Jump to content

Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#76 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 29 July 2012 - 15:59

Jel ti imas Bosanski pasos ili si kao stranac kupovao deonice? Kad si spomenuo da je kamata na orocenje manja od inflacije onda i deonice ne zvuce lose (bar za jedan deo novca koji spominjes).

#77 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 29 July 2012 - 17:30

Imam bosanski pasos, ali i stranci poseduju deonice u Bosni, imam prijatelja brokera i znam da je npr. dosta slovenaca kupovalo deonice, mada ti treba poreski broj da bi se platio porez na dividendu koji iznos 10%. Taj porez se isplacuje pre isplate dividende od strane firme tako da ti ne moras nista da prijavljujes/placas licno.

Ono sto je problem je sto ima relativno malo iole kvalitetnih deonica, tako da vredi pogledati i srbijanske deonice, npr. NIS se obavezao da ce minimum 15% profita isplacivati u obliku dividendi, ima jos par deonica koje mogu da se uzmu.

#78 bgdnenad

bgdnenad
  • Members
  • 23 posts

Posted 31 July 2012 - 19:25

Mislim da ne možete tek tako poslati iz banke 100.000€ u npr. Austriju, osim ako ih niste pre toga uneli u Srbiju legalno ( sa potvrdom) kao npr. povratnik iz inostranstva.
Sa sobom možete preko granice, iz Srbije, bez ikakve potvrde poneti 10.000€ u jednom prelasku, za više od toga vam takođe treba potvrda o poreklu iznosa preko 10000€

#79 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 02 August 2012 - 19:52

Soskic je dao ostavku, Jorgovanka ce na celo NBS u ponedeljak, sta mislite koji su znaci zavlacenja ruku vlade u devizne rezerve? I da li Jorgovanka moze doneti neki zakon ili odluku o ogranicavanju ili zabrani podizanja depozita. Malo sam paranoik i ne mogu bas racionalno da rasudjujem.

#80 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 02 August 2012 - 21:47

Onaj debeli poslanik, stručnjak za Betovena i Šopena, lepo nam je otkrio kakve su im namere. Na neki način će fiksirati kurs, braniće ga iz deviznih rezervi, odvojiće oko milijardu za tzv. razvojnu banku, povećaće primarnu emisiju i to sve može da traje oko godinu dana, a onda sledi pad kreditnog rejtinga, naglo povlačenje štednje, lagani odlazak banaka, uvod u nestabilnost i kroz neko vreme vanredni parlamentarni izbori. U međuvremenu, Jorgovanka&Co biće bogatiji za nekoliko stotina miliona.
Nije njima lako, zamislite sad od ponedeljka imaju na stolu d e s e t m i l i j a r d i e v r a ! ! ! Braaateeeee... samo da srce ne izda, velika je to lova...

#81 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 02 August 2012 - 22:06

Ja kad sa procitao izjavu Betovena od Jagodine samo sam se najezio i poceo da se tresem, i onda procitam neku Nikolicevu debilnu izjavu od pre par dana i to me dotuce ( ima veze sa kursom ). E sad da li naglo da povucem pare ili tu operaciju da uradim u toku jedno mesec ili dva polagano. I sta mislis da li Jorgovanka moze doneti neku uredbu o zabrani podizanja depozita?

Pre je na forumu bio postavljen link sa cenama zlata u sloveniji a mozda je bio i za austriju, pa bi molio nekog da ponovo postavi linkove.

Ako iznajmim sef u banci da li sam osiguran od kradje?

Edited by Commandant Carlos, 02 August 2012 - 22:20.

#82 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 02 August 2012 - 22:32

Pa, u suštini sve je moguće, ali malo je verovatno da će se nešto tako radikalno desiti na samom početku vladavine nove Vlasti. To bi značilo totalni raspad bankarskog sistema u Srbiji jer posle toga niko normalan ne bi više ništa ulagao ni na račune ni u akcije. Dalje, to su ugovori između fizičkih lica i privatnih banaka pa ako bi država pokupila te pare to bi onda bila nova konfiskacija i nacionalizacija, a Srbija bi bila izbačena iz svih evropskih i međunarodnih institucija, uz moguće uvođenje sankcija i blokiranje državnih računa u inostranstvu i uz gomilu tužbi pred međunarodnim sudovima.
Ovi novi meni deluju kao totalni diletanti. Sa jedne strane kažu kako će pojeftiniti kredite, a sa druge strane kako će podići referentnu kamatu i tako stabilizovati kurs. Mogu eventualno da povećaju porez na kamatu, da podignu obavezne rezerve banaka i da dodatno pritisnu banke da smanje kamate i na štednju i na kredite. Sva ta tri elementa dovode do sve manje zarade od štednje i onda se depoziti polako smanjuju jer korist od štednje postaje sve manja, a rizik sve veći.
Suma sumarum, mislim da se u početku neće ništa vidljivo loše desiti, a za kasnije... pratićemo situaciju.

