Jump to content


Photo
- - - - -

Kristijana F


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 darkon

darkon
  • Banned
  • 38 posts

Posted 19 October 2011 - 16:40

Tek sam skoro pročitao ovu knjigu i ostavila je jak utisak na mene. Interesuje me kakvi su vaši utisci u vezi ove knjige. Gledao sam i film, ali ne do kraja, ne može se uporediti sa knjigom.

#2 HClO4

HClO4
  • Members
  • 1 posts

Posted 02 January 2012 - 19:15

Pre nekoliko godina čitah knjigu, nisam film gledala. Knjiga nije loša, ali mi se ne sviđa što se često na osnovu onoga što je napisano izvlači pouka da konzumiranje marihuane vrlo verovatno dovodi do konzumiranja heroina (iliti bilo kojih drugih ozbiljnijih droga).
Ono u čemu je zapravo problem jeste kod kuće, u porodici. Koliko se sećam, nju su i tukli nešto, piškila je u nekoj obližnjoj zgradi da se ne bi upiškila dok ne stigne gore, ili nešto slično, dok je još bila baš detence. Bilo joj je kasnije muka već od života koji su joj kod kuće pružali i potražila je sreću u droZi. To nije ništa čudno...
Nije, dakle, problem u samoj drogi, već u tome kako i zašto se koristi.
Uglavnom, knjiga jeste potresna, ali, po meni, poruka knjige jeste da deci treba pružiti više ljubavi u porodici kako bi izašla na pravi, iliti socijalno prihvaćeni i prilagođeni put.
Nisam kompetentna da nešto više pišem, jer se događaja iz knjige jedva i sećam, ostali su mi u pamćenju jedino neki najupečatljiviji.

#3 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 January 2012 - 01:40

Pre nekoliko godina čitah knjigu, nisam film gledala. Knjiga nije loša, ali mi se ne sviđa što se često na osnovu onoga što je napisano izvlači pouka da konzumiranje marihuane vrlo verovatno dovodi do konzumiranja heroina (iliti bilo kojih drugih ozbiljnijih droga).
Ono u čemu je zapravo problem jeste kod kuće, u porodici. Koliko se sećam, nju su i tukli nešto, piškila je u nekoj obližnjoj zgradi da se ne bi upiškila dok ne stigne gore, ili nešto slično, dok je još bila baš detence. Bilo joj je kasnije muka već od života koji su joj kod kuće pružali i potražila je sreću u droZi. To nije ništa čudno...
Nije, dakle, problem u samoj drogi, već u tome kako i zašto se koristi.
Uglavnom, knjiga jeste potresna, ali, po meni, poruka knjige jeste da deci treba pružiti više ljubavi u porodici kako bi izašla na pravi, iliti socijalno prihvaćeni i prilagođeni put.
Nisam kompetentna da nešto više pišem, jer se događaja iz knjige jedva i sećam, ostali su mi u pamćenju jedino neki najupečatljiviji.


Ja sam knjigu prvi put citala onda kad se pojavila, negde ranih osamdesetih, i dozivela je bas ovako kako kazes. Ne kao poruku da je trava opasna jer vodi ka tezim drugama, vec kao tragicnu posledicu jedne (i ne samo jedne) ionako potpuno nefunkcionalne porodice.
Pretpostavljam da je tome doprineo i drustveni kontekst, jer u bivsoj YU u to vreme droga nije bila (opste) prisutna na nacin kao sto je to danas. Bilo je svega, ali ponuda je bila znatno manja, cene vise, a nasi dzepovi plici. Da bi se neko navukao, trebalo je gotovo od samog starta napustiti skolu i krenuti putem kriminala, dok se danas to izgleda moze i od prosecnog dzeparca. U to vreme prosto nisi mogao proci nezapazeno, pa je koliko-toliko normalnoj porodici bilo mnogo lakse da pravovremeno reaguje, nego sto je to danas slucaj.
U knjizi su, osim porodice, na tapetu su i socijalne sluzbe, ali treba reci i da je to ipak ugao gledanja same autorke, koja je i dan danas zavisna od droge. Kako god, knjiga je potresna i vredna citanja, ali citace je i shvatiti kako ko zeli. Meni je ostala kultna literatura moje mladosti.

