Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#91 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 05 August 2012 - 15:41

Jako mali broj kompanija isplacuje dividende, na bilo kojoj berzi, tako da je izbor dobrih kompanija po tom pitanju priliicno skucen. Potrebno je dosta istrazivanja da bi se nasle dobre kompanije za ulaganje koje nude stabilnu dividendu na duzi rok.

Sto se tice kretanja cena nafte i zlate, to niko ne moze da predvidi. Jedno je sigurno, cena zlata nikad ne moze da bude 0 za razliku od cena akcija, obveznica i pa cak i novca, a kao sto sam vec rekao ranije, diversifikacija je osnov investiranja. Kupis od ustedjevine 25% zlata, bacis u sef i zaboravis, nema tu puno da se mudruje. Kod zlata mi se narocito svidja to sto nema valutnih rizika, hoce li se raspasti evrozona, sta ce biti sa svajcarcem, hoce li ameri nastampati trilione, sutra kad ti treba neka valuta ti prodas zlato za tu valutu, a da li ce ta valuta biti evro, dolar, franak, nova nemacka marka, pa mozda cak i srbijanski dinar, nebitno.

I pitanje inflacije ili deflacije je tesko za predvideti. Svi u svetu su zaduzeni preko granice odrzivog, drzave, gradjani, preduzeca i ti dugovi ne mogu da se vrate. Postoje dva resenja, masovni bankroti i deflacija ili stampanje pare za pokrivanje dugova i inflacija. Ova prva varijanta je vidjena na pocetku krize '29, ali kada je sistem dosao na ivicu raspada do '31, vecina zemalja je devalvirala valute i tako se iskobeljala iz krize. Pri tome je kolicina dugova sada daleko veca nego sto je bila '29 tako da ce biti potrebna devalvacija veca od 30-40% kolika je bila tada, moje misljenje je da bez minimum 50% devalvacije (i time odgovarajuce inflacije) nema vadjenja iz krize. Problem je medjutim sto oni koji imaju para naravno ne zele da izgube a imaju veliki uticaj na politiku tako da smo trenutno u nekom limbu, imamo inflaciju cena sirovina ali deflaciju u platama sto ne moze da potraje.

#92 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 12 August 2012 - 14:48

Sto se tice kretanja cena nafte i zlate, to niko ne moze da predvidi. Jedno je sigurno, cena zlata nikad ne moze da bude 0 za razliku od cena akcija, obveznica i pa cak i novca, a kao sto sam vec rekao ranije, diversifikacija je osnov investiranja. Kupis od ustedjevine 25% zlata, bacis u sef i zaboravis, nema tu puno da se mudruje. Kod zlata mi se narocito svidja to sto nema valutnih rizika, hoce li se raspasti evrozona, sta ce biti sa svajcarcem, hoce li ameri nastampati trilione, sutra kad ti treba neka valuta ti prodas zlato za tu valutu, a da li ce ta valuta biti evro, dolar, franak, nova nemacka marka, pa mozda cak i srbijanski dinar, nebitno.


I to je super za nekoga ko je kupio zlato pre par godina po 500 USD. S druge strane, ko moze da garantuje danasnjem kupcu da ova cena zlata vec nije do zla boga spekulativna i da kupovina po ovim cenama nece na kraju da ga kosta 50% para? Zlato je podlozno balonima, kao i svaki berzanski proizvod - a moj utisak je da je zlato trenutno jedan od najvecih balona:
http://www.lasvegass...ill-soon-follo/

Ipak, ne treba mi neka mega analiza da bih zakljucio sta ce biti sa zlatom, dovoljno je da na google-u ukucam buy gold i pojavice se milion linkova (ispravka - 813,000,000) - znak balona. Drugi znak balona si ti - obican covek kupuje zlato, investitori vec neko vreme to ne rade. Ko je usao rano, blago njemu, ali kada on odluci da proda - balon puca.

Edited by alexnikolic na kvadrat, 12 August 2012 - 14:53.


#93 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 12 August 2012 - 19:35

Mozda je ovo tacno sto pises, ali se ono nikad nece vratiti u opseg 250-400$. Pitanje je koji je trenutni ekvilibrijum, po meni neki 1400-1500$, sa trenutnim cenama nafte. Da li ce ona ici dole nesto ne verujem. Voleo bi da vidim drugacije analize. Jos vece je pitanje sta ce uciniti balon nekretnina u Kini kad bude pukao. Da li ce on usporiti potraznju za naftom a pogurati cenu zlata?

