Jump to content

Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#61 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 25 June 2012 - 05:21

Samo da skrenem paznju - Societe Generale je drasticno smanjila kamate - to mi govori da su krenuli zestoki problemi sa naplatom datih kredita.

Obično ide obrnuto - kada joj ponestaje likvidnosti, banka poveća kamate da bi privukla klijente.
Postoji i opšti trend smanjenja kamata jer je nivo kreditiranja sve manji, a i euribor je nizak.
Ovde sada govorimo o ''normalnim'' bankama. Agrobanka nije bila normalna banka, to je bila državna mafijaška ustanova tako da tu ne treba povlačiti paralele sa normalnim i zdravim bankarskim sistemom. Normalne banke nikada neće davati toliko problematične kredite za koje je jasno da su pljačka banke jer ne postoji mogućnost da se vrate. Doduše, imali smo jedan sličan slučaj, ne tako drastičan, sa Hypo Austrija pa je i tamo na kraju država ''intervenisala''. Kada god pročitam da država nešto ''rešava'', ''pomaže'', ''interveniše'', ''povezuje'' i sl, zamišljam jednu ogromnu mafijašku družinu koja mimo budžeta, plana, zakona i pravila uzima pare od svih nas i daje ih nekoj maloj grupi. U slučaju Agrobanke, to je bilo pre mesec dana i koštalo je 85 miliona evra, dakle svako od nas je platio oko 12 evra. Ajde da država ''reši'' i meni da malo pomogne, mogla bi od svih vas da uzme po jedan evro, a ja dobijam preko 7 miliona. Vi nećete ni osetiti, a meni će biti ekstra. Ah, da, moram najpre da uđem u neku sektu pa da se tamo malo laktam i isplivam na vrh i tek onda da uživam blagodeti državne ''pomoći''.

#62 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 June 2012 - 06:26

Obično ide obrnuto - kada joj ponestaje likvidnosti, banka poveća kamate da bi privukla klijente.
Postoji i opšti trend smanjenja kamata jer je nivo kreditiranja sve manji, a i euribor je nizak.

Vise kamate ce banci pomoci da podigne kapital, ne likvidnost. Meni ovo govori da banka ocekuje bad times.

Societe je meni zadrzala kamatu od oko 4% na 3-mesecno orocenje, dok ce svako novi dobijati 2%. To mi nepogresivo govori da oni:
a) nemaju gde da plasiraju novac
b) imaju losu naplatu
c) cine sve da ja ne uletim i ne podignem pare, stoga treba da razmislim da podignem pare jer ne mirise na dobro

Edited by alexnikolic na kvadrat, 26 June 2012 - 06:28.

#63 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 12 July 2012 - 07:42

Ovo su do sada u poslednjih nekoliko godina ubedljivo najopasnije izjave koje sam pročitao:
Ivica Dačić: Finansijski sektor je najveći neprijatelj našeg naroda, zato što ima za cilj da što više opljačka ovaj narod i to tako više neće moći.
Jelena Krstović, Delta (dan kasnije): Bankarski sistem trebalo bi da uloži napor i stvori povoljniji ambijent za kompanije i da banke na dve godine zamrznu potraživanja prema pravnim i fizičkim licima kako bi mogli da nastave poslovanje.
Dragi forumaši, šta mislite šta će onda biti sa štednjom ako se bankama zabrani da naplaćuju kredite koje su plasirali iz te štednje. Koja će biti sledeća odluka vlasti kada vide da se depoziti masovno odlivaju i banke postaju nelikvidne? Da li je možda sada pravi, a možda i poslednji trenutak da se zahvalimo bankama na dosadašnjoj saradnji i poželimo im puno sreće sa novim vlastodršcima?
Nova Vlast nikada nije skrivala svoje apetite prema deviznim rezervama, ali ovo je prvi put da indirektno udaraju na štednju u bankama. Ako ništa drugo, sada smo bar 100% sigurni ko nam je sastavio Vladu.

#64 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 25 July 2012 - 21:26

Kako vam se cini ova igranka izmedju Soskica i Jorgovanke? Koliko da budem zabrinut za svoju stednju? I kakav bi bio razvoj dogadjaja da zele uraditi isto sto i sa starom deviznom stednjom, da li bi prvo uradili onu glupost sto predlaze Bajatovic Dule, ili bi samo preko noci rekli nema isplate i cao zdravo? Kako bi na to reagovali MMF i Svetska Banka, sa kojim bi imali arazmane?

