Jump to content


Photo
- - - - -

Kanada/Nemacka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
222 replies to this topic

#1 m.deki86

m.deki86
  • Members
  • 6 posts

Posted 04 October 2011 - 12:56

Imam neku ostvarivu viziju da zivim u jednoj od ove dve zemlje, govorim i nemacki i engleski (naravno, engleski bolje). Okej, nisam pao sa Marsa, znam da koristim internet i vec imam neku ideju kakve su. Ali znacilo bi mi da mi ljudi koji zive u jednoj od navedenih zemalja odgovore (cak mislim da ima i onih koji su ziveli u obe).

1. Recimo da zavrsim master (biznis, finansije, nesto slicno) u toj zemlji. Kakve su mi mogucnosti napredovanja, narocito meni kao strancu?

2. Kakav je porodicni zivot, da li se druzi sa kolegama, sa komsijama, roditeljima dece (za one koji imaju klince)? Jeste da to zavisi od osobe, ali imaju sigurno (bar u Nemackoj) neke norme, ne verujem da Nemci svracaju jedni drugima na kaficu tek tako.
3. Kakav je kvalitet zivota koji dve prosecne plate mogu da priuste? Kapiram da se kuca nigde ne kupuje u kesu, zanima me ono sto ostane nakon kirije ili kredita - sta moze da pokrije. Cuo sam za ogromno osiguranje za kola, i cene vrtica, u Kanadi, za Nemacku nemam pojma.
4. Kakav je penzioni plan (meni daleko, ali volim da sam informisan). Znam da je u Kanadi penzija koju svako dobija jaaako mala, za ono vise uplacujes sam. Za Nemacku nemam pojma.
5. Kakvo je zdravstveno? Nemam nikakvih problema trenutno, ali zlu ne trebalo. Koliko sam ja cuo, u Nemackoj je jako dobro, za Kanadu ne znam.
6. Ako imate bilo sta da dodate, sto sam ja propustio da pitam. Opsti utisci o tome koja zemlja je 'bolja', perspektivnija itd. Gde je zivot prijatniji. Koja je bliza Srbiji znam, to nije relevantno. Posted Image Ne planiram da vikendom zidam vikendicu u rodnom selu. Hocu da odaberem zemlju gde bih bih prihvacen, i ziveo neki normalan zivot.

^ O klimi sam potpuno informisan, s obzirom na to da se ti podaci vrlo lako nalaze i nisu subjektivni. Cak mislim da bi mi kanadska vise odgovarala.

Ako su pitanja previse siroka, malobrojna, traljava na bilo koji nacin, usmerite me (ako imate volje).

Pozdrav :)


#2 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 October 2011 - 16:27

1. Recimo da zavrsim master (biznis, finansije, nesto slicno) u toj zemlji. Kakve su mi mogucnosti napredovanja, narocito meni kao strancu?[/size][/font]

Ja sam precrtala a tebi iz najbolje namere savetujem da to precrtano izbrises iz glave, da nestane netragom. Tek posle sve drugo.
Da se uzdas u svoju sposobnost i da gruvas napred kao individua i da ne dozvolis da te iko trpa u neki kos po bilo kojoj osnovi (a ako se vec desi, da se ne obazires, da streses sa sebe kao guska vodu)

#3 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 04 October 2011 - 18:55

Imam neku ostvarivu viziju da zivim u jednoj od ove dve zemlje, govorim i nemacki i engleski (naravno, engleski bolje). Okej, nisam pao sa Marsa, znam da koristim internet i vec imam neku ideju kakve su. Ali znacilo bi mi da mi ljudi koji zive u jednoj od navedenih zemalja odgovore (cak mislim da ima i onih koji su ziveli u obe).

