Jump to content


Photo

Renoviranje stana - cene


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
24 replies to this topic

#1 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 23 September 2011 - 13:23

Cula sam da se cena za renoviranje celog stana okvirno racuna kao 100e po kvadratu, a za "lux" varijantu da treba racunati 150e po kvadratu (majstori+materijal)

Da li je ova racunica tacna, ako neko ima iskustvo sa sredjivanjem celog stana (udjete, srusite sve zidove i krenete ispočetka, vodovod, struja, keramika, parket, sredjivanje drvenarije, sve)?

#2 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 28 September 2011 - 14:11

Cula sam da se cena za renoviranje celog stana okvirno racuna kao 100e po kvadratu, a za "lux" varijantu da treba racunati 150e po kvadratu (majstori+materijal)

Da li je ova racunica tacna, ako neko ima iskustvo sa sredjivanjem celog stana (udjete, srusite sve zidove i krenete ispočetka, vodovod, struja, keramika, parket, sredjivanje drvenarije, sve)?


Za toliko renoviranje nije, pa samo je nov hrastov parket oko 25-40e/m2, stolarija PVC kvalitetna oko 100e/m2 (izmeri prozore pa izracunaj, zavisi koliko je stan u prozorima), nova sobna vrata su ti oko 100e po komadu sa ugradnjom i to da ne budu nista posebno, gips zidovi sa radom i izolacijom oko 18e/m2, rad plocica u kupatilu oko 8-10e/m2, OK plocice oko 10e/m2, plus lepak koji svako zaboravi oko 5e/m2, vodovodzije dosta uzmu na instalacije, mom bratu za kupatilo i WC 450e sa materijalom. Video sam cene kod brata prosle godine i dezurao sam cesto sa majstorima, tek shvatis koliko kosta kad udjes u to, a da ne govorim pomocne sitnice, dnevnice za izbacivanje suta, unosenje cili i nekog teskog materijala, sve ti to dodaju. Ako ulazis sa krampom da sve kopas iz pocetka, ne mozes da prodjes sa 100e/m2 nikako, pricamo o OK pristojnoj, nikako lux varijanti, znaci domaca keramika, PVC i sl. A svadje sa majstorima da ti ne pricam... ne znam da li postoji neko ko je renovirao stan a da bi od sveg srca pohvalio i preporucio majstore...
100e/m2 moze da prodje ako stan nije bas katastrofa, recimo da ne menjas parket, vec samo hoblujes, ili ne menjas stolariju, nema sanse sve to za 100e/m2.

Edited by Dragan., 28 September 2011 - 14:13.


#3 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 28 September 2011 - 16:55

Najvise kosta nerviranje s majstorima :rant: :ajme:

Na Severnoamerickom kontinentu, iznosenje shuta i drugog otpada se podrazumeva. Znaci, onaj ko radi pospremi sve iza sebe, to ulazi u cenu.

Edited by visnja, 28 September 2011 - 17:08.


#4 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 01 October 2011 - 08:11

Mi smo pricali sa jednim preduzetnikom, za koga smo dobili preporuku, i on nam je rekao da za 150e po kvadratu mozemo u stanu da uradimo sta god zelimo. Drugi su nam pak rekli kako je on skup. No, s obzirom da vremenski krace traje kada je sve tako organizovano i da se prica sa njim jednim a on dalje nadgleda radove, racunam da se ipak isplati. Takodje, on daje 10 godina garancije na radove. Iznosenje suta je uracunato u krajnju cenu (ali se na racunu vodi kao zasebna stavka).
S tim sto smo mi racunali nesto nizu cenu (120 do 130e po kvadratu) ali eto, videcemo kada se bude dogovaralo konkretno (nadam se u neko skorije vreme :)

#5 visnja

visnja
  • Members
  • 2,145 posts

Posted 01 October 2011 - 09:38

Mi smo pricali sa jednim preduzetnikom, za koga smo dobili preporuku, i on nam je rekao da za 150e po kvadratu mozemo u stanu da uradimo sta god zelimo. Drugi su nam pak rekli kako je on skup. No, s obzirom da vremenski krace traje kada je sve tako organizovano i da se prica sa njim jednim a on dalje nadgleda radove, racunam da se ipak isplati. Takodje, on daje 10 godina garancije na radove. Iznosenje suta je uracunato u krajnju cenu (ali se na racunu vodi kao zasebna stavka).
S tim sto smo mi racunali nesto nizu cenu (120 do 130e po kvadratu) ali eto, videcemo kada se bude dogovaralo konkretno (nadam se u neko skorije vreme :)



Ako imas para, to je najbolja varijanta. Jos ako mozes da se skolnis za to vreme iz stana i divota. Kad sve zavse udjes u stan i samo sredis detalje.