#4 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 January 2012 - 02:18

1325551238[/url]' post='3423415']
Ja sam knjigu prvi put citala onda kad se pojavila, negde ranih osamdesetih, i dozivela je bas ovako kako kazes. Ne kao poruku da je trava opasna jer vodi ka tezim drugama, vec kao tragicnu posledicu jedne (i ne samo jedne) ionako potpuno nefunkcionalne porodice.
Pretpostavljam da je tome doprineo i drustveni kontekst, jer u bivsoj YU u to vreme droga nije bila (opste) prisutna na nacin kao sto je to danas. Bilo je svega, ali ponuda je bila znatno manja, cene vise, a nasi dzepovi plici. Da bi se neko navukao, trebalo je gotovo od samog starta napustiti skolu i krenuti putem kriminala, dok se danas to izgleda moze i od prosecnog dzeparca. U to vreme prosto nisi mogao proci nezapazeno, pa je koliko-toliko normalnoj porodici bilo mnogo lakse da pravovremeno reaguje, nego sto je to danas slucaj.
U knjizi su, osim porodice, na tapetu su i socijalne sluzbe, ali treba reci i da je to ipak ugao gledanja same autorke, koja je i dan danas zavisna od droge. Kako god, knjiga je potresna i vredna citanja, ali citace je i shvatiti kako ko zeli. Meni je ostala kultna literatura moje mladosti.


Izvini a gde si ti to zivela, pa je droga bila tako daleko? Gde su to ljudi tada imali manj para?
Ne znam, ali tamo gde sam ja ziveo bila je dostupna svuda, gde ja potrazis.
Ovo sto se tice knjige se delimicno slazem, ali ovo po pitanju droge, daj molim te. Istini za volju, ja sam mnogo mladji od tebe, pa je mozda moja generacija, bila snalazljivija. :P

#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 January 2012 - 12:36

Izvini a gde si ti to zivela, pa je droga bila tako daleko? Gde su to ljudi tada imali manj para?
Ne znam, ali tamo gde sam ja ziveo bila je dostupna svuda, gde ja potrazis.
Ovo sto se tice knjige se delimicno slazem, ali ovo po pitanju droge, daj molim te. Istini za volju, ja sam mnogo mladji od tebe, pa je mozda moja generacija, bila snalazljivija. :P


Kad si vec mnogo mladji od mene, sto se onda cudis? Lepo sam rekla da se ta stvar menjala. Droga je uvek mogla da se kupi, ali si ranije morao sam da zaronis u te neke krugove, koji su tada bili strogo odvojeni od "obicnog" sveta. Nisu ti dileri kao danas dolazili na noge, nije se prodavala u po bela dana po skolskim dvoristima i kaficima, niti je bila obavezna na rodjendanskim i drugi zurkama. Obican dzoint je kostao kao dve gajbe piva; da li je i u "tvoje vreme" bilo tako? Da ne pominjem da smo se krili i da bi zapalili cigaretu, da se izlazilo u sedam, a kuci vracalo poslednjim autobusom u 11, itd, itd... Bili smo mnogo vidljiviji nego danasnja omladina i u skoli, i kod kuce, i na ulici.
Btw, govorim ti upravo o vremenu kad je i Kristijana F pocinjala svoj put intravenoznog narkomana (druga polovina sedamdesetih!), samo u bivsoj YU, a ne u Nemackoj. Rodjena sam iste godine kad i ona.

Edit: Ne radi se o snalazljivosti generacije. U mojoj droga jednostavno nije postojala, bila je deo nekog drugog sveta, u koji je malo ko od nas zalazio, a ciji predstavnici nikad nisu ulazili u nas. Ko bi jednom preskocio u taj drugi svet, retko se vracao u onaj prvi. Granica je bila jasna, lako uocljiva i tesko savladiva (narocito u obrnutom pravcu).

Edited by vilhelmina, 03 January 2012 - 12:47.


#6 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 January 2012 - 15:08

Izvini a gde si ti to zivela, pa je droga bila tako daleko? Gde su to ljudi tada imali manj para?
Ne znam, ali tamo gde sam ja ziveo bila je dostupna svuda, gde ja potrazis.
Ovo sto se tice knjige se delimicno slazem, ali ovo po pitanju droge, daj molim te. Istini za volju, ja sam mnogo mladji od tebe, pa je mozda moja generacija, bila snalazljivija. :P


Inace Mrde, da li si ti uopste citao knjigu i da li znas na koje vreme se odnosi i o cemu pokusavas da diskutujes?
Kao sto rekoh, vrsnjakinja sam autorke i citala sam je onda kad je napisana i izasla. U to vreme sam ja bila student, a Kristijana na svom prvom (vreme ce pokazati neuspelom, ali knjiga tu zavrsava pa ostaje pogresan/nedorecen utisak) pokusaju odvikavanja. Radnja pocinje u periodu otprilike deset godina pre toga. Tada sam ja bila dvanaestogodisnjakinja, upravo prerasla Mikijev zabavnik i citala Tinu i Bravo, pogledavala se s decacima iz susednog razreda, pocinjala da izlazim (popodne, ne uvece!) s drugaricama u bioskop, a mama je tacno znala kad i sta sam jela i da li sam se toplo i pristojno obukla. Kao uostalom i mame mojih drugarica. Kristijana je u to vreme ulazila u svet droge i prostitucije, potpuno nevidljiva i za roditelje i za socijalne sluzbe, a ti probaj da uocis razliku.

