Jump to content

Photo
- - - - -

Sila udara

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
7 replies to this topic

#1 stivstivo

stivstivo
  • Members
  • 6 posts

Posted 20 September 2011 - 16:32

Evo ovako, pitam se koliku sam silu udarca pretrpeo.

Branio sam na golu i vidim utrcava jedan rmpalija ima ga barem 85-90 kg visok oko 185 a ja 75kg visok 170 krecem u leteci start iz sve snage pretpostavljam brzinom do nekih 20-25 kmh, on mozda malo brze ali je bio dalje od lopte, i onda ja stizem pre njega izbijam loptu na stranu i onda boooom, on postavi lakat i za divno cudo odbija se od mene, verovatno zato sto sam ja krenuo sa telom povijenim napred, ali sam osetio udarac u desnu stranu bas ispod sise, i onda padam gubim vazduh i osecam se kao da nemam desno plucno krilo a ni rebra.

Kada sam dosao sebi idem kod doktora snimam rebarca i doktor kaze nije ti nista. Ima vec nedelju dana kada legnem u krevet nemogu da ustanem, a ni da se okrenem na stranu.

E sad bas me interesuje koja je sila delovala po mojim rebarcima.

#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 20 September 2011 - 21:44

Pa to zavisi od toga koliko je vremena trajao "kontakt", a i kakvu si brzinu imao posle sudara, a posto je to tesko izmeriti/oceniti, moze se samo grubo pretpostaviti. Recimo da je trajanje kontakta bilo 0.5s, i da je po njegovom isteku tvoja brzina bila jednaka nuli, cenim da je ukupna sila bila 85 x ((25 + 25)/3.6)/0.5 = 2360 Njutna. E sad, ovo je sigurno previse, jer nije sva energija izgubljena na kocenje na tvom rebru, ima nesto sto je otislo na trenje sa travom, vazduhom, unutrasnje trenje u zglobovima, itd. Ali detalje je kod tako slozene situacije prakticno nemoguce uzeti sve u obzir.

E sad, naravno, ono sto je za povrede istinski relevantno jeste ne cista sila, nego po kojoj je povrsini delovala, tj. koji je pritisak ucinjen na odgovarajuca tkiva (sto bi po velicini/obliku hematoma mogao da zakljucis)...

(I ako je za utehu, ne zaboravi da si i ti na njega delovao, po 3. Njutnovom zakonu, identicnom silom; doduse bila je drugacije rasporedjena, pa je subjektivni efekat verovatno bio manje bolan.)

#3 stivstivo

stivstivo
  • Members
  • 6 posts

Posted 21 September 2011 - 08:05

Sve u svemu dobro sam proso!!!

#4 zemljanin

zemljanin
  • Members
  • 53 posts

Posted 22 September 2011 - 11:35

Sve u svemu dobro sam proso!!!

sve u svemu, pitaš doktora kolika sila je potrebna da bi rebra pukla ili se slomila... aproksimativno, znaćeš kolika sila nije delovala na tvoja rebra :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

#5 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 23 September 2011 - 20:00

Ljudi poceli da se pitaju kolikom silom ce da udari ovaj satelit sto pada, kako je moguce da se tvrdi (citajte: da nas se laze) da se sanse da padne na odredjenu osobu mere 1: 21 trilion (pitam se da li znaju koliko je trilion), i da li veci delovi satelita ako padnu u okean mogu da izazovu cunami :blink:

A da, i sta ce nam uopste ti sateliti kad mogu da padnu bilo kada i bilo gde.

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 September 2011 - 02:22

Ljudi poceli da se pitaju kolikom silom ce da udari ovaj satelit sto pada, kako je moguce da se tvrdi (citajte: da nas se laze) da se sanse da padne na odredjenu osobu mere 1: 21 trilion (pitam se da li znaju koliko je trilion), i da li veci delovi satelita ako padnu u okean mogu da izazovu cunami :blink:

A da, i sta ce nam uopste ti sateliti kad mogu da padnu bilo kada i bilo gde.

Sanse da padne na osobu su procenjene (dakle, pošto Srbi ne znaju značenje reči, nek pogledaju u leksikon šta znači procena) na 1:21 BILION sasvim OK, jedino što nepismeni srpski novinari ne kapiraju da je engleski trillion isto što srpski bilion (dakle 10^12). Ta procena je sasvim adekvatna.

Inace, u pravu si. Sta nam je trebalo da silazimo sa tog drveta, tamo je ocigledno bilo lepse.

#7 stivstivo

stivstivo
  • Members
  • 6 posts

Posted 24 September 2011 - 09:13

He he, pa kolika je bila sansa da se ja sudarim sa laktom, pa se ipak desilo, mislim da ce satelit ipak da padne bas u srbiju, nekome na glavu ili nogu, ili na rebra....

#8 balu

balu
  • Members
  • 896 posts

Posted 25 September 2011 - 16:13

Sanse da padne na osobu su procenjene (dakle, pošto Srbi ne znaju značenje reči, nek pogledaju u leksikon šta znači procena) na 1:21 BILION sasvim OK, jedino što nepismeni srpski novinari ne kapiraju da je engleski trillion isto što srpski bilion (dakle 10^12). Ta procena je sasvim adekvatna.

Inace, u pravu si. Sta nam je trebalo da silazimo sa tog drveta, tamo je ocigledno bilo lepse.

Ovo sto rece Shvaler Schrodinger je potpuno tacno. Angli i Sasi su skratili sistem umnozaka desetica (izbacili su nazive za one ...ilijarde, videti http://en.wikipedia....nitude_(numbers)). Time je i ovaj finansijski haos uvecan barem za 1 000 000 puta, ako covek nije upoznat sa ovim detaljem. Evo vam kratka uporedna lista anglosaksonskog-kratkog i Europskog-dugackog sistema:

million = milion = 1 000 000 = 10^6
billion = milijarda = 1 000 000 000 = 10^9
trillion = bilion = 1 000 000 000 000 = 10^12
quadrillion = bilijarda = 1 000 000 000 000 000 = 10^15
quintillion = trilion = 1 000 000 000 000 000 000 = 10^18
... itd.

Jedino su milioni isti. Sve sto se dalje ide, udaljava od miliona, razlike su sve vece. Recimo Europski trilion je milion puta veci od anglosaksonskog, dok je Eu bilion samo tisucu puta veci od a&s i jednak je a&s trilionu. Zato se ne prepadajte kada u anglosaksoskom tekstu naletite na trillion, to je samo bilion.

A i ovo za drvo je tacno. Da smo malo kasnije sisli ne bi nas bilo 7 milijardi (billions) vec recimo 70 tisuca i ne bi se baktali sa globalnim zagrevanjem, klimom, vodom, 'ranom, resursima. Finansijska kriza ne bi postojala jer pare jos dugo ne bi postojale. Ne bi se zamlacivali na forumima, fejsbukovima, tviterima, uopste Internetu. Ziveli bi u komunizmu i to pra. Milina jedna.