#6 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 01 October 2011 - 10:01

Mi smo pricali sa jednim preduzetnikom, za koga smo dobili preporuku, i on nam je rekao da za 150e po kvadratu mozemo u stanu da uradimo sta god zelimo. Drugi su nam pak rekli kako je on skup. No, s obzirom da vremenski krace traje kada je sve tako organizovano i da se prica sa njim jednim a on dalje nadgleda radove, racunam da se ipak isplati. Takodje, on daje 10 godina garancije na radove. Iznosenje suta je uracunato u krajnju cenu (ali se na racunu vodi kao zasebna stavka).
S tim sto smo mi racunali nesto nizu cenu (120 do 130e po kvadratu) ali eto, videcemo kada se bude dogovaralo konkretno (nadam se u neko skorije vreme :)

Da li u ovu cenu ulazi i cena samih pločica, parketa i stolarije (pretpostavljam novi pvc prozori i vrata) kao i cena boje za krečenje? Znači ne samo radovi da se postave pločice, ugrade prozori već i same pločice i sami prozori?
Ili je u toj ceni ono što je neophodno za rad (cevi, malter ili šta već, kablovi itd)?

Ja se upravo spremam za sličnu akciju i isto sam se odlučila za angažovanje preduzetnika jer je radova previše da bi se mogli ukomponavati svi posebno majstori a i svi koje znam koji su tako radili (sa posebnim majstorima) su bili i više nego isfrustrirani radom sa svima njima i svi odreda su rekli da se definitivno to ne isplati jer na kraju traje znatno duže i može i da više košta (jedan ne uradi nešto kako treba, pa ispravljaj itd).
Oni koji su angažovali preduzetnika jesu rekli da to jeste skuplje ali isto tako su rekli da bi i drugi put uradili isto, kad su videli koliko tu ima posla, različitih majstora i radova. Ovako ta osoba o svemu vodi računa i, što je najbitnije, pričaš samo sa jednom osobom i sa njim se dogovaraš o svemu.
Za sada sam pričala sa jednim preduzetnikom i on mi je isto naveo da i oko šuta nema šta da se ja bavim već je to uključeno u cenu i on o tome vodi računa. Takodje, on i nabavlja sav potreban materijal za rad.
Pošto za sada nemam potpuno definisano šta sve tačno od radova ću raditi ne mogu ni da procenim koliko će to sve koštati. Trebalo bi od nedelje da dobijem neki pregled cena koliko šta košta od radova i materijala tako da ću onda valjda moći da procenim koliko je ta procena 100e-150e tačna.
Takodje, cene nisu iste svuda u Srbiji, naravno, u Beogradu je najskuplje tako da gore navedene cene se pretpostavljam odnose na Beograd?

#7 elenei

elenei
  • Members
  • 52 posts

Posted 01 October 2011 - 17:54

Da li u ovu cenu ulazi i cena samih pločica, parketa i stolarije (pretpostavljam novi pvc prozori i vrata) kao i cena boje za krečenje? Znači ne samo radovi da se postave pločice, ugrade prozori već i same pločice i sami prozori?
Ili je u toj ceni ono što je neophodno za rad (cevi, malter ili šta već, kablovi itd)?


U cenu ulaze cevi, lepak i takve stvari ali NE i plocice, parket, prozori

Pošto za sada nemam potpuno definisano šta sve tačno od radova ću raditi ne mogu ni da procenim koliko će to sve koštati. Trebalo bi od nedelje da dobijem neki pregled cena koliko šta košta od radova i materijala tako da ću onda valjda moći da procenim koliko je ta procena 100e-150e tačna.
Takodje, cene nisu iste svuda u Srbiji, naravno, u Beogradu je najskuplje tako da gore navedene cene se pretpostavljam odnose na Beograd?


Ovo je za BG. Ako ti nije problem, molim te javni prosek cene koji tebi budu dali i koji je grad u pitanju.
I da uskoro uzivas u stanu sredjenom po svojoj meri :) :)

#8 Dragan.