1. Recimo da zavrsim master (biznis, finansije, nesto slicno) u toj zemlji. Kakve su mi mogucnosti napredovanja, narocito meni kao strancu?


isti savet kao vilhelmina - ovo "kao strancu" zaista najbolje da izbacis

2. Kakav je porodicni zivot, da li se druzi sa kolegama, sa komsijama, roditeljima dece (za one koji imaju klince)? Jeste da to zavisi od osobe, ali imaju sigurno (bar u Nemackoj) neke norme, ne verujem da Nemci svracaju jedni drugima na kaficu tek tako.

porodicni zivot - pa to je valjda kako ti i tvoja porodica uredite? mi evo u trecoj stranoj drzavi porodicno zivimo na svoj nacin, kao uostalom i bilo ko drugi. Na kaficu mi ni u Srbiji niko nije svracao nepozvan, mada ako tako nesto volis verovatno svugde mogu da se nadju zainteresovani. Salu na stranu - lepo si rekao, to zavisi od osobe, a donekle i od okolnosti i/ili srece. Ljudi su svuda - ljudi.

3. Kakav je kvalitet zivota koji dve prosecne plate mogu da priuste? Kapiram da se kuca nigde ne kupuje u kesu, zanima me ono sto ostane nakon kirije ili kredita - sta moze da pokrije. Cuo sam za ogromno osiguranje za kola, i cene vrtica, u Kanadi, za Nemacku nemam pojma.

dobar. u stvari zavisi sta ti podrazumevas pod dobar. ali garantovato bolji nego kvalitet sa dve prosecne plate u srbiji, u obe navedene zemlje.

4. Kakav je penzioni plan (meni daleko, ali volim da sam informisan). Znam da je u Kanadi penzija koju svako dobija jaaako mala, za ono vise uplacujes sam. Za Nemacku nemam pojma.

ovo vec ne znam detaljno, u svakom slucaju i danasnji mladi nemci ce o svojim zlatnim godinama morati sami da se pobrinu, welfare state je nazalost na izdisaju. znaci, u svakom slucaju ces o tome morati sam da razmisljas.

5. Kakvo je zdravstveno? Nemam nikakvih problema trenutno, ali zlu ne trebalo. Koliko sam ja cuo, u Nemackoj je jako dobro, za Kanadu ne znam.

sasvim pristojno.

6. Ako imate bilo sta da dodate, sto sam ja propustio da pitam. Opsti utisci o tome koja zemlja je 'bolja', perspektivnija itd. Gde je zivot prijatniji. Koja je bliza Srbiji znam, to nije relevantno. Posted Image Ne planiram da vikendom zidam vikendicu u rodnom selu. Hocu da odaberem zemlju gde bih bih prihvacen, i ziveo neki normalan zivot.

meni je zivot bio prijatniji u kanadi nego u nemackoj, i mislim da kanada pruza vise mogucnosti (pogotovo privatan business), ali i to je individualno. naci ces na ovo pitanje vrlo sirok dijapazon odgovora, a sta ce tebi licno vise odgovarati, koja drzava i koji sistem, zavisi uglavnom od tebe, tvojih ocekivanja, predispozicija, ambicija...

^ O klimi sam potpuno informisan, s obzirom na to da se ti podaci vrlo lako nalaze i nisu subjektivni. Cak mislim da bi mi kanadska vise odgovarala.

da te podsetim da kanada osim snezne ima i kisovitu klimu, odavno nismo pisali o kisi u Vancouveru :lol:

Ako su pitanja previse siroka, malobrojna, traljava na bilo koji nacin, usmerite me (ako imate volje).

