Jump to content


Photo
- - - - -

Izbor banke za deviznu štednju


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
757 replies to this topic

#16 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 07:29

@grado
Kao sto rekoh - ja nemam poverenja u ovu drzavu niti njihove garancije za depozite.

Sto se tice scenarija u kome drzava, nakon bankrota grcke, objavljuje da grcke banke nece isplatiti 100% depozita - ja ne verujem u pricu da bi to izazvalo "run on the banks" - izazvalo bi redove ispred alpha i ostalih grckih banaka koje, po meni, nude visoke kamate jer jednostavno nemaju kako da privuku kapital i siguran sam da su im svi plasmani vrlo ugrozeni zbog visoke cene kojom placaju taj kapital i, verovatno - losih odluka koje su donosile u proslosti. Sta mislis koje banke ce prve da roknu stress test ako dinar nastavi na pada?

Ja ne bih zbog toga otrcao u svoju banku i podigao pare.

Ne nude grcke banke najvise kamate zato sto vole, nego zato sto znaju da bi samo neko ko ne razmislja o posledicama stavio pare kod njih.

Edited by alexnikolic na kvadrat, 06 May 2012 - 07:30.


#17 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 06 May 2012 - 08:19

Uh, samo da ne unosimo dodatnu konfuziju... dok god je banka likvidna i posluje u skladu sa zakonima Srbije, nema država šta da objavljuje i meša se u njen rad. Ne može država unapred da zna niti može da sugeriše domaćoj banci sa grčkim kapitalom šta da radi nakon zamišljenog bankrota Grčke. Ukoliko postoje redovi ispred banke, to znači da banka radi. Ukoliko banka više nije u stanju da izvršava sve svoje obaveze, NBS pokreće likvidacioni ili stečajni postupak, banka prestaje sa radom, NBS preuzima i njene obaveze, ali i njena potraživanja. Agencija za osiguranje depozita (državni organ) isplaćuje štednju u celosti. Ukoliko se ovo poslednje ne bi desilo, onda zaista ne bi bilo potrebe za ''run on the banks'' jer bi za to ionako već bilo kasno.
Najbolje kamate sada daju Alfa, KBC, Marfin, Hypo i možda još neka. Tačno je da najveće kamate daju banke koje su u nekom problemu. Alfa i KBC su skoro kažnjene zbog promena uslova otplate kredita i verovatno im sada treba keš i nove štediše. Agrobanka napravila 200 mil. evra gubitaka, NBS uvela prinudnu upravu, sve će to pokriti poreski obveznici, ali štednja je sigurna. Slično je bilo i sa Metals bankom, mislim da ona sada više i ne postoji, na kraju je davala najbolje kamate i niko nije ostao bez svoje štednje.

#18 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 08:26

Agencija za osiguranje depozita (državni organ) isplaćuje štednju u celosti. Ukoliko se ovo poslednje ne bi desilo, onda zaista ne bi bilo potrebe za ''run on the banks'' jer bi za to ionako već bilo kasno.
Najbolje kamate sada daju Alfa, KBC, Marfin, Hypo i možda još neka. Tačno je da najveće kamate daju banke koje su u nekom problemu. Alfa i KBC su skoro kažnjene zbog promena uslova otplate kredita i verovatno im sada treba keš i nove štediše. Agrobanka napravila 200 mil. evra gubitaka, NBS uvela prinudnu upravu, sve će to pokriti poreski obveznici, ali štednja je sigurna.


Pitam se odakle je sigurna ta stednja? Jel to ima neki fond koji pokriva 100% uloga? Ne znam za takav, prosvetli me. A kako vidim po prodaji evra zbog odzanja dinara - NBS nije bas u situaciji da nekome pomogne.

Jednostanvo necu cekati "kontrolisani" bankrot grcke sa parama u tim bankama.

#19 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 06 May 2012 - 08:44

Ne postoji fond, postoji država koja garantuje. Samo jedno njeno javno preduzeće vredi skoro koliko i celokupna štednja u svim bankama, a banaka ima preko 30. Država isplaćuje čak i Dafiment i Jugoskandik piramidalne štedionice, iako nije imala nikakvu obavezu jer to nisu bile banke.
Ali pitanje poverenja u državu je sasvim legitimno pitanje i to je individualno. Ja samo kažem da ne vidim mogućnost za selektivni pristup. Država će, ili da isplaćuje sve štediše banke ili banaka koje se gase ili će pak cela država da bankrotira, a šta bi bilo nakon bankrota države, to niko ne zna (možda bi i tada štednja bila vraćena).
Ako smem da budem toliko slobodan i dam jednu malu sugestiju - da sam na tvom mestu (izgleda mi da su malo veće sume u pitanju i da visina kamate nije presudna) ja bi otvorio svoj štedni račun npr. u Dojče banci u Nemačkoj i tako otklonio svaki rizik.