Dragan.
  • Members
  • 336 posts

Posted 03 October 2011 - 00:42

Cena od 8e/m2 za plocice je samo rad, ne ulazi lepak jer mu je cena strahovito razlicita od proizvodjaca i kvaliteta. U kupatilu neces da stavis neki krs, ili neki slabiji ceresit, ides bar na 9-ku, ne moras 11-ticu, a neces verovati kolike su razlike u ceni. Moj brat je kupio jedan PVC prozor od onih sto se reklamiraju na radim-gradim, najjeftiniji su, petokomorna, sve isto kao kod drugih, taj prozor je ekstra krs! Mnogo zavisi od marki, PVC mora biti rehau ili Veka, nemoj druge profile, mnogo su slabiji razocaraces se. Ne mogu boje da ulaze u cenu, ako ces one perive one su 5 puta skuplje od obicnih.
Majstori ce da ti kazu svasta, samo dok ne udju u stan i svaki ce ti reci neku okvirnu cenu, ali tek ces se iznenaditi kod konacne...
Dobro pazi sta ti nude po kojoj ceni, pitaj kakve ce materijale da koriste, koje lepkove, kakvu PVC stolariju, tu su cene katastrofalno razlicite.
Imaju i druge dilove, nude ti jeftinije da oni nabave materijal, a ustvari uzimaju za jeftine pare neki kome je istekao rok trajanja, i to utice na kvalitet radova. Nikad necu zaboraviti kad je bratu zalepio ogledalo sa nekim skupim lepkom na vrata, i posle 15 minuta kad je otisao palo. Ovaj se vratio u cudu da vidi sta je, a ja pogledam da je lepku istekao rok 1.5godina :-)
Nadji ti lepo nekog ko se razume da obavezno pazi sta ti majstori rade. Ako ih samo budes onako laicki placala bez kontrole, nadrljala si. Nisi svesna na sta su spremni.Cak je pametno da uzmes i platis nekog od poverenja da budes sigurna sta ce uraditi.
Uvek je bolje neki preduzimac da bude i to po preporuci. Razliciti majstori samo mogu da prebacuju krivicu jedan sa drugog. Neces puno na taj nacin ustedeti, ne ugradjuju se oni previse u cenu, a da bi im ostala dobra reputacija, obicno i imaju kvalitetne majstore.
A da ti ne pricam: ma sve gotovo za 15 dana (2 meseca i 15 dana...) :rolleyes:
Da ti ne kazem do kojih granica idu kad ti kazu da ne moze doci 3 dana jer mu je umrla tetka u Nisu, a brat ga slucajno sretne, on ugovorio i posao u KBC-u, lepi tamo plocice :kece:

Prozore ces ionako posebno, to nemoj preko nijednog peduzimaca, idi na neku jaku firmu, cena ugradnje je uvek uracunata, pogledaj Rehau i Veka, mnogo su bolji od drugih. Pokajaces se ako to uzmes manjeg kvaliteta, bolje ustedi na bilo cemu drugom.

Edited by Dragan., 03 October 2011 - 00:50.


#9 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 09 October 2011 - 20:18

U cenu ulaze cevi, lepak i takve stvari ali NE i plocice, parket, prozori

Ovo je za BG. Ako ti nije problem, molim te javni prosek cene koji tebi budu dali i koji je grad u pitanju.
I da uskoro uzivas u stanu sredjenom po svojoj meri :) :)

Bg i mene interesuje. Pretpostavljam da je za bilo koji drugi grad u Srbiji cena svakako manja.
Elem, dodjoh do neke procene koštanja radova, tačan iznos znaću, je l', tek kada se sve završi a još nisam ni počela. :)
Za neke stavke cene se računaju po m ili m2 pa je moguće dosta precizno izračunati koliko će šta ukupno koštati ali za neke stvari su mi davali samo ukupnu procenjenu cifru do koje ne znam kako dolaze, valjda iskustvom i procenom trajanja radova.
Ja ne radim baš totalno renoviranje. Parket ću samo da hoblujem i ponovo lakiram jer je u ok stanju. Takodje, još ranije sam odustala od zamene stolarije jer mi je to sada prevelik trošak a i to mogu ipak naknadno da uradim. Sad ću raditi samo ono što bi bilo jako teško, praktično neizvodljivo, da se uradi a da neko boravi u stanu a tu spada: kompletno renoviranje kupatila (vodovod, pločice, sanitarije), kuhinja (voda, pločice), rušenje zidova (ne svih već samo jedan manji deo), zidanje novih zidova (naravno gips), obnavljanje parketa, struja, krečenje. Nemam spuštenih plafona, halogene sijalice, kamine i tako te "tričarije" tako da tek to pojma nemam koliko košta (niti me zanima :)).