Pozdrav :)



#4 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 05 October 2011 - 02:41

Ovaj savet sto ti je dat o `izbacivanju` bi bilo isto kao da ti neko u Srbiji kaze: nemoj se nista brinuti o tome sto se u Srbiji zaposljava preko veze i preko partijske pripradnosti, ti se samo prijavljuj i uopste ne misli o tome.
Drugim recima ti je savetovano da ignorises problem diskriminacije koji postoji svuda na svetu, negde manje, negde vise.
Ja ne mislim da to treba ignorisati, vec naprotiv smatram da treba biti svestan toga i zatim se pripremiti na to i isplanirati kako to prevazici.
Postoje brojne studije sprovedene od strane veoma ozbiljnih istrazivackih institucija po obrascu: posalje se identicni rezime razlicitim poslodavcima sa samo jednom razlikom - imenom i prezimenom. Statisticki je pokazano da Kinez na primer u proseku ima recimo 100% (zavisi od studije i od zemlje) manju verovatnocu da ce biti pozvan na intervju kao neko sa lokalnim imenom i prezimenom. Drugim recima: Kinez mora da se prijavi za duplo veci broj poslova da bi bio pozvan na identican broj intervjua kao i lokalna osoba.

Posto smo to razjasnili, sada idemo na strategiju prevazilazenja.
Neki to resavaju tako sto promene ime i oponasaju lokalni akcenat i izraze do tancine (ovo radi moj bivsi cimer Kinez).
Drugi pokusavaju da se profesionalno uzdignu iznad razine lokalaca i time prinude poslodavca da ih zaposli jer nemaju konkurenciju.
Ovu drugu strategiju mozes svesti na dve podkategorije: odluci se za konkretnu zemlju i proveri koja su zanimanja najdeficitarnija i za koja postoje prognoze da ce dugorocno ostati najdeficitarnija; onda proveri uslove zaposljavanja u tim oblastima (kakvo obrazovanje, iskustvo, licence, sertifikati... su neophodni). Na kraju se planski pripremaj za takvu profesiju.
Sledeca podkategorija je da ako ne zelis da se bavis necim samo zato sto je deficitarno, vec necim sto te i zanima onda moras da pokusas da u svakom pogledu koliko je to moguce poslodavcu ponudis nesto sto lokalac ili ne moze ili moze, ali losije od tebe.
U zavisnosti od zanimanja treba da stices sto vise obrazovanja, iskustva i znanja o toj oblasti.
Planski trebas da gradis svoj `portfolio` kako bi bio konkurentan u odredjenoj oblasti (internshipovi, volontiranje, studentske razmene, prakse, seminari, kursevi, obuke, dodatna znanja - npr. jezik, IT itd, radno iskustvo, reference, razradjene razlicite verzije rezimea, solidan LinkedIn profil, moguce licni blog o profesionalnoj oblasti interesovanja, i naravno poznanstva kroz sve ove nabrojane aktivnosti ako hoces da se bavis akademskom profesijom objavljeni radovi i ucestvovanje na konferencijama...).

You get the picture.

Na kraju, uopsteno vazi da je u `novom svetu`, tj. bivsim kolonijama, uglavnom diskriminacija manja nego u Evropi gde se nacija zasniva na etnicitetu.

#5 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 05 October 2011 - 03:04

...

Treci dignu tuzbu protiv svih oko njih i nema sanse da dobiju posao, ma ni u mislima.
m.deki86 gde god se nadjes, sretaces ljude koji ne vole strance, a i one koji ih vole. Na tebi je da se odlucis, kako ces reagovati na tu netrpeljivost, pa i tamo gde si sad ima ljudi koji te ne podnose, a ti ih ipak hendlas na neki nacin.Ovo bulaznjenje da ne treba ignorisati i silomm terati okruzenje da te prihvate to je noskichu sigurno donelo puno uspeha. Niko se hleba nije najeo terajuci mak na konac. Prilagodi se na sredinu u kojoj budes ziveo, a trudi se da budes u poziciji da biras u kom ces okruzenju ziveti. Ako ti se ne dopada sredina u koju si sleteo, onda se trudi da nadjes deo gde bi lepse ziveo, a u medjuvremenu se prilagodi sredini u kojoj jesi.