#83 skyscream

skyscream
  • Members
  • 213 posts

Posted 03 August 2012 - 07:57

Carlose,

ovo je link najpoznatije kovacnice zlata u okolini (Austrija): http://www.muenzeoesterreich.at/eng

a ovo je link za kupovinu/prodaju zlata u Sloveniji: www.moro.si

Ako kupujes zlato, moja preporuka su Dunavski Filharmonici ili Juznoafricki Krugerrandi

Za sefove sam se raspitivao kod ljudi koji su ih imali i u vreme hiperinflacije. Cak i u to vreme sefovi nisu otvarani, i onaj ko ih je imao mogao je bez problema da raspolaze njima. Jedan od razloga je i taj sto se u sefovima osim novca uglavnom drze i razne "osetljive" stvari (ugovori, fotografije, video klipovi, ...) pa mozes da zamislis sta bi se desilo da takav materijal dodje u pogresne ruke :). Jedina situacija kad mozes da imas problem sa sefom je kad banka proglasi bankrot, pa postoji administrativna procedura da par meseci ne moze da se prilazi sefovima.

Sto se tice najnovijih desavanja oko guvernera, misljenja sam da ce nova vlada pre totalnog unistenja privrede stampanjem novca, prodati i EPS i Telekom (sto se ne ogrebati malo i oko privatizacije) i kupiti sebi vreme do kraja 2013. Ozbiljne probleme mozemo ocekivati u 2014. godini, osim ako se u zoni evra ne desi neki neocekivani prasak, pa nas to sve brze pogura prema dnu.

#84 Benvenuty

Benvenuty
  • Members
  • 20 posts

Posted 03 August 2012 - 12:10

Postovani, da li neko ima iskustva u radu sa ovim centrom http://goldcentar.co...a-od-kursa.html ? Unapred hvala.

#85 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 03 August 2012 - 18:13

Pa za oko su mi zapali ovi Becki (Dunavski) Filharmonici i ako bi ih kupio naj verovatnije bi iznajmio sef u Becu ne bi se zezao sa prenosom, jednostavno bi zaboravio na njih. Kao i sa delom novca koji bi orocio u Becu. Ali tu celu operaciju bi izveo polagano jer bi preko grane prenosio po 10k eura. posto procitah da banka trazi poreklo novca a ja toga nemam (citaj siva ekonomija). E sad ljudi interesuje me vase predvidjanje sa kretanjem cene zlata, sta ce se sa njom desavati u narednim godinama, do 2004god neka realna cena je bila 400$ pa je kako i sami znate dogurala do 2000$ i sad se nalazi na nekih 1600$. Da li ce nastaviti da pada i dalje ili je ovo neki ekvilibrijum novi, sobzirom da su Kina i Indija pocele da kupuju zlato na svetskom trzistu ( ako gresim nek me neko ispravi). Ne bi zeleo da ulozim lovu na 1600$ da me zatim zadesi pad cena i onda moram cekati narednih 20-30 godina da bi se opet neka kriza deslila.

I jos jedno pitanje gde je bolje kupiti deonice ovde u Srbiji ili negde na zapadu, koji je pokazatelj dividende koju trenutno donosi akcija? Jer nesto sam nacuo da nasi menadzeri sakrivaju profit da ne bi doslo do isplate dividendi pa me to malo kopka.

@mflab

kako je stanje sa isplatom dividendi u Bosni da li oni kao Srbi muljaju ili ih Evropa drzi pod sapom?

@Benvenuti

Nijo to jedini sajt naleteo sam na neki koji trguje iz Slovacke, tamo zakupi i sef drzis zlato sve cakum pakum, ali ja se iskreno plasim , sta cu kad sam paranoik. Nekako to sa posrednikom mi bas i ne uliva poverenje, ja sam vise konzervativan tip volim ugovore izmedju banke i mene, a jos vise volim kad su drzave konzervativne kad ne talasaju mnogo nego imaju neku tradiciju (Austrija, Svajcarska,...).

http://www.zlatnapoluga.eu/

Edited by Commandant Carlos, 03 August 2012 - 18:19.

#86 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 03 August 2012 - 21:09

Ja sam dugo pratio cene zlata pre nego sto sam uletio, mozda i previse dugo jer sam poceo da kupujem tek na 34e/gram, ali sam uveren da cene ne mogu pasti ispod 1100$ po unci. Prosecna cena vadjenja u rudniku je 650$, potrebno je da se preradi 15-20 tona rude u proseku za jednu uncu. Kad na to dodas administrativne i finansijske troskove, dobit itd. imas situacija da se rudnicima koji imaju vece troskove odnosno manje kvalitetnu rudu ne isplati da rade ispod $1100. To sto je nekad cena bila tipa 400$ zaboravi, to se nikad nece ponoviti, odnosno moze da se ponovi kad barel nafte bude 15$ opet posto treba oko 100 litara dizela samo za vadjenje i prebacivanje rude za jednu uncu zlata, to je i najveci trosak.

Naravno da ne postoji sigurna investicija, i kao sto vec rekoh uvek treba diversifikovati. Zlato je odlicno u uslovima inflacije, sto je po meni najverovatniji ishod ove krize, mada nije nemoguca ni deflacija.