#94 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 12 August 2012 - 22:32

Mozda je ovo tacno sto pises, ali se ono nikad nece vratiti u opseg 250-400$. Pitanje je koji je trenutni ekvilibrijum, po meni neki 1400-1500$, sa trenutnim cenama nafte. Da li ce ona ici dole nesto ne verujem. Voleo bi da vidim drugacije analize. Jos vece je pitanje sta ce uciniti balon nekretnina u Kini kad bude pukao. Da li ce on usporiti potraznju za naftom a pogurati cenu zlata?


Pa ne znam odakle ti 250-400$.. Meni je dosta da se zlato vrati na 1000$ i da time izgubim skoro 40% para koje bih sada ulozio u zlato. To uopste nije nerealno.. E sad, usred ove krize ipak ne mislim da je to najbolja investicija koju mogu da napravim.. Da ti ja kazem: slusaj, dobices 40% manje para za godinu dana, ali si bar siguran da ces dobiti nesto, da li bi prihvatio?

Pa bolja je investicija u bilo koju drugu valutu ako se neko plasi evra - AUD (vezan za Kinu), CAD (vezan za USA, ali izvoznik nafte, moze da je izvozi i u Kinu ako pukne USA), USD, CHF (iako pegovan za EUR, ako se nesto desi sa evrom, nece potonuti ako se nesto desi EURu, cak naprotiv).. Sve te valute su sada naduvane, ali cak i da izgube 30% vrednosti u odnosu na evro, opet bolje prodjes nego sa zlatom.. Ako ni u to nisi siguran, kupi nekretninu (samo ne u BGD, bolje neko more - cujem da je u Spaniji sada jeftino :) ).

Edited by alexnikolic na kvadrat, 12 August 2012 - 22:33.


#95 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 12 August 2012 - 22:45

Ja se plasim ako jedna pukne sve odose u majcinu, sve je gusto isprepletano.

#96 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 12 August 2012 - 23:29

Ja se plasim ako jedna pukne sve odose u majcinu, sve je gusto isprepletano.


Ma nemaju gde da odu.. RIzik kod evra nije gubitak vrednosti vec nacin na koji bi se raspao - da li bi neki od nas sa evrima ostali kratki u konverziji.. Ostale valute nemaju na sta da se raspadnu, pa ne nose taj rizik.. Moja procena, ipak, je da ce evro opstati.. Eurozona ce cekati poslednji trenutak, a onda kad postane bas gusto - preduzeti sve korake koji su neophodni - evro obveznice, centralizacija itd. Evo, Grci su na referendumu, posle svog kukanja, ipak glasali za ostanak u evro - a znamo i zasto - jer su paraziti nekako uspeli da skupe ogromnu stednju u EUR i ne zele da im propadne.. Dakle, prosecan Grk, kada bi dao trecinu svoje stednje za drzavu - dug ne bi bio problem.

#97 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 14 August 2012 - 09:06

Mislim da se kod evra ljudi pribojavaju nekontrolisanog stampanja i devalvacije (svi se secaju 90-ih i stampanja dinara) i mislim da je to jedini razlog sto je kod nas sada CHF u poslednjih godinu dana postao popularan i trazen. A sto se tice stampanja dolara, ako ste skoro kupovali u menjacnicama apoene od 100 dolara mogli ste da primetite da su novcanice sveze stampane, potpuno nekoriscene i sa rednim brojevima u nizu.

#98 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 14 August 2012 - 14:20

Mislim da se kod evra ljudi pribojavaju nekontrolisanog stampanja i devalvacije (svi se secaju 90-ih i stampanja dinara) i mislim da je to jedini razlog sto je kod nas sada CHF u poslednjih godinu dana postao popularan i trazen. A sto se tice stampanja dolara, ako ste skoro kupovali u menjacnicama apoene od 100 dolara mogli ste da primetite da su novcanice sveze stampane, potpuno nekoriscene i sa rednim brojevima u nizu.

To je samo dokaz da se stari, ishabani, novac zamenjuje za novi. Nista neuobicajeno. Mislim da prica o zmiji i gusteru ovde "ne pije vodu".

#99 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 15 August 2012 - 12:37

Tu pricu o zamenjivanju novcanica obicno pustaju oni koji ih stampaju. Tako je bilo i kod nas 90-ih.

#100 Ibiza

Ibiza
  • Members
  • 1,487 posts

Posted 15 August 2012 - 12:53

Ja sam nekoliko puta, vracajuci se kuci, na granivi menjao lokalnu valutu za novac zemlje u kojoj zivim i uvek, ali uvek sam dobijao sveze odstampane novcanice a ovde je inflacija niska i stabilna vec, bar, deceniju. Ali, kao sto rekoh, koga zmija ujede...