#65 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 25 July 2012 - 22:26

Sve odlicna pitanja... mozda ipak slamarica, ili sesti u auto/bus do Hrvatske ili Madjarske, tamo lepo dobar dan - dobar dan, ja bih da otvorim racun, evo izvolite, uslovi takvi i takvi...

#66 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 25 July 2012 - 23:14

Sve odlicna pitanja... mozda ipak slamarica, ili sesti u auto/bus do Hrvatske ili Madjarske, tamo lepo dobar dan - dobar dan, ja bih da otvorim racun, evo izvolite, uslovi takvi i takvi...

Podrzavam.. Mada, ja sam za staru dobru Switzerland..

#67 sebastiansebastian

sebastiansebastian
  • Members
  • 47 posts

Posted 26 July 2012 - 10:20

Ja poslednje tri godine slušam na ovim Forumima spinovanje raznoraznih "stručnjaka" kako ne treba držati pare u grčkim bankama, samo što nisu pukle, diži odmah, itd.
U međuvremenu sam imao četiri ili pet oročenja u EFG-u (velike sume), i uzeo jako lepe pare od kamate.
Juče sam podigao sva sredstva bez ikakvih problema jer imam neke druge planove u životu.
Samo da pozdravim katastrofičare ;)

#68 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 July 2012 - 12:06

Ja poslednje tri godine slušam na ovim Forumima spinovanje raznoraznih "stručnjaka" kako ne treba držati pare u grčkim bankama, samo što nisu pukle, diži odmah, itd.
U međuvremenu sam imao četiri ili pet oročenja u EFG-u (velike sume), i uzeo jako lepe pare od kamate.
Juče sam podigao sva sredstva bez ikakvih problema jer imam neke druge planove u životu.

Vidis, to moze biti samo selekcioni efekat. Ti mozes mnogo puta da uzimas kamatu, a samo jednom da izgubis glavnicu. Verovatno su na isti nacin razmisljali i vlasnici "stare devizne" stednje...

To je isto kao tvrdjenje: ne moze se Zemlja sudariti sa kometom, posto se niko ne seca da se to ikad dogodilo. Pa da se dogodilo, sigurno ne bi bilo nekog da o tome prica...

#69 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 26 July 2012 - 20:31

Neka je sa srecom sa parama, izvukao si ih na vreme :)

#70 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 26 July 2012 - 20:38

Banke su profitne institucije koje profit ostvaruju koristeci tudji novac, pri cemu moraju biti ekstremno strogo regulisane da ne bi spiskale tudji novac. Ova kriza je nazalost pokazala da je regulacija zakazala i da su mnoge banke jureci ekstra-profti rizikovale previse, i da su fakticki proneverile novac svojih deponenata i da nije bilo ogromnih drzavnih intervencija vecina njih bi bila pokojna, zajedno sa novcem svojih deponenata. Da nije EU dostavila nekoliko stotina milijardi evra Grckoj ti bi mogao da se slikas sa svojim depozitom u EFG banci...

Nema dana a da ne ispliva neki skandal vezan za banke, zadnji mega-skandal:
http://www.b92.net/b...6&nav_id=629839

Ja sam digao svoj novac iz banke, ulozio sam ga u deonice i zlato, imam mozda 3% godisnji prinos od dividendi na ukupnu ustedjevinu (racunajuci i zlato), mirno spavam i ne pada mi na pamet da ikada vise u zivotu dam svoj novac lihvarima. Jedina finansijska institucija kojoj bi poverio novac bi bila kreditna unija, ako se tako nesto ikada pokrene kod nas.
http://en.wikipedia....ki/Credit_union

#71 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 28 July 2012 - 18:08

Ja sam digao svoj novac iz banke, ulozio sam ga u deonice i zlato, imam mozda 3% godisnji prinos od dividendi na ukupnu ustedjevinu (racunajuci i zlato), mirno spavam i ne pada mi na pamet da ikada vise u zivotu dam svoj novac lihvarima. Jedina finansijska institucija kojoj bi poverio novac bi bila kreditna unija, ako se tako nesto ikada pokrene kod nas.
http://en.wikipedia....ki/Credit_union

U kojoj si zemlji kupio deonice i zlato ako nije tajna.

Mene nije strah od banaka nego od likova koji vode Srbiju(dule bajatovic, dinkic, jorgovanka tabakovic), iskren da budem tresem se na pomisao da stave svoju sapu ne devizne rezerve. I iz tog straha javila mi se misao da svoju ustedjevinu prebacim ili u sloveniju ili austriju koje su nam relativno blizu. I tamo orocim i zaboravim na taj novac, mozda kupim za polovinu novca zlato a ostatak da orocim.Sad imam pitanje za vas kakva je procedura kod prenosa novca i kupovine zlata (prenosa preko granice ili mozda zakupa sefa). Sta bi ste vi pre odabrali austriju ili sloveniju?