Ovako nekako bi bile procene kod mene:
- Rusenje i demontaza - 600e
Ovde spada sve sto ima bilo kakve veze sa rusenjem i demontazom: obijanje svih plocica, rusenje zidova, demontaza sanitarija, demontaza vrata, štokova i svega sto moze i treba da se demontira i na kraju odvoz šuta. Za ovo sam pronalazila i na drugim mestima da su procene da je to oko 500e, ne znam na osnovu čega se sve radi procena (možda sprat, udaljenost od mesta gde se odvozi šut,...)
- Ispunjavanje šliceva (od el. instalacije) - 200e
- vodovod i kanalizacija - 400e
U ovu cenu ulazi sam rad i radni materijal i na kraju instalacija sanitarija.
- Keramika - 8e/m2. Ovo je rad, posebno se kupuju plocice i lepak a cene toga dosta varijaju od toga sta hoćeš. Ja se još nisam odlučila pa pojma nemam koliko će me to koštati. :)
- Priprema keramike za kuhinju i kupatilo - 150 e
Ovo je praktično malterisanje koje je potrebno zbog obijanja pločica. Ne malteriše se baš cela površina već gde bude bilo potrebno.
- hidroizolacija - 80e (ne znam kako se racuna, meni ce trebati da pokrije nekih 8m2)
- Molerski radovi. 4.5/m2 (tu spada guljenje, nanošenje podloge, glet i bojenje u dve ruke disperzijom)
- gipsarski radovi - 350e (tu je i rad i sam materijal, i ovo je za nekih 15m2 koliko je procena da će mi trebati)
- alu lajsne - 2e/m
- elektroinstalacioni radovi - 750e
Za ovo sam pronalazila ranije da su procene da računam da će to koštati 1000e, samim tim ova cifra mi je bila ok. Inače u tu cenu ulazi sam rad, kablovi, tabla i osiguraci kao i postavka galanterije. Galanteriju (prekidaci, utikaci, lampe i lusteri, naravno sam kupujes i nije u ceni)
- Parket - rad hoblovanje i lakiranje - 4.5/m2. Lajsne ako su one male obicne onda su ukljucene u cenu, ako su one vece (6cm) onda je cena 1.5e/m. Lak sa lakiranje se posebno kupuje, sve zavisi koji kvalitet i sjaj hoces, cene su u rasponu 2-9e. Kažu da se najčešće uzima onaj od 3e. Pojma nemam kakve su tačno razlike ali i to ću rešiti kada dodjem do toga.

Kad se sve sabere, ovako odokativno, dolazim da je cena po m2 manja od 100e ali ja ne radim stolariju i novi parket pa je moguće da bi sa tim stiglo do te cifre...

#10 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 October 2011 - 11:32

Bg i mene interesuje. Pretpostavljam da je za bilo koji drugi grad u Srbiji cena svakako manja.
Elem, dodjoh do neke procene koštanja radova, tačan iznos znaću, je l', tek kada se sve završi a još nisam ni počela. :)
Za neke stavke cene se računaju po m ili m2 pa je moguće dosta precizno izračunati koliko će šta ukupno koštati ali za neke stvari su mi davali samo ukupnu procenjenu cifru do koje ne znam kako dolaze, valjda iskustvom i procenom trajanja radova.
Ja ne radim baš totalno renoviranje. Parket ću samo da hoblujem i ponovo lakiram jer je u ok stanju. Takodje, još ranije sam odustala od zamene stolarije jer mi je to sada prevelik trošak a i to mogu ipak naknadno da uradim. Sad ću raditi samo ono što bi bilo jako teško, praktično neizvodljivo, da se uradi a da neko boravi u stanu a tu spada: kompletno renoviranje kupatila (vodovod, pločice, sanitarije), kuhinja (voda, pločice), rušenje zidova (ne svih već samo jedan manji deo), zidanje novih zidova (naravno gips), obnavljanje parketa, struja, krečenje. Nemam spuštenih plafona, halogene sijalice, kamine i tako te "tričarije" tako da tek to pojma nemam koliko košta (niti me zanima :)).