#101 Benvenuty

Benvenuty
  • Members
  • 20 posts

Posted 18 August 2012 - 13:10

Da li uopste imamo izbor banaka u Srbiji kada postoji naznaka da 90% banaka frizira svoje rezultate poslovanja iz xy razloga.
Slucaj sa Agro bankom je pokazao da je kontrolna funkcija NBS zakazala i kome sada verovati. Ako podjemo od toga da 99% stednje cini strana valuta i da stanovnistvo nema poverenja u RSD, zasto bi te iste stedise imale poverenje u garancije (do 50.000 evra) koje daje Vlada Srbije.
Niti nam banke ulivaju poverenje svojim radom (knjigama), niti imamo poverenje u (RSD) Vladu Srbije.

#102 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 23 August 2012 - 22:05

Pa ne znam odakle ti 250-400$.. Meni je dosta da se zlato vrati na 1000$ i da time izgubim skoro 40% para koje bih sada ulozio u zlato. To uopste nije nerealno.. E sad, usred ove krize ipak ne mislim da je to najbolja investicija koju mogu da napravim.. Da ti ja kazem: slusaj, dobices 40% manje para za godinu dana, ali si bar siguran da ces dobiti nesto, da li bi prihvatio?


Hm, ja sam spomenuo da je pad cene zlata od 40% najgora moguca varijanta ali vrlo malo verovatna, otprilike na nivou da cene nafte padne na 50$ po barelu, nije nemoguce ali koliko je verovatno? Cene zlata nikad u modernoj istoriji nisu pale vise od 50% a i taj pad 1980 je bio splet okolnosti, kao npr. dugotrajna prethodna inflacija i nagli skokovi i padovi cene nafte te iznenadno dizanje referentne kamatne stope Fed-a na 17% sto sada nije moguce ni teoretski.
S druge strane gubitak na hartijama od vrednosti uvek moze da bude 100%, pitaj vlasnike akcija i obveznica PanAma, General Motorsa, Enrona, Agrobanke itd.

U svakom slucaju amerikanci imaju lepu izreku 'put your money where your mouth is', ja sam se diversifikovao i mirno spavam, ko misli da je pametno ulaganje kupovina deonica Facebook-a ili stavljanje novca na stednju uz kamatu od 7% u Trashcanistanu, neka izvoli. Na kraju krajeva novac sam zaradio kao IT strucnjak, ako krene bajka ekonomske ekspanzije i padnu cene zlata, bice posla i zarade na drugoj strani tako da sam i sa te strane diversifikovan.

Elem, evo jedne jako lepe prezentacije gde covek zdravorazumskim jezikom objasnjava kako su stvari krenule pogresno i kuda ide ovaj brod:


#103 Benvenuty

Benvenuty
  • Members
  • 20 posts

Posted 04 September 2012 - 13:54

Naisao sam na zanimljiv podatak, do duse datira iz sept.2004, ali moze posluziti kao reper za dalje analize.

"Procjenjuje se da kada bi, računajući od septembra 2004. godine, sve zlato koje drže Sjedinjene Države (8 140 Mg – 8 140 tona) bilo ponovo upotrijebljeno kao podloga za izdate novčanice dolara ($733,170,953,704) zlato trebalo biti cijene od 90 $/g."

Podatak iz marta 2012 USA ima 8.133,5 tona zlata (http://www.b92.net/b...8&nav_id=589197)

Kolika je novcana masa?

#104 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 04 September 2012 - 14:56

Naisao sam na zanimljiv podatak, do duse datira iz sept.2004, ali moze posluziti kao reper za dalje analize.

"Procjenjuje se da kada bi, računajući od septembra 2004. godine, sve zlato koje drže Sjedinjene Države (8 140 Mg – 8 140 tona) bilo ponovo upotrijebljeno kao podloga za izdate novčanice dolara ($733,170,953,704) zlato trebalo biti cijene od 90 $/g."

Podatak iz marta 2012 USA ima 8.133,5 tona zlata (http://www.b92.net/b...8&nav_id=589197)

Kolika je novcana masa?


Ima vise agregata novcane mase, M0. M1 i M2 su najznacajniji, ovdje mogu da se vide podaci o kretanju M1 i M2:
http://www.shadowsta...se-money-supply

Ne bih sad ulazio u detaljna objasnjenja sta je sta od agregata i sta ulazi u svaki od njih, to mi i nije uskostrucna oblast, ima dovoljno informacija na internetu, npr ovde imaju detaljni opisi pojedinih agregata kao i prikazi rasta novcane mase za neke druge zemlje osim US:
http://en.wikipedia....ki/Money_supply

#105 zg76

zg76
  • Members
  • 526 posts

Posted 04 September 2012 - 16:53

mozda pomogne,