Licno nisam bila neko posebno zasticeno i nadgledano dete, a ni moji drugari/ce. Bili smo sasvim obicna gradska deca u jednom gradu koji je danas poznat kao turisticka destinacija i jos kojesta, a tada je bio prilicno cool mesto u kom droga nije bila nepoznat pojam, ali je bila vrlo daleko od vecine. Asortiman je izgledao ovako (i tim redom): marihuana, hasis, LSD, heroin. Prve dve stvari smo vecinom probali (mada ne u dobi od 12-13, nego tek negde posle 18-te), a do trece su samo retki stigli. I uglavnom se nisu vratili. E da, i lepak je bio u upotrebi, ali je za cool face bio bljak. Ekstazi i ostale sintetike su dosle tek mnoooogo kasnije.

Zanimljivo mi je danas i da je moje prvo citanje knjige palo u vreme dok smo jos verovali da ce i posle Tita biti Tito, tj. da onakve stvari kao u knjizi kod nas ne mogu da se dese. I nisu mogle tad, ali doslo vreme...
Pa kad si vec mnogo mladji od mene, poslusaj starije i nauci nesto :).

Edited by vilhelmina, 03 January 2012 - 15:30.


#7 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 January 2012 - 17:09

@vili
Ti si ipak teta, a i po svemu sudeci bila si dobra devojcica Posted Image, pa ce biti to tada i nije postojalo. Isto tako kad pricas sa mojom sestrom, ona ce ti reci da se niko tada nije drogirao. :D
Stoji da je u bg 70-tih postojao klub Cepelin, na zalost ja sam se tamo umuvao par puta, pre nego su ga zatvorili. Zatvorili su ga zbog droge. Sta cu kad sam bio mali deca.
Posle je 80-ih bio f, pa akademija... 80-ih si drogu mogao da kupis u skoli, na ulici u bioskopu....
U Sarajevu, Splitu, Zagrebu, itd. je bila ista situacija. Pare za drogu nemas, ako ti ona nista ne znaci. Odakle pare, pa recimo, televizor, video, mikser, masina za ves, mamin nakit, tatine devize, just name it. Tako su, oni koji su se navukli kupovali drogu. Ti mozda nikada nisi ni bila u stanu gde zivi narkoman, no tamo i nema sta da se vidi, prazan je posto je sve prodato. Zasto mu/joj roditelji daju da to radi. Pa, sta da urade, njihovo je dete, no sigurno nece zvati policiju da prijave da im je dete prodalo tv, ili nakit, nadajuci se da ce nekako da raspertlaju gordijev cvor.

Zasto sam uopste odgovorio na tvoj prvi post? Neistina je da nije bilo para, da se kupi. Bilo je para, ko je hteo. Ti si kupovala gajbice piva, neki drugi ljudi su kupovali drogu. Sto se tice cene, pa ni ona nije bila visoka 2g shita je bilo 20dem, 1g H je bio oko 100dem. To se da uzicati, jedanput nedeljo. Problem nastaje kad moras da ije mas, tad pocinje da se prodaje pokucstvo i obicno se krene od porodicnog nakita, posto se to primeti samo kad mama treba da ide na prijem, znaci retko. Kad se stigne do tv-a, onda je kasno.
Da zakljucim, nije tada bilo manje para i manje se drogiralo, nego ti to tada nisi znala, a sad kad si majka debelo si i s'pravom zabrinuta i obavestena, kao pravi dobar roditelj.

Btw, procitao mrd knjigu cim se pojavil, znaci 1980, pa je sad nabavio da je uvali i svojoj deci, cisto da znaju.

#8 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 January 2012 - 17:16

Btw, procitao mrd knjigu cim se pojavil, znaci 1980, pa je sad nabavio da je uvali i svojoj deci, cisto da znaju.