#72 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 28 July 2012 - 19:53

Kupio sam deonice u Bosni, mogu da se nadju sa 12% dividende, jeste rizicno, no radije cu sam da spiskam pare nego da neko drugi spiska moj novac i pri tome jos da zaradjuje. U zapadnoevropskim zemljama mogu da se nadju deonice koje donose 3-4% dividende, ali ne znam kakvi su troskovi i procedure.

Zlato sam uglavnom kupovao u Austriji i Sloveniji, tamo mogu u svakoj banci da se kupe investicione zlatne kovanice koje su inace svuda u EU oslobodjene PDV-a.

Kesh u iznosu preko 5.000e treba da se prijavi ako ga iznosis, a na zlato se placa PDV ako ga unosis u zemlju. Nikom se naravno ne isplati da plati PDV na zlato, tako da se ljudi snalaze, u Becu totalno anonimno moze da su uzme sef, u Sloveniji je procedura malo duza, moras da dobijes poreski broj i tek sa njim mozes da iznajmis sef.

#73 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 28 July 2012 - 20:30

Sta se desava kad na granici prijavim 10 000 -20 000 eura, ili ako ne prijavim a nadju mi novac. Ili je mozda sigurnije prvo otvoriti racun u austriji pa odavde poslati novac ( mislim da je provizija 1-2% ali i to je bolje nego da stalno putujem tamo vamo posto bi zeleo da prebacim 100 000e).

i jedno malo pitanje kolike se krecu kamate na zapadu (prvenstveno mislim austriju i nemacku) da li pokrivaju inflaciju? I koliko kosta zakup sefa?

#74 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 28 July 2012 - 20:30

Ne treba brzati, videćemo šta će i da li će Mali Slobo uraditi u vezi sa ''najvećim neprijateljima našeg naroda''. Meni se sada čini da će on njih ipak moliti da mu pozajme pare za penzije i plate u javnom sektoru. Jorgovanka će vršiti pritisak na banke da smanje kamate, ucenjivaće ih raznim merama NBS i one će ih malo smanjiti, a posledično i kamate na štednju. Ne zaboravite da u bankama najviše štede baš zaposleni u javnom sektoru i naša dijaspora. Dijaspora će, čim se malo uplaši, povući svoje pare, tako da ostaju samo domaće štediše koje će država morati da mazi i pazi jer u slučaju i njihovog povlačenja ode i cela država u crnu rupu. Mogu oni još da se zadužuju, imaju i nešto deviznih rezervi, poneko preduzeće još da prodaju tako da cenim da u sledećih godinu dana neće biti velikih lomova jer bi to bilo pogubno i za samu Vladu, a oni neće dozvoliti da izgube tek osvojenu vlast.

#75 mrblaf

mrblaf
  • Members
  • 476 posts

Posted 29 July 2012 - 15:11

Sta se desava kad na granici prijavim 10 000 -20 000 eura, ili ako ne prijavim a nadju mi novac. Ili je mozda sigurnije prvo otvoriti racun u austriji pa odavde poslati novac ( mislim da je provizija 1-2% ali i to je bolje nego da stalno putujem tamo vamo posto bi zeleo da prebacim 100 000e).

i jedno malo pitanje kolike se krecu kamate na zapadu (prvenstveno mislim austriju i nemacku) da li pokrivaju inflaciju? I koliko kosta zakup sefa?

Mislim da za novac preko limita moras imati dokaz o poreklu novca, ali nisam upucen bas u detalje. Mislim da je za velike sume kao sto je 100.000e najsigurnija varijanta elektronski transfer novca, ima banaka koje za tako velike sume mogu da ti urade transfer za neku mnogo manju proviziju od ove koju spominjes, znam da su ljudi iz US prebacivali slicne sume za manje od 0.5% provizije.

Kamate na zapadu su mnogo nize nego ovde, uglavnom oko 2% u Nemackoj ili Austriji, ispod inflacije.

Anonimno koristenje sefa u Becu godisnje kosta 400e, ne znam kako je u bankama, u Sloveniji su sefovi red velicine 100-njak evra godisnje u banci.

Moj savet je da napravis diversifikaciju, nikad se ne stavljaju sva jaja u jednu korpu. Ulozis po 20-25% na 4 ili pet razlicitih strana, zlato, deonice, depozit/kesh u banci u Srbiji/Evropi, pri cemu uvek treba imati kesh u obliku papira pri ruci.