Ovako nekako bi bile procene kod mene:
- Rusenje i demontaza - 600e
Ovde spada sve sto ima bilo kakve veze sa rusenjem i demontazom: obijanje svih plocica, rusenje zidova, demontaza sanitarija, demontaza vrata, štokova i svega sto moze i treba da se demontira i na kraju odvoz šuta. Za ovo sam pronalazila i na drugim mestima da su procene da je to oko 500e, ne znam na osnovu čega se sve radi procena (možda sprat, udaljenost od mesta gde se odvozi šut,...)
- Ispunjavanje šliceva (od el. instalacije) - 200e
- vodovod i kanalizacija - 400e
U ovu cenu ulazi sam rad i radni materijal i na kraju instalacija sanitarija.
- Keramika - 8e/m2. Ovo je rad, posebno se kupuju plocice i lepak a cene toga dosta varijaju od toga sta hoćeš. Ja se još nisam odlučila pa pojma nemam koliko će me to koštati. :)
- Priprema keramike za kuhinju i kupatilo - 150 e
Ovo je praktično malterisanje koje je potrebno zbog obijanja pločica. Ne malteriše se baš cela površina već gde bude bilo potrebno.
- hidroizolacija - 80e (ne znam kako se racuna, meni ce trebati da pokrije nekih 8m2)
- Molerski radovi. 4.5/m2 (tu spada guljenje, nanošenje podloge, glet i bojenje u dve ruke disperzijom)
- gipsarski radovi - 350e (tu je i rad i sam materijal, i ovo je za nekih 15m2 koliko je procena da će mi trebati)
- alu lajsne - 2e/m
- elektroinstalacioni radovi - 750e
Za ovo sam pronalazila ranije da su procene da računam da će to koštati 1000e, samim tim ova cifra mi je bila ok. Inače u tu cenu ulazi sam rad, kablovi, tabla i osiguraci kao i postavka galanterije. Galanteriju (prekidaci, utikaci, lampe i lusteri, naravno sam kupujes i nije u ceni)
- Parket - rad hoblovanje i lakiranje - 4.5/m2. Lajsne ako su one male obicne onda su ukljucene u cenu, ako su one vece (6cm) onda je cena 1.5e/m. Lak sa lakiranje se posebno kupuje, sve zavisi koji kvalitet i sjaj hoces, cene su u rasponu 2-9e. Kažu da se najčešće uzima onaj od 3e. Pojma nemam kakve su tačno razlike ali i to ću rešiti kada dodjem do toga.

Kad se sve sabere, ovako odokativno, dolazim da je cena po m2 manja od 100e ali ja ne radim stolariju i novi parket pa je moguće da bi sa tim stiglo do te cifre...

malo zurim, pa samo ovo boldovano. kako mislis zidanje novih zidova - naravno gips. ja sam i sam licno napravio nekoliko ''zidova'' od gipsanih ploca, nikad ih ne bih u stanu stavio. jer to nisu zidovi, nego neke pregrade, koje eto mogu proci.

#11 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 11 October 2011 - 12:15

malo zurim, pa samo ovo boldovano. kako mislis zidanje novih zidova - naravno gips. ja sam i sam licno napravio nekoliko ''zidova'' od gipsanih ploca, nikad ih ne bih u stanu stavio. jer to nisu zidovi, nego neke pregrade, koje eto mogu proci.

Pa možda se ne izražavam kako treba i možda i nije baš gips u pitanju ali poenta je da nisu zidovi od zigle pa da se zida već od nekog drugog materijala kojim se sad obično prave pregradni zidovi koji se više kao montiraju (spominje se KNAUF i tako to). Vidjala sam to u firmi kad su pregradjivali kancelarije, znam samo da postavka ide dosta brzo, posle se naravno mora krečiti ili šta već kao i obični zidovi.
Jutros sam saznala da i tu ima raznih vrsta, za kupatila bi trebalo neki "zeleni" (valjda paronepropusni), pa ima neki beli i još neki.
Uf, sad i oko toga treba da iščitam šta sve postoji...jeste da su ovo ipak "slatke" muke jer sredjujem svoj stan ali čoveče ima toliko sitnica i svaka ima zilion varijanti pa dok ispitam šta je šta imam utisak da ću postati gradjevinski ekspert. :)