#6 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,647 posts

Posted 05 October 2011 - 10:29

isti savet kao vilhelmina - ovo "kao strancu" zaista najbolje da izbacis

Crna Kiti,pogodila si zemlju,ali ne i forumašicu ??? :o

#7 julius

julius
  • Members
  • 182 posts

Posted 05 October 2011 - 21:24

so se kanade tice, ja se ne osjecam kao stranac. u stvari, ja mogu da se osjecam kako hocu, ali ne mislim da me iko tretira kao stranca.
ne mogu da poredim sa njemackom, ali ukratko, sto se tice zdravstva, karijere, finasija, kanada nije lose mjesto za zivot.

#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 05 October 2011 - 21:47

Statisticki je pokazano da Kinez na primer u proseku ima recimo 100% (zavisi od studije i od zemlje) manju verovatnocu da ce biti pozvan na intervju kao neko sa lokalnim imenom i prezimenom. Drugim recima: Kinez mora da se prijavi za duplo veci broj poslova da bi bio pozvan na identican broj intervjua kao i lokalna osoba.



Dobra ti matematika. :rotflmao:

Možda zato ne možeš da nadješ posao.

#9 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 05 October 2011 - 22:41

isti savet kao vilhelmina - ovo "kao strancu" zaista najbolje da izbacis

Crna Kiti,pogodila si zemlju,ali ne i forumašicu ??? :o


auh strasno.

moje duboko izvinjenje i vilhelmini i cyberwor/L/d


u vezi diskriminacije:

posto vec kaze:

u Srbiji zaposljava preko veze i preko partijske pripradnosti, ti se samo prijavljuj i uopste ne misli o tome.

sta nije u redu sa drugim delom, "ti se samo prijavljuj i uopste ne misli o tome"? kako ce da ti pomogne ako samo mislis o tome, osim da te truje na dnevnoj bazi? svaki kandidat za posao svakako treba da se potrudi da se predstavi kao najkompetentniji, a competition postoji uvek i svuda. posao mozes dobiti/ne dobiti i prosto zato sto si se nekome svideo/nisi se svideo, unutar grupe slicno kvalifikovanih kandidata (a nekad cak i mimo svih kriterijuma, pogotovo u malim firmama gde vlasnik moze da zaposli kako se njemu svidi). svet je takav kakav je, svako ko je bar prosao kroz osnovnu skolu zna da neka utakmica u zivotu postoji (ni uciteljica nije sve djake podjednako volela) i da je cisto gubljenje energije kukati nad tako necim.

#10 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 06 October 2011 - 00:44

auh strasno.

moje duboko izvinjenje i vilhelmini i cyberwor/L/d


u vezi diskriminacije:

posto vec kaze:

u Srbiji zaposljava preko veze i preko partijske pripradnosti, ti se samo prijavljuj i uopste ne misli o tome.

sta nije u redu sa drugim delom, "ti se samo prijavljuj i uopste ne misli o tome"? kako ce da ti pomogne ako samo mislis o tome, osim da te truje na dnevnoj bazi? svaki kandidat za posao svakako treba da se potrudi da se predstavi kao najkompetentniji, a competition postoji uvek i svuda. posao mozes dobiti/ne dobiti i prosto zato sto si se nekome svideo/nisi se svideo, unutar grupe slicno kvalifikovanih kandidata (a nekad cak i mimo svih kriterijuma, pogotovo u malim firmama gde vlasnik moze da zaposli kako se njemu svidi). svet je takav kakav je, svako ko je bar prosao kroz osnovnu skolu zna da neka utakmica u zivotu postoji (ni uciteljica nije sve djake podjednako volela) i da je cisto gubljenje energije kukati nad tako necim.


Nije u redu to sto bi zanemarivanjem osobenosti zaposljavanja u Srbiji mogao da provede godine u prijavljivanjima na konkurse koji su objavljeni pro forme uzalud umesto da se koncentrise na poznanstva.

Ne kukati, biti svestan - ne ignorisati kao sto si ti preporucila. I na kraju biti spreman za to - pripremati se kako da se to prevazidje.

Edited by noskich, 06 October 2011 - 00:59.