Sto se tice deonica u Bosni, u principu postoji samo nekoliko zanimljivih deonica, mtel vec godinama placa izuzetne dividende, ovde mozes da vidis kako to izgleda:
http://www.blberza.c....aspx?code=tlkm
Znaci u poslednje dve godine je dividenda preko 10 evrocenti po akciji a cena akcije je oko 75 evrocenti, sto mu dodje 13% dividendne stope. No verovatno to nece potrajati, vlasnik mtel-a je Telekom Srbije koji je u velikim kreditima pa izvlaci maksimum koji moze preko dividendi u Srbiju. Mozda ti se vise isplati sacekati da srbijanski telekom izadje na berzu, dosta ljudi ce odmah da proda akcije posto-poto, i oni u principu dosta dobro posluju i verovatno se moze ocekivati solidna dividenda.

Osim njih imas par termoelektrana i hidroelektrana, ali su daleko neredovnije isplate dividendi. Rafineriju nafte su uzeli neki ruski kriminalci i ne placaju ni porez ni dividendu, to zaobidji.

Edited by mrblaf, 03 August 2012 - 21:17.

#87 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 05 August 2012 - 11:31

Verujem da nikad vise ne da nece pasti na 15$ nego nece ici ispod 80$, eksplatacija je sve skuplja o tome govori Hubbert - ova teorija, mnogi analiticari u naftnoj industriji smatraju da smo na njenom vrhu ( Hubbertove krive) tako da ona moze ici samo gore, i taj trend bi se nastavio i u buducnosti ako nam masine (kamioni, automobili,..) ne budu pokretani elektricnom energijom, a ostatak energije budemo proizvodili iz obnovljivih izvora ili mozda fuzijom, a to tek se moze desiti za 10 godina. Cenu moze pogurati gore jos i nezajazljivi apetiti Kine i Indije.

Ova banjalucka berza je bas pregledna, i daje lep prikaz dividendi dok to kod nase nisam mogao naci ili ne znam sta znace odredjene skracenice.

Posted Image

Gde to mogu ovde videti?

#88 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 05 August 2012 - 13:27

Sto se tice cena i nafte i zlata, one mogu uglavnom samo da rastu na duzi rok, i kod nafte i kod zlata najbolja nalazista sa najjeftinijom eksploatacijom su vec iscrpljena, npr. cena ispumpavanja nafte u Saudijskoj Arabiji je 5$ po barelu na starim nalazistima, dok npr. vadjenje nafte na novijem nalazistu u Meskickom zalivu sa naftne platforme kosta preko 45$ a vadjenje nafte iz skriljaca kosta i do 60$ po barelu.

Sto se tice zlata, trenutni rudnici imaju u proseku 2-3 grama zlata po toni rude dok vecina novih otkrica ima oko 1.5 gram u proseku, sto znaci da ce za 10-tak godina trebati obraditi 50% vise rude da bi se dobila ista kolicina zlata.

Sto se tice deonica u Srbiji, imaju zadnju isplatu dividendi na tabu 'Informator', kad otvoris neku firmu ovi podaci koje si izlistao su na prvom tabu 'Pregled', tabovi su iznad podataka.

Malo je nepregledno, na ovom linku su svi finansijski podaci o Aerodromu Nikola Tesla, podaci o dividendi su na tacki 13:
http://www.belex.rs/...informator/AERO

Ako ti trebaju podaci o starijim isplatama dividende, moras da ides na tab 'Vesti' i tamo trazis u arhivi, ja barem nisam uspeo naci pregled podataka na jednom mestu.

Edited by mrblaf, 05 August 2012 - 13:28.

#89 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 05 August 2012 - 14:03

Malo sam istrazivao odnos Zlato/Nafta (Gold/Crude Oil), i dosao do zanimljivih podataka. Prvo evo nekih dijagrama

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Trenutan odnos cena Zlato/Nafta=1600/90=17.8, gledajuci taj odnos nalazimo se u gornjem delu dijagrama gde je isplativo kupiti zlato, jer sve preko odnosa 21 je precenjeno. Ova racunica pije vodu sve dok nafta ne padne ispod 75$, sad kakva je mogucnost za to???? To je pitanje od milion dolara!!! Ja se nadam da nece padati ispod te cene, iako padne to ce biti kratkog daha zbog kao sto sam vec napisao povecanja cena eksplatacije i povecanja traznje na svetskom trzistu.

Da li ja to gresim ili pola kompanija sa Beogratske Berze ne isplacuje dividende? Stoje im neke tackice ili u poljima gde treba da bude iznos iste.

P.S. Po vama sta ima vece sanse da se desi Inflacija ili Deflacija?

#90 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 05 August 2012 - 14:13

Umalo da zaboravim, izgleda da se brise clan 18. koji predvidja kupovinu hartija od vrednosti, odnosno finansiranja raznih gluposti.

E sad da li to znaci da su devizne rezerve sigurne i pod kljucem, da se ne mogu upotrebiti za razne budalastine (razvojna banka, gradnja stanova, puteva, placanje gasa) i da je druzina Bajatovic, Betoven, Velja Selja, Mrka & Co. ostali kratkih rukava i da su popili cusku od MMF-a I SB-e i da konacno mozemo odahnuti?