Eto nove zanimljive diskusije na ovom forumu :).
Dakle, ti si mnogo mladji od mene, ali si knjigu citao i razumeo 1980. Ja sam tada imala 18 godina. A koliko si imao ti, mnogo mladji od mene? Da prvo to rascistimo, pre nego sto nastavimo :D.

#9 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 03 January 2012 - 17:19

1325607403[/url]' post='3423755']
Eto nove zanimljive diskusije na ovom forumu :).
Dakle, ti si mnogo mladji od mene, ali si knjigu citao i razumeo 1980. Ja sam tada imala 18 godina. A koliko si imao ti, mnogo mladji od mene? Da prvo to rascistimo, pre nego sto nastavimo :D.

Boze, vili, pa ja sam tada bio 15. :P
Vidis da sam mnogo mladji od tebe. :D

Edit:Troll off

Knjiga je nesto sto bih ja svakako uveo kao obaveznu lektiru u skoli!
Edit2:
Da se ispravim bila 81. Znaci 16 g vili.
Krivo ipak me memorija sluzi 80 :o


Edited by mrd, 03 January 2012 - 18:20.


#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 03 January 2012 - 18:04

prije jedno 10-ak godina stali mi nesto (jedan drug i ja) kod frankfurtske zeljeznicke (i autobuske) stanice. bila zora, jos mislim nije bilo 7, onako malo sumorno blago prohladno vrijeme. i idemo traziti negdje kafanu da popijemo kafu. izmedju dva parkirana auta na ulici, sa strane, upravo poslije prespavane noci na kartonu budi se mlada klinka, narkomanka. sjela, izvukla cigaru i pita mene imam li vatre. uobicajeno narkomanski zapustena, jagodice i nokti crni, itd. strasno! i odmah mi pade knjiga o kojoj pricamo na pamet. vrati mi se nevjerovatno mnogo detalja iz knjige. pa i to spavanje na asfaltu i sl. zapalim joj cigaru i zbrisem s tog mjesta. tu sam knjigu citao sa nekih, sta znam, recimo 16-17 godina, dobro davno. godinama mi je ostala u podsvijesti, tako da me nikakva radoznalost nije povukla ka heroinu ili nekoj sintetici. a travu sam pusio, ali negdje oko 20-te prvi put, a i sad zagarim pokoji jointic, jednom u 10-ak dana recimo. nema to veze sa heroinom, iako mnogi, istina, presaltaju sa trave na heroin ili slicna sranja. vrlo je moguce da nisam jedini koga je knjiga izbila iz cipela. ne bi nimalo loshe bilo dati djeci da procitaju u tim nekim ''nesigurnim'' godinama. doduse znam ih koji su je procitali i opet se navukli na to sranje. jbg, rekao mi je jedan narkoman kojeg sam pitao otprilike: vidis da propadas, zubi, sve, povracas, prestanes jesti itd. pa sta je to u tom heroinu da toliko vuche? malo se zamislio i kaze: jer je dobar! od njega ne postoji nista bolje. bolje mu je vjerovati, samo ne probati. zato djeci i pricamo o stetnosti svake droge, pa i marihuane. jer kad se navuku na marihuanu, ni to nije ok. a ko moze garantovati da ce ostati na jednom jointicu u 7-8 dana? zato knjigu im kupiti pod obavezno! ;)
edit:
ma nije tih godina bilo bash para za dop, heroin. to je bas bila privilegija dece ''drugova i drugarica''. a kasnije je tek pojeftinila, pa se uloge promijenile. deca palih boraca se pocela puderisati, a na ovo sranje se navukao nizi stalez. i onda poceli krasti sta stignu, sto iz kuce, sto ovako. to onako ukratko, ali nije tema za ovdje, pa necemo o tome.

Edited by Rotterdamac, 03 January 2012 - 18:42.


#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 January 2012 - 19:45

@vili
Ti si ipak teta, a i po svemu sudeci bila si dobra devojcica Posted Image, pa ce biti to tada i nije postojalo. Isto tako kad pricas sa mojom sestrom, ona ce ti reci da se niko tada nije drogirao. :D
Stoji da je u bg 70-tih postojao klub Cepelin, na zalost ja sam se tamo umuvao par puta, pre nego su ga zatvorili. Zatvorili su ga zbog droge. Sta cu kad sam bio mali deca.
Posle je 80-ih bio f, pa akademija... 80-ih si drogu mogao da kupis u skoli, na ulici u bioskopu....