#20 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 08:50

Ne postoji fond, postoji država koja garantuje. Samo jedno njeno javno preduzeće vredi skoro koliko i celokupna štednja u svim bankama, a banaka ima preko 30.
Ali pitanje poverenja u državu je sasvim legitimno pitanje i to je individualno. Ja samo kažem da ne vidim mogućnost za selektivni pristup. Država će, ili da isplaćuje sve štediše banke ili banaka koje se gase ili će pak cela država da bankrotira, a šta bi bilo nakon bankrota države, to niko ne zna (možda bi i tada štednja bila vraćena).
Ako smem da budem toliko slobodan i dam jednu malu sugestiju - da sam na tvom mestu (izgleda mi da su malo veće sume u pitanju i da visina kamate nije presudna) ja bi otvorio svoj štedni račun npr. u Dojče banci u Nemačkoj i tako otklonio svaki rizik.


Koje drzavno preduzece vredi 7 mrd evra? Ja vidim mogucnost za selektivni pristup, bankrot Grcke bi dosao kao kec na jedanaest NBSu.

Ovo za Nemacku je ok ideja, ali ne znam da li mogu kao strani drzavljanin?

#21 Tutankamon

Tutankamon
  • Members
  • 1,746 posts

Posted 06 May 2012 - 14:47

Samo kamatu gledaj nista drugo. Kao sto je @grado napisao ako jedna padne padaju sve banke a to se ne sme dozvoliti. Sad koliko sam ja upucen u orocenje stednih uloga nije to samo nasa stvar nego se to radi u saradnji sa nekom evropskom institucijom ( ne znam tacno kojom). I jedna od naj vaznijih stvari evropa ce gledati da zastiti stedise u slucaju bankrota ( koji moze biti samo kontrolisani i nikakav drugaciji).

Marfin je trenutno naj interesantniji, imaju dobre kamate.Cak imas i racun sa orocenjem od 3 meseca sa kamatom od 5% na godisnjem nivou ako ne podignes vise od 20% a uvek mozes dodati. Nisam video nigde da stoji ponuda od 6%.

Intezu bi zaobisao, kod njih drzim jedan deo novca samo zato sto koristim kartice i slicno pa mi je glupo da selim. Naime razlika izmedju EKS i NKS je velika i jos kad se doda 10% dobijes samo 1% prinosa koji je veci od inflacije ili manje.

@ alexnikolic na kvadrat


Kako ti se isplati da drzis samo 50% u eurima, kad je on sad naj slabiji zar nije pametnije sad njega kupovati a dolar zbog niske kamate i svajcarac zbog rekordne vrednosti zaobici?




Imate mnogo dobru akciju u Pireusu, na šest meseci štednja, možeš da podigneš kad hoćeš (za neverne tome) a kamata prva dva meseca 6.1, druga dva 6.5 a poslednja dva čak 7%...evo ovde

#22 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 15:06

Imate mnogo dobru akciju u Pireusu, na šest meseci štednja, možeš da podigneš kad hoćeš (za neverne tome) a kamata prva dva meseca 6.1, druga dva 6.5 a poslednja dva čak 7%...evo ovde


Bas im gori pod nogama da salju evre u centralu :) Grcka posle danasnjih izbora tamo = haos. Daleko im lepa kuca i 12% da nude

#23 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 06 May 2012 - 15:06

bankrot Grcke bi dosao kao kec na jedanaest NBSu.



Kako to mislis da bi doslo kao kec na jedanaest? Daj par argumentovanih razloga

#24 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 17:56

Kako to mislis da bi doslo kao kec na jedanaest? Daj par argumentovanih razloga


Banke u Srbiji imaju gomilu kredita koje nikada nece naplatiti - stambeni su znacajan deo, ali privredni su tek zurka. Zbog toga, sa daljim padom dinara, videcemo zestoke probleme u bankama ove godine, NBS ce morati da razmislja o spasavanju istih - bankrot Grcke bi omogucio NBSu da kaze - ok, i mi cemo da dopustimo delimicni default banaka - pa cemo da isplatimo 50% depozita stedisama u grckim bankama i da budu zadovoljni sto su i toliko dobili. Nema NBS para - trosi ih na odbranu dinara, ne moze da garantuje obezbedjenje depozita jer nema te evre. Jedno je kada Nemcu drzava kaze - kompenzovacemo te ako propadne banka - jer nemacka moze da odstampa evre. Srbija ne moze.