#12 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 11 October 2011 - 12:47

Pa možda se ne izražavam kako treba i možda i nije baš gips u pitanju ali poenta je da nisu zidovi od zigle pa da se zida već od nekog drugog materijala kojim se sad obično prave pregradni zidovi koji se više kao montiraju (spominje se KNAUF i tako to). Vidjala sam to u firmi kad su pregradjivali kancelarije, znam samo da postavka ide dosta brzo, posle se naravno mora krečiti ili šta već kao i obični zidovi.
Jutros sam saznala da i tu ima raznih vrsta, za kupatila bi trebalo neki "zeleni" (valjda paronepropusni), pa ima neki beli i još neki.
Uf, sad i oko toga treba da iščitam šta sve postoji...jeste da su ovo ipak "slatke" muke jer sredjujem svoj stan ali čoveče ima toliko sitnica i svaka ima zilion varijanti pa dok ispitam šta je šta imam utisak da ću postati gradjevinski ekspert. :)

e to da. ako ce se zidati od nekih blokova, pa makar to bio i lagani siporex. bolje je nego onaj kostur plus gipsane ploce. em se sve cuje u susjednoj prostoriji em nista ne mozes tesko okaciti ako ti ikad zatreba. a zeleni je za kupatila, da, on je vodonepropustan. tesko je ako neko ne zna bas nista uraditi, jer to stvarno smanjuje troskove. e sad firme koje ''sve rade'' treba dobro provjeriti, ima tu itekako razlika. ja radije idem na varijantu da uradim sam sve sto znam, pa onda mi ostanu samo bas neki radovi, za koje se bas i ne usudjujem. iako dosta uradim sam. treba obratiti paznju na vodoinstalatera da obavezno ostavi odvod za masinu za pranje vesha. hoce to zabasuriti, pa poslije pravis neku skalameriju na odvodu umivaonika. znaci sve mu striktno naglasiti od posebnog dovoda i odvoda za masinu za vesh, tako i za masinu za sudje, makar i ne bila trenutno. za struju isto tako, neka stavi plocu sa dovoljno osiguraca, sve dobro rastereti i jedan, dva rezerve. dobro bi bilo odmah osmisliti mjesta za telefon, razne kablovske TV-e, internet itd, itd. ruzno je kad se sve zavrsi i okreci i onda nakon par mjeseci dodje neki ''novi'' kabl. sve se moze na vrijeme isplanirati i da tako godinama ostane. ne znam je li ti rece za brusenje parketa ili neko drugi? ali i tu obratiti paznju. sad to bas svako radi, pa ga cesto nagrde. u holandiji u novije vrijeme postoje lakovi na vodenoj bazi, ne smrde nimalo, a cetke se peru obicnom vodom. ja se cudom cudio kad sam radio prvi put. 2-3 premaza, a odlicno izgleda. i puno je zdravije od nekih ''nasih'' ''preporucenih'' lakova od kojih ''trune dlaka u nosu''. :D

#13 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 12 October 2011 - 09:58

e to da. ako ce se zidati od nekih blokova, pa makar to bio i lagani siporex. bolje je nego onaj kostur plus gipsane ploce. em se sve cuje u susjednoj prostoriji em nista ne mozes tesko okaciti ako ti ikad zatreba. a zeleni je za kupatila, da, on je vodonepropustan. tesko je ako neko ne zna bas nista uraditi, jer to stvarno smanjuje troskove. e sad firme koje ''sve rade'' treba dobro provjeriti, ima tu itekako razlika. ja radije idem na varijantu da uradim sam sve sto znam, pa onda mi ostanu samo bas neki radovi, za koje se bas i ne usudjujem. iako dosta uradim sam. treba obratiti paznju na vodoinstalatera da obavezno ostavi odvod za masinu za pranje vesha. hoce to zabasuriti, pa poslije pravis neku skalameriju na odvodu umivaonika. znaci sve mu striktno naglasiti od posebnog dovoda i odvoda za masinu za vesh, tako i za masinu za sudje, makar i ne bila trenutno. za struju isto tako, neka stavi plocu sa dovoljno osiguraca, sve dobro rastereti i jedan, dva rezerve. dobro bi bilo odmah osmisliti mjesta za telefon, razne kablovske TV-e, internet itd, itd. ruzno je kad se sve zavrsi i okreci i onda nakon par mjeseci dodje neki ''novi'' kabl. sve se moze na vrijeme isplanirati i da tako godinama ostane. ne znam je li ti rece za brusenje parketa ili neko drugi? ali i tu obratiti paznju. sad to bas svako radi, pa ga cesto nagrde. u holandiji u novije vrijeme postoje lakovi na vodenoj bazi, ne smrde nimalo, a cetke se peru obicnom vodom. ja se cudom cudio kad sam radio prvi put. 2-3 premaza, a odlicno izgleda. i puno je zdravije od nekih ''nasih'' ''preporucenih'' lakova od kojih ''trune dlaka u nosu''. :D