Pa dobro, sad sam teta, ali ako nastavis, mozda ispadnemo i ispisnici :P.
Cula sam za taj Cepelin, bas je bio na zlom glasu, ali uoci da je on zatvoren zbog droge. Sad se valja po svim kaficima, onako, uz jutarnju kafu, pa nikom ne pada na pamet da zatvara izvor zarade. I dalje ne uocavas razliku?
Krajem 80-tih si mogao sve to da kupis gde si hteo, plus kokarde, nozeve, revolvere i druge kubure, ali tu je vec pocela druga prica.

U Sarajevu, Splitu, Zagrebu, itd. je bila ista situacija. Pare za drogu nemas, ako ti ona nista ne znaci. Odakle pare, pa recimo, televizor, video, mikser, masina za ves, mamin nakit, tatine devize, just name it. Tako su, oni koji su se navukli kupovali drogu. Ti mozda nikada nisi ni bila u stanu gde zivi narkoman, no tamo i nema sta da se vidi, prazan je posto je sve prodato. Zasto mu/joj roditelji daju da to radi. Pa, sta da urade, njihovo je dete, no sigurno nece zvati policiju da prijave da im je dete prodalo tv, ili nakit, nadajuci se da ce nekako da raspertlaju gordijev cvor.


Prodaja televizora, maminog nakita, miksera, ves masina itd dolazi tek kad je porodica sasvim izgubila kontrolu nad potomkom. Sedamdesetih i pocetkom osamdesetih je od prvog dzointa do te tacke bio znatno duzi put nego krajem osamdesetih. A ti kao da si pokusao da me ubedis da je uvek bilo isto <_<?
Ali kako god, majka koja uopste primeti da joj fali mikser (sto podrazumeva da nekad pravi kolace) ce valjda pre toga primetiti da joj fale cerka ili sin.



Zasto sam uopste odgovorio na tvoj prvi post?


Hvala, nije trebalo (a posle ti djavo kriv :wicked:)

Da zakljucim, nije tada bilo manje para i manje se drogiralo, nego ti to tada nisi znala, a sad kad si majka debelo si i s'pravom zabrinuta i obavestena, kao pravi dobar roditelj.


Pogresan zakljucak. Bilo je manje para i manje se drogiralo. Apsolutno nije postojalo nesto sto bi se zvalo party-droga. Ili si se drogirao ili nisi. Vecina je ipak birala pivo, ne samo ja. A cene i prilike sam poznavala jednako dobro kao ti, verujem i bolje <_<.

Imam jos losih vesti za tebe :). Svoju brigu oko toga da li ce mi deca izmaci gde ne zelim, sam odavno ostavila iza sebe. Sad su to punoletni, ozbiljni i odgovorni gradjani, studenti, i ja nocom mirno spavam. Mogu i poneki dzointic da pripalim, bez straha da cu im usred noci zatrebati. A ti beri kozu na siljak kad si tako "mlad" (tacnije receno, sto si kasno pravio decu :P).

#12 darkon

darkon
  • Banned
  • 38 posts

Posted 26 March 2012 - 07:31

http://fuminagasaka....-interview.html

Intervjui sa Kristijanom, Detlefom...

#13 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 26 March 2012 - 11:19

pravi pravcati klasik. kad je čitaš i gledaš film danas dođe ti da se nasmeješ tu i tamo ali, u ono vreme su nam roditelji branili da idemo u bioskop, pošto "loše utiče na decu". ipak smo se snalazili pa je knjiga kružila ispod klupe ili iz ranca u ranac, pa čitanje na kvarno. secam se da sam je čitao '83., kao trinaestogodišnjak. u školu je doneo drugar pa smo se izređali nas desetak i uredno mu je vratili raskupusanu i ižvrljanu, ali pročitanu. naravno, i u bioskop su ovi moji išli na kvarno a ja sam malo kasnije odnekud dobio betamax kopiju koja je izgledala......ma, znate kako je izgledala. :)

hm, isti roditeljski kriterijum je važio i za Carstvo Čula par godina ranije. :lol:

Edited by barracuda, 26 March 2012 - 11:19.


#14 darkon

darkon
  • Banned
  • 38 posts

Posted 27 March 2012 - 19:54

Intersantno je da su sa jedne strane roditelji branili da se knjiga čita, a sa druge je uvršćena u obaveznu lektiru, npr. u Nemačkoj, a i ovde su postojale takve težnje. Zazista je zanimljiv taj ambivalentan uticaj knjige, jer su neki upravo zahvaljujući ovoj knjizi pošli putem narkomanije, dok je većina bila zgrožena i nikada nije probala nikakvu vrstu droge. Mislim da to zavisi od ličnosti, i da treba biti oprezan sa preporučivanjem knjige, naročito u tom kritičnom periodu života.