Edited by alexnikolic na kvadrat, 06 May 2012 - 17:57.


#25 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 06 May 2012 - 19:03

Bas im gori pod nogama da salju evre u centralu :) Grcka posle danasnjih izbora tamo = haos. Daleko im lepa kuca i 12% da nude


Pa sad, ne znam kako ti zamišljaš te tokove novca - da banka natovari keš u kamion i krene put Grčke... pa NBS prati tokove novca maltene iz minuta u minut i tačno se zna koliki odliv deviza je dopušten. Treba razumeti da te banke nisu strane, nego naše, domaće, srbijanske, samo što ih je osnovalo strano pravno lice sa svojim kapitalom. Dakle, nisu ovde filijale grčke Pireus banke nego je cela banka domaća, posluje po našim zakonima, a osnovala ju je grčka centrala. Teorijski, može cela Grčka da bankrotira, a ove tzv. grčke banke u Srbiji da normalno nastave sa radom.
Stambeni krediti su itekako dobro pokriveni hipotekama i tu nema nikakve opasnosti, čak i da cene padnu 30-40%, a uvek će biti onih koji mogu i koji bi rado kupili na dobošu.
Dalje, vidim da imaš veoma jak strah od bankrota Srbije i ja, da sam na tvom mestu, vadio bi sve pare iz naših banaka momentalno, i tek posle toga bi razmišljao šta dalje.

#26 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 20:02

Pa sad, ne znam kako ti zamišljaš te tokove novca - da banka natovari keš u kamion i krene put Grčke... pa NBS prati tokove novca maltene iz minuta u minut i tačno se zna koliki odliv deviza je dopušten.


Kako ti zamisljas tokove novca? Ja, koliko znam, banke redovno dobijaju injekcije kesha iz centrala kad im treba za nesto (npr. za nase trezorske zapise). Jelasic je sa njima dogovorio da ne povlace kapital (Becki sporazum bese?), ali tom sporazumu je istekao rok.

Treba razumeti da te banke nisu strane, nego naše, domaće, srbijanske, samo što ih je osnovalo strano pravno lice sa svojim kapitalom. Dakle, nisu ovde filijale grčke Pireus banke nego je cela banka domaća, posluje po našim zakonima, a osnovala ju je grčka centrala. Teorijski, može cela Grčka da bankrotira, a ove tzv. grčke banke u Srbiji da normalno nastave sa radom.


Ako grcka bankrotira, centrala grcke banke ce biti u zestokom problemu, a nasa Piraeus banka ce nastaviti da radi kao da se nista nije desilo? Da, i svinje lete.

Stambeni krediti su itekako dobro pokriveni hipotekama i tu nema nikakve opasnosti, čak i da cene padnu 30-40%, a uvek će biti onih koji mogu i koji bi rado kupili na dobošu.
Dalje, vidim da imaš veoma jak strah od bankrota Srbije i ja, da sam na tvom mestu, vadio bi sve pare iz naših banaka momentalno, i tek posle toga bi razmišljao šta dalje.


Evo, ja trazim ovih dana stan da ulozim pare - nema nikakvih transakcija. Dotle je doslo da sam gledao stan od 100 i kusur kvadrata u centru, savrsen, koji covek nudi 1000 i kusur evra po kvadratu i ne moze da proda. Mogu da se pokriju kakvom hoce hipotekom ako nema ko da kupi to. Pa ljudi kao ja jedva cekaju da izajdu te hipoteke na trziste, pa da dzaba krenemo da kupujemo preplacene stanove :) Iskreno, jedva cekam i blizi se momenat.

Nemam ja strah od skorog bankrota Srbije kao Srbije, branice se Srbija MMFom i ko zna jos cime. Nisu meni sve pare na bankovnim racunima, imam i po sefovima, nisam dileja. Ali potpuno sam uveren da novac u grckim bankama u Srbiji necu drzati - jednostavno drzava to ne moze da pokrije, te banke ne mogu da naplate svoja dugovanja, a kamate koje nude su samoubilacke.

#27 Commandant Carlos

Commandant Carlos
  • Members
  • 169 posts

Posted 06 May 2012 - 21:17

Evo, ja trazim ovih dana stan da ulozim pare - nema nikakvih transakcija. Dotle je doslo da sam gledao stan od 100 i kusur kvadrata u centru, savrsen, koji covek nudi 1000 i kusur evra po kvadratu i ne moze da proda. Mogu da se pokriju kakvom hoce hipotekom ako nema ko da kupi to. Pa ljudi kao ja jedva cekaju da izajdu te hipoteke na trziste, pa da dzaba krenemo da kupujemo preplacene stanove :) Iskreno, jedva cekam i blizi se momenat.