I meni bi više odgovaralo kad bi moglo što više samostalno da se uradi, nije problem bilo šta naučiti kad čovek hoće, ne radi se ipak tu o nekoj teškoj nauci već je dosta toga stvar prakse i primene zdrave logike. No, tu je bitan faktor i vreme. Može stašta samostalno da se uradi ali obično tako treba više vremena nego da se da nekom ko to radi stalno. Tako da sad tu treba napraviti pravu meru, šta se isplati uraditi samostalno ali će tako verovatno trajati duže a za šta vredi platiti skuplje ali dobiti brže. Zbog toga sam ja odmah odustala od prozora, vrata, radijatora jer to realno mogu samostalno, jeste da će mi trebati više vremena ali to mi se isplati jer to nije baš jeftino da neko drugi radi.
Za sve ostalo što će neko drugi raditi a što ja baš i ne znam šta treba da se radi, trebalo bi da bar znam elementarne stvari (a što više to bolje) kako se ne bi desilo da na neka osnovna pitanja ne ispadne da baš pojma nemam pa mi onda mogu pričati bajke.
Za tačne pozicije elektroinstalacije i vode su me isto upozorili da što više i što preciznije odredim unapred tako da kad dodju majstroji njima odmah tačno dam šta gde treba da bude kako oni ne bi slučajno sami nešto odredjivali. A i to će služiti meni da mogu brže i lakše da proverim da li su sve odradili što je bilo dogovoreno. :)

#14 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 12 October 2011 - 12:06

[attachment=86117:imagesCADZ08OT.jpg]

ko god hoce sam da farba radijatore i cijevi obavezno da nabavi ovaj valjak (macak) koji se kako se vidi na slici sastoji od tri mala ''krznena'' neovisna valjcica. nisam vjerovao kako s tim brzo ide dok nisam probao licno. odmah sam i u sarajevu kupio jedan i ''popravio'' posao u svom stanu, koji su ''majstori'' uradili. moze se ''kilometar'' cijevi za sat uraditi. :) uz naravno razne krive cetkice i sl. moja preporuka je, iz iskustva da se kupi odmah nekoliko onih spuzvastih, a jos bolje ''krznenih'' valjcica, a tako i cetkica, radi s njima cijeli dan, odnosno onoliko koliko taj dan radimo i da se isti baci, a sljedeci put uzme drugi. ono pranje i potapanje u razne razredjivace je glupost po meni. uvijek ostane neka mrvica (grudvica) ili sta bilo, pa onda ne ostaje dobro. a ustedis na tome, ako ih peres, svega par eura.

#15 milagro

milagro
  • Members
  • 116 posts

Posted 28 October 2011 - 08:10

... rad plocica u kupatilu oko 8-10e/m2, OK plocice oko 10e/m2, plus lepak koji svako zaboravi oko 5e/m2...

Upravo treba da kupim lepak za pločice pa mi sad nije jasno za koji lepak se odnosi ova cena? Da možda je ne gledam i ne kupim nešto pogrešno pošto vidim recimo da je cena za lepak Ceresit CM11 720din za džak od 25kg što znači da je za 1kg cena 28.8din. U specifikaciji (http://www.ceresit.c...ocice/cm11.html) je navedena i potrošnja koja ide od 2-4kg/m2 u zavisnosti od zuba (šta god to bilo :)).
Ako se računa i po najvećoj potrošnji ispada da od jednog džaka može da se pokrije površina od 25/4=6.25m2 i da je cena po m2: 4kg*28.8din = 115.2din (malo više od 1eur)
Da li ja možda gledam pogrešan lepak ili nešto pogrešno računam?