#11 noskich

noskich
  • Members
  • 1,351 posts

Posted 06 October 2011 - 00:52

Dobra ti matematika. :rotflmao:

Možda zato ne možeš da nadješ posao.


A ti bi mozda mogao malo vise da se bavis temom, a ne privatnim zivotom diskutanata (nastranu sto iznosis lazi o mom privatnom zivotu).
Ovde sam uzalud pitao za savet 2008 (pre tri godine) u vezi zaposljavanja.
Tako da od ovog foruma ne ocekujem nista.
Iznosim svoje misljenje kao odgovor postavljacu teme. Ako koristi odlicno, ako ne koristi neka zanemari.
Pridodajem tebe zluradog na ignore listu gospodine.

#12 E-mail

E-mail
  • Members
  • 153 posts

Posted 06 October 2011 - 01:05

Ima strašno da se potrese zbog toga. :s_d:

#13 m.deki86

m.deki86
  • Members
  • 6 posts

Posted 06 October 2011 - 12:10

Ljudi, hvala svima na odgovorima, a narocito kiti. Sto se tice Vankuvera, klima zvuci ok a i koliko sam video (na slikama :D ) grad je lep, samo sto je na trusnom podrucju, ocekuje se veliki zemljostres. Tako da bih radije u neki drugi deo zemlje. :)
Potrudicu se da mi to sto sam stranac ne pravi probleme, hvala na savetima.

Imam jos jedno konkretno pitanje - da li u Kanadi (u velikim gradovima, ne u zabitima) moze da se funkcionise bez kola? Znam da u Nemackoj moze. Ja sam nevozac i nesto nemam ni zelju da vozac postanem. Posted Image

#14 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 06 October 2011 - 14:03

Ljudi, hvala svima na odgovorima, a narocito kiti. Sto se tice Vankuvera, klima zvuci ok a i koliko sam video (na slikama :D ) grad je lep, samo sto je na trusnom podrucju, ocekuje se veliki zemljostres. Tako da bih radije u neki drugi deo zemlje. :)
Potrudicu se da mi to sto sam stranac ne pravi probleme, hvala na savetima.

Imam jos jedno konkretno pitanje - da li u Kanadi (u velikim gradovima, ne u zabitima) moze da se funkcionise bez kola? Znam da u Nemackoj moze. Ja sam nevozac i nesto nemam ni zelju da vozac postanem. Posted Image


Sto se tice zemljotresa - Kalifornija je i dalje najmnogoljudnija drzava u USofA, a kod njih ne samo sto se ocekuje nego ih i drma stalno. Btw, Njujork i DC nikako nisu u trusnom podruciju, pa je ovde malo zatreslo pre jedno mesec i po, panika i ludilo. Btw, malo teze da ces moci u Kanadi bez kola - i Vankuver i Toronto imaju dobar javni prevoz, ali Kanadski gradovi su razvuceni, kao vecina Americkih po srednjem zapadu.

#15 Vižla

Vižla
  • Members
  • 549 posts

Posted 06 October 2011 - 14:29

Imam jos jedno konkretno pitanje - da li u Kanadi (u velikim gradovima, ne u zabitima) moze da se funkcionise bez kola? Znam da u Nemackoj moze. Ja sam nevozac i nesto nemam ni zelju da vozac postanem. Posted Image

Iz ličnog iskustva - Vancouver, Toronto, Ottawa - može, bez problema Posted Image

Ako imaš djecu, bolje je posjedovati vozačku dozvolu i kakav automobilčić, naročito kada/ako se uključe u razne aktivnosti, koje nisu uvijek u blizini stana ili kuće. Naravno i zbog drugih olakšica (kupovine, izleti...), jer ne zavisiš od rasporeda vožnje gradskog prevoza. No, ako baš nemaš želju postati vozačem - autobusi, tramvaji, trolejbusi, sky-train i subway su sasvim okay. Uz redovna i pristojna primanja, taxi je također jedno od rješenja (priznajem - ja sam "ovisnica" Posted Image).