Ako ne moze da proda je znak da cena nije realna nego prenaduvana. Pa problem sa tim dobrim stanovima koji idu na dobos je ta da i njih banka nece prodati bagatelno nego po trzisnoj ceni, zasto ne bi zaradila ako ne moze. Druga stvar je da dobri stanovi idu prijateljima a ne na oglas. I trece sto je naj vaznije, banka ce tek u naj goroj varijanti oduzeti stan, pre ce prolongirati kredit.

#28 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 06 May 2012 - 21:24

Ako ne moze da proda je znak da cena nije realna nego prenaduvana. Pa problem sa tim dobrim stanovima koji idu na dobos je ta da i njih banka nece prodati bagatelno nego po trzisnoj ceni, zasto ne bi zaradila ako ne moze. Druga stvar je da dobri stanovi idu prijateljima a ne na oglas. I trece sto je naj vaznije, banka ce tek u naj goroj varijanti oduzeti stan, pre ce prolongirati kredit.


Kako je prenaduvana kada stan u centru prodaje po ceni Vidikovca i Ceraka od pre pola godine? Nema kupaca za stanove vece kvadrature narocito. Sa nultim rastom GDPa ove godine, nece ni biti srece ni za banke ni za kupce. U tom smislu ocekujem da banke imaju dosta problema u naplati ove godine. Ne moze privreda da raste 0%, a da banka daje kamatu 5.5% i ocekuje da naplati kredite koje je dala privredi i gradjanima.

Ako banka ne proda bagatelno - nece ni prodati. Kao sto nece da oduzme, tako joj ne odgovara ni da joj stoji u oglasima godinu dana i da mu pada cena dalje. Ako banke budu morale (a morace) sve vise stanova da izbacuju na trziste - one ce da obore cenu. To se desilo u USA, desice se i ovde, samo sporije jer nam sporo dolazi iz d... u glavu.

btw. Pocelo je link

Edited by alexnikolic na kvadrat, 07 May 2012 - 01:47.


#29 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 07 May 2012 - 23:54

I jos

#30 grado

grado
  • Members
  • 212 posts

Posted 08 May 2012 - 07:28

Daj neke podatke o tom stanu u centru, imaš temu nekretnine, prosto mi neverovatno da ne može da se proda. Pa ovde u NBg blokovima stanovi se prodaju po 1200e/m2 i to oni veliki. Bilo je nešto i u mom komšiluku, ali nigde nisam ni čuo ni video da je neko prodao stan ispod 1ke/m2, a radi se ipak o periferiji Novog Beograda.
Šta banke rade sa nenaplativim kreditima, kome ih i pod kojim uslovima prodaju, mene u suštini nije briga i o tome ne razmišljam. To će biti tema tek ako obim tih kredita postane velik.
RBV je nastala od Metals banke u koju je pre toga država uvela prinudnu upravu, a rukovodstvo završilo u zatvoru, sa krivičnim prijavama . Država je mogla da je ugasi i pre nego što je ušla u toliku dubiozu, ali je namerno preuzela od strane pokrajinske vlade Vojvodine, dokapitalizovala i napravila svoju banku. Dakle, to je sada politička državna banka koja namerno pravi gubitke i pokriva ih našim parama.
PBB isto tako može da ide u stečaj, ali je država odlučila da sa 20 svoj udeo u vlasništvu poveća na 67% i tako napravi još jednu svoju političku državnu banku u kojoj pravi gubitke i pokriva ih našim parama.
Agrobanka je takođe napravila ogromne gubitke (oko 300 miliona evra) i država se baš sada sprema da ih pokrije našim parama.
Prema tome, ovo nisu posledice krize već brutalnog pljačkanja koje sprovode lideri vodećih stranaka, utiču na poslovnu politiku banaka u kojima država ima većinski kapital, one masovno njihovim pajtosima daju nenaplative kredite i onda se država pojavljuje ponovo, sada kao spasilac, naravno sa našim parama.
Ja i dalje ne vidim u čemu je problem sa Alfa, EFG i Pireus bankama. Što se tiče ovih gore, kao što sam već rekao - štediš u Metals banci, kamata odlična, dođeš za godinu dana, a iznad vrata piše Razvojna banka Vojvodine, odeš na šalter, daš svoju Metals karticu i ljubazna dama ti isplati sve što ti pripada i ponudi novi ugovor sa RBV.