Nije prava tema, ali ne bih da otvaram drugu....tako da nije "kako se kaze ispravno", ali jeste "kako se pise ispravno". Ne znam da li je toliko gresaka nesto sto je postalo prihvatljivo, ali u poslednje vreme mi je nepodnosljivo. Evo svezeg primera od danas*:

 

 

 

vrlo neprofesionalno i traljavo...

 

*B92.net

 

 

Nema potrebe da se čudiš, B92 i Bljuc prednjače, ne samo u tipfelerima, nego i nepismenosti. Svojevremeno sam ukinuo android aplikaciju B92 zbog onih idiotskih skraćenica (tipa, otišao u SRB, došao iz RUS - o nekim samo njima znanim skraćenicama kao BUG za Bugarsku da i ne govorim), naprosto nisam imao želudac za to. Šta reći o tome da je neko nekome "pratioc" ili "taoc"?. Bljuc je imao običaj da piše "Jedna gospođa tražila je spisak linija na kojima je tog dana očitavala personalizovanu karticu jer je svekrva optužila da je išla kod ljubavnika"... Hteli su valjda da kažu "jer ju je", ovako je ostalo nejasno koga je to svekriva optužila, a tek nedavno su ubacili to nju --> ju, njega --> ga, možda i posle nekoliko mojih besnih komentara, koji naravno nisu bili objavljeni.

Priučeni copy-paste novinarčići, a šta očekivati od njih?

 

Još samo da počnu s onim "evo smo stigli" i da ugođaj bude potpun.

 

u poslednje vreme sam se zainatio i slao komentare u kojima sam ukazivao na greške. znate li koliko su mi komentara "odobrili"?

 

nijedan.

 

evo jednog copypastea: "Vester Li Flanagan koji je pucao u dvoje novinara i sebe, nazvao se burem baruta zbog besa koji je u njemu izazivala rasna diskriminacija na poslu i u celoj SAD"

 

o interpunkciji da ne govorim....

 

cela "vest": http://www.b92.net/i...&nav_id=1031733



#73 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 16 September 2015 - 20:21

u poslednje vreme sam se zainatio i slao komentare u kojima sam ukazivao na greške. znate li koliko su mi komentara "odobrili"?

 

nijedan.

 

evo jednog copypastea: "Vester Li Flanagan koji je pucao u dvoje novinara i sebe, nazvao se burem baruta zbog besa koji je u njemu izazivala rasna diskriminacija na poslu i u celoj SAD"

 

o interpunkciji da ne govorim....

 

cela "vest": http://www.b92.net/i...&nav_id=1031733

O, ja redovno saljem. Odskora vidim da genetiv ne koriste kada se radi o krivicnim delima. Ne znam zasto, ali vrlo konzistentno se prave da postoje dve tacke izmedju dela i navodjenja dela. Primer: "Optuzen zbog krivicnog dela ubistvo i ubistvo u pokusaju". "sumnjici se za krivicno delo silovanje, obljuba maloletnog lica i nanosenje teskih telesnih povreda" itd. 

 

Desi se ponekad da isprave tekst - ne objave komentar, ali vidim kasnije promenjeno. 


Edited by Nimrod, 17 September 2015 - 15:04.


#74 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 16 September 2015 - 22:51

"poslušali" su te? čestitam, meni se još nije desilo. :)



#75 L0shMi

L0shMi
  • Members
  • 2,062 posts

Posted 19 September 2015 - 14:50

N Leštane
G Leštana
D Leštanima
A Leštane
V Leštane
I Leštanima
L Leštanima
 
Naravno, ova imenica ima samo jedninu.

Hvala. Buni me skroz. Kopka me dalje što se kaže Leštanima, a ne Leštanama (kao Berane